Добър ден, чества ли се рожден ден на починал?

обсъждане на всякакви въпроси

Модератор: plamen

BGSpace
Потребител

Добър ден, чества ли се рожден ден на починал?

Мнениеот BGSpace » 05 юли 2010, 21:26

Здравейте,

Можете ли да ми кажете дали ако имаме роднина, починал наскоро, му се чества рождения ден по някакъв начин? Какво казва православието по въпроса?
refab
Потребител

Re: Добър ден, чества ли се рожден ден на починал?

Мнениеот refab » 05 юли 2010, 21:37

BGSpace написа:Здравейте,

Можете ли да ми кажете дали ако имаме роднина, починал наскоро, му се чества рождения ден по някакъв начин? Какво казва православието по въпроса?

А, според теб, подходящо ли е да се допълни въпроса ти с: ако се чества рожден ден на починал, дали му се честити, и ако може (да се честити), по какъв начин!? :wtf:
BGSpace
Потребител

Мнениеот BGSpace » 05 юли 2010, 21:42

Не знам - възможно е да се прави ритуал, кой знае?
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор
Религиозна принадлежност: Православие

Мнениеот Чехълче » 05 юли 2010, 23:10

Интересен е потокът на мисли - ритуал за мъртъв! Готови сме да му честъваме всякакви светски неща, но не и да се помолим за него, което дефакто е единственото, което можем да направим за него.
Невежеството е голям бич за човечеството, уверявам се все по-често.
Вярващи, които не достоят в църква на молитва до край и до Свето Причастие, да се отлъчат - 7 апостолско правило и Антиохийски събор, 2-ро решение.
Християнин, който 3 поредни неделни дни не вземе Причастие, да се отлъчи - VI Всел. събор, 80 решение.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител
Контакти:

Мнениеот m.muladzhikova » 06 юли 2010, 09:28

БГ Спейс,

На починал рождените дни не се празнуват. Само в дома / ако решите, не е задължително / - помежду си - се прави подавка между най-близките / членовете на семейството / за спомен на починалия. В църквата на датата може ако искаш да запалиш свещ и да се помолиш с частна молитва за душата му.

Поздрави.
"Тогава Петър се приближи до Него и рече: Господи, колко пъти да прощавам на брата си, кога съгрешава против мене? До седем пъти ли?
Иисус му отговаря: не ти казвам до седем, а до седемдесет пъти по седем.." / Ев. Мат. 18:21-22 /
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » 06 юли 2010, 12:08

Нормално е хората да не знаят. Комунизма уби всякакво знание и вяра - и вкара невежество. Аз самата малко знам, и съм учудена от многообразието на нещата, които съм пропуснала. Това може би се дължеше на факта, че там където живеехме дълго време, нямахме и черква - всичко беше занемарено и запуснато - никой не го интересуваше :!:
10. Смирете се пред Господа, и ще ви въздигне.
11. Не се клеветете, братя: който клевети брата или съди брата си, той
клевети закона и съди закона;
ако пък съдиш закона, ти не си изпълнител
на закона, а съдия.
12. Един е Законодателят и Съдията, Който може да спаси и погуби: а ти
кой си,
който съдиш другиго?
Кира

Мнениеот Кира » 06 юли 2010, 16:39

Здравейте! Моят баща почина преди седем години. Толкова много го обичамe, че на датата на рождението му, аз отивам при майка ми на обяд, нося нещо за негова душа-да почерпя, молим се за него, спомняме си двете за него и така отбелязваме рожденния му ден. Не зная колко е правилно, но се чувствамe много добре. Направих го първата година след смъртта му, на мама й беше много тежко и така тя се разтушава-посвещаваме обяда и десерта за него / все любимите му храни/, разговаряме с него сякаш е жив и двете се чувстваме добре.
Кира

Мнениеот Кира » 06 юли 2010, 16:41

Пропуснах да отбележа, че ходя и в храма, запалвам му свещ, моля се за него, говоря си с него и после разказвам това на мама и тя се радва...
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » 07 юли 2010, 17:05

Говориш с него, просто му разказваш или наистина го виждаш?
Вярващи, които не достоят в църква на молитва до край и до Свето Причастие, да се отлъчат - 7 апостолско правило и Антиохийски събор, 2-ро решение.
Християнин, който 3 поредни неделни дни не вземе Причастие, да се отлъчи - VI Всел. събор, 80 решение.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » 07 юли 2010, 22:07

Мисля, че става въпрос за обичай, като идеш на гроба да говориш на покойника, като да е жив. Никой не си въобразява, че е истина, нито говори с духове... вероятно за да се облекчи мъката на живите.
Все пак ако греша да каже Кира.
Братя, и да падне човек в някое прегрешение, вие духовните поправяйте такъв с дух на кротост, като се пазите да не би и вие да бъдете изкушени.
Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » 13 юли 2010, 20:08

Вие да не би да не вярвате, че човек може да говори с духове? А уж сте богослови, свещенници и тем подобни. Нали в това ви е работата: да вярвате. Майтапа настрана, ама майка ми веднъж ми сподели, че е видяла духа на дядо ми, малко след погребението. Явно е дошъл да се сбогува...
А плодът на Духа е: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милост, милосърдие, вярност, кротост, себеобуздание; против такива неща няма закон.
refab
Потребител

Мнениеот refab » 13 юли 2010, 20:24

Поне на едно място, сравнително близо до София, го има вярването, че на четирдесетия ден от смъртта, е възможно да се види образа на умрелия в шише олио!... Аз лично говрих с една жена, която видяла съпруга си в шише с олио, разпънат на кръст (той умря сравнително млад - май, нямаше 50 години) и с главата надолу! :wtf: :think: :lol:
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » 13 юли 2010, 22:05

::o ::o :eh: :problem: :thumbdown: Изображение Изображение Изображение
sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » 22 авг 2010, 18:45

Дядо ми почина през 80-та. Тогава бях атеистка. Шест месеца след това, бях сама в къщи, на вратата на хола/има матово стъкло/ видях човешки силует. Станах и отворих вратата и изпищях от страх- дядо ми стоеше пред мен и икаше да ми каже нещо. Тряснах вратата, После я отворих, но него го гямаше.
Славян
Потребител

Вечна Участ и Награда

Мнениеот Славян » 03 сеп 2010, 13:13

Чества се денят (датата) на представянето му пред Господа. Защото тогава човек е изпълнил предначертанието си и си е получил наградата (предвкусване) във вечността!
А понеже не знаем с избелена Кръщелна дреха ли се е представил или със запетнена (освен при просияли светци), затова и се молим на Бога да му прости греховете и го въведе в Царството Си (колкото и да е бил добродетелен човека).
Можем да не се молим само за починали невръстени християнчета, защото те, неспособни на грях, са се представили Господу с чиста Кръщелна дреха!

Върни се в “разни”