Православие България • Виж темата - "Da nosim li Martenici"

Православие България

православен форум: религия, вяра, философия, култура, богословие и практика

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: "Da nosim li Martenici"
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2006, 13:53 
Purvo iskam da se izvinq za latinicata, no komputura mi, ne iska da podyrja Kirilica, qvno e obseben, e neznam :-(

Преди няколко дни видях в храма, че иконата на Божията майка беше закичена с мартеница – спонтанен порив на някоя благочестива християнка. Цяла седмица преди Първи март; за да бъде първа. Да изпревари всички! Какво ли очаква да й се случи сега? И от кого очаква чудото: от Света Богородица или от Баба Марта?

Как ние, християните, да гледаме на мартениците? Да носим ли мартеници или да се борим против този гибелен езически обичай? Какво са мартениците, че нашият народ влага в тази традиция толкова усърдие, смисъл и надежда?

Наближи ли март, улици и площади се изпълват с шарени сергии с мартеници. Пред всяка от тях са скупчени хора – млади и стари, жени и мъже, които избират най-хубавата мартеница за най-скъпия човек.

Не само улиците и площадите, но и Интернет е пълен с виртуални мартеници. Украсени с най-различни фигурки (и послания) – като се почне от зодиакалните знаци и се стигне до Бойко Борисов. В много от образците самата мартеница е по-малко важна от фигурката. Къде не са се настанили чалгата и кичът, та да искаме да ги няма по мартениците?

Друг ще каже, че по-опасно от кича е суеверието, което се насажда чрез мартениците. Обичаят за закичване с мартеница идва от езически времена, тъй че няма как да не съдържа езичество. Но в християнството са се интегрирали още много езически вярвания: лазаруването, карнавалите, кукерските игри, нестинарството и пр., и Църквата ги е приела в една или друга степен. Едва ли мартениците носят най-гибелното суеверие.

Какво толкова, ще рече друг – конци! Нали е за здраве! Като подариш с обич мартеница на любим човек, нима това не е християнско по дух? Нима не е християнско да зарадваш едно дете: “Баба Марта бързала, мартеничка вързала...”? Как ще грейне лицето на едно сираче, като го закичиш с мартеница! Толкова ли много радости има то, та да го лишаваме и от тази? Като подаряваш мартеница, ти не подаряваш конци. Даряваш любов и радост!

Нима Църквата е против съхраняването на народната традиция? А не е ли още по-хубаво, ако се потрудиш сам да изработиш мартеницата, която ще подариш? Ръкоделието винаги е било на почит сред християните – дори св. апостол Павел е имал занаят да прави шатри (Деян. 18:3). Познавам добри християни от моята енория, които през цялата година, цялото семейство в къщи изработват мартеници и благодарение на това преживяват през тези трудни години.

Мартениците са българска традиция от векове. (Срещат се още само в някои области на Румъния и Молдова, т.е. пак на места, където са живели или живеят по-компактни групи българи.) И да има езически корен, той вече е забравен. Неслучайно няма достоверно и правдоподобно обяснение (има само легенди) за произхода на този обичай. При това, той вече така се е вкоренил, че е илюзия да си въобразяваме, че Църквата може да се пребори за неговото изкореняване. Но явно е необходимо да (пре)осмислим позицията си и отношението си. Това е необходимо, за да не се стига до подобни глупости, макар и направени с чисто сърце - да се окичва Божията майка с мартеници.

В Разградско има обичай рано при изгрев слънце домакинята да мята червен плат върху едно от плодните дръвчета в градината, за да разсмее Баба Марта. В Троянско на първи март преди изгрев слънце стопанките на всеки дом връзват червена вълна по ключалките на вратите, на овошките, на съдовете за млечни продукти, по рогата на добитъка и т.н. А в Хасковско бабата, която рано преди съмване връзва мартеници на децата от семейството, се облича изцяло в червенеещи се или червени горни дрехи. Оттук идва и народната представа, че Баба Марта на първи март спохожда хората и посевите, облечена в червен сукман, забрадена с червена забрадка, обута в червени чорапи. Както се вижда, червеният цвят в бита на народа е средство за предпазване от болести. Бялата вълна в мартеницата символизира дълъг живот, а червената - здраве и сила.

Символиката на цвета (особено червеното и бялото) е силно застъпена в Църквата, в църковното богослужение и в бита на християните. Защо боядисваме яйцата на Великден? Нима не можем да празнуваме Христовото Възкресение без червени яйца? Но от друга страна пречат ли нещо червените яйца? Те създават допълнителна празнична радост. Е, разбира се, ако празникът не се сведе само до тях. Още от древност християните, които са приемали свето Кръщение на Пасха са се обличали в бяла одежда, която са носили цяла седмица. И до днес ние я наричаме “Светла седмица”.

Ако влагаме в символиката на мартеницата нашия християнски дух, тя няма да бъде езически символ. Стига да не вярваме на суеверия от рода на: “зеблото е за богатство, царевицата води до разбирателство, боб и грах носят щастие, оризът е за мир и приятелство, а житото – плодородие”. Ако вярваме и живеем като християни, ако се приобщаваме редовно към Христа, като приемаме Светите Тайни, мартеницата няма да ни направи езичници. Ако се уповаваме на Бога, а не на муски и конци, молитвите ни ще бъдат чути. Да не смесваме едното с другото. Да не закичваме Света Богородица с мартеница. Да направим Баба Марта християнка, а не да се оставим тя да направи нас езичници.

Нашият проблем не е в мартеницата. Нашият проблем е в нас.

I tuj sega komentara mi kum tova tvoerenie na "Svetata" misyl.

Da, pravste otche ne e hristiqnsko, no bih zapital nima v Bulgariq nqkoga e imalo Hristiqstvo, ne se morete da otgovarqte, vuprosa e retorichen!!!
De fakto, tova koeto narichate hristiqnstvo e samo nqkakva izmislena religiq, suzdadena ot hora det nemogat da mislqt, za hora det nemogat da mislqt.
Qvno Hristos strada ot Amneziq, sled kato e propusnal da kaje na uchenicite si nedejte poveche da tachite BOga, kakto dedite vi Evrei, a mi vzimete i stojte Ogrommmmni hramove v zlato i turete vutre idoli, shtoto Ikonite sa nishto poveche ot idoli. V "bojiite Zapovedi e kazano " Ne si pravete kumir na nishto shto e na nebeto, shto pod vodata i tn... "
E ta, Otche nima Ikonata ne e Izobrajenie- Kumir? - mulchete... otgovor ne e nujen faktite govorqt sami, che e Kumir.
Mi za Sv. Evangeliq, on Bog se moril da diktuva, no poneje e Maloumen, Svetite Otci na BOga reshili cha e redno da go Cenzorirat, shtoto on taka im zaruchal, " Cenzorirajte me v vsqko neshto, kat pishete samo tova koeto vi e udobno" Brq, nova zapoved, hubavo i az shet se vuzpolzvam ot Neq :-)
Ili da zapochnem sus Sveta Bogorodica, mi Ako e Bojiq Majka, to shto v Orginalniet Evangeliq sa go propusna li i tova da Kajat...mmm? Defakto v Orginalnoto Pred Rimsko Hristiqnstvo Takava Osoba ne e Imalo, a i Tq e nishto povech e ot OBraza NA Velikata Boginq Majka, tu zashto da ne nosi Martenica? Sled Kato samiq nein obraz e Ezicheski, samo oblechen v Hristiqnska Kartinka.
Po tazi tema e redno da popitame i za nqkolkoto izvesni Veliki Hristiqnski praznika, det neshto sa multiplicirat kat hlebarkite.. zapochvame s Rojdestvo Hristovo, purvo, Predi poveche ot POlovin vek, mu smenihte datata ot 6qnuari na 24 dekemvri, ma tova da e kusura. V po ranni vremena Sveti Otci - bOGOCENZORISTI, dET kUSALI OT eVANGELIQTA, reshili che im oturva. HRistos da se rodi, v Vremeto kogato Velikiq BOg na Svetlinata - Slunceto se Rajda, v Perioda na Zimnmoto Sluncestoene i op, Ajjjde, mili mi Vqrvashti gotovo, IMate data za pochitane, e Da , AMa NE, spored istoricheskite fakti, e nevuzmojno da e bilo togava, veroqtno e bilo esenta. MI POdvijnoto Vuzkresenie, Brq, brq...on choveka vseka godina v razlichna data Vuzkrusva, maliii shto e tochno istorichsko tuj :-) "SAMATA PRAVA I VERNA ISTINA"
E, kude e hristiqnskoto, ili e v horata negovi sletovnici narecheni Hristiqni, mi BRE OTche, ta te i popovete, ne sledvat toz put. V Bulgariq za tolkoz godini "Hristiqnstvo" az se seshtam za Edin Hristiqnin - SV. Ivan Rilski, drugi nema, mi...da ama edna ti ptichka prolet nepravi. A i Izvinete me za TUpoumieto, Kak EDIN STAREC shte ROdi edna vselena , to zvuchi slaboumno. ILI smqtate, ch emuja moje da rajda? E to maj e sreshtu prirodnite Zakoni, no hajde sigurno ste pravi.
Da ne zapochvam s Temata Dqvol, Brq, ON bog sha e imal qvno BRat bliznak, e togava - kak shte e puk Vsevechen, shto ne e Edin ?
I kvo- to BOg stana, neshto mnogo.. zle...hmm
Ne sum protiv vseki da vqrva, no e redno i misyl da ima, a i Tez "Sveti" Kanoni, kak sa tuj sveti, kat sa pisani ot nqma da kaj, kakvi starci??/

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Фев 2007, 18:19 
Потребител

Не съм разбирач, но съм чел все пак малко.

Иконите=кумир?
Не е така. Католиците го приемат така. Но за нас православните не е така. Не се кланяме на материята от която са направени иконите, а на образа изобразен на тях.
Пример. Една майка загубила сина си. Има негова снимка. Хваща я и целува. Тя не селува "материята" а образа. Тя не съжалява за хартишката, а за детето на нея. Има разлика. Не се ограничавайте толкова хора.

Второ, до колко е второ незнам. Та Бог е един. Създал е ангели. Те са били със свободна воля. Могли са да избират какво да правят. Иначе щяха да бъдат машини и да е скучно и безсмислено. А те са могли да избират. Та Деница, един от най-добрите и в един от най-високите чинове, нещо искал да стане над Бог и така се отцепил. И с него други. Та от там е дявола.
А някой ще каже, че Бог е създал злото и следователно е зло. Имаше статия по въпроса. Но се доказва, че злото е липса на Бог. Както студеното е липса на топлина и тъмното е липса на светлина. А Бог не е там, където сме го отблъснали. той винаги е до нас, винаги ни помага, но ако сами отблъснем десницата Му, тогава той вече не е с нас, освен ако не се покаяме. Виж в портала търси нещо за "Айнщайн" и можеби ще намериш статията за произхода на злото.
А знаеш, че Виетлем (или там както се пише) е някъде май в Африка или Азия, и че там през наща зима времето не е сняг. Има разлика, та нещата които си писал за някаква светлина, зима, слънце и такива е тъпа. Ти негледай през зимата какво е в България. Там е друго.

А за смяната на датите на празниците погледни в "към свещеника" има по въпроса. Интересувах се от това, обърквах се. И писах, отговориха ми, доволен съм. Божията благодат не се ограничава в датата. Та не е важно дали е 6 или 25. Само където не всички го приемат така, и ето сатаната е посял семето на разделението. Има новостилци, старостилци. Жалко. Еми, приятелю това е от мен. Незнам до колко ще ме разбере, трудно се изразявам, нямам дар слово. Надявам се все пак да ме разбереш. Всичко хубаво.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Фев 2007, 18:47 
Потребител
Аватар

. написа:
Не съм разбирач, но съм чел все пак малко.

Иконите=кумир?
Не е така. Католиците го приемат така. Но за нас православните не е така. Не се кланяме на материята от която са направени иконите, а на образа изобразен на тях.
Пример. Една майка загубила сина си. Има негова снимка. Хваща я и целува. Тя не селува "материята" а образа. Тя не съжалява за хартишката, а за детето на нея. Има разлика. Не се ограничавайте толкова хора.

Второ, до колко е второ незнам. Та Бог е един. Създал е ангели. Те са били със свободна воля. Могли са да избират какво да правят. Иначе щяха да бъдат машини и да е скучно и безсмислено. А те са могли да избират. Та Деница, един от най-добрите и в един от най-високите чинове, нещо искал да стане над Бог и така се отцепил. И с него други. Та от там е дявола.
А някой ще каже, че Бог е създал злото и следователно е зло. Имаше статия по въпроса. Но се доказва, че злото е липса на Бог. Както студеното е липса на топлина и тъмното е липса на светлина. А Бог не е там, където сме го отблъснали. той винаги е до нас, винаги ни помага, но ако сами отблъснем десницата Му, тогава той вече не е с нас, освен ако не се покаяме. Виж в портала търси нещо за "Айнщайн" и можеби ще намериш статията за произхода на злото.
А знаеш, че Виетлем (или там както се пише) е някъде май в Африка или Азия, и че там през наща зима времето не е сняг. Има разлика, та нещата които си писал за някаква светлина, зима, слънце и такива е тъпа. Ти негледай през зимата какво е в България. Там е друго.

А за смяната на датите на празниците погледни в "към свещеника" има по въпроса. Интересувах се от това, обърквах се. И писах, отговориха ми, доволен съм. Божията благодат не се ограничава в датата. Та не е важно дали е 6 или 25. Само където не всички го приемат така, и ето сатаната е посял семето на разделението. Има новостилци, старостилци. Жалко. Еми, приятелю това е от мен. Незнам до колко ще ме разбере, трудно се изразявам, нямам дар слово. Надявам се все пак да ме разбереш. Всичко хубаво.

Образа е материя !!!
Ако не се кланяш на материята, значи не ти е нужна ИКОНА!!!

За примера ти с майката .... просто майката не е научена ,че детето не е нейна а на БОГ и когато иска Той детето ще напусне този свят. За това много хора стават и падат по православните църкви и целуват икони и написват имената на отдавна починали хора и плачат , та се късат.

Не от там е дяволът. А самият Дявол първо е бил ангел на Бог. И то на висок чин и се е възгордял и след като Бог го изгонва от Царството си , сатана взима и други ангели (които са били негови подчинени). Та от там идва израза "паднал ангел"!!!

Точица , говориш за старостилци и новостилци. Питай един евреин и старостилците за теб , за тях са новостилци.

Цитат:
Ili da zapochnem sus Sveta Bogorodica, mi Ako e Bojiq Majka, to shto v Orginalniet Evangeliq sa go propusna li i tova da Kajat...mmm? Defakto v Orginalnoto Pred Rimsko Hristiqnstvo Takava Osoba ne e Imalo, a i Tq e nishto povech e ot OBraza NA Velikata Boginq Majka, tu zashto da ne nosi Martenica? Sled Kato samiq nein obraz e Ezicheski, samo oblechen v Hristiqnska Kartinka.

Значи Мария е майка на Исус! Но Бог не казва ,че трябва да й се молим и че тя прощава грехове. Много православни отпеавят молитвите си към нея, а тя няма нищо общо с опрощаване на греховете. Само Бог ги прощава, а тя е човек!!!

Значи защо е сложено на 25 Декември , защото Исус като се разда настава нещо ново - Новия Завет. Та и така и през годината . Декември е последния месец а Януари е първия месец на другата година. Минава нещо старо идва нещо ново! Иначе - ДА прав си ! Исус се е родил някъде през есента.

За евангелията - много от тях са съкратени от 05 до 75%.През 4ти век се оформя Библия по заповед на Константин. Но Евангелията били по пълни от сега.

Цитат:
A i Izvinete me za TUpoumieto, Kak EDIN STAREC shte ROdi edna vselena , to zvuchi slaboumno. ILI smqtate, ch emuja moje da rajda? E to maj e sreshtu prirodnite Zakoni, no hajde sigurno ste pravi.
Da ne zapochvam s Temata Dqvol, Brq, ON bog sha e imal qvno BRat bliznak, e togava - kak shte e puk Vsevechen, shto ne e Edin ?

За Бог ли говориш или за Иван Рилски ???

За каноните на православната и католическата църкви - писани са от мъже който са били осакътени духовно - но това е мое мнение!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2007, 13:14 
Потребител

Религиозна принадлежност: Православие
aktex написа:
Образа е материя !!!

:shock: :shock: :shock:

Нима? :D

Актекс, ти ме натрепа за поредно, девойко!

Прочее, как си, мъчно ли ти е за Гайтанът, помниш ли ме с добро, така както аз - теб? :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2007, 13:29 
Потребител

Религиозна принадлежност: Православие
По повод текста на отец Стефан мога да кажа само едно:

- ПОКЛОН!

Този текст ми бе така необходим! Но така силно ми трябваха миналата година точни, аргументирани, ясни, обосновани, но и пълни с любов обяснения, от добре подготвен богослов, че направо бях на път, да се охапя сам по задницата от безсилие, от липсата на такъв текст.

Тъкмо тогава един близък, който често наднича тук, ми насочи вниманието. Прочетох и ОНЕМЯХ от възхита :!:

Който изнамира в този текст на отчето слабости, ... не, нека не продължавам, понеже има опасност да обидя някого, а това е последното нещо, което желая.
:D
Мир :!:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Мар 2007, 09:45 
Потребител

Незнам "артекс" до колко сте права. Но се казва, че в последни времена ще се учим от книгите. А това за майката и снимката съм го прочел от "Вяра, Надежда, Любов". Не ми се вярва да пишат нещо грешно там. Но ако смятате, че сте духново развити над една такава книга... А и тези образи се използват за по-лесно представяне на нещата. Как човек ще се моли на някой, ако не знае как изглежда. Мухамеданите, не ги обсъждаме. А и като се обградим от всякъде с икони, у дома по стените, постоянно ще виждаме "Бог" и ще си спомняме какви трябва да сме. Виждам че пишете Иисус, с едно "и" и говорите против иконите, явно сте католик.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Мар 2007, 10:35 
Потребител
Аватар

Цитат:
Как човек ще се моли на някой, ако не знае как изглежда.

Знеш ли как изглежда святия дух? А Бог Отец? Определено не е гълъб и някой дядка с една сопа за да ходи !!!

Не знаеш как изглежда Бог , но пак му се молиш нали ?!!! Значи общо взето са супер безпочвени изказвания от типа "нали треа да видя, за да се моля" ...нещо като "тома не верни" , все не вярва ,че е станало и трябва да видят очите му и да пипнат ръцете му . Та същата работа и с "вас" .

Точица , не знам от къде видя това Р в ника ми , нито в АКТЕ-Х нито в Досиетата - Х ,нито в The X-Files има Р :) :lol: .

Малко грозничко ще стане ако стените ти са накачулени . На това му се вика "Кич" !

Хората в Стария Завет когато не бяха получили още законите на Бог чрез Мойсей , те живееха според тези закони. Някой хора бяха Богоугодни , без да "виждат Бог" (без да имат икони) и без да имат закони на плоча или хартия. Те ги имаха в сърцата си!

Ако образа на Бог е в сърцето ти , както и законите Му , не ти трябва снимка или картина на Бог. За да знаеш как изглежда. Не ти трябва лист със законите на Бог , след като те са написани в сърцето ти !

Не не съм католик , а протестантка :wink:

В много книги, на библейска тематика, пише глупости! Не на всяка книга, в която пише за Бог трябва да вярваш. Винаги съм твърдяла , че някои книги не са за четене от хора коио не са израснали във вярата. Защото може да ги обърка , дори да ги отдалечи от Бог.
Той и Дънов е писал за Бог, ама защо така не му вярвам???!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: "Da nosim li Martenici"
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2010, 11:23 
"Нашият проблем не е в мартеницата. Нашият проблем е в нас."- Аstarot,за какви проблеми говориш че нещо не се разбира.Ако искаш си носи мартеница,ако не искаш-недей,ех това да ти е проблема.... :biggrin:

Върнете се в началото

Заглавие: Re:
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2010, 19:31 
Потребител

aktex написа:
Цитат:
Как човек ще се моли на някой, ако не знае как изглежда.

Знеш ли как изглежда святия дух? А Бог Отец?

Христа не беше ли казал, че който вижда Него вижда и Отца Му???

А, я ми кажи как ще отвориш сърцето си за Бог, за да заживее Той в Него? Нали трябва да се научиш... По тая твоя логика не ни трябват ни свещенни книги, ни църква... Ако Бог на всеки му беше в сърцето, то той с раждането си щеше да Го познава и книгите щяха да са безсмислени, още повече пасторите или свещенниците...
Говориш за неща, красиви, но все още дори и масово божиите хора (свещенносложителните или пасторите) не са го постигнали, камо ли обикновенния човек :lol: . Тъй че този "кич" е необходим щото хората са духовно бедни, а когато узреят сами ще решвават... От тая гледна точка тази идея на протестанството е абсурдна, се едно да отрежеш стъпала от стълбата и да караш хората да прескачат и да се бъхтят...

Седнал един пич да ми обяснява второзаконие и "идолопоклонничеството" към иконите, а в същото време наблъскал facebook със десетки си снимки... въпреки, че във Второзаконие пише, че не трябва да се прави образ на мъж и жена... Ай сиктир, така и аз мога произволно да си избирам кое да следвам... Сетих се!!! Ще оглавя ново течение в Христянстовото, което ще забранява на хората да се снимат и ще обявя другте за еретици, който ще се пържат в ада до живот, щото видиш ли нарушавали законите от Стария Завет, който не случайно е стар :lol: ...
После ми говориш за божии хора...

Св. Григорий Синаит - ...Умът сам по себе си има природната способност да мечтае. Той с лекота строи образи на онова, чрез което невнимателният може да си навреди, като го приеме... Винаги оставай негодуващ срещу мечтанията, като съхраняваш ума си постоянно безцветен, безвиден и безформен...

Свети Франциск Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]