Православие България • Виж темата - Ванга и Дънов – светци или сатанински феномени?

Православие България

православен форум: религия, вяра, философия, култура, богословие и практика

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 257 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 20:32 
Потребител

Религиозна принадлежност: Православие
Момиче, говорех принципно, изобщо нямах теб предвид, не те лъжа.

Не съм искал да те угнетя, а исках да успокоя приятеля си Гунев.

Съжалявам, че го сторих нескопосно, просто нямам време да урегулирам тона си до всички приемливи нива.
Съжалявам!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 20:35 
Потребител
Аватар

Не знам доколко в черквата е настъпила мерзостта на запустението; но в нашите сърца отровата, за която говори с лъстив език Гайтан веждю, е настъпила; дотам е настъпила, че упрекваме хората, които защитават ближните си и не искат съд, а МИЛОСТ!...

"Не се чудете, братя, ако светът ви мрази."

Гайтане вежду, за тебе ей тая басня: Бухал и светулка.

-Че какво ти преча?
-Светиш. :wave:

Нали не си мека китка. Да не се засегнеш. wink:

П.П. Гайтане Веждю, ИЗВИНЯВАЙ, не видях, че си писал. И не си искал да ме угнетиш.

ако пък съдиш закона, ти не си изпълнител
на закона, а съдия.
12. Един е Законодателят и Съдията, Който може да спаси и погуби: а ти
кой си,
който съдиш другиго?

Последна промяна zmianatz на 22 Мар 2011, 20:37, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 20:36 
Потребител
Аватар

Gunev написа:
zmianatz написа:
Защо Висарион докато не беше жива не застанеше лице в лице с нея - и не и ги кажеше тия неща?

Защото по това време е бил юноша бледен, занимаващ се с окултни учения доста по-интересни от враческия шаманизъм. Минал е през доста неща. Обръщането му към православието не е нещо инцидентно, а е резултат от многогодишно търсене на Истината.
Аз обаче ходих при Ванга. И то не за да ми врачува, а за да застана лице в лице с нея. Е, не можах да се доредя заради голямата навалица. Затова пък успях да си поговоря с хората на опашката :).

Еееее, анджък, де! Какъв е той, който не я е виждал, не я е погледнал в очите, дори, не е провел и 1 разговор с нея, е готов на драго сърце да я анатемосва.... Ей това, питаме и се чудим.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 20:40 
Потребител

to6ominator написа:
Какъв е той, който не я е виждал, не я е погледнал в очите, дори, не е провел и 1 разговор с нея, е готов на драго сърце да я анатемосва.... Ей това, питаме и се чудим.

Тошо, и аз не съм употребявал хероин, но това не ми пречи да възпитавам ближните си против него.

А вие си се чудете, май друго не ви се удава. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 20:41 
Потребител
Аватар

gaitan vejdu написа:
Нали знаеш, че ние православните отправяме една-две, максимум три забележки, и оставяме останало в ръцете на Иисуса.
Ако да имаха уши, щяха да чуят ...

Гайтане, благодаря брат ! Ще се постарая... Като чета отговорите, все оставам с впечатлението че не сме казали нещо достатъчно просто и яснo... Опитвам се да го кажа по друг начин и т.н. ... Ще се пробвам да те послушам... Направо ще взема да си спра нета разбираш ли...
Тези пости големи изкушения налитат, ама то нали това е идеята... Да се изпитаме и да се видим къде сме... А на мен тази тема ми е наистина много лична и болна... Така се стекоха нещата, че точно заради ходене на врачка преди години, семейството ми носеше едни много тежки последствия... Въпреки изповедите, молитвите, причастието... Нещата си бяха зле и не се виждаше изход... Не ми се влиза в подробности и не е тук мястото... Някъде преди година се оказа че о. Висарион е брат на един семеен приятел. Обадихме му се да се помолят в Атон за нашия проблем, и нещата се оправиха в рамките на една седмица. Ако щеш вярвай... И сега тази мила душичка ми казва че този човек е дявол... Много ми е трудно да се въздържа брат, МНОГО... Но ще се помъча...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 20:43 
Потребител
Аватар

gaitan vejdu написа:

Тошо, и аз не съм употребявал хероин, но това не ми пречи да възпитавам ближните си против него.

А вие си се чудете, май друго не ви се удава. :D

Само, че, отде знаете, че е Ванга е хероин, а не аспирин...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 20:47 
Потребител
Аватар

to6ominator написа:
Какъв е той, който не я е виждал, не я е погледнал в очите, дори, не е провел и 1 разговор с нея, е готов на драго сърце да я анатемосва....

И то точно той, а не Светия Дух...

на закона, а съдия.
кой си,
който съдиш другиго?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 20:57 
Потребител
Аватар

Заради фалшивите врачки - "гори" и Ванга. Тя самата е казала, че след нейната смърт ще има много, които ще говорят от нейно име - но ще са шарлатанки!!! Казала е (доколкото знам!) че едва ли не след нея няма да има "истинска" врачка - и да се пазим от тях - и че всички, ще са мошенички! Ясно е, че тези врачки, особено които взимат много пари - не са никакви врачки! Те или са много добри психолози, или "работят" с демони - ИЛИ И ДВЕТЕ!

Гунев, развълнувах се от твоята история - и искрено се разгневих. Заради тези врачки ти сега не вярваш, че има добри хора-врачки - в случая - с "баба" Ванга! Не искам да приемаш моята позиция - но разбери и моята - Ванга (и не само в моя случай!) не е навредила - а само е помогнала... Смъртно болен ако беше вдигнала на крака - и беше ваш роднина - дали щяхте да мислите, че е вещица - и е "работела" с дяволските сили? Дявола може да направи чудеса, но те са временни - разберете; надявам се се замисляте над всяка моя дума, която ви казвам!

на закона, а съдия.
кой си,
който съдиш другиго?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 21:13 
Потребител
Аватар

Разбрахте ли, защо Висарион плюе Ванга толкова настойчиво? Защото е правил магистратура по тая тема... Като прави магистратура и каже, че Ванга не е виновна, няма да му пишат висока оценка... Как би посмял да има друго мнение, освен официалното... Нямаше да завърши... Гледах филмите и не видях доказателства за нищо, освен, че Светлин Русев е грешник, а не и за Ванга...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 21:33 
Потребител

Gunev написа:
Но ще се помъча...

Дерзай, брате. И се пази!

Пък тези така не разбраха, че не говорим за личността на горката жена, а за явлението ... Ега ти буквалистите, ега ти чудото ...

+

Пр вечер на сите приятели и нетакива. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 22:08 
Потребител
Аватар

gaitan vejdu написа:
Gunev написа:
Но ще се помъча...

Дерзай, брате. И се пази!

Пък тези така не разбраха, че не говорим за личността на горката жена, а за явлението ... Ега ти буквалистите, ега ти чудото ...

+

Пр вечер на сите приятели и нетакива. :D

Господин Вежда, май вие не сте разбрал нещо. Църквата ви се готви да анатемоса Ванга: личността, а не явлението. Вие, безстрашните войни на православието, готови да пролеят кръвта си (това не си го измислям, а го чух във филма) се страхувате от една обикновена сляпа баба, според вас, обладана от духове. Вие се готвите да анатемосате бабата, а не духовете. Ето това ми е най-противното. Не разбирате, ли, че проблемът не е в бабата, а в хората и във вас, като църква, която е пропуснала възможността да образова хората. Не се ли питате, защо хората са готови да вярват повече на Ванга, а не на православието ви? Защото не вдъхвате доверие! Защото нападате отдавна починала баба и се опитвате да се заигравате с душата и, вместо да решите проблема кардинално, като направите християнското учение достъпно за всеки, дори и за тези в детската градина. Ще правите списък с врачки, които не подкрепяте, а не искате да проумеете, че този списък е безсмислен, защото, щом има списък с врачки, които не подкрепяте, значи има врачки, които подкрепяте, а вие всъщност не подкрепяте никакви врачки. Тогава за какво ви е списък... Все едни стихийни неща, едни стихийни мнения, една липса на организация, един хаос и противоречия. Е, как да ви вярват хората... На кое да ви вярват хората: на това, че анатемосвате човека Ванга, на това, че анатемосвате явлението Ванга или на това, че анатемосвате, което и да е, което се казва Ванга? Кое е явлението Ванга? Това природно явление ли е, стихия ли е, ябълки ли са, домати ли са, краставици ли са? Само с 1ни недомлъвки се казва, че Светлин Русев е направил гадна църква и оттам, изведнъж се каза, че Ванга е зла... Като, че ли Ванга е направила архитектурата на църквата... Говорили и за каноните и тя казала: канони-манони. Знаете ли, колко хора го казват... Когато имаш много по-сериозни проблеми, изобщо не ти е до канони. При всички случаи, и да не сте прави и да сте, тя е имала много по-сериозни проблеми от каноните. Хем казвате, че тя е станала жертва на дяволи, хем ще я наказвате допълнително, като я анатемосвате... При това положение казвате: еми за Ванга, пострадала най-много, няма милост, нищо, че нашия Бог Исус ни казвал да имаме милост...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 22:23 
Потребител

Това е добър край на темата. Имам предвид ВЕРОУЧЕНИЕТО. Още от детската градина трябва да започнат децата да се учат на любов, милост, добри дела и благодарност към Бога.
Змиянац сигурно е изтощена до краен предел. Ние също. Премръзнала съм, почти се разболях да стоя на студено, не излязох дори за миг тия два дена. Не си купих лекарствата, претупах си молитвеното правило, всичко ми е разхвърляно в дома, а аз чета и се чудя има ли край всичко това. От това как се чувстваме наблюдателите и участниците в дискусията – може реално да преценим каква е Ванга. СВЕТИЦА ЛИ Е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 22:37 
Потребител
Аватар

Не е светица, но не е и за анатемосване. Между другото, никой човек не е. Щом сте тръгнали да анатемосвате наред, защо не започнете с Хитлер, Сталин, Мусолини, убиецът на Евгени Босилков, знайни и незнайни комунистически дейци, виновни за убийства, насилие и т.н., ами сте тръгнали да се занимавате, с една неориентирана бабичка, по вашите думи. Това не е ли 2ен аршин: насилници и убийци заслужават милост, а бабичката, никому не навредила, не заслужава. В десетте Божи заповеди има "Не убивай", но няма "Не врачувай". Явно убийството се счита за по-голям грях от Бог...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 22:47 
Потребител

Цитат:
Уж Ванга не се интересувала от християнството, а изведнъж построила храм.
Това го обясних в предния си коментар. Ако бабата живееше в Иран, щеше да даде пари за джамия; в някое негърско село щеше да дялка маски и т.н. Гадателите винаги използват повърхността на местните религиозни култове, но нямат идея от същността им. Както обясних, утилитарния подход е водещ за шамана.
Теософите също наляха доста мътна вода в мелницата около тоя злополучен храм.
Цитат:
Ако приемем, че сте прав и Ванга няма дарба, а случайно е налучквала събития, тогава как можете да я обвинявате в шаманство.
Ванга е медиум, но не е непогрешима, както я представят. Много от предсказанията, подкрепящи модерния гущеров мит, са измислени, преиначени или налучкани. Това не значи, че бесовете не са и снасяли постижимото за тях инфо.
Цитат:
как може да искате някаква нравствена отговорност от тази жена
Отговорност от жената може да "иска" само Бог. Тук обсъждаме (и с пълно право) явлението Ванга, което е разрушително. За наивната и глупава баба просто ми е жал.
Цитат:
Ванга е обикновена жена с дарба. Тя не е нито светица, нито дяволица.
Тук е разковничето. Църквата ясно постулира- когато човек, който не е свят, си позволи пряк контакт с невидимия свят, това винаги приключва с демонично обсебване. Няма средно положение. Затова, трябва да се пазим от подобни контакти. “Кожените дрехи” не са дадени на падналия човек случайно. Повтарям- провидческите дарби са приемливи единствено при светците. В останалите случаи става дума за демонизъм.
Това учение не е каприз. То почива на закономерности, разкрити от милостта Божия чрез Църквата. Само светиите могат да се овардят от демоните при пряк контакт с отвъдното.
Църквата не тиранизира никого, както скопените мозъци опитват да представят нещата. Тя ни предупреждава- за наша полза.
Цитат:
то и около Бачковския манастир има кебапчийници
Не е проблемът в кебапчийниците и таксите, а в същината на вярата.
Цитат:
първо дефинирайте шаманство
Описах достатъчно базови характеристики на шаманизма. Прочети ги и помисли, преди да репликираш. Писането на реплики има смисъл само тогава, когато репликирания текст е осмислен и разбран.
Въпросът с анатемата също не ти е ясен.

Цитат:
на никой не е навредила
По тази логика, джайнистите превъзхождат по святост дори Иисус Христос.
Всъщност, какво значи “не е навредила на никой”? Духовното зло- насаждането на антихристиянски светоглед и култ към демонизма- не се ли счита за “навреждане”?
Цитат:
тя не е виновна за създаването на този храм по този начин; и самата тя е била против него; и не го е харесвала.
Това не е вярно.
Цитат:
Пророчествата....За черния президент, за войната - хайде отречете ми го
Как да отречем предсказание, което дори не знаем дали съществува?
Всъщност, и без Гущерова, не беше трудно да предвидим черен президент в бъдещето на САЩ. Колкото до войната- бабата предсказваше толкова много войни и всякакви небивалици, че нямаше как, все някога, да не се получи съвпадение.
Цитат:
Кой от роднините и е говорил такова нещо?!? Само измислици....
М/у другото, и смешка робева потвърди, че на меркантилните вангови роднини не бива да се вярва. Самата смешка още по-малко заслужава доверие. На кого да вярваме тогава?
Нещата се получават така, както ги описах- народът вярва на всичко, което му изнася, а другото отхвърля като “измислица”. Въпреки, че автентичността на любимите му предсказания също не е доказана. Хората имат нужда от басни, а не от здраво учение. Тук е коренът на гущеровата популярност.
Чудно, как Висарион се оказа “дявол” точно заради противопоставянето си на дяволите? Съвсем не е ясно. Някой си петрички свещеник смятал Гущерова за светица. Е, и? На Кръстова гора пък един поп водеше народа при някакъв дървен чатал, през който се минавало за “очистване”. Селска им работа.

Вижте, от дискусии за недоказуеми подробности няма смисъл. Едните викат: “вярно е”, другите: “не е вярно”. Градивния подход е да открием универсалните християнски принципи, приложими към въпросните явления, и чрез тях да преценяваме. Затова посочих спецификите на шаманския светоглед, в който “феноменът Ванга” се вписва точно. Той е несъвместим с християнството. Извинявайте, но ние сме християни, а не шамани и диваци.

Гайтане, тия работи не ги пишем заради нас си. Ако е за собствен комфорт, никакъв форум няма да докосна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2011, 23:01 
Потребител
Аватар

Като говорим за универсалните християнски принципи, да започнем от:
- Нека безгрешният пръв хвърли камъка.
- Имайте милост към грешните.
- Не използвай чуждото нещастие за собствена изгода.
и т.н.

За мен анатемосването е антихристиянско по своята същност, защото противоречи на горните неща. Човек не може да анатемосва, защото е грешен. Човек не може да каже: еди кой си не е в Хрисотвата църква, защото само Христос може да каже кой е и кой не е в Неговата църква. Това е истината. Останалота са приказки на търкалета. Никой не ви кара да правите Ванга светица. Плюйте я колкото искате, но не я анатемосвайте, защото Бог не ви е назначил за Негови наместници, независимо, че си мислите такива неща...

Точно затова ми става смешно, като кажете "католиците са еретици". Пак, грешни хора, осъждат за други, че не са в Христовата църква....

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 257 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]