Православие България • Виж темата - "Православието и религията на бъдещето" Серафим Роуз

Православие България

православен форум: религия, вяра, философия, култура, богословие и практика

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 01:11 
Потребител

Религиозна принадлежност: Православие
"Православието и религията на бъдещето" на йеромонах Серафим Роуз - един от най-уважаваните в Източна Европа и Русия Православни автори от последното време.
На български език
Книгата обръща внимание на икуменизма, източните религии, НЛО, харизматиците и т.н.
Горещо я препоръчвам!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 10:40 
Потребител

На мен книгата също ми харесва.

Единствената ми забележка е върху коментар на едно изказване на митрополит Жорж Ходр, където името му е изписано Кодр и пише, че е от Бейрут или на Бейрут, а той е митрополит на планината Ливан и е от Триполи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 17:21 
Потребител

afrem написа:
Единствената ми забележка е върху коментар на едно изказване на митрополит Жорж Ходр, където името му е изписано Кодр

Това би могло да е от превода.
Цитат:
и пише, че е от Бейрут или на Бейрут, а той е митрополит на планината Ливан и е от Триполи.

Бейрут и Триполи са се в държата Ливан и не са много далече един от друг.
Това не са никакви съществени пропуски.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 18:22 
Потребител

Не съм казвал, че са съществени, но просто исках да направя това пояснение. За транслитерацията на името по всяка вероятност е така.

Бейрут и Триполи са се в държата Ливан и не са много далече един от друг.

Е, те не са "много" далеч, защото Ливан е малка страна, но все пак който е запознат или е от там му прави лошо впечатление такова объркване. Това са съвсем различни епархии - Бейрут, Триполи, планината Ливан. Вероятно все отец Роуз е имал предвид не родния град на владиката, а епископската му катедра, а тя не е нито Бейрут, нито Триполи. Епархията на планина Ливан се нарича още на Библос и Ботрис (или съответно арабските имена са Жбейл и Батрун), седалището обаче не е в нито един от тях, а в Брумана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 20:38 
Потребител

Икуменизация, гордо апостолство, многознание, знание без дела, любов, когато ни е в изгода, уважение към по-силните, само не към слабите и падналите боклуци, това са част ценностите на новата религия в България. В никакъв случай не трябва да забравяме фантазията родена от знанията и фалшивото светоусещане. Фалшът и фантазията, могат да ни направят велики, когато сме богослови. Дори да сме най-долните лъжци, вече стигнали до тук, защото искаме да превъзпитаме злото от фантазията си! Дори можем да отвращаваме с фалша си другите, който са ни били близки, и да ги обвиняваме във винаовни за това, че са се отвратили от нас, великите спасители.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 20:41 
Потребител

И с какво ще ме убедите, че трябва да обичам и уважавам, след като никои не постъпва с мен така. Религията на бъдещето, това ще бъде религия на комфорта и многознанието.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 22:38 
Модератор
Аватар

Къстин написа:
И с какво ще ме убедите, че трябва да обичам и уважавам, след като никои не постъпва с мен така. Религията на бъдещето, това ще бъде религия на комфорта и многознанието.

С второто ти изречение съм напълно съгласна. За първото те разбирам нямаш на представа колко добре. Но точно това е едно от най-големите предизвикателства на християнството - да обичаме враговете си. Аз не мога да се похваля, че съм на такова нравствено ниво, а и като гледам колко отвратителни стават хората напоследък, само мога да си представя колко трудно ще бъде да си християнин в бъдещето. Все си мисля за ония думи на майка Тереза, цитирам по памет: "Хората са егоцентрични, алогични и неблагодарни. Обичай ги, каквото и да става", и си мисля, че само светец би могъл действително да ги изпълни.

Не вярвам, че Православието ще е религия на бъдещето, нито, че ще стане световна вяра. Цялото Писание и отците свидетелстват в полза на това, че преди Пришествието на Господа ще има отстъпление от вярата, охладняване и чудовищна неморалност. Освен всичко друго, Християнството е било, е, и ще бъде гонено според писаното: "Ако Мене гониха, и вас ще гонят".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 22:48 
Потребител

Aurelia Felix написа:
Не вярвам, че Православието ще е религия на бъдещето, нито, че ще стане световна вяра. Цялото Писание и отците свидетелстват в полза на това, че преди Пришествието на Господа ще има отстъпление от вярата, охладняване и чудовищна неморалност. Освен всичко друго, Християнството е било, е, и ще бъде гонено според писаното: "Ако Мене гониха, и вас ще гонят".

Чела ли си "Православието и религията на бъдещето"? Серафим Роуз не визира Православието в термина "Религия на бъдещето", а , мисля, общата синкретична икуменическа религия, зад която ще застане антихриста.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 22:57 
Модератор
Аватар

Преспанец написа:
Чела ли си "Православието и религията на бъдещето"? Серафим Роуз не визира Православието в термина "Религия на бъдещето", а , мисля, общата синкретична икуменическа религия, зад която ще застане антихриста.

Не съм, отговарях на къстин :)

Преспанец,с това, което си написал по отношение религията на бъдещето съм съгласна напълно. Може книгата да е интересна, защо не поместиш или просто преразкажеш това, което теб те впечатли най-много за тези от нас, които нямат време да я прочетат в момента?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2011, 09:22 
Потребител

Ако Православието е от Светия Дух и от Бог, значи не трябва да имаме врагове. Ако сме православни или опитваме да бъдем православни, също не виждам логика да имаме врагове. Повече от пет години съм враг за православните и ценностите, който видях са; гордост, апостолство, фалш, позиране... Мисля, че само рогатия има врагове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2011, 11:46 
Потребител

Като прочетох за НЛО демоните, направо ми стана лошо... Как така не видях да се пише за един НЛО ангел, който да се бие с тея демони :lol:
О и видиш ли при една от срещите били гръмнали "демона" с обикновенна пушка и той се олюлял и паднал... Бахти демона бахти чудото, все си мислех, че му трябва повече от патрон, за да се прогони...
Да не говоря за другите хипотези които са повероятни - това да са проекти на някое правителство, защото е ясно, че благодарение на Германицте имаме реактивна авияция, благодарение на Германците имаме атомна енергия, благодарение на Гермацнияте имаме ракетна индустиря, която предопредели и излизането ни в космоса... и видиш ли 1947 година 2 години след края на войната, когато съюзническите сили са разграбили всички технологии се появяват летящи чиниии, особено като се има предвид, че точно нацистите имат такива проекти за летящи чинии, който слава богу не виждат бял свят... по време на войната де :lol:

А и е малко тъпо във всички тези милиарди галактики и милиарди системи да се отрече съществуването на друг живот...

За източните религии... там имаше верни нещица, но източните религии са разгледани основно в лицето на Индуизма, а там са известни определени изривяваня в тълкуването на ведите, кастовото общество е най-явен пример...

Христянска Йога - идеята на Йога е концентрация и изчистване на ума, тоз пич е седнал да си фантазира, нарушава принципите на самата Йога, което явно е хванато от автора като прелъстяване и си е прав, но Йога не му е виновна за това :lol:

Дзен и преживявания??? Тея от кой се учат... Па дори ми направиха ощбо между дзен и педесятници????? Още от тук автора трябва да спре да си хаби времето с анализ на този Дзен христянин.... Освен ако целта му е да злепостави Дзен, като извади разни кривнали дори от сами Дзен

Малко примери - дългичко, но без тях не може да се усетят нещата, защото Дзен не се изучава с разума той се усеща... но за това си трябва практика, тук само ще се загатне повърхността, не че нещо ще се разбере, но поне ще стане ясно, че няма общо с Дзен Христянския пример даден в книгата :)

За самохвалството
Когато бил в началото на обучениетоси по Дзен, Ямаока Тешшу обикалял от един учител на друг, посетил и Докуон от храва Шококу. Желаейки да се изтъкне, колко е напреднал казал: "В крайна сметка съзнанието, Буда и всички живи същества не съществуват. Истинната природа на явленията е пустотата. Няма нито прозрение, нито заблуда, нито мъдреци, нито бездарници. Няма давани и няма нищо за получаване." Докуон, пушейки кротко, не казал нищо. Изведнъж фраснал Ямаока с бамбуковата си лула. Това доста разгневило младежа.
"Щом не съществува нищо, откъде се взе този гняв", попитал Докуон.

Дзен-учениците престоявали най-малко десет години, преди да си позволят да учат другите. Теино, който бил свършил чиракуването и станал учител, посетил Нан-ин. Денят се случил дъждовен и Теино носел шапка и дървени обувки.
След поздравленията Нан-ин забелязал:
- Допускам, че си оставил шапката и обувките отвън. Искам да знам от коя страна на обувките е шапката ти.
Обърканият Теино не можал да отговори. Той съзнал, че не е способен да запази всяка минута дзен-съзнание. Станал ученик на Нан-ин и още десет години се упражнявал в постоянно запазване на дзен-състояние на духа. (Демек постоянно бодърстване и наблюдение)

Джошу се обърнал към учителя Нансен:
- Кой е верният Път?
Нансен отговорил:
- Всекидневният път е верният Път.
Джошу запитал:
- Мога ли да го науча?
Нансен отвърнал:
- Колкото повече учиш, толкова по-далеч си от Пътя.
Джошу полюбопитствал:
- Но ако не го изучавам как ще го узная?
Отговорът на Нансен бил:
- Пътят не е сред видимите неща, нито сред невидимите. той не спада към познатите неща, нито към непознатите. Не го търси, не го изучавай, не го назовавай. За да се озовеш на него, разтвори себе си широко като небето.

При учителя Джошу дошъл нов монах с думите:
- Току-що влязох в братството и бързам да науча Първия принцип на Дзен. Моля да ми го кажете.
Джошу запитал:
- Изяде ли си вечерята?
Той отговорил:
- Изядох я.
Джошу казал:
- Е, тогава измий паницата си.

Нан-ин японски дзен учител от епохата Мейджи приел един университетски преподавател, дошъл да се осведоми за смисъла на Дзен. Поднасяйки чай на своя гост, Нан-ин напълнил чашата му догоре и продължил да налива.Преподавателят гледал как чашата прелива и не могъл да се сдържи. Препълнена. Повече не може да побере, рекъл той. Както и тази чаша, така и Вие сте препълнен със собствените си мнения и разсъждения. Как мога да Ви покажа какво е Дзен без първо да сте опразнили чашата си.

Когато бил на посещение при Гасан един студент от университета го попитал дали е чел Библията на християните. Не почети ми от нея, казал Гасан. Студентът отворил Библията и прочел от Евангелие на Матея: "Защо се грижите и за облекло. Взрете се в полските кълнове, как растат: не се трудят, нито предат...И тъй не се грижете за утрешния ден, защото утрешният ден сам ще се грижи за своето" . Гасан казал: "Онзи, който е произнесъл тези думи, аз смятам за човек просветлен".
Студентът продължил "Искайте и ще ви се даде, търсете и ще намерите, почукайте и ще ви се отвори, защото всеки, който иска получава, и който търси намира, и на тогоз, който хлопа ще му се отвори".
"Това е прекрасно" , възкликнал Гасан. "Който е казал това е Буда (просветлен).

Един любопитен монах запитал учителя си:
- Кой е пътят?
- Той е пред очите ви - отговорил учителят.
- А защо не го виждам?
- Защото мислиш за себе си.
- А вие? Виждате ли го?
- Докато гледаш на нещата от две страни, казвайки 'аз не виждам' и 'ти виждаш', погледът ти няма да се промени - отвърнал учителят.
- Значи пътят може да се види, когато няма нито 'аз', нито 'ти'?
- Е, когато няма нито 'аз', нито 'ти'' кой е този, който ще иска да го види?

Един монах запитал учител, който живел в планината като отшелник:
- Къде е пътят?
- Колко хубава е планината - казал учителят.
- Не ви питам за планината, а къде е пътя.
- Докато не минеш планината, сине мой, пътят няма да се открие пред теб - отговорил учителят.

Веднъж двама монаси пътували по кален път. Съшият ден бил валял силен дъжд. Наближавайки разкалян кръстопът те видели момиче в копринено кимоно което не можело да премине калният кръстопът. Единият монах отишъл до нея взел я на гръб и я пренесъл през калта. Вторият монах мълчал през целият път. Когато пристигнали в манастира казал: Ние монасите не трябва да доближаваме жени- това е опасно. Защо ти направи това?" "Аз оставих момичето на пътя- казал първият монах- Ти още ли я носиш?"

Вратите на Рая
Един самурай на име Нобушиге дошъл при Хакуин и запитал: "Има ли наистина рай и ад?"
Ти кой си- попитал Хакуин
"аз съм самурай"- гордо отвърнал воинът
Ти, войник, възкликнал Хакуин. Що за владетел би те взел за свой войник? Лицето ти е като на просяк.
Нобушиге побеснял и започнал да измъква меча си, но Хакуин продължил:
А, и меч имаш значи! Сигурно е толкова тъп че няма да отреже главата ми. Щом Нобушиге изтеглил меча си, Хакуин казал:
Тук се разтварят вратите на Ада.
При тези думи самураят, виждайки самообладанието на учителя, върнал меча в ножницата си и се поклонил дълбоко.
Тук се разтварят вратите на Рая, рекъл Хакуин. (в книгата нещо дудняха за гордост... )

It is as though you have an eye
That sees all forms
But does not see itself.
This is how your mind is.
Its light penetrates everywhere
And engulfs everything,
So why does it not know itself?

Когато този автор наистина се докосне до будизма камо ли до Дзен (той е още по заплетен), може да има тежест в думите му, но основния проблем на западното общество, е, че подхожда с умът си там където той е безсилен :)

Св. Григорий Синаит - ...Умът сам по себе си има природната способност да мечтае. Той с лекота строи образи на онова, чрез което невнимателният може да си навреди, като го приеме... Винаги оставай негодуващ срещу мечтанията, като съхраняваш ума си постоянно безцветен, безвиден и безформен...

Свети Франциск Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2011, 16:16 
Потребител

Според мен отец Серафим Роуз разглежда доста обективно редица тенденции в християнството. Не мисля, че се е опитвал да обяснява цялата система на тези учения и религии; а относно извънземните - пак не виждам да отрича съществуването на друг живот, създания и т. н., а предлага един православен върху тези неща.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2011, 20:19 
Потребител

afrem написа:
Според мен отец Серафим Роуз разглежда доста обективно редица тенденции в християнството. Не мисля, че се е опитвал да обяснява цялата система на тези учения и религии; а относно извънземните - пак не виждам да отрича съществуването на друг живот, създания и т. н., а предлага един православен върху тези неща.

То не е необходимо да обяснява цялата система на тези учения, ясно е по това което е написал, че не е достатъчно запознат с тях, а е прочел какво мисли даденото учение по еди кой си върпос и до там. Дали понятията които са използвани са разбирани както тук, какви са причините да мислят по този начин, а не по друг? Това са все въпроси на които трябва да си отговориш преди да се изказваш по дадено учение... А източните учения по конкретно будистките учения, не са като тукашните да се замеряш с цитати и да се пънеш да РАЗБЕРЕШ кой кво е имал предвид... Реално ако разбереш будисткото учение, ще си Буда. Така че дори самите будисти (непростветените) не си разбират учението пълно :)
Не съм изчел цялата книга, обърнах внимание на изтока и НЛО, за индуизма по-мога да се съглася с твърденията на Роуз, но не съм запознат със самото учение (само с Йога), за да коментирам...

Св. Григорий Синаит - ...Умът сам по себе си има природната способност да мечтае. Той с лекота строи образи на онова, чрез което невнимателният може да си навреди, като го приеме... Винаги оставай негодуващ срещу мечтанията, като съхраняваш ума си постоянно безцветен, безвиден и безформен...

Свети Франциск Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2011, 22:32 
Модератор
Аватар

Къстин написа:
Ако Православието е от Светия Дух и от Бог, значи не трябва да имаме врагове. Ако сме православни или опитваме да бъдем православни, също не виждам логика да имаме врагове. Повече от пет години съм враг за православните и ценностите, който видях са; гордост, апостолство, фалш, позиране... Мисля, че само рогатия има врагове.

Напротив, точно Христос каза думите: "Ако мене гонеха и вас ще гонят", а св. Павел добавя, че всеки, който иска да живее благочестиво, ще бъде гонен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2011, 21:36 
Модератор
Аватар

Благодаря за книгата. :thumbup:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]