Кръщене?!?!?!

предложете нови секции към този форум

Модератор: plamen

Ина
Потребител

Кръщене?!?!?!

Мнениеот Ина » 06 сеп 2007, 09:55

Някой може ли да ми разкаже повече за кръщенето като ритуал, изпълняван в българските църкви? Учудва ме това, че в различните части на България, той се изпълнява различно. Кое е правилно и кое всъщност е важното, което нетрябва да се пропуска?! Скоро предстои кръщене в моето семейство :D и не знам как да се подготвя! Близките и приятелите ми дават различна информация, а свещеника, който ще изпълни ритуала е в чужбина и немога да се свържа с него.
Ина
Потребител

Мнениеот Ина » 06 сеп 2007, 13:33

Ще се кръщава малката ми дъщеричка! Чела съм библията и често продължавам да я отварям, но с нея мога да се съветвам само духовно, а всъщност нищо не знам за провеждането на самата церемония в черквата. За мен това събитие е от изключителна важност, защото съзнавам какъв е смисъла на този ритуал и искренно се радвам за малката ми дъщеричка. Хората около мен ми дават противоречива информация, за това какво точно трябва да подготвя зацеремонията - погачи, дрехи, мед, олио, вино и т.н. Какво точно трябва да подготвя и защо, какво е значението на тези предмети?
NIKHTA
Потребител

Мнениеот NIKHTA » 06 сеп 2007, 21:17

Гледай да потопят цяло детето, защото в много от църквите тук има практика само да го полеят отгоре с вода. Тази практика е заимствана от римската църква и е чужда на православието. При нас трябва онзи дето се кръщава да бъде потопен изцяло във водата три пъти. Гръцката дума за кръщение е "Ваптизма" и идва от глагола ваптизо което означава гмуркам се. А за това което трябва да приготвиш, питай свещенника дето ще кръщава детето. Не би трябвало да ви върне даже и нищо да не си приготвила. Това са по-скоро обичаи и нямат никакво символично значение за светото тайнство.
gaitan vejdu
Потребител
Религиозна принадлежност: Православие

Re: Кръщене?!?!?!

Мнениеот gaitan vejdu » 09 сеп 2007, 07:43

Ина написа: Скоро предстои кръщене в моето семейство :D и не знам как да се подготвя!

Ако ти си кръстник, запитай отчето за подробности.

Ако не си, просто отиди и виж на място.
Пристъпи с отворено към Бога сърце, искрена любов, и всчко ще си дойде на място от самосебе си.

Завиждам ти.

А аз днес даже не ще посетя храма, от мързел предимно :oops:
Бог поругаван не бива.
Из Посланието на св. ап. Павла до Галатяни, гл.6
Гост

Мнениеот Гост » 18 яну 2009, 10:49

Кръщенето е първото тайнство, което приобщава към християнството всеки човек, пожелал да влезе в редиците на вярващите. Кръщението се извършва от свещеник като кръщаемият се потопява три пъти в купела със свещена вода в името на Отца, Сина и Св.Дух. Кръстеният младенец се очиства от греха на родителите си, а ако е възрастен от - от първородният грях и от греховете, натрупани до кръщенето.
Преди потопяването във водата свещеникът миропомазва кръщавания, като прави малки кръстчета на челото, гърдите ръцете му с осветен елей. Така се освещават ума,чувствата и волята му.
Бялата дреха (кърпа), с която се дарява кръщелника, символизира полученото вече опрощение на греховете. Кръстът, който свещеникът полага върху кръщаемия показва, че той трябва да приема всички изпитания с търпение към Христос. Трикратното обикаляне около купела изразява радостта от съединението с вярата. Отрязването на косите на новопокръстения означава, че той става раб Божи. Запалените свещи, които всички присъстващи държат, са символ на божието просвещение.
Тайнството Кръщение се извършва само веднъж и затова е неповторимо като раждането на човека.
Особено важен е изборът на този, който ще въведе новия християнин във вярата. Той става негов кръстник и започва да се счита за духовен баща на детето. Заедно с родителите той се грижи за кръщелника си и се задължава да го напътства в праведен живот. Желаещите да бъдат кръстници трябва да са източно православни християни и да са кръстени. Тяхна е задачата да носят голяма бяла хавлия, бяла кърпа за лице и сапун за извършване на ритуала. За здраве на кръщелника в храма се носят и се раздават погача, бонбони и сладкиши.
Кръстникът подарява на кръщелника си малко златно или сребърно кръстче, което се освещава по време на ритуала и се носи цял живот като символ на христовата вяра.
Потребителски аватар
aktex
Потребител
Контакти:

Мнениеот aktex » 18 яну 2009, 13:27

Здравей, Ина :)

Мисля ,че въпросът ти е задаван вече, но щом и другите са писали и не са те пратили към друга тема :) ....

1. Водното Кръщение е тайнство в Новия Завет, отредено от Исус Христос (Мат. 28:19) не само за тържественото приемане на кръщавания във видимата Църква (1Кор. 12:13; Гал. 3:27-28), но също и с цел да му служи като знак и печат на завета на благодат (Римл.4:11; Кол.2:11-12), на присаждането му в Христос (Гал. 3:27; Римл. 6:5), на новорождението му (Йоан 3:5; Тит 3:5), на прощаването на греховете му (Марк 1:4; Деян. 2:28; 22:16) и на отдаването му на Бога, чрез Исус Христос, за да води нов живот (Римл. 6:3-4). Това тайнство, както постановява сам Христос, трябва да бъде продължавано В Църквата Му до края на света (Мат. 28:19-20).
2.Външният елемент, необходим при това тайнство е вода, с която приемникът трябва да бъде кръстен в името на Отца и Сина, и Святия Дух от служител на благовестието, законно призован да изпълнява тези функции (Деян. 10:47; 8:36-38; Мат. 28:19).
3.Потапянето на човека във водата не е необходимо, но Водното Кръщение е отслужено правилно когато човека се полее или поръси с вода (Евр. 9:10, 13, 19, 21; Марк 7:2-4; Лука 11:38)
4.Не само действително изповядващите вяра в Христос и послушание към Него (Деан. 2:41; 8:12-13; 16:14-15), но също и невръстните деца на един или двама вярващи родители, трябва да се кръщават (Бит. 17:7-14; Гал.3:9; Кол.2:11-12 Деян. 2:38-39; Римл. 4:11-12; 2Мат. 19:13; Марк 10:13-16; Лука 18:15-17; Мат. 28:19; 1Кор.7:14)
5.Въпреки че е голям грях да се презира или пренебрегва това тайнство (Бит. 17:14; Изх.4:24-28; Мат. 28:19; Деян. 2:38; Лука 7:30), благодатта и спасението не са така неделимо свързани с водното кръщение, че никой да не може да бъде новороден или спасен без него (Римл. 4:11; Деян. 10:2,4,22,31,45,47); нито пък всички кръстени са несъмнено и новородени (Деян. 8:13,23).
6.Ефективността на Водното Кръщение не е свързана с момента на отслужването му (Йоан 3:5,8); независимо от това, при правилното участие в тайнството, обещаната благодат не само се предлага, но и действително се изобразява и предоставя чрез Святия Дух на онези(били те възрастни или деца), на които тази благодат се полага според решението на Божията воля, в определеното от Него време (Римл. 6:3-6; Гал. 3:27; I Петър 3:21; Деян. 2:38,41).
7. Тайнството Кръщение трябва да бъде отслужвано само веднъж по отношение на всеки човек (Римл. 6:3-11; Еф.4:5).
Кралят умря. Да ЖИВЕЕ Кралят!!!
sandi
Потребител

Мнениеот sandi » 18 яну 2009, 21:23

aktex написа:Здравей, Ина :)

Мисля ,че въпросът ти е задаван вече, но щом и другите са писали и не са те пратили към друга тема :) ....

1. Водното Кръщение е тайнство в Новия Завет, отредено от Исус Христос (Мат. 28:19) не само за тържественото приемане на кръщавания във видимата Църква (1Кор. 12:13; Гал. 3:27-28), но също и с цел да му служи като знак и печат на завета на благодат (Римл.4:11; Кол.2:11-12), на присаждането му в Христос (Гал. 3:27; Римл. 6:5), на новорождението му (Йоан 3:5; Тит 3:5), на прощаването на греховете му (Марк 1:4; Деян. 2:28; 22:16) и на отдаването му на Бога, чрез Исус Христос, за да води нов живот (Римл. 6:3-4). Това тайнство, както постановява сам Христос, трябва да бъде продължавано В Църквата Му до края на света (Мат. 28:19-20).
2.Външният елемент, необходим при това тайнство е вода, с която приемникът трябва да бъде кръстен в името на Отца и Сина, и Святия Дух от служител на благовестието, законно призован да изпълнява тези функции (Деян. 10:47; 8:36-38; Мат. 28:19).
3.Потапянето на човека във водата не е необходимо, но Водното Кръщение е отслужено правилно когато човека се полее или поръси с вода (Евр. 9:10, 13, 19, 21; Марк 7:2-4; Лука 11:38)
4.Не само действително изповядващите вяра в Христос и послушание към Него (Деан. 2:41; 8:12-13; 16:14-15), но също и невръстните деца на един или двама вярващи родители, трябва да се кръщават (Бит. 17:7-14; Гал.3:9; Кол.2:11-12 Деян. 2:38-39; Римл. 4:11-12; 2Мат. 19:13; Марк 10:13-16; Лука 18:15-17; Мат. 28:19; 1Кор.7:14)
5.Въпреки че е голям грях да се презира или пренебрегва това тайнство (Бит. 17:14; Изх.4:24-28; Мат. 28:19; Деян. 2:38; Лука 7:30), благодатта и спасението не са така неделимо свързани с водното кръщение, че никой да не може да бъде новороден или спасен без него (Римл. 4:11; Деян. 10:2,4,22,31,45,47); нито пък всички кръстени са несъмнено и новородени (Деян. 8:13,23).
6.Ефективността на Водното Кръщение не е свързана с момента на отслужването му (Йоан 3:5,8); независимо от това, при правилното участие в тайнството, обещаната благодат не само се предлага, но и действително се изобразява и предоставя чрез Святия Дух на онези(били те възрастни или деца), на които тази благодат се полага според решението на Божията воля, в определеното от Него време (Римл. 6:3-6; Гал. 3:27; I Петър 3:21; Деян. 2:38,41).
7. Тайнството Кръщение трябва да бъде отслужвано само веднъж по отношение на всеки човек (Римл. 6:3-11; Еф.4:5).

aktex, не се опитвай да лансираш протестантските си дивотии ! :oops:

.
"Вярвам, Господи, помогни на неверието ми!" (Марк. 9:24).
sandi
Потребител

Мнениеот sandi » 18 яну 2009, 21:28

Ина написа:Някой може ли да ми разкаже повече за кръщенето като ритуал, изпълняван в българските църкви? Учудва ме това, че в различните части на България, той се изпълнява различно. Кое е правилно и кое всъщност е важното, което нетрябва да се пропуска?! Скоро предстои кръщене в моето семейство :D и не знам как да се подготвя! Близките и приятелите ми дават различна информация, а свещеника, който ще изпълни ритуала е в чужбина и немога да се свържа с него.

Кликни тук :Светото тайнство Кръщение (според Светото Православие )

И приятно четене ! :wave:

.
"Вярвам, Господи, помогни на неверието ми!" (Марк. 9:24).

Върни се в “нови категории и форуми”