Православие България • Виж темата - Църковно пеене

Православие България

православен форум: религия, вяра, философия, култура, богословие и практика

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Църковно пеене
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2008, 11:15 
Потребител

Здравейте,
Със съпруга ми искаме да се включим към някой църковен хор.
Някой знае ли как може да стане това? Към кого да се насочим? Задължително ли е да проведем курс на обучение?
Благодаря

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2008, 12:14 
Потребител
Аватар

Според мен главното не е просто да отидеш и да пееш. А да служиш чрез пеенето - тоест да имаш служение. Иначе ако имате желание все някъде ще ви вземат. Все пак до колкото знам православните църковни хорове не търсят хора излязли от консерватерията или от музикалната академия :). Дерзай :) !

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2008, 12:35 
Потребител

Аз и за това искам да отида.
Наскоро се причестих за първи път и реших, че това е преломния момент в който искам да започна да служа.
Но истината е че не знам как да постъпя. Да отида направо в храма и да говоря с отеца или как? Какво ще ме посъветваш aktex?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: пеене
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2008, 13:54 
Администратор
Аватар

Религиозна принадлежност: Православие
napetia написа:
Наскоро се причестих за първи път и реших, че това е преломния момент в който искам да започна да служа.
Но истината е че не знам как да постъпя. Да отида направо в храма и да говоря с отеца или как? Какво ще ме посъветваш aktex?

здравей. първо, поздравления за важното решение. (дано не се обидиш, но се казва "причастие", съответно "причастих се" - идва от "част", а не от "чест" :-))

пял съм в църковен хор и наистина, ако имаш някаква базова музикална култура, певчески способности и най-вече желание - богослужебното пеене е невероятно и духовно обогатяващо преживяване.

в някои от по-големите храмове изискванията за църковни певци са малко по-завишени. ако мислиш, че без да знаеш нотите ще можеш да запееш направо в "Св. Ал. Невски" - забрави. но ако става въпрос за кварталната ти църква, наистина, можеш просто да отидеш след литургия при диригента и да изразиш желанието си. понякога диригентите обявяват конкурс за набиране на църковни певци, но това не е правило. всичко зависи от организацията на хора на конкретното място - някъде нещата са по-формализирани, другаде - по-свободни. има и различен видове отношения в тия среди - бъди готова да не те посрещнат с отворени обятия. а може и много да ти се зарадват (пожелавам ти го). може да откриеш, че певците във вашия храм са от "професионалната" категория (има такива, които дори не са вярващи, а просто ходят от храм на храм и пеят срещу заплащане - най-вече по сватби и кръщенета). в такива групи личните отношения не са особено застъпени, може дори да почувстваш някаква ревност. а може и да попаднеш на съвсем друга категория - вярващи и искрени хора, които ще се зарадват и ще те приемат с отворено сърце.

въоръжи се със спокойствие и се помоли да ти се даде правилния път и да срещнеш правилните хора.

успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2008, 15:44 
Потребител

napetia написа:

Здравей Napetia! Казваш че наскоро си се причастила за първи път. Аз пък все още не съм се причастявал, въпреки че от доста време искам да го направя. Би ли дала съвет къде да отида и какво да направя, за да се причастя. Нека всеки който може и иска да ми помогне да пише. :) Благодаря предварително! :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2008, 17:16 
Потребител

Здлавей emotikon!
Ами аз първо реших да постя от Никулден до Коледа. Влязох в интернет и прочетох какво трябва да се спазва по време на пости. Основно постни храни, без мляко, месо, яйца и риба отвреме навреме, без алкохол и лоши мисли :wink:
После майка ми каза, че трябва да се изповядам и да взема причастие*. Това го направих в Поморие, където бях по Коледа. Там попитахме кога отецът изповядва, има си определени дни и просто отиваш навреме (ако има повече хора се изчаква). След това той ти казва кога е Светата Литургия, на която се дава причастие. Причастие се взима на гладно и без да си пил вода предишната нощ.
Има и други подробности, но най-добре е като се решиш да го направиш да се посъветваш за конкретни въпроси или да потърсиш информация в интернет.

*Благодаря на plamen за поправката.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: пеене
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2008, 17:27 
Потребител

plamen написа:
napetia написа:

здравей. първо, поздравления за важното решение. (дано не се обидиш, но се казва "причастие", съответно "причастих се" - идва от "част", а не от "чест" :-))

пял съм в църковен хор и наистина, ако имаш някаква базова музикална култура, певчески способности и най-вече желание - богослужебното пеене е невероятно и духовно обогатяващо преживяване.

в някои от по-големите храмове изискванията за църковни певци са малко по-завишени. ако мислиш, че без да знаеш нотите ще можеш да запееш направо в "Св. Ал. Невски" - забрави. но ако става въпрос за кварталната ти църква, наистина, можеш просто да отидеш след литургия при диригента и да изразиш желанието си. понякога диригентите обявяват конкурс за набиране на църковни певци, но това не е правило. всичко зависи от организацията на хора на конкретното място - някъде нещата са по-формализирани, другаде - по-свободни. има и различен видове отношения в тия среди - бъди готова да не те посрещнат с отворени обятия. а може и много да ти се зарадват (пожелавам ти го). може да откриеш, че певците във вашия храм са от "професионалната" категория (има такива, които дори не са вярващи, а просто ходят от храм на храм и пеят срещу заплащане - най-вече по сватби и кръщенета). в такива групи личните отношения не са особено застъпени, може дори да почувстваш някаква ревност. а може и да попаднеш на съвсем друга категория - вярващи и искрени хора, които ще се зарадват и ще те приемат с отворено сърце.

въоръжи се със спокойствие и се помоли да ти се даде правилния път и да срещнеш правилните хора.

успех!

Благодаря за информацията и за окуражителните думи.
Все пак се надявам, че ще ни приемат някъде не само заради желанието, а и защото не пеем фалшиво и не искаме заплащане :lol:
Ще се пробваме и ще ти кажа после как е минало :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2009, 12:57 
Потребител

napetia написа:
Здравейте,
Със съпруга ми искаме да се включим към някой църковен хор.
Някой знае ли как може да стане това? Към кого да се насочим? Задължително ли е да проведем курс на обучение?
Благодаря

Подобен курс по "Църковно пеене" от няколко години се провежда във Варна. Ако имате интерес , за по подробна информация e-mail: ikonograf@abv.bg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2009, 11:47 
Потребител

Благодаря за отговора. Ние сме в София и няма как да се запишем във Варна. Но за щастие тук открихме точното място и точните хора.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2009, 16:02 
аз се интересувам от същото
бихте ли споделили вашия път
предварително ви благодаря !

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]