Търсенето намери 20 резултата за

от ИСАК
вт яну 08, 2008 10:30 pm
Форум: нови категории и форуми
Тема: Честит празник !
Отговори: 106
Преглеждания: 33809

от ИСАК
чет дек 06, 2007 8:17 pm
Форум: нови категории и форуми
Тема: ЧУДА ВО СВЕТОТО ПРАВОСЛАВИЕ
Отговори: 61
Преглеждания: 13201

от ИСАК
чет дек 06, 2007 8:15 pm
Форум: нови категории и форуми
Тема: ЧУДА ВО СВЕТОТО ПРАВОСЛАВИЕ
Отговори: 61
Преглеждания: 13201

от ИСАК
чет дек 06, 2007 8:10 pm
Форум: духовници
Тема: САМОУБИСТВОТО ОД ВЕРСКИ АСПЕКТ
Отговори: 14
Преглеждания: 5329

от ИСАК
чет дек 06, 2007 9:59 am
Форум: духовници
Тема: САМОУБИСТВОТО ОД ВЕРСКИ АСПЕКТ
Отговори: 14
Преглеждания: 5329

БРАТКО ТОА ЈАС ГО ЗНАМ. НО ДАЛИ НЕ Е ДОБРО НИЕ ДА СЕ МОЛИМЕ ЗА НИВ, ДА ПРАВИМЕ ПОМЕНИ... ЗА Г.И.Х. ДА МОЖЕ ПО НАШАТА ЉУБОВ И НАШИТЕ МОЛИТВИ ДА ИМ ЈА УБЛАЖИ МАКАТА И СТРАДАНИЈАТА КОИ ГИ ДОБИЛЕ ЗА НИВНИОТ НАПРАВЕН ГРЕВ.
от ИСАК
ср дек 05, 2007 10:49 pm
Форум: нови категории и форуми
Тема: Кое прави религията толкова странна в наши дни.
Отговори: 25
Преглеждания: 7524

ДА СИ РЕЛИГИОЗЕН НЕ Е НЕШТО ШТО Е СТРАНО И ТУЃО, НО ТОА Е ДА БИДЕШ НОРМАЛЕН ЧОВЕК, ЛУЃЕТО ВО ОВА ВРЕМЕ СЕ ДАЛЕКУ ОД ОНА ШТО СЕ ВИКА НОРМАЛНО ЖИВЕЕЊЕ ЗАТОА И НЕЌАТ ДА ГО ПРИФАНАТ И СВАТАТ НОРМАЛНОТО. ТОА Е ПРОБЛЕМОТ НА НАШЕТО МОДЕРНО ЖИВЕЕЊЕ ДА СМЕ ДАЛЕКУ ОД БОГА ДАЛЕКУ ОД ВИСТИНАТА. ДЕНЕС ЛУГЕТО САК...
от ИСАК
ср дек 05, 2007 10:31 pm
Форум: въпроси към Православие БГ
Тема: ХРИСТИЈАНСКА ЕТИКА
Отговори: 2
Преглеждания: 1417

от ИСАК
ср дек 05, 2007 7:29 pm
Форум: нови категории и форуми
Тема: ЧУДА ВО СВЕТОТО ПРАВОСЛАВИЕ
Отговори: 61
Преглеждания: 13201

ЧУДА ВО СВЕТОТО ПРАВОСЛАВИЕ

На празникот на крштавањето во реката Јордан се повторило чудото опишано во Библијата Веднаш откако ерусалимскиот патријарх Теофил III го отслужи чинот на водосветот, реката Јордан почнала да се бранува и потекла наназад! (Вест на агенцијата „Интерфакс-Религија", пренесена од списанието „Живот"). Се...
от ИСАК
ср дек 05, 2007 7:23 pm
Форум: духовници
Тема: САМОУБИСТВОТО ОД ВЕРСКИ АСПЕКТ
Отговори: 14
Преглеждания: 5329

САМОУБИСТВОТО ОД ВЕРСКИ АСПЕКТ

от ИСАК
ср дек 05, 2007 7:15 pm
Форум: въпроси към Православие БГ
Тема: ХРИСТИЈАНСКА ЕТИКА
Отговори: 2
Преглеждания: 1417

ХРИСТИЈАНСКА ЕТИКА

Pochituvaj gi tatkoto svoj i majkata svoja za da ti bide dobro.... 2Mojsej20:12 Nikogo ne obvinuvaj bez prichina. Pogovorki 3:30 Chest e za chovekot od prepirki da se vozdrzuva Pogovorki 20:3 ПОЗДРАВ ДО СИТЕ ВАС ФОРУМЦИ :!:
от ИСАК
ср дек 05, 2007 6:30 pm
Форум: богослови
Тема: постот како цврст темел на нашиот живот и спасение
Отговори: 7
Преглеждания: 3381

POZDRAV PREZVITERO! BLAGODARAM MNOGU ZA CESTITKATA :D TOA STO SME NAZAD DVE NEDELI NE PREDSTAVUVA NIKAKOV PROBLEM ZA DA NE MOZEME ZAEDNO DA SE RADUVAME NA GOLEMIOT NASTRAN KOJ NI PREDSTOI (ROZDENSTVOTO NA NASIOT GOSPOD IISUS HRISTOS). I VAM POSTOT NEKA VI BIDE LESEN I BLAGOSLOVEN NEKA VI BIDE ZA TEL...
от ИСАК
ср дек 05, 2007 6:21 pm
Форум: духовници
Тема: Моля за съвет относно сватба
Отговори: 10
Преглеждания: 4141

pozdrav akteh. ovoj forum mislam deka ne za zasiluvanje na etnofiletizmot, tuku da naucime nesto poveke za naseto spasenie. a so misles so toa jugozapadna bugarija stvarno ne te razbiram. ako misles da me prasas kako e ovde so duhovnoto i liturgiskoto ziveenje mozam da te izvestam od prva raka pozdr...
от ИСАК
вт дек 04, 2007 12:30 am
Форум: духовници
Тема: Моля за съвет относно сватба
Отговори: 10
Преглеждания: 4141

ЗАШТО МИСЛИШ ДЕКА ЦРКВАТА НЕМА НИШТО СО ВЕРАТА. ВИЕ ПРАСАВТЕ ДА ВИ СЕ ОБЈАСНИ ПРАВОСЛАВНИОТ СТАВ И ДОБИВАЊЕТО НА ОДОБРЕНИЕ ОД ВАСИОТ ПАРОХИСКИ СВЕШТЕНИК ЗА ДА СТАПИТЕ ВО ИНОВЕРЕН БРАК. ДОКОЛКУ ВАСИОТ СОПРУГ НЕЌЕ ДА ГО ПРИФАТИ ПРАВОСЛАВИЕТО И НЕЌЕ ДА СЕ ВЕНЧАТЕ ВО ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, ВИЕ МОЖЕ ДА ПОБАР...
от ИСАК
пон дек 03, 2007 2:15 pm
Форум: духовници
Тема: Моля за съвет относно сватба
Отговори: 10
Преглеждания: 4141

ЕЛЕОНОР. НЕ ЗНАМ ДАЛИ ЌЕ МЕ РАЗБЕРЕШ БИДЕЈКИ НЕ ЗБОРУВАМ БУГАРСКИ, НО ЌЕ ТИ ГО ДАДАМ ОДГОВОРОТ НА ТВОЕТО ПОСТАВЕНО ПРАСАЊЕ. БЛАГОСЛОВ ЗА ДА СТАПИШ ВО ЦРКОВЕН БРАК СО ПРОТЕСТАНТ НЕ МОЖЕ ДА ТИ ДАДЕ НИТУ ЕДЕН ДУХОВЕН ОТЕЦ, БИДЕЈКИ ПРОТЕСТАНТИЗМОТ Е МНОГУ ДАЛЕКУ ОД ВИСТИНСКАТА ВЕРА ВО БОГА И ТОА КЕ ПРЕД...
от ИСАК
съб дек 01, 2007 9:05 am
Форум: въпроси към Православие БГ
Тема: Кафе и пост
Отговори: 7
Преглеждания: 3388


Премини към разширено търсене