Признаха Безбрачието, а Църковния брак все още не. ЗАЩО

за отношенията между половете
evropeiski
Потребител

Признаха Безбрачието, а Църковния брак все още не. ЗАЩО

Мнениеот evropeiski » нед апр 19, 2009 1:44 am

Здравейте,
в България е задължително условие църковният брак да е предшестван от граждански. Причината за това е, че църковният брак у нас няма юридическа стойност и затова Църквата се доверява на държавата, че лицата, пожелали да се венчаят пред Бога, са необвързани в друг брак или не са с повече от три развода. В Гърция църковният брак не е обвързан с гражданския - там всеки може да избира какъв брак да сключи. Защо и в България не стане така както в Гърция. Защо в България вече се призна безбрачието, а Църковния брак все още не е признат. Тове не е ли нелепо. Има ли изгледи скоро и в България да се приеме закон, с който Църковия брак да бъде озаконен и вече да не е обвързан с гражданския. Мерси
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Re: Признаха Базбрачието, а Църковния брак все още не. ЗАЩО

Мнениеот Мария » нед апр 19, 2009 5:50 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед апр 19, 2009 8:46 pm

Причината е в гражданският регистър. Жените се в църква, на което след 10 г. крадът книгите или изгаря. Как ще се доказва брак? Това касае наследство, деца и т.н. Затова формата на подписване пред длъжностно лице в общината едва ли може да се замени. Църквата е извън държавата, не знам дали в Гърция е така, и ще е обременително попът да носи книгите за заверка в общината, а и не знам как въобще може да стане. При фактическо съжителство също се дава декларация в регистъра, където и се пази като доказателство.
Искра
Потребител

Мнениеот Искра » вт апр 21, 2009 12:33 pm

За мен въпросът е отдавна приключил, но принципно не бих имала нищо против да си занеса лично Свидетелството за църковен брак до общината за нужното вписване в регистър.
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » съб апр 25, 2009 9:50 pm

В САЩ църковният и гражданският брак са равнопоставени. Достатъчно е младоженците да се оженят в която и да е църква, за да бъдат считани за женени от страна на държавата.

В България ми се струва, че все пак това е някакъв начин да се изкарват пари, т.е. държавата да прибира паричките на младоженците като ги задължава да минат и през гражданското.

Само една вметка - за първи път в България гражданският брак е установен като единствено валиден с Наредба-закон за брака от 27 май 1945 г. Общо взето комунизмът съсипа почти всяка ценност в родината ни, няма какво да се лъжем.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » нед апр 26, 2009 10:49 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед апр 26, 2009 12:54 pm

В САЩ църковният брак се предшества от подписване в общината, което е чиста формалност, но е задължително - без гости и никаква тържественост, нито "благословия" от длъжностно лице. Церемонията е в храма.
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » нед апр 26, 2009 1:16 pm

И за да бъдем по-прецизни трябва да спомена, че това, което казваш ти се отнася за някои щати, а пък казаното от мен се отнася за други. Във всеки щат има специфика. Както например в няколко щата са позволени гей браковете, а в други не са или в някои щати се изисква да си техен жител, а в други не. Ако на някой му се чете за брачните закони във всеки щат да заповяда .
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед апр 26, 2009 1:44 pm

Съгласих се, но какво означава тогава "държавата признава църковния брак", значи все пак тя има някакво значение, макар и запратена в 9 глуха, а и как ще си смени жената фамилията, ако има желание за това. Дадох НЙ като пример, не само защото единствено за там имах инфо, а и защото ми хареса техният модел.
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » нед апр 26, 2009 2:06 pm

Означава това, че църковният брак там има правен статут, докато църковният брак в България няма такъв статут и затова е необходимо да се минава през ритуалната зала в общината.

А що се отнася до смяната на имената в САЩ информацията, която имам е, че човек може да си смени името без дори да е женен и без значение от кой пол е, т.е. и аз мога да си сменя името и ако се казвам Петър Петров мога без проблем да си сменя името на Стоян Стоянов. Необходимото условие мисля, че е това да не си осъждан/преследван от закона. Най-популярните примери за смяна на имената с напълно различни са на легендарните боксьор и баскетболист съответно Мохамед Али и Карим Абдул Джабар, чиито оригинални имена са били Касиус Клей и Лю Алкиндор. Както виждаш те нито са жени, нито са си сменили само фамилията. Друг пример е бащата на актрисата Дженифър Анистън, който е грък с име Янис Анастасакис и сменя името си на Джон Анистън, откъдето актрисата наследява това име и гръцкият корен поне по име е заличен. В България да си смениш името с друго, което няма връзка с твоето е почти невъзможно, освен, когато човек се жени.
Гост

Re: Признаха Безбрачието, а Църковния брак все още не. ЗАЩО

Мнениеот Гост » пет май 29, 2009 11:51 pm

:thumbup: :clap: напълно съм съгласна, че трябва да протестираме, защото така се ограничава личната свобода и правото на избор!!!
Потребителски аватар
paladium
Потребител

Мнениеот paladium » вт юни 09, 2009 3:21 pm

Но забравяте къде живеем. :(
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » ср юни 10, 2009 5:38 am

Искра
Потребител

Мнениеот Искра » ср юни 10, 2009 11:58 am

Как си представяте организирането на такъв протест? Имам предвид каква форма (или сбор от форми) ще е най-ефективна? Митинг пред Парламента, петиция, нещо друго....?
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » ср юни 10, 2009 1:26 pm

Хайде да уточним първо какво имате предвид под узаконяване на църковния брак. Както го разбирам, това означава узаконяване на брака, сключен между изповядващи всяко едно от регистрираните вероизповедания в Република България според правилата на съответните вероизповедания.

Тогава възникват най-малко следните проблеми: възможност за полигамия (или полиандрия или еднополови двойки, ако хипотетично съответното вероизповедание реши, че и това представлява брак); липса на (единна) минимална възраст за сключване на брак; липса на изрична и/или еднаква забрана за близкородствени бракове или такива с душевноболни, слабоумни хора или страдащи от болест, представляваща сериозна опасност за живота или здравето на поколението или на другия съпруг...

А идеята за протест показва неосведоменост. Законността единствено на гражданския брак е закрепена в Конституцията. Промяната в тази й част става по инициатива на една четвърт от народните представители и на президента. За да бъде взето решение, са необходими поне три четвърти от гласовете на всички народни представители. Ако са гласували по-малко от три четвърти, но не по-малко от две трети от всички, предложението се разглежда отново след 2-5 месеца и се приема, ако за него са гласували поне две трети от всички народни представители. С протести нещата няма да се решат. По-скоро с лобиране сред горепосочените властимащи.

Върни се в “жени и мъже”