Кръстите ли се, когато слагате свещта на мястото и?

за отношенията между половете
sawmv
Потребител

Кръстите ли се, когато слагате свещта на мястото и?

Мнениеот sawmv » вт сеп 08, 2009 3:52 pm

Чудих се в какъв отдел да сложа въпроса и накрая реших, че в този е най-подходящо. Питам, защото виждам различни хора. Едни се кръстят след като сложат свещ, други не. За иконите е ясно, но така и не намерих отговор по моя въпрос. Иска ми се да чуя и вашето мнение. Благодаря на всички предварително :thumbup:
Кабрал
Модератор

Re: Кръстите ли се, когато слагате свещта на мястото и?

Мнениеот Кабрал » вт сеп 08, 2009 4:38 pm

Може да се кръстиш по всяко време. В храм се кръстиш, когато се споменава името на Бог /или Ипостасите/. Кръстиш се да прославиш Бога и да изповядаш същността Му, затова мисля, че може и преди и след поставянето на свеща, но е по-добре някой свещенник да каже.
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » ср сеп 09, 2009 10:37 am

Не мисля че е чак толкова сложно, че да занимаваме свещеник.
Аз също съм на твоето мнение, догмат или канон за това няма :D
refab
Потребител

Мнениеот refab » ср сеп 09, 2009 9:11 pm

Драги, свещопалството е доста периферна част от външната проява на религиозността. Същностна негова черта е и финансовият жест, макар и малък, от страна на християните спярмо храма, и това е нещо добро! Но запомни едно- паленето на некачествени нефтени (каквито са почти всичките, използвани в черквите в България) пушлявещи свещи много радва дявола, особено когато не са предвидени отдушници, когато се тровят богомолците, съсипват се ( опушват се) стенописите! Така че, когато палиш занапред пушлявещите дяволски пръчици, спомняй си, моля те, това, което пиша тук. Ако не си вярващ тип ритуалчик, просто дай финансова лепта за храма, и не трови храмовата атмосфера! Тази моя препоръка, всъщност е призив към всички...., призив, да не си слагат този, макар и малък, грях на душите - да поддържате традицията на пушлявенето, но както вече казах- има значение и това, дали има действащи отдушници - тогава е по-друго - по-приемливо е!
Искра
Потребител

Мнениеот Искра » пет сеп 11, 2009 3:22 am

Паленето на свещ винаги придружавам с молитва. А по време на молитвата се прекръствам. Правя го след като поставя свещта, защото тогава се освобождава дясната ми ръка. :D
sawmv
Потребител

Мнениеот sawmv » пет сеп 11, 2009 2:48 pm

Благодаря на всички за отговорите :). Аз досега винаги съм си се кръстил, след като оставя свещта, но исках да разбера повече по въпроса. Ще се допитам до отеца в църквата. Лек ви уикенд и до скоро :wave:
DANAILA
Потребител

Мнениеот DANAILA » нед сеп 20, 2009 6:43 pm

Запалването на свещ освен "финансова инжекция" за храма се явява и нещо друго...нека онези,които искат да разберат повече да имат търпението да прочетат това,което ще се опитам накратко да обясня символиката в паленето на свещ и прекръстването!

Когато говорим за Църква трябва да разбираме - общество от вярващи,не храм.Храм и Църква са две различни неща.В храма се прави църковната сбирка от вярващите,които отиват там,за да измолят нещо,да изповядат нещо,да приемат тайнство,или да възхвалят Бога.
На влизане във храма човек преминава под поклон и се прекръства в знак на приобщаване към Църквата.Самият символ на десницата се тълкува като трите събрани пръста в едно обозначават трите лица в които се проявява единният Бог - Отец ;Син и Бог Св. Дух.Останалите два пръста малкият и безименният означават двете природи на Иисус Христос - Божествената Му природа и неговата земна,човешка същност.Когато поставяме десницата в челото се молим за чисто съзнание,поставена в диафрагмата ни десница показва молба за засилване на чуствата,на дясното и лявото рамо молим за сили с които да можем да понесем върху плещите си тежестта на земното ни битие!
Запалването на свещ в храма е част от църковен ритуал,който символизира безкръвно жертвоприношение към Бога,с което молим за здраве,или мир за душата на покойник.Жертвоприношение се прави и за плодородна година,или просто като приношение на празник Божий.Когато принасяме жертвата си към Бога задължително изказваме молитва,било то молебна,покайна,просителна,благодарствена,или хвалебствена...всяка молитва започва и завършва с прекръстване за освещаване на чистото ни съзнание,засилване на чуствата,понасяне на товара на земният живот и АМИН(истина е;да бъде)!
Това е в общи линии символиката и значението на държанието в храма от Църквата!
sossos

Мнениеот sossos » съб яну 09, 2010 11:15 pm

Уважаема DANIILA хареса ми написаното.Но нека не използваме термина 'жертва'за църковната свещ.А по скоро-лепта.Защото знаем че единственната ЖЕРТВА ПРИНАСЯЩА СЕ И ПРИНАСЯНА Е ГОСПОД Иисус Христос.Нему Слава,Чест и поклонение.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » нед яну 10, 2010 2:52 pm

Ако погледнем свещта като заместила жертвоприношението на животно в Стария завет, т.е. безкръвна жертва, мисля, че е редно да се прекръстим, правейки жертвата/палейки свещта. Християнството не е изтъкано от кой знае какви правила - от тук ще минеш, там ще спреш, застанеш, седнеш, станеш. Така че не виждам проблем и да не се прекръстите, когато палите свещ. Е, на споменаването на Името Божие и на светата Троица се прекръствайте и ставайте поне на изнасянето на Даровете и на Евангелието.
Аз самата за себе си ще кажа, че в църква не сядам - щом възрастен свещеник може на крак да изкара и бдение, не виждам аз с какво ще съм по-уморена от него.
mechopuh
Потребител

Мнениеот mechopuh » пет авг 27, 2010 12:26 am

Някой може ли да ми обясни какъв е смисъла от паленето на свещи?
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет авг 27, 2010 7:22 am

Свещите са угодни на Бога и допринасят за красотата а Божия дом - тези малки дарове от наша страна символизират "ревността" ни за Него. Чрез тях (но не единствено чрез тях, разбира се) измолваме Божията помощ.
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » пет авг 27, 2010 8:08 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет авг 27, 2010 8:13 am

Църковните свещи са осветени предмети и като такива допринасят и за нашето освещаване - сигурна съм :)
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » пет авг 27, 2010 8:57 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет авг 27, 2010 10:41 am

Хич не ми се чете тая отегчителна антиреклама на свещите. Аз съм им била и винаги ще им бъда отявлен фен. Огъват се само по големите празници и в горещините, но в повечето храмове в извънслужебно време въздухът е хладен и няма проблем. Само веднъж ми се случи, като запаля свещ, буквално в ръката ми да се огъне, направо свръхестествено бързо, но просто не влязох повече на онова място и така.

Върни се в “жени и мъже”