Блудство ли е сексът преди брака?

за отношенията между половете
Гост

Re: Блудство ли е сексът преди брака?

Мнениеот Гост » вт окт 13, 2009 11:57 am

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт окт 13, 2009 12:05 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт окт 13, 2009 1:16 pm

Здравей Мария, не те питах дали искаш да си по-малко грешна, защото и аз искам да съм по-малко грешна, ама уви.
julka
Потребител

Мнениеот julka » пет окт 23, 2009 5:10 pm

Нека и аз да се включа.
Аз също смятам, че сексът преди брака е блудство.
Но възникват някои въпроси.
В днешно време, когато младите хора встъпват в брак на по 25-30, че и повече години, възможно ли е целомъдрието? В раннохристиянските времена, девойките са ставали майки на 15 години. Тогава е било напълно нормално до 15-тата си годишнина (та те са деца) встъпващите в брак да са непорочни.
И друго - ако една връзка без брак продължава доста години, да речем 8 (има такива случаи), то възможно ли е да се пази целомъдрие?
Няма ли, ако единият от партньорите държи да опази чистотата си до брака, другият да се отдръпне от него? И изобщо каква гаранция има, че човекът до теб в даден момент е твоята половинка?
В миналото са се женили набързо - за 2-3 месеца и сватбата е готова. Какво ти пречи да пазиш въздържание за такъв период?
Но сега?
Знам, че търся оправдание, че времената са такива.
И също така знам, че това по никакъв начин не ни оправдава.
Има ли изобщо решение на този проблем?
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб окт 24, 2009 10:49 am

Пазенето на целомъдрието не е невъзможно за човека дори и днес, защото Господ не би ни заповядал нещо, което превишава силите ни: Защото любовта към Бога се състои в това: да пазим заповедите Му. И Неговите заповеди не са тежки.
Bluesky
Потребител

Мнениеот Bluesky » съб окт 24, 2009 11:51 am

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » съб окт 24, 2009 1:52 pm

Познавам съвременни, млади хора, които до 25-30 годишна възраст са били девствени. И от двата пола. Не е да са нямали кандидати, но връзки така и не бяха създали до този момент. По-късно вече имаха и се ожениха, макар и да не вярвам, че са чакали точно до брака, но поне са изчакали човека за тях.
Не правя изводи, просто споделям.
Потребителски аватар
paladium
Потребител

Мнениеот paladium » съб окт 24, 2009 8:45 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » нед окт 25, 2009 12:54 pm

Чистотата трябва да извира от сърцето, не от гащите... :lol:
Ако се изтезаваш да не го правиш, то си замърсяваш сърцето и унищожаваш душата.
Ако не го правиш поради вътрешна необходимост (а не външни ограничения), то тогава сърцето ти е чисто.

Някъде в Новия Завет имаше част с изкормване на разни атрибути, само и само да не помисляме за разни изкушения... Нали знаете, помислиш ли си го на 50% си го направил.

Та блудство ли е сексуалната фантазия?
И ако е, излиза, че маструбацията е блудство също.

Да сигурно това е било нормално, когато са се женили на по 13 -14 години (точно когато съзряват), но сега....
Дори се питам, защо съвременното общество "забранява" секса до пълнолетие, а Бог ни е направил да съзряваме на по 12 - 13 години ...
Кой да слушаме, волята на Създателя или срамът и възмущението след Едем... :lol:
Последна промяна от Aether на нед окт 25, 2009 5:11 pm, променено общо 1 път.
julka
Потребител

Мнениеот julka » нед окт 25, 2009 3:28 pm

Нека някой от свещениците ме поправи, ако греша, но си спомням, че някъде четох, (чета само православна литература), че Пресвета Богородица е станала майка на 15 години.
И за протокола - не съм тийнейджърка, която се чуди дали да има секс преди брака или не, майка съм на 6 годишно момче.
Просто разсъждавам на тази тема. И си задавам въпроси, които вълнуват и родителите.
Гост

Мнениеот Гост » нед окт 25, 2009 4:22 pm

Да разгледаме моята ситуация.
8 годишна връзка, последвана от 5 годишен брак.
Секс преди брака - да. Но сме си първите и единствени. Изповед пред свещеник преди венчанието.
И така - това е единственият мъж в живота ми. Само че след 13 годишна връзка той се влюбва и вече не сме заедно.
Аз съм привлекателна жена, от мен се интересуват най-различни хора. Срещам се с един човек, и го усещам, че той иска нещо повече от мен. Не сме деца все пак. Но по 30 и кусур години сме. И аз не знам как да реагирам. От една страна искам да запазя чистотата си, от друга, не съм сигурна той как ще реагира и докога ще ме "разбира". Като се има предвид, че с мъжа ми се оженихме след 8 години...
И така се лутам и не зная какво да правя. Хем искам да запазя отношения с този човек. Харесва ми, интелигентен е, хем не искам да наруша Божиите повели за чистотата преди брака.
Посъветвайте ме.
Сигурно ще ми кажете, че ще кажете ако той наистина държи на мен, ще ме разбере и няма да настоява и така нататък. Но колко хора, (в частност мъже и то на близо 40 години), в днешно време биха запазили чистотата на чувствата до брака. То до брак се стига толкова трудно, а камо ли ако липсва сексуален контакт.
Много ще съм благодарна, и ако някой свещеник се включи.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » нед окт 25, 2009 5:29 pm

"Най-голямата църква в Швеция - Лютеранската - разреши сключването на брак между хомосексуални двойки."

Това послание от Св. Дух ли е... или само определени църкви имат връзка с Него...
Да се надяваме, че все още има...

Както е тръгнало "модернизирането", може да няма и бракове скоро...
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед окт 25, 2009 5:49 pm

Нека не превръщаме тази тема в поле за свободни разсъждения и споделени преживявания, темата не се казва "лична драма" все пак, а представя позицията на Църквата по определен проблем, всеки индивидуално решава ще се съобрази ли с нея или не и ще си носи последствията от това.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » нед окт 25, 2009 9:18 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед окт 25, 2009 9:44 pm

Според мен поне стремежът е да е православен и, лично мнение, не е удачно да се иска разрешително да се греши, разбираш ли, въпросът може да е грешка ли е еди-какво си, а не може ли да сгреша, защото в противен случай мога да остана на сухо.

Върни се в “жени и мъже”