Блудство ли е сексът преди брака?

за отношенията между половете
Bluesky
Потребител

Re: Блудство ли е сексът преди брака?

Мнениеот Bluesky » чет окт 01, 2009 3:50 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » чет окт 01, 2009 4:07 pm

Не може да се отрече, че Кабрал защитава позицията си умно. И все пак, аз съм категорично привърженик на Църковната традиция. Нямам време, а и не ми е идвало наум да разнищя писанията в търсене на доказателства. Не бих го и направил, защото убеждението ми се крепи на друго...

Не обичам автобиографични препратки, но ще кажа- поради известни обстоятелства имам преизобилни наблюдения върху извънбрачните междуполови отношения, а и, за съжаление, непренебрежим опит от времето преди да се обърна. Категоричен съм, че извънбрачния секс не води до добро, напротив- рядко ще се намери явление по-разрушително. Той подкопава силите на душата, замъглява ума, опорочава подхода ни към другите, отклонява правотата на житейския ни път и създава постоянни изкушения за твърдостта на светогледа ни. Така е устрона природата ни, че удоволствие без отговорност, неосветено удоволствие, е деструктивно. Да, Бог всичко ни позволява, но ние не трябва да си позволяваме всичко. Защото полезното, в случая, води към рая, а неполезното... другаде.
И все пак, не дръзвам да съдя ближните си за неща, които сам аз не съм опазил. Колко от нас ще се похвалят, че са устояли на огромния натиск на света, пълен със сладострастие и суета? Та който е устоял нека хвърля камъни, аз съм чао. Мога да обясня само принципното си разбиране на нещата, което е по-скоро израз на стремежа ми към един идеал и опит за описание на болестта, от която, повече или по-малко, сме засегнати всички.

Нека погледнем нещата от следната гледна точка- защо "партньорите" днес предпочитат да живеят без брак? Защото, ще ви кажат, не искат да “се обвързват”. Причините са различни, но в дълбочина се свеждат до едно- съвременниците ни желаят отношенията им да са изградени на принципа: живот на удоволствия без отговорност (та кой няма подобен афинитет в тайника на душата си?)! И тук се стига до фундаментално опошляване, до фундаментален грях. Подобна консуматорска нагласа противоречи на християнската нравственост, в която всяко нещо е част от хармонична, йерархично поставена цялост, устремена към вечността. Т.е. "свободните" междуполови отношения профанират християнската ни насоченост, самата ни идея за вечност. Нашата вечност- това е Бог, а ние сме (извинете за битовия пример, намирам го полезен в случая) тухличките, от които Царството небесно ще бъде “построено”. А разтляни, безотговорни, меки, не-цялостни тухли са негодни за строеж... Именно с оглед на въпросната ни лична цялостност Църквата е предпоставила правилата за брачно и предбрачно съжителство. Бракът е реалност и символ, в него ние градим своята вечност, основана на любовта (или, да бъдем по-скромни- на стремежът към нея). Любовта не може да бъде от ден до пладне- несигурна и безотговорна, защото е Божествена. Поставяйки междуполовите отношения на основа, в която идеята за раздяла и нестабилност е положена като пукнатина от самото начало, ние предварително се отказваме не от друго, а от Божествеността, от своята вечност; и пускаме в съжителството си (дори го подчиняваме на) семето на тлението. "Да не бъде", ще кажем, нали? Църквата е направила нещата удивително мъдро.
С риск да се повторя, ще подчертая- бракът е обет за съвместна вечност, в замяна на който Твореца ни дава мистично единство с другия, т.е. пълнотата, без която живеем наполовина, и без която винаги нещо ще ни липсва (защото “не е добре за човека да бъде сам”). Само реалното единение на мъж и жена във висшето, духовното измерение, може да легитимира единението им в по-нисшето, телесното. М/у другото, символично е и това, че от сливането на двамата се получава една личност- тяхното дете, което носи и по нещичко от чертите на родителите, и нещо свое, а всичко това е обединено, осветено от образа Божи.

За сексът е трудно да се говори. Той е чудно и страшно явление, и не би могло да бъде другояче, доколкото чрез него се създава нов живот... В секса ние малко умираме, за да станем съучастници в новото начало. За да не изпитваме болка от това умиране, Бог ни е дал сексуалната наслада. Това е мое лично мнение.

Недопустимо е да твърдим, че трябва да имаме брачно сношение единствено с цел зачатие. Но и не бива да се отнасяме към секса с порочното лекомислие на Пестелоци- жаден си, изпиваш чаша вода и толкова.

Виж Кабрал, съгласен съм без остатък, че милостта е по-важна от закона. Времената са лукави, пропагандата на похотта- огромна сянка, затиснала всички аспекти на социалния живот... Малцина са способни да минат сухи между капките. Но това не променя истината и не ни освобождава от дълга да я зачитаме. От друга страна, нечестно е и да съдим ближните си за плътски грехове. Мисля, че най-разумния начин на действие е вместо да хвърляме камъни с пяна на уста, да подчертаваме и благоговеем пред красотата на християнския идеал, да го сочим като пътеводна звезда- така ще послужим (и назидаем) и на другите, и на себе си.
Последна промяна от Molecule на чет окт 01, 2009 4:20 pm, променено общо 2 пъти.
vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » чет окт 01, 2009 4:10 pm

Тази тема е едно голямо излагане за лъжеучетелят-кабрал.
Кабрал,
ти тия неща като не разбираш кое разбираш само да палиш свещи не вършиш никаква работа.

Дори и православните ти показаха само Словото- но ти си против него-защо не ти изнася исакш да си живееш леко,
и тако ако научиш някой "да не блудства" му даваш един от твойте еднопосочно билети за пъкала засрами се(но си прекалено горд за да го направиш признай си го). И Апостол Петър има съпруга защо Господ изцели неговата тъща но нали е от Словто как ще го приемеш това....

Само Словото който е против Словото е против Бога!
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » чет окт 01, 2009 4:24 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет окт 01, 2009 4:27 pm

Става дума да се покаже истината , и да се прекъсне изопачаването и.
Не можеш да си толерантен и милостив към някой който не признава греха си.Можеш да си такъв само към някой който го признава.
Някои бъркат изобличението с осъждането.Детска му работа.
Този въпрос който разискваме е много важен , не е ей така , един от многото.В съвремието ни е страшно актуален.

Не е въпросът , дали сме съгрешавали в мислите си днес , или когато сме били невярващи още повече , че и в действителност.Кой може да отрече подобно нещо.
Става дума , днес какво ни е отношението към това.В този момент.Ако не си чист пред Христа , обърни се изповядай греха си , покай се и недей съгрешава вече.Моли Бог да те упази.Това е което можем да сторим.

Ако обаче си мислим , че това не е проблем , че видиш ли аз ще се залюбя тука с една мома , съседка , щот много хубава бе , и не мога да се въздържа просто , а тя мома девствена , красота мамина, еми няма проблеми Той Бог ще ме разбере..., а нали и кабрал каза че това не е грях , няма да му мисля много... , а сетне и съседката от долния етаж не мога да я пренебрегна , нали ще я обидя, не става , а и тя хубава пусто..

Е няма да стане така и не става , това без брак винаги е било зло в Божиите очи .Ако някой го счита за добро и за не грях , то той греши много и съгрешава в това пред Бога.

Добре написа Тодор за буквата... прочетете по горе , и не се заблуждавайте( за тези дето се подвеждат волно или неволно)

Към радослав:
Толкова ли е важно това дали е написал словото или Словото??Ако това ти е важно , незнам настоящата тема каква е, ти кажи.Кабрал му се били счупили пръстите ...да не съм го карал аз да пише , по добре да седне и да се моли , щото с тия объркани човешки представи за вярата дето ги има , само да се обади някъде и става цирк.

Слепец да води слепци , нали знаеш какво се случва накрая..
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » чет окт 01, 2009 4:42 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет окт 01, 2009 4:50 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет окт 01, 2009 4:53 pm

За това сме на такъв хал в българия , заради непознаване на писанията.
Понеже не познаваш написаното в словото , за това и ми ги пишеш такива смешки , молекула.Но такова е сега поколението , не търпи никой да казва нещо остро , трябва само меко да се говори , да не се споменава греха , само личният.Такъв е духът на времето днес , хуманен !Типично.Всеки да си прави каквото ще , няма право никой да ми казва нищо на мен, къде се намира , той ..

Жалко , много жалко.Мнозина наричащи себе си вярващи не търпят здравото учение.
Четете писанията!!
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет окт 01, 2009 4:56 pm

Bluesky,
Добре е, че подсетихте Бог да се заеме със случая, но Той очевидно не си е дал зор да се вре в личните отношения на хората, защото Павел изрично е казал, че няма заповед в тази насока.

Випаз,
В Библията ясно пише, че Бог не е дал заповед за това, а ти пак развя пасторското предание. Нали се разбрахме: Само Писанието!

Смал акс,
Ако не си чист пред Христа , обърни се изповядай греха си , покай се и недей съгрешава вече.Моли Бог да те упази.Това е което можем да сторим.

Аз мисля, че Христа не е бил съгласен с цитатите на Тодор и затова Павел дава съвети, но ЧОВЕШКИ съвети, определени от времето и ситуацията.

Та ние сега на Бог ли да вярваме или на хората? На Библията или на народната традиция?

А осъждането за използването на Словото/Ипостас на Бога/ когато говорим за словото, написано от хора, ще е много по-тежко от какъвто и да е друг грях.

Казах изповед, не защото трябва, а заради неукрепналите във вярата. А че не трябва е ясно от казаното от Павел - всичко е разрешено, но не всичко е полезно. Нямаме сведения, да е казано някъде, че е позволено да твърдим, че Иисус не е Божи Син или, че не е дошъл в плът. Нито, че ни е било позволено да мразим ближният си, да убиваме или крадем. Натротив, апостолите винаги строго са укорявали подобни забежки и написаното не ни води до заключението, че тези неща са били разрешени. Били са строго запретени. Не разбирате какво говоря, защото искате да съдите, не просто да кажете "Това е ерес" и да обясните защо, както аз правя/с право или не, но с някакви аргументи/. Вие искате да убивате с камъни, защото очевидно сте без грехове и по стара наша традиция трябва да си го изкараме на най-безпомощните. Интересно защо тук никой не казва: Да оставим Бог да съди!, както казват, когато погна евенгелистите. Защо Смал Акс е толкова загрижен за девствената ципа, след като за него кръщението е къпане в леген. Христос каза, че която запази ципата си до сватбата ще се спаси, или каза, че който се кръсти ще се спаси?

Защото очевидно не си давате зор да разберете написаното от Павел, а повечето не го и прочетохте, ще попитам - срещу кого е престъпление сексът преди брака? Срещу Бог очевидно не е, защото не е дал заповед, остават хората. Срещу кой точно от тях е престъпление, че двама младежи се обичат? На кого пречат?

А това, което цитирате не е това, което имах предвид, това е старото близкоизточно законодателство, влезнало в еврейската традиция, а и там говорим, за опорочена търговска сделка, човекът си платил ципа, пък му пробутали друго. В случая става въпрос за двама, които са ходили преди брака и след това се женят, те на кого пречат, защото от примера на Тигър е ясно, че не е на Бог.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » чет окт 01, 2009 5:02 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет окт 01, 2009 5:05 pm

Тигре здрасти,

Ако е преспал с тази жена и сетне я е взел за своя жена , това не значи че е постъпил добре че е бил с нея преди брака.Това значи че си поема отговорността за това , като се жени за нея.
Ако не смятате горното за вярно , отваряте една широка врата , възможност за сексуални отношения преди брака , а той дали изобщо ще се състои не е много ясно.

Нещо не виждам логика , какво точно защитавате , че не разбрах?
Дай малко практически да погледнем , та да се разберем кой каво говори:

Ако дойде при тебе едно девойче , като при по опитна , и те пита , абе я кажи , аз нали сега съм вярваща , ама се харесваме с Иван , а иван много пипа.Кажи какво да правя , нали така и така някога може да се оженим , да му пусна ли на иван или да се дистанцирам от него?Какво ще я посъветваш , да направи?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет окт 01, 2009 5:05 pm

Абе протестантиращите първо да обяснят дълбоко шизофреничната позиция да признават Главата - Христос, а да отричат Тялото - Църквата Му преди да седнат да обвиняват другите в ерес.

Здрасти Смол акс,

По въпроса за девойчето което би дошло при мен за съвет, ще му отговоря напълно в духа на светата Църква. Конкретно по този въпрос наскоро ми попадна една чудесна статия от руски свещеник, която, дай Боже, ще пусна довечера тука.

Смол акс, ти си свестен човек, познаваме се. Моля те, много те моля, спри да четеш ония еретици от фелоушипа, че гледам доста са те заквасили. Както си спориш с тях, така им приемаш кваса, стегни се бе, човек.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет окт 01, 2009 5:17 pm

Последна промяна от Жоро на нед окт 04, 2009 1:05 pm, променено общо 1 път.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет окт 01, 2009 5:34 pm

Само дето закона го разкулачихме, т.е. апостолите, не ние. Тук попаднах на поредното доказателство за това, защото ако Мойсеевият закон продължаваше да действа Павел нямаше да каже "нямам заповед от Бога".

"Нямам заповед от Бога", съсредоточете се върху това, преди да говорите за грехове, престъпления и т.н. Пак повтарям, да не му ставаме началници на Бог, защото може да се окаже, че е имал нещо предвид.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет окт 01, 2009 6:38 pm

Последна промяна от Жоро на нед окт 04, 2009 1:08 pm, променено общо 3 пъти.

Върни се в “жени и мъже”