Блудство ли е сексът преди брака?

за отношенията между половете
Кабрал
Модератор

Re: Блудство ли е сексът преди брака?

Мнениеот Кабрал » пет окт 02, 2009 11:16 pm

Не, не е блудство! И през ум на никой не му е минало това. Даже само по себе си не е грях, както не е и в много случаи.

Липсата на заповед накарала коринтяните, а вероятно и другите, да минат всякакви граници, даже някой ходел с жената на баща си. Павел, виждайки това схванал, че което не е грях за укрепналите дава лош пример за неукрепналите. Само по себе си ходенето преди брака, а и след него не било грях от сексуално естество - блудство, както неправилно мислите, то е грях срущу любовта, грях срещу неукрепналият брат, защото когато неукрепналият вижда укрепналия му подражава, без да има неговата вяра и така единият вкарва в грях другият. Двамата не блудстват, те вкарват неукрепналия в блудство. Защото истинският вярващ може да яде и идоложертвено, може да има приятелка, ако не е женен, той нито ще се подведе по идолопоклонничество, нито ще стигне до това, което да се определи като блудство, т.е. ходене само за да задоволяване на нагона. Но когато новите братя и сестри виждат това, могат да изпаднат и в идолопоклонничество и в блудство. Напр. младият свещенник е с приятелката си на площада и защото искрено се обичат и ще се женят, започва да я целува. /може и да са на години и са вдовец и вдовица/. Тяхната любов е истинска, даже и да се приберат заедно и да си легнат не вредят нито на себе си, нито вършат блудство. Но какво става с учениците от училището, които виждат попа да се натиска по площада? Дали ще чакат и тяхната любов да стане истинска като неговата или ще го ударят през просото? Естествено второто. Макар и да не върши блудство попът ще вкара другите в съблазън.

Това иска да каже Павел. Нашите грехове минават през двете Христови заповеди, не през закона. Затова, макар и позволени, тези неща не са полезни и съветва да се избягват.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет окт 02, 2009 11:40 pm

Има една малка подробност и тя е, че попът трябва да е женен, преди да се запопи, демек няма как да съблазни някого като такъв, евентуално като бъдещ поп може да се случи, ако някой го познава. Всъщност именно за свещениците, като за най-достойни измежду хората важи, нз доколко се спазва, църковното правило да са еднобрачни и чисти до брака, а тези, които са допуснали секс със съпругата си преди бракосъчетанието, не могат да се издигнат в свещената йерархия повече от дякон. Така че явно има значение, въпросът е да не се превръща в идол самото събитие и оттам да се случват несполучливи бракове, само защото някой е сбъркал похотта с любов.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб окт 03, 2009 3:23 am

Здравей Ванче,

Повдигаш наистина сериозни въпроси относно любовта в брака. На някои от тях, като: възръста за брака, съвременната култура и любовта в семейството, сега не мога да ти отговоря, защото изискват задълбочено разглеждане.

Посланието на християството не е „Вие сте грешници!”, а е „Има Избавител от греховете, Спасител от смъртта, Дарител на истинския живот”. Всеки, който призове името му ще се спаси. Който дойде при Него ще намери любов, опрощение, изцеление. Ние не успокояваме грешниците, че нямат грехове, а ги умиваме с водите на кърщението. Не преиначаваме истината според нащите постъпки, а я следваме. Не сме ние мерилото, а Госпoд!

Когато съргреши брат ти, любовта изисква да му помогнеш, като го изобличиш и се противопоставиш на греха. Ако замълчиш или се съгласиш ставаш съучастник. Противопоставих се на Кабрал за грешката му, защото е ми е брат във вярата.

Не знам друг като него, токлова умело да излага позицията си. Проблема настъпи когато Кабрал изрази мнение относно фундаментална християнска истина, крепяща морала на подрастващите - мнение, което е в противоречие с това, което православната църквата винаги е учела – било чрез Преданието, било чрез тълкуване на Писанието.

Ванче, апостолите са наш пример във всичко. Аз дадох пример, че дори апостол Петър беше изобличен публично, когато грехът му засягаше чистотата на учението. Това не унищожи авторитета и служението му. Кого другиго да давам за пример? Не са ли апостолите наши образци за подражание – икони на Христос? Това, че ги давам за пример или следвам техния пример не значи, че приравнявам някого с тях.

Липсата на любов в брака не превтъща блудсвото в рожба на любовта. То си остава грях, както е и грях съпруг да бие жена си.

Могат ли тези които са блудствали да имат любов тогава? Могат, когато последват любовта. Бог е любов. Ако последват Бога, ще бъдат умити от греха и нахранени с хляба на живота. Всеки блудник може да стане свят, като погребе стария, греховен живот и възкръсне за нов живот. А, ако е бил кръстен преди това, за него има милост, покаяние, изповед и възстановяване. Кабрал по-добре от мен ги обяснява тези работи.
Божията прошка никога не е била позволение за грях. Тя е път за въстановяване и спасение.

За любовта винаги трябва да се борим.
Последна промяна от Жоро на нед окт 04, 2009 1:23 pm, променено общо 3 пъти.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб окт 03, 2009 9:09 am

Последна промяна от Жоро на нед окт 04, 2009 1:25 pm, променено общо 1 път.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб окт 03, 2009 9:20 am

Здравей Жоро :)

Мисълта ми беше, че не бива да подражаваме на апостолите "не по разум", а че трябва да им подражаваме, си го знаем. Аз пък си мисля, че по-подходящо от Гал. 2:11 в случая е:
Доста е за такъв това наказание от мнозинството; така че за вас е по-добре да му простите и да го утешите, за да не пропадне той от преголяма скръб;затова моля ви да покажете към него любов...А комуто вие прощавате нещо, нему и аз прощавам...за да не вземе сатаната преднина над нас: защото не са ни неизвестни неговите замисли.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб окт 03, 2009 9:30 am

Кабрал , не е вярно това което казваш.Прочети отново това което жоро беше писал за коринтяните , за да не го повтарям.Ти нарече писаното там невярно , но не каза защо било такова.
Недей заприличва на онази госпожа езавел , дето прилъгвала народа да блудства.С всичките неща дето пишеш един вярващ младеж ще получи крила , да си има съседка за секс , с която евентуално ще се ожени.Това дали ще се ожени е неизвестно.Може да се пробват и като не си допаднат да си бият шута.Точно така ще стане в редица от случаите , които ти предварително би поощрил.А следствието е зло.

Много са променливите и неизвестните в твоята теория , която не е споделял никой преди ти да я измислиш и тръгнеш да защитаваш.

Тези неща са ни ясни като бял ден , както ми е ясно и че няма такива дето ги описваш дето си имали видиш ли приятелка за която не са се оженили още , имат сексуално общуване , но видиш ли не било за задоволяване на нагона.. :)) ( явно само задоволяването на нагона за тебе е блудство) по странна , изсмукана от пръстите изкривена доктрина отдавна не бях чувал.

Знаеш ли ако Петър апостолът беше тук , щеше да ти издърпа ушите( това е най мекото дето мога да го кажа , истината е че няма да се занимава с тебе въобще , а щеше да страни от тебе , докато не се върнеш в истината по този въпрос)
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб окт 03, 2009 9:42 am

Ванче, този вярващ в коринтската църква съвсем я беше оплескал. Кабрал въобще не е на тозли хал. Аз не знам някой да му е налагал наказание.

Готов съм да направя всичко, което е полезно за него.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб окт 03, 2009 9:54 am

А презрението, обидата, че е глупав и не може да схване това, което очевидно за повечето е факт, не е ли наказание, не е ли наказание това, че някой си играе да го поучава, повтаряйки като грамофонна плоча едно и също, очаквайки едва ли не със задоволство неговото горещо покаяние за грешните му възгледи по въпроса? Прочел е, каквото сте написали, има си свои аргументи или дори причина да държи на своето - докога ще му се налива мозък в главата, при положение, че има колкото на повечето тук, взети заедно? Църковното правило е да не се хвърля с епитимия грешник в отчаяние - епитимията е именно в това - да се трупат ли трупат обвинения, а всъщност точно тези обвинения подлежат на епитимия. Мисля, че нямам какво повече да пиша по въпроса. Отделно искам да ти благодаря за прекрасните постове, които по принцип имаш и за това, че разпространяваш Божията Истина, т.е. не искам да оставаш с впечатление, че си се хабил да пишеш напразно...
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб окт 03, 2009 10:02 am

По въпроса за нападките съм съглсен с тебе, а и за умствените възможности на Кабрал - също.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб окт 03, 2009 10:09 am

това че е глупав , не го е казал никой.В случая ти го казваш.
Аз не казвам че е глупав , а че е еретик, тоест избрал е да вярва в нещо което не откъм истината.Има много умни еретици , но това не ги прави по малко такива.
Любовта и милосърдието изискват да пишем по темата за да се изясни, понеже е важна , а не да я зарежем.
Последна промяна от small axe на съб окт 03, 2009 6:41 pm, променено общо 1 път.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб окт 03, 2009 11:37 am

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб окт 03, 2009 1:26 pm

ок. 1050 - ок. 1107/1126 година

ven4e
Потребител