Развод

за отношенията между половете
нати
Потребител

Развод

Мнениеот нати » вт май 23, 2006 9:41 am

Църковния развод знам,че е сериозно нещо....но не знам при какви случаи се разрешава? Помогнте ми, моля!
key-em
Потребител

Мнениеот key-em » вт май 23, 2006 7:59 pm

До колкото аз знам църковния развод се дава от владиката,но епархийския съвет разглежда молбите.В този съвет има и миряни с авторитет в църконите среди избрани от различни енории на епархията.
Развод не е позволен,освен по причини на прелюбодеяние,така казва Господ,но не задължава...Той ни учи да прощаваме и да се молим за неверния си партньор за неговото обръщане.
нати
Потребител

Ах!

Мнениеот нати » чет май 25, 2006 4:10 pm

Това с прощаването звучи добре....но ви уверявам, че не е лесно! Особено когато трябва да прощаваш често, често! Ако си и невидим за половинката си, по простата причина, че пак е лудо влюбен в поредната...става още по интересно!
key-em
Потребител

Мнениеот key-em » чет май 25, 2006 9:22 pm

Христос воскресе!

До колкото разбирам,вие сте омъжена и имате църковен брак.Най-добре е да се посъветвате със сериозен свещенник.Това са брачни взаимоотношения и ние говорим тук по принцип.Незнам до каква степен сте вярваща и до колко можете да претърпявате...
Нали Господ са го питали:До колко пъти да прощаваме,до седем пъти ли?А Той им отговаря:Не ти казвам до седем,а до седемдесет пъти по седем.
Сега от личен опит бих ви казал,мислете за него,като за болен(но не му го казвайте)дистанцирайте се и се молете ,все пак той ви е най-ближен.Това за вас е изпитание на вярата,и с Божията помощ(А Той вижда вашето притеснение и мъка)може да го вразуми.Но не пребързвайте в решението си за развод.
Постъпвайте и достойно,не му позволявайте да си създава впечатление,че на вас ви е все едно...Пазете брачното ложе чисто,ни съветва евангелието,така че той до като "боледува"нека бъде в карантина.Покажете му кротко без скандали,че е на лош път.

Дерзайте!
Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » чет май 25, 2006 11:34 pm

нати
Потребител

Да

Мнениеот нати » вт май 30, 2006 9:32 pm

Преди да срещна мъжа си, се чудех дали да отида в манастр при приятелките ми или да остана в света! И тогава го срещнах....сега виждам, че направих грешният избор! Но не знам колко мога да издържа...и не виждам нищо което да ме задържи в света!
key-em
Потребител

развод

Мнениеот key-em » вт май 30, 2006 11:12 pm

Чуй мила,Нати
Изкушения и съблазни има и в брака,има и в манастирите...
Ако говориш с приятелките си,ще ти кажат и те същото.
Живейки в брак, стремиш ли се тук в света да водиш духовен живот
тоест ходиш ли на църква,изповядаш ли се,причастяваш ли се...?
Мисли за собственото си спасение и се помъчи да се молиш и Господ да ти даде виждане за ситуациятя в която се намираш.Пак казвам,ако имаш църковен брак най-добре е да се срешнеш съ свещеник, ако ти не се сещаш бих ти препоръчал,стига да си от София или пък да ти е близко.
нати
Потребител

Да.

Мнениеот нати » ср май 31, 2006 11:42 am

Благодаря ти много. Става въпрос за това, че сълзите, униженията, мъките те докарват до ръба ........и искаш да свърши този кошмар!
Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » ср май 31, 2006 12:25 pm

нати, недей да се отчайваш!

знам че е лесно човек да пише такива неща отстрани; не се сърди , че си позволявам, моля те. но има и друга страна - да се опитваме поне доколкото може да се подкрепяме. съжалявам, че не се познаваме и мога да пиша само "по принцип".

виж, тези въпроси - дали направих правилния избор или не, си ги задава всеки, мисля, когато му е трудно; не само по отношение на семейството. но не вярвам да са правилни. гледай напред. какво ще направиш е важно; какво си направила и защо- това е вече разрешено. щом съвестта ти не те измъчва, няма какво да се занимаваш с това минало.

някой ти беше написал по-нагоре, че изкушения има навсякъде - и в брака и в монашеството. и аз мисля така. не се измъчвай с мисълта, че може би щеше да те подмине тази болка, ако беше избрала монашеския път. изобщо не ни се дава да знаем такива неща, защото не са ни нужни. всеки избор, всеки духовен път, всяка стъпка даже, е тайна между човека и Бога. и няма как да предполагаш какво би станало в сърцето ти в една или друга житейска ситуация. не е важно къде, постоянно през целия си живот човек е в изпитание, ако се стреми към някакъв духовен растеж. иначе не става явно. уви :)

а ти си много силен човек, щом си поставена пред такава трудна задача. не знам решението, но съм сигурна, че Бог има начин да те изведе от тази ситуация в правилното време. и да те запази дотогава. стига ти да намериш начин да си пазиш надеждата. виж, явно си готова да се разделиш с този човек; с всичко, свързано с него. по-лошо няма как да е. пробвай тогава, преди да изпълниш това решение, да се разделиш с една част от него - с илюзиите за него, с очакванията, които си имала, с онова, което му дава поле да те наранява. ако погледнеш нещата отстрани и се почувстваш свободна от това, може би ще успееш да се молиш за него. другото Бог знае.

виж, едва ли е лесен монашеският живот. (макар че на новобрачните им слагат мъченически венци:)) и в монашеството и в брака трябва да се научим да обичаме и да се молим за ближните си като за себе си. е, това е огромно нещо. това е светостта може би. някои хора цял живот се залъгват, че успяват да са "добри", понеже Бог явно поради немощите им спестява истинските трудности на любовта. а на теб ти са спестени розовите очила явно; от самото начало ти се дава да разбереш колко е трудно "да се молим за враговете си", понеже както казва Господ, ако обичаме само тези, които ни обичат, каква полза... така постъпват всички.

дано да ти се открие по-скоро спасителният път в тази ситуация. но не се отчайвай, наистина! нали знаеш, Божията сила в немощ се проявява ...

поздрави,
илиана
key-em
Потребител

Мнениеот key-em » ср май 31, 2006 12:50 pm

Христос Воскресе!

Благодяря ти Илияна,каза го по-добре от мен!Слава Богу!
нати
Потребител

Мнениеот нати » ср май 31, 2006 10:22 pm

Благодаря за подкрепата на всички! Прибирах се тази вечер и си мислех, че трябва да се върна към живота, който водех преди. Да съм по-често в църквата и да се опитам да се дистанцирам от мъжът си по някакъв начин и както казвате Вие да се разделя с илюзиите занего. И най-важното истинска, силна молитва! Само така ще разбера Божият промисъл за мен и мъжът ми.
key-em
Потребител

Мнениеот key-em » съб юни 03, 2006 10:00 am

Черна†а роза
Потребител

Re: Развод

Мнениеот Черна†а роза » нед окт 29, 2006 12:57 pm

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » съб ное 04, 2006 12:47 am

Покварата на човека е такава, че е умостно да се проучват аргументите в подкрепа на разделяне на онези, които Бог е съчетал в брак. Единствено прелюбодейството или своеволното напускане на брачния партньор, което по никакъв начин не би могло да се възтанови от Църквата или от гражданските власти, могат да бъдат достатъчна причина за разтрогването на брачния съюз 1. При това трябва да се съблюдава определена публична и законна процедура, като засегнатите страни, не се оставят да действат според собствената им воля или разбиране, в защита на самите себе си 2.

1 - Мат. 19:8-9; I Кор. 7:15; Мат.19:6
2 - Втор. 24:1-4
scrupus
Потребител

Мнениеот scrupus » пет ное 17, 2006 11:11 am

Последна промяна от scrupus на пет ное 17, 2006 5:34 pm, променено общо 1 път.

Върни се в “жени и мъже”