Може ли да бъдем заедно?

за отношенията между половете
ven4e
Потребител

Re: Може ли да бъдем заедно?

Мнениеот ven4e » чет окт 22, 2009 6:43 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет окт 22, 2009 6:56 pm

Приятелю, ти си Българин, не си от Африка, че да ти обясняваме какво е прелюбодейство. А и на църква ходиш, така че си на ясно как стоят нещата. Не искай от нас разрешително писмо за прелюбодейство, нито рови в каноните. По въпроса имаме заповед от самия Христос и ти я знаеш. Всеки друг съвет е хуманизъм, а не християнство.

Църквата позволява втори брак като лечение на болните, а не като разрешение за прелюбодейство. Църквата има лек за всеки грях, но това не значи, че дава разрешително за тях.
Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » чет окт 22, 2009 7:33 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет окт 22, 2009 7:39 pm

И да чета как се опитвате да замажете положението. Не мисля че е полезно да приспивате съвеста и вярата му.

А истина е, че по въпроса има християнско решение и не християнско.

Това което казвам съвсем не е общо, а е общоизвестно.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет окт 22, 2009 7:44 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет окт 22, 2009 7:51 pm

Ванче, говоря като цяло. Ако човек е наистина вярващ и иска да следва Бог, но е попаднал в такова положение той има нужда от конкретност и яснота, а не от уклончиви отговори. Той и без това вече е раздвоен от желанието си от една страна и вярата си от друга.
traqn_nikolov
Потребител

Мнениеот traqn_nikolov » чет окт 22, 2009 7:52 pm

Ходим на изповед при един и същ свещенник и с нея решихме да му кажем всичко в неделя след служба.Не ми се вярва да ни разбере,но...............
traqn_nikolov
Потребител

Мнениеот traqn_nikolov » чет окт 22, 2009 7:59 pm

Много сме си говорили с нея за това което вършим и самата тя ми каза,че до сега да се е развела ако не е бил свещенника да й казва,че може тя да е виновна,а всъщност не е.Не искам да заставате на моя страна,защото ми е пределно ясно че вършим грях,но ми помогнете с разговора ни с отчето в неделя.Какво да му кажа?как да се защитим.Както казах готов съм на всичко за нея и знам,че може да бъдем едно щастливо семейство.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет окт 22, 2009 8:08 pm

Разговарял съм лично с един човек, който напусна жена си с децата заради друго момиче (жена му очакваше третото). Желанието му беше толкова голямо, че всичко в Библията му изглеждаше като потвърждение, че това е което иска да направи може да бъде с Божието благословение. Не ме послуша. Знай само че силното желание често замъглява разсъдъка.
Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » чет окт 22, 2009 8:14 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет окт 22, 2009 8:27 pm

слушай в случая какво ти каза жоро.Вярно е!

Казах ти че ще има хора дето да ти кажат разни меки глупости , не ги слушай , че нищо не разбират.Венчето с нейния църковен брак... . :crazy:
То ачик ти казва човека, че си вършат прелюбодейство , ти либералната защитничка на" чистата любов" :cry: , нищо че Господ е казал друго по въпроса.
Жена не трябва да оставя мъжа си.Ако я бие , може да се раздели от него , но да не взема друг мъж.
Ако мъжът е прелюбодеец , е друг въпроса , там може да се разсъждава.
Ако е умрял е ясно , може да се омъжи , но само в Господа.Тоест само за вярващ мъж.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет окт 22, 2009 8:30 pm

Виж какво Акс, Църквата разрешава развод и когато съпругът не може да изпълнява съпружеските си задължения или е с психическо разстройство, какво казва само скриптурата не ме интересува!
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет окт 22, 2009 9:36 pm

Неслучаен

Мнениеот Неслучаен » чет окт 22, 2009 11:04 pm

Леле, тук е истински зверилник на тема канони- още малко и камъни ще хвърлите по този човек, осмелил се да попита за съвет тук. Я по- спокойно. И Христос ще разпнете отново, понеже ядеше с грешници и митари, нали?

Драги, просто се стегни и отидете двамата с въпросната "граждански омъжена" жена при попа и му кажете положението от началото до края. После тя да си намери адвокат, ако не се разбере с мъжа си по взаимно съгласие. :wink:

Животът е прост и простите неща са правилни- Ти и само ти си носиш отговорност за действията, никой форумен или нефорумен съвет няма да ти помогне. Моли се Господу и Той ще ти открие какво да правиш и ако си наистина православен- ще ти се дадат сили за да вървиш по пътя, който те чака.

Ama et fac quod vis- Обичай и прави, каквото знаеш
Св. Августин Блажени

Бог да ти помогне! И на жената и децата- също!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет окт 22, 2009 11:45 pm

Макар да съм заклет фен на целибата и да не ме вълнува изобщо темата ще потвърдя казаното от Венче - Църквата позволява развода в следните случаи: ако единият от съпрузите се замонаши, прелюбодейство, лудост, непоносим и опасен физически и/или психически тормоз, включително и върху роднини, липса на съпруга (заминал някъде и седем годин го нема, както се пее в народните песни), хермафродитизъм, хомосексуализъм.
Поне за тези се сещам от учебника по Църковно право от 1923 г., който един ми сви, та затова сега не мога да цитирам точно.

Върни се в “жени и мъже”