Хора, помогнете ми със съвет. Не знам какво да правя.

за отношенията между половете
sawmv
Потребител

Хора, помогнете ми със съвет. Не знам какво да правя.

Мнениеот sawmv » чет яну 28, 2010 9:57 am

Здравейте, отдавна не съм писал тук, за което моля да ме извините. Проблемът ми е следният: на 29 години съм и досега съм се опазил от интимности с другия пол, защото мисля, че да се отдадеш на някого изцяло.....трябват сериозни чувства. Обаче животът ми поднесе нещо, което изобщо не съм очаквал. Срещнах една жена и малко по малко започнах да изпитвам нещо, което не бях изпитвал никога. Имал съм отношения с жени, но такива силни чувства не. Запознахме се на 2 януари и то как...денят на Архиепископ Серафим, който аз много уважавам. Много пъти ми е помагал, за което безкрайно му благодаря. И тогава отидох на гроба му и се помолих...ако съм заслужил да ме срещне с добро момиче, с което да сме щастливи заедно. Вечерта бях на рожден ден на приятели и там я видях, просто от пръв поглед ми хареса, никога не съм си говорел така лесно с някого от другия пол. И тя се чувстваше по същия начин. Вече мина почти месец, най-хубавият в живота ми. Дойде момент, в който тя ме иска сексуално. Не мога да кажа, че аз не я искам, защото ще излъжа. Тя знае, че аз не съм имал сексуални отношения и засега ме изчаква, но докога ще е така, никой не знае. Много мислих какво да правя, моля се всеки ден Бог да ми даде сили да взема правилното решение. Опитвам се да бъда православен християнин, колкото мога, но предбрачният секс е голям грях според Библията. Имам чувството, че това е най-голямата крачка, която ще направя в живота си....или няма да направя и после ще съжалявам цял живот, ако се разделим. Вече и не знам какво да мисля. Знам, че това си е изцяло мое решение, но ми се иска да чуя и вашето мнение.

Благодаря предварително на всички за отделеното време :thumbup:

Нека Бог да е с вас винаги!
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Re: Хора, помогнете ми със съвет. Не знам какво да правя.

Мнениеот Чехълче » чет яну 28, 2010 10:00 am

Един месец е много кратко време, изчакай още. И говори с изповедника си, той ще ти даде най-верния съвет.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет яну 28, 2010 11:49 am

Айде пак се почна наново да дудняме за прелюбодеянията... Ся аз не съм мерило за духовността, но лично според мен се извършва прелюбодеяние, когато ти имаш свещенна връзка с даден човек пред Бог (църковен брак) и му изневериш.

Смятам, че това са отживелици на миналото. Тогава е бил егати разврата :lol: и затуй ако си опазиш девствеността нa дъщерите (подчертавам дъщерите) е било повод за добро социялно положение... Подобни неща винаги съм ги приемал като ограничаване на разврата на първобитното съзнание :P .

Едно време са се женили на по 14 - 15 годинки и сещаш ли се какво ще рече да опазиш девствеността на дъщеря си докат се омъжи... иначе ще е пълна педофилия, а до 10 годишна възраст съзнанието е доста крехко...

Та преди да предприемаш каквито и да било действия е желателно да разбереш дали я обичаш или дали си е проста страст (сексуално привличане)... та след като разтовариш едноцефката, ако чувствата ти останат значи е любов, ако ти стане безразлична значи е страст...

Ще е добре да се ослушаш за духовните и възгледи и дали ще е възможно да има компромисно решение между твойте и нейните :P

Та накратко, ако си сигурен, че я обичаш и ще можеш да създадеш семейство с нея, що не...

Но пак подчертавам, това не е гледната точка на Църквата... А прелюбодействия можеш да извършваш и в сърцето си дори да не си пипал други жени...
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет яну 28, 2010 11:55 am

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » чет яну 28, 2010 12:05 pm

Учудва ме, че един човек в България през ХХІ век се замисля за секс едва на 29 години. Това е доста странно закъснение.

Думите на Христос, че сексът е разрешен само в брака, до голяма степен отразяват разбиранията по този въпрос на провинциалното еврейско общество в зрялата Античност. Те звучат подобно на Неговия призив за пълен отказ от имущество, но той се отнася само за определени хора при определени обстоятелства. Епохата на Христос е силно аскетична и неслучайно тогава възниква гностицизмът. Мнозина тогава отричат секса и плътта като нещо гнусно и грешно.

Днес възгледите за тялото и секса са променени. Девствеността отдавна не се схваща като нещо сакрално и дори метафизично, а като естествено състояние и прелюдия към нормален сексуален живот. Както пише и Мира, не трябва да се бърза със секса само след един месец приятелство, а да се постави условие - секс да, но само при официален годеж. Тъй като годежът се прави в Църква, приятелката трябва стане православна християнка. Ако не иска, в света има още 3 000 000 000 жени.

..........

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет яну 28, 2010 12:21 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет яну 28, 2010 12:30 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет яну 28, 2010 12:34 pm

Само да ви напомня, че Божията заповед за прелюбодейството засяга И контактите ПРЕДИ брака. На някои може и да не им харесва, но това е голата истина.
И наистина в последно време се забелязва омекване на Църквата по този въпрос, но е продиктувано, според мен, от желание да не се стресират младите енориаши, които за първи път ходят на изповед и не са знаели кое е грях и кое - не.
Но заповедта си съществува и е добре да я спазваме.
Прав е Донът, казвайки, че съществува годежът като състояние на отношенията.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » чет яну 28, 2010 12:58 pm

sawmv, говори с изповедника си и направи така както те съветва той. Изповедникът ти те познава най-добре и той най-правилно ще прецени как да се постъпи в тази ситуация.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » чет яну 28, 2010 1:17 pm

Тигър,

Дали "монашеството дефакто е гностицизъм"? (Де факто се пише разделно). Че монашеството, особенно сирийското, е повлияно от гностицизма е излишно да се доказва. Днес подвизите на монаси, които са ходели голи и са ядяли трева заедно с животните или са висяли по дърветата с години, звучат меко казано нелепо. Вие защо не се съблечете гола прид НДК и да лочите вода от локвите?

Ако сте чела моята книга за гностицизма, ще Ви стане ясно, че той използва два вида поведение за разрушаване на тялото като зло начало - крайния аскетизъм и крайния разврат. Затова оргиастичният климат в Римската империя през І век, въпреки че не е мотивиран от гносиса, се вписва в същата противоестествена атмосфера.

Христос е Син Човешки и Син Божи, а не е - пак според гностиците - паднал от небето еон (чист дух). Вашата нагласа да виждате в Него само божествена Личност е подобна на монофизитската. В мисленето на Иисус се отразяват както тогавашният еврейски морал и фолклор, както и божествените повели на Новия завет с човечеството. Абсолютното въздържане от секс е противоестествено, следователно не е богоугодно (Битие 1:28). То може да бъде жребий само на малцина при специални условия.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет яну 28, 2010 1:40 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет яну 28, 2010 1:51 pm

Аз мисля, че е най-малкото силно желателно. Тази Божия заповед с каkво се различава от останалите, че така с лека ръка да я пренебрегваме? Ами утре някой ще реши да пренебрегне и "Не убивай"...Тогава какво ще стане?
sawmv
Потребител

Мнениеот sawmv » чет яну 28, 2010 1:56 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет яну 28, 2010 1:57 pm

Някъде беше писано, че е добре християнинът да не се поставя в ситуации, които биха спомогнали/дали възможност да съгреши. Мисля, че това е една от тези ситуации.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » чет яну 28, 2010 1:59 pm

Тигър,

Непременно прочети книгата, която е издадена от "Омофор" и се намира в книжарниците:
http://www.knigabg.com/index.php?page=book&id=14686

Мира,

Не смесвай понятията. "Не убивай" е заповед от Декалога. "Бъди девствен до гроб" няма нито там, нито другаде, но се спазва от някои особени хора, особено монаси.

Върни се в “жени и мъже”