Хора, помогнете ми със съвет. Не знам какво да правя.

за отношенията между половете
Гост

Re: Хора, помогнете ми със съвет. Не знам какво да правя.

Мнениеот Гост » нед яну 31, 2010 3:10 am

Здравейте.

Регистриран съм във форума, и първоначално смятах да се изкажа със своя псевдоним, но понеже от него ясно се вижда името ми, а историята, която разказвам, засяга не само мен, моля да ме извините, че пиша като гост.

Първо искам да кажа, че не мога да се нарека наистина православен, понеже животът ми все още протича извън Църквата. Затова мнението ми се основава най-вече на личните ми преживявания.

Преди време ми се случи да срещна едно момиче, с което изживах нещо, което не мога даже да опиша, и тази среща е една от причините да се надявам един ден да се променя дотолкова, че да дойда наистина в Църквата. С момичето общувахме едва няколко часа, но това общуване беше отвъд всички прегради, зад които обикновено, поне аз, се окопавам. Не става въпрос за някакво съвпадение на вкусовете, общ начин на мислене или сходство в характерите, беше като истинско виждане на другия. От тогава ми се струва, че в библейския израз "позна" има много повече, отколкото банализираните днес сексуални връзки. Вярвам, че това познание на жена или съответно мъж може да се осъществи единствено в брака, но това, което изживях, беше нещо като предвкусване, като опит, които ме накара да вярвам, че това не е някакво романтическо клише с фалшиво съдържание. Каква е връзката на всичко това с вярата? Просто знам, че нито самият аз, нито пък тя, имаме в себе си никакви знания или умения, за да създадем тази среща такава, каквато беше, и затова в това взаимопроникване откривам милостта и действието на Бог.

Тук вече мога да направя връзката с обсъжданата тема. Въпреки, че не сме правили секс, но тогава физическото ми общуване с нея премина границата на невинното, и аз самият го намирам за това, което се нарича блудно и нечисто, още по-отвратително с това, че видях вътрешната и чистота и невинност. Разказвам това не като изповед, понеже поне тази своя нечистота изповядах, и знам, че ми е простена.

Искам просто да кажа, че причината за това, което направих, не беше толкова в похотта, понеже телесната страна на преживяването ми беше знанието на тялото и ( това даже не мога да го обясня ). Просто похотта беше някак даже ненужна, дори и иначе да имам в себе си предостатъчно. Причината беше в страха. Страхувах се, че тази така невероятна и невъзможна среща ще е само тогава, а и понеже винаги съм бил не особено умел в подобни ситуации, уплаших се, че не трябва да изпускам случая. Мисля, че причината на този страх беше в недоверието ми към Господ, в слабата вяра в милостта Му, въпреки че тогава точно можех да я усетя.

Е, аз още я обичам, невероятното е, че относително често се срещаме съвсем непредвидено, нещо, което дълго време най-вече я плашеше. Случи се и това, че много хора, които са нейни познати, станаха мой приятели, без първоначално да знам, че са по някакъв начин свързани с нея. Но отношението и към мен е безразличие, а общуването ни се състои във вежлив поздрав.

Страхът и недоверието също идват от сърцето, така че някак си първо трябва може би да научим, как да различаваме това в него, което е от Бога, и това, което не е. И не винаги вътрешнят мотив да потърсиш сексуално общуване без брак е в телесното привличане или пък в похотта.

Надявам се това, което се опитах да споделя, да е от полза за някого.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » нед яну 31, 2010 10:55 am

ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » нед яну 31, 2010 11:26 am

Уповавай на Господа от все сърце, И не се облягай на своя разум.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » нед яну 31, 2010 1:45 pm

П.Влахов
Потребител

Мнениеот П.Влахов » нед яну 31, 2010 1:54 pm

35. И един от тях, законник, изкушавайки Го, попита и рече:
36. Учителю, коя заповед е най-голяма в закона?
37. А Иисус му отговори: възлюби Господа, Бога твоего, с всичкото си сърце, и с всичката си душа, и с всичкия си разум:
38. тази е първа и най-голяма заповед;
39. а втора, подобна ней, е: възлюби ближния си като себе си;
40. на тия две заповеди се крепи целият закон и пророците.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » нед яну 31, 2010 2:20 pm

И още малко :

43. Защото няма добро дърво, което да дава лош плод, нито лошо дърво, което да дава добър плод.
44. Понеже всяко дърво се познава по своя плод; защото не от тръни берат смокини, нито от къпина късат грозде.
45. Добрият човек от доброто съкровище на сърцето си изнася добро, а лошият човек от лошото съкровище на сърцето си изнася лошо; защото от препълнено сърце говорят устата му.
46. И защо Ме зовете: Господи, Господи! а не вършите, каквото казвам?
47. Всеки, който дохожда при Мене и слуша думите Ми и ги изпълнява, ще ви кажа кому прилича.
48. Той прилича на човек, който гради къща и който изкопа дълбоко и тури основите върху камък; и когато стана наводнение, реката напря на тая къща и не можа да я разклати, защото бе основана върху камък.
49. А тоя, който слуша и не изпълнява, прилича на човек, който съгради къща на земята без основи; и когато реката напря на тая къща, тя веднага рухна, и срутването и биде голямо.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » нед яну 31, 2010 2:38 pm

Има разлика между невярващ и вярващ човек.Има разлика в сърцата им.Виж и това което Мария е цитирала , за добрия и злия човек , кой какво вади от сърцето си.
На злич сърцето е болно и измамно , на добрия е променено от Бога , Той е написал на плочата на сърцето на вярващите своите закони и ги е положил в умовете им.
Ясно и просто.

Не сте ли видяли хора като чачо , например , как сърцето и умът им са необновени и не разбират какво казва писанието , понеже не му вярват.

Е на такива хора на сърцето ли да им кажем да се осланят?Не разбира се.
Аз бих им казал да четът , да се молят и да мислят, дано Бог им даде покаяние , не да чувстват.От много чувстване , какви безумия има в тн.християнски среди...

Изобщо струва ми се понякога, че говорим на различни езици , какво да се прави.

Поне тази тема се изясни , и либералите замлъкнаха..
Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » нед яну 31, 2010 3:26 pm

Мисля, че всички сме съгласни, че нито САМО разума, нито САМО сърцето може да ни доведе до истината.

Ако се следва само разума съществува огромната опасност и Писанието, и писменото Предание да се интерпретират и използват като някаква рецепта за това как да се улови Светия Дух и да се съхрани в някакви буркани или консерви, та да можем винаги да черпим от запасите. За мен особено важно е неписаното Предание, което се предава "от сърце на сърце" от едно поколение християни на следващото не само с думи, ами повече с личен пример, непосредствен личен опит, Любов и Мъдрост проявени в самото присъствие и поведение на опитните. Именно това неписано Предание е едно постоянно действие на Светия дух във взаимоотношенията между учители и ученици, без което всички свещенни текстове се превръщат в обикновени доктрини и човешка идеология.

Ако се следва само сърцето, съществува огромната опасност от прелест или други заблуди - объркването на Светия Дух с някакви други духове. Затова може да е по-добре, неопитните в началото да се осланят повече на Писанието и писменото Предание, както и на съветите на по-опитните, дори с риск в началото това да е малко механично, основано на "гола" вяра и много малко Любов и Мъдрост. Мисля, че именно такова поведение е било успешен път за мнозина през вековете.

Но аз вярвам, че целта е разумът и сърцето да заработят в синхрон, "опитомени" от Любовта и Мъдростта чрез Светия Дух.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » нед яну 31, 2010 5:59 pm

Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » нед яну 31, 2010 6:49 pm

ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » нед яну 31, 2010 7:02 pm

Красиви думи , но само това ! Колко са осенени от Светия Дух , колко извършват Богоугодни дела ? Колко са които дават всичко за човеците а не гледат само своето спасение ....... колко много въпроси ! Само Той знае истината !
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед яну 31, 2010 7:38 pm

ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » нед яну 31, 2010 7:56 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пон фев 01, 2010 7:23 am

Peci
Потребител

Мнениеот Peci » пон фев 01, 2010 9:37 am

Митрополит Антоний Сурожски:

"Грехът се явява нарушение на закона; но кой закон? - закона на живота. Животът в дадения смисъл на думата е възможен само чрез участие в живота на Самия Бог, тъй като Той се явява единствения необусловен, самостоятелен източник на живота, по-добре е, да се каже: Той е самият живот. Отдалечаването от Него означава встъпване в областта на тъмнината, умирането и накрая - на самата смърт. Затова грехът е беззаконие; но не бива да се подлъгваме. Да си послушен на закона не означава да бъдеш “законопослушен” в юридическия смисъл на тази дума, т.е. да бъдеш изпълнител на правила, които остават за нас външни. За да разберем по-добре това, ние можем да сравним това, което Старият и Новият Завет ни казват за закона. Старозаветният закон, даден чрез Моисей на Синайската планина, се състои от много на брой различни правила; и хората, които се придържали към тези правила, които са им оставали верни до край в течение на целия си живот, които са отдавали цялата си енергия, сила, воля на послушанието към тези правила, можели да считат себе си за праведни; от тях Бог нищо не искал, защото те изпълнявали всяка буква, всяка дума, казана от Него в закона. В Новия Завет Христос също ни дава заповеди, но отношението към тях е различно в сравнение със старозаветните предписания: Христовите заповеди ни учат не как да постъпваме, а какви да бъдем, Христовите заповеди са път. Ние не можем да се отнасяме към тях по робски, като им се подчиняваме от страх или заради надеждата от награда. По пътя на заповедите ние израстваме в общението, в дълбокото, все по-съвършено единство с Бога, като се приобщаваме към Неговото съвършенство и святост. Не от изпълнението на Божиите думи, а от сродяването с това, което апостол Павел нарича ум Христов(1 Кор 2:16), сродяването с подхода, с разбирането на Бога, ние можем да спасим себе си; а да се спасим - означава да се приобщим към Божествения живот. Това означава, че онова, което ни е представено в Новия Завет във вид на закон, всъщност не са правила за живота, а указания за това, коя трябва да бъде в нас, в нашето сърце, в нашия ум силата, движеща нашия живот. Това не е външнен закон, а описание на вътрешния човек (Рим. 7:22).
В това отношение, когато аз казвам, че ние не можем да се спасим, ако нарушаваме закона на живота, то аз говоря не за постъпките, а за това, този закон на живота да стане действително част от нашата същност и ние да не можем да постъпваме по друг начин, тъй като вече сме се приобщили към мислите, към замисъла Божий.
И това е много важно, защото е много лесно да превърнем новозаветните правила, които ни е дал Христос, в старозаветен закон; да станем изпълнители, като останем вън от този опит. Аз помня един човек, който така възприемаше Евангелието. Той считаше себе си за чист, светъл християнин. Той никога не пропускаше някого, без да го покани и да му даде купичка супа и медна монета; но той никога никого не пускаше в дома си. Той оставяше човека пред вратата и му казваше: “Само да си посмял да стъпиш с мръсните си обувки в чистия ми коридор!...” И когато този си изяждаше супата и получаваше гроша, той му казваше: “А сега си иди и не се връщай при мен, дал съм ти всичко, което ти е нужно!” Той считаше, че е изпълнил милосърдно дело, - а в сърцето му нямаше никакво милосърдие.
Ето в това се заключава разликата между изпълнението на закона в юридическия смисъл и това, да станеш човек, за когото заповедта се явява зов за живот: да станеш такъв човек, който не може да постъпи по друг начин."

Дзак :wink:

Върни се в “жени и мъже”