Любов и чакане

за отношенията между половете
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Любов и чакане

Мнениеот Aurelia Felix » ср мар 10, 2010 9:35 pm

он "рейсо" пцовиса од Каплан! може да си сменям ника на Веселата вдовица :lol: :lol: :lol:
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет мар 11, 2010 4:47 pm

И азиатката даже се развесели
Ани Василева
Потребител

Мнениеот Ани Василева » съб мар 13, 2010 10:06 am

Amadeus

Мнениеот Amadeus » вт мар 16, 2010 8:24 pm

Ани, вече почти не вярвах, че някой ще забележи какво съм писал. А се надявах все пак Николай да го прочете, защото ми се струва, че терзанията му съвсем не са ми чужди. Нищо, здраве да е.
nikolai
Потребител

Мнениеот nikolai » ср мар 17, 2010 11:25 am

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » ср мар 17, 2010 4:56 pm

Amadeus

Мнениеот Amadeus » ср мар 17, 2010 11:11 pm

Ники, повярвай, братле, това, което пишеш, ми е до болка познато. Доста повече отколкото ми се иска. Задавал съм си ги тези въпроси и съм се мятал в безсилие твърде продължително време. Момичето, с което изживях всичко това, мога да кажа, че ме уважаваше като човеек и като приятел (и все още е така). Но тя просто не беше готова за каквато и да е връзка, още повече за нещо толкова сериозно, като брака. И не само това - тя изобщо не показа сериозни признаци, че в обозримо бъдеще би пожелала да се подготви. Не съм допускал преди да я познавам, че има и такива хора. Е, сега знам, че има.

За мен тогава беше ясно, че тя (както и всеки друг човек) трябва за собственото й добро да се развива в някаква посока. Не става дума за някакво хоби или група по интереси, а в основно за човека направление. Не съм изисквал от нея да избере мен, не съм изисквал дори да избере брак (защото все пак има и друга възможност), просто исках да избере нещо, за да знам и аз как да продължа живота си. Истината е, че тя никога не избра. Страхуваше се от избора, бягаше от него. А аз все повече и повече се чувствах като този, който я принуждава. Принуждава я да избере, принуждава я да бъде нормален човек, принуждава я... в крайна сметка я принуждава да види обективността на нещата. Да де, ама колкото и обективно да виждам аз нещата (а със сигурност не е чак толкова обективно в сравнение с абсолютната обективност), това каквото и да си говорим, все пак си е вид принуда. Истината е, че дори Бог не насилва когото и да било да влезе в рая независимо, че това би било "добро" за него.

Аз ще те питам така. Нима Бог е оставил някого да страда и да си "чука главата" сам? Не е. Но това съвсем не значи, че е ограничил по някакъв начин човешкия избор. И също така съвсем не значи, че хората не избират вечно да си чукат главата далеч от Бога. Бог не ни ограничава в това, нито пък може да се каже, че ни е изоставил, само защото можем заради действията ИЛИ БЕЗДЕЙСТВИЕТО си да се озовем в ада.

Точно поради тези причини те посъветвах да я пуснеш да бъде свободна. Знам, че в този случай свободата й ти изглежда като раздяла, защото вероятно (според теб) тя няма да подеме инициативата да се върне при теб. Знам, че така го чувстваш и това силно те подтиска. И аз така съм го чувствал. НО! Ние нямаме право да налагаме на другия да ни обича или дори само да поиска да ни обича. Нямаме право да решаваме ВМЕСТО НЕГО. И никакво негово бездействие не може да ни оправдае, ако извършим такава агресия срещу него.

Аз всъщност никога не съм имал предвид да я изоставиш или да не й помагаш. Напротив - помагай й. Но колкото ти е възможно безкористно! Затова ти писах за любовта. Тя е безкористна и жертвена. Ти готов ли си да пожертваш възможността да се ожениш заради това да й помагаш? Ако да, просто й помагай с всичко, което ти е възможно, но засега се откажи от идеята да създадеш семейство. Ако тя един ден узрее за брак, ще те оцени като съпруг. Ако ли не - трябва да си готов и на такава развръзка. Ако пък не си готов да пожертваш възможността да имаш семейство заради нея, - помагай й безкористно, но вече от дистанцията на приятел, и се оглеждай и за други момичета. Самата тя и държанието й, както и любовта ти към нея и отказът да й налагаш под каквато и да е форма какво да прави, ще ти покажат какъв точно път и начин на поведение да избереш.

Изобщо и в двата случая - стой близо, но колкото е възможно по-неангажиращо и за двамата. Тук "близо" може да значи и само духовно, а не и физически близо. Знам, че "времето в нея" хич не ти е по вкуса. Но тръгнеш ли да го променяш ти, а не тя, то без да ми обясняваш каквото и да е нататък, знай, че грешката е фатална. Всяко нещо у нея е нужно да е продукт на нейния свободен избор. Само така тя може да те обича истински. Но това си е нейно решение и избор. Ако ли пък ти си съгласен на всичко само и само да я "имаш", вържи я на синджир и я дръж под ключ. Но ако ти я обичаш истински, нужно е да знаеш, че не може да ти е жена "на всяка цена".

Да обичаш дълбоко осъзнато човек, който не те обича по същия начин, е тежък кръст, който обаче ще ти помогне да израстеш, при условие, че осмислиш любовта като даване. Ако пък любовта ти се ограничава с това да "имаш" човека, да го моделираш по свое виждане, пък било то и най-съвършеното и благородното, това е тежък грях, който ще разруши живота ти.
sandi
Потребител

Мнениеот sandi » пет мар 19, 2010 8:39 am

Потребителски аватар
светулка
Потребител

Мнениеот светулка » съб мар 20, 2010 9:27 am

Изобщо не се разбира за какво иде реч в тази тема. Ако сте изтрили умишлено първият постинг, то вземете изтрийте цялата тема, за да не се чудим, какво става тук :wtf:
Ани Василева
Потребител

Мнениеот Ани Василева » ср мар 24, 2010 9:21 pm

Ани Василева
Потребител

Мнениеот Ани Василева » ср мар 24, 2010 9:22 pm

Амадеус, пак много хубаво си го казал!!! :biggrin:
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » чет мар 25, 2010 1:35 pm

.
Последна промяна от m.muladzhikova на ср фев 09, 2011 3:20 pm, променено общо 1 път.
Amadeus

Мнениеот Amadeus » чет мар 25, 2010 11:51 pm

Към m.muladzhikova. Прощавай, принципно съм съгласен с написаното от теб, но ми се ще да изкажа остър протест относно осъдителната част от твоя постинг. По принцип осъждането е ясно в коя графа трябва да го сложим. Но искам да ти обърна внимание върху един факт, който сякаш пренебрегваш, а той обяснява поведението на Николай и го разкрива в по-различна светлина. Момичето, доколкото разбирам от писаното от него, не е дало ясен отказ! След като е така (а ние нямаме информация за обратното), на какво основание може (и трябва) да се изсипе тази словесна атака върху Николай, когато въпросната госпожица най-вероятно ГО МОТАЕ? Да, аз съм почти сигурен, че тя не си дава ясна сметка какво прави, и че го прави не съвсем съзнателно, в никой случай не искам да я обвинявам, но фактите са си факти.

Съвсем настойчиво искам да помоля човекът да не бъде тормозен с излишни обвинения и глупости.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пет мар 26, 2010 11:44 am

.
Последна промяна от m.muladzhikova на ср фев 09, 2011 3:19 pm, променено общо 1 път.
Amadeus

Мнениеот Amadeus » пет мар 26, 2010 1:41 pm

Върни се в “жени и мъже”