Как да открием правилния човек?

за отношенията между половете
Асен
Потребител

Как да открием правилния човек?

Мнениеот Асен » пет окт 22, 2010 11:07 pm

Как да открием правилния за нас човек?

Има много възможности за младите хора, когато трябва да вземат решения за цял живот, които определят какви ще станат, дали ще се оженят и за кого, какво искат да правят с живота си. Животът им е като отворена книга с много празни страници.

Най-важното решение, което взима млад човек след решението да следва Христос, е за кого да се ожени. Това решение може да запълни живота му или да разруши сърцето му. Може да звучи стресиращо, но е така. А как да знаем дали въпросният човек е правилният? Има ли формула, която да определя дали някой е доживотният ни партньор?

Вероятно, има някои основни принципи, които ще ни помогнат да вземем това решение.
Първо, ние трябва да осъзнаем, че любовта е решение. Може да си привлечен от някого, който не е вярващ, или от човек със сериозни проблеми, които подлежат на разрешаване; или от някого, чиито цели за живота са напълно различни от твоите цели. Привличането не означава, че ти веднага трябва да се влюбиш в него и да му се посветиш.

Добрият брак е основан на добро приятелство, или, ние се наслаждаваме на времето, което прекарваме заедно. Това е най-добрият индикатор за щастливия брачен живот, а не това, че двамата изглеждат великолепно и влияят добре на емоциите си.

Чертите, на които най-много се възхищаваме в определен човек, може да станат чертите, които дразнят най-много в семейния живот. Някой, който е по-отворен като личност, може да привлече друг, който е по-затворен, но в брака трябва да се приспособяват един към друг. Възможно е да има моменти, в които по-общителният човек да иска да излиза постоянно навън, а този, който е по-затворен, да иска да си остава вкъщи. Възможно е да се чувстваме забавно с някого, който не прави сметка на парите си, но как този човек ще се справя със семейния бюджет? Ако си мислим, че момичето, което сме срещнали, е красиво, и това става основа на взаимоотношенията ни, какво ще се случи, ако тя се повреди външно след инцидент или пък ако нейното тяло се промени, след като тя износи децата ни?
Ако погледнем на всички тези фактори, как някой може да знае за кого да се ожени? Някои хора вярват, че Бог ще им каже за кого да се оженят. Това може да е валидно за някои хора, но в същото време е и опасно. Какво ще се случи, ако Бог не е казал на човека, за когото ти си мислиш, че ще се ожени за теб? Бог избрал ли е да се ожениш за определен човек? Има ли един-единствен, който е идеалният брачен партньор за теб?
Ако усещаме, че трябва да имаме вълшебно разбиране за това “Този е единственият за мен”, може да се объркаме, когато това чувство си тръгне. Може да си мислим, че сме направили грешка и се нуждаем да започнем отначало.

Хора, които имат мистично виждане за това, как да открият партньора си, може да останат много разочаровани, когато се изправят срещу реалността

Бог има план за нас. Ако следваме Словото Му, ако прекарваме време в молитва и в общение с други вярващи, ние ще бъдем на място, където ще чуем Божията посока за избиране на партньор. Да се срещнем с някого и да станем приятели, е страхотен старт. Общите интереси и цели са от съществена важност, когато плануваме да прекараме живота си с някого.

Препоръчително е и да говорим с духовния си наставник или с някого, когото уважаваме; който е мъдър да ни даде съвет, дали въпросният човек е подходящ за нас.

-------------
със съкращения от Интернет
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Как да открием правилния човек?

Мнениеот Aurelia Felix » пон окт 25, 2010 6:39 pm

любовта и съответно бракът е област, в която Бог ни е дал свобода. свобода, изискваща отговорност. във времената, когато родителите са избирали партньор за децата си, те са носели отговорност за живота на децата им. днес обаче, за добро или зло, нещата са се променили и тази отговорност си е лична за всеки.

ние сме свикнали да питаме (вкл. и Бог в молитва): "този/тази подходящ ли е за мен". но би трябвало първо да се запитаме: аз за кого съм подходящ/а?

вместо: какво може да ми даде (да получа от) еди кой си?, да питаме: аз какво мога да дам на еди кого си?

вместо: ще бъда ли щастлив/а с еди кого си? - ще бъде ли щастлив той/тя с мен?

:D
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » вт окт 26, 2010 2:29 pm

Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » вт окт 26, 2010 5:09 pm

Такааа, аз като един пубер, кандидат-инженер, не съм от най-романтичните и влюбчиви типове (даже, може да се каже, че съм от най не....). Това не го смятам за недостатък, а за предимство, защото ми позволява да оценявам момичетата безпристрастно с точно определени критерии, приоритетно подредени, както следва:

0. Вменяемост
0.0. Да си знае името и семейството, коя дата сме, в кой град живее
0.1. Да няма връзки с кораби майки
0.2. Да не е освидетелствана
1. интелигентност
1.0. чувство за хумор
1.1. да има въображение
1.2. да има стратегия за развитието си
1.3. да се справя добре с логически задачи
1.4. да е отличничка в математически и логически базираните науки (отличия от олимпиади са +)
1.5. да има странични интереси, различни от: напиване, друсане, масово блудство, чалга, цоцане на пари от мъжа си, денонощни телефонни разговори
2. характер
2.0. да може да работи в екип
2.1. да може да възприема чужди идеи
2.2. да мисли преди да говори, а не обратното
2.3. да издържа на стрес и да не е лабилна
2.4. да се усмихва повече, отколкото се мръщи
3. здраве
3.0. да няма СПИН (освен ако не е предаден по наследство или поради небрежност на някой лекар)
3.1. да няма известните венерически болести (освен, ако не са предадени по наследство или поради лекарска небрежност)
3.2. да има добри хигиенни навици
3.3. да има обща здравна култура
4. чужди човешки езици
4.0. да знае поне 1 и той да се казва English
4.1. повече от един са предимство
4.2. езици, които не се говорят ежедневно от живи хора, като латински, арамейски и т.н. не се броят
5. компютърни езици
5.0. да знае поне 1 и той да се казва C
5.1. машинен език на някоя платформа се брои за 400 други езика
5.2. асемблерен език за някоя платформа се брои за 10 други езика
5.3. езици за форматиране, за структурирани заявки, скриптови езици и т.н. се броят като половин език
6. извънземни езици
6.0. да не знае нито един от извънземните езици
7. вярвания
7.0. да вярва в Бог, независимо как Го нарича (Буда, Аллах, ..., Висша сила)
7.1. тя или роднините и да нямат изискване към мен за смяна на религията ми, при евентуална сватба
7.2. да не членува в незаконни секти, които събират пари, имущество на последователите си, или са сатанистки, или са човекоядци, правят жертвопринушения с хора, тормозят животни за кеф, нацисти, комунисти и др. извращения
8. външна красота
8.0 да има по-малко или равно на 2 крака, по-малко или равно на 2 ръце, 2 очи, 2 уши, ноздри и т.н.
8.1. да има коса само на главата

При всички положения се иска сериозно предварително проучване, на тази, с която смяташ да прекараш остатъка от живота си, за да не ти се стъжни.
Славян
Потребител

Мнениеот Славян » вт окт 26, 2010 5:43 pm

Асен
Потребител

Re: to6ominator

Мнениеот Асен » вт окт 26, 2010 6:06 pm

ха-ха-ха, ето идеалния модел изцяло по твоите изисквания:

- създаден по евристичен инженерен проект;
- от рециклирани материали с антиалергична съставка;
- с пълната функционалност съобразена с приоритетите ти;
- възможност за ъпгрейд на firmware;
- слънчеви батерии.

А за цвета и дължината на косата - перука по вкуса на потребителя wink:
Последна промяна от Асен на вт окт 26, 2010 10:40 pm, променено общо 3 пъти.
sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » вт окт 26, 2010 6:38 pm

Дъщеря ми не отговаря само на точка 7.... Ама си има приятел :D
Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » вт окт 26, 2010 7:22 pm

Последна промяна от Vladislav на вт окт 26, 2010 7:43 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » вт окт 26, 2010 7:39 pm

Тошоминатор,

Тази жена / ако я намериш, в което сериозно се съмнявам / какво ще я правиш? Явно не държиш на качества като домакински умения и привързаност към семейството и децата, ами си търсиш сътрудник за изследователски проект. По-добре да не намираш такава жена, защото ти може да съставил списък от 30-50точки с изисквания към нея, ама нейните може да са 1030-1050т - изисквания към теб... А от суровият живот мога да ти дам много примери / от позицията на близък роднина на хората, за които става въпрос /, в които точно мъжете с най-големи изисквания към жените - накрая така си намират майстора в тяхно лице, че вършат и своите и нейните задължения в домакинството и работата...
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт окт 26, 2010 7:56 pm

Хах, Муладжикова, пак добре, че търси жена. То вече... :(
Асен
Потребител

Re: Vladislav

Мнениеот Асен » вт окт 26, 2010 8:15 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт окт 26, 2010 9:00 pm

Асене, що да не е подходяща песента бе? много си е подходяща като се замисли човек...

Тоше, конкурса за съпруга по документи ли е? интервюта и пробен период има ли?
Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » вт окт 26, 2010 9:30 pm

Асене, за мен това е поредната изсипана от нищото фраза, с която всеки оправдава думите си. Още повече, че като я чуя, оставам с впечатлението, че сме маша в ръцете на Бог. Много често е такова отношението на протестантите към светците - не като към Божии угодници, а като кукли на конци, които Бог избира да извърши делото си, без да се зачита достойнството на светостта. Особено пък за Дева Мария, която почти всички протестанти считат за една обикновена жена, с нищо по-различна от всеки нас. Та Божият план не е някаква предопределеност и предначертаност в живота. Не сме актьори с определена роля. Ние сме създадени със собствена воля, за да сме съработници Божии, творци, синове на Бог и т.н. други изключителни достойнства в човешката природа, които губят значението си с изричането на една такава фраза. Бог в самото начало е дал правото на човек да има планове. Човекът е личност. Но това е друга тема и мястото и не е тук.
----
Специално направих търсене в различни преводи на Библията за думата "план''. В Синодален и протестантски(1942) изобщо не присъства такава. В превод на Верен от 2001, има 6 съвпадения на тази дума. Не знам как положението е с други преводи и издания. За да обобщя твърдението си ще кажа, че като православен съм възпитан и вярвам в същестуването на Божи промисъл, а не на някакъв план. И не, "план" не е някаква друга дума за "промисъл". Ако прочетеш малко повече православна литература, където не е писано за проджект план и герои/за разлика от светците те имат кратка земна слава/, може и да разбереш за какво иде реч. Иначе не се съмнявам в твоята добронамереност, но освен нея трябва и поне малко права вяра. Не съм пример за нея, затова се надявам по-старшите във форума да се придържат към вярата и да я отстояват с много любов. Дадох си равносметка как във всеки православен форум се застояват протестанти, които имат за цел да проповядват нещо или просто да говорят за нещо, без да питат дали някой им иска мнението. Не знам дали това са задачи или проекти на евангелски училища, нямам идея. Но понякога на мен ми става досадно от това постоянно натрапване.
Последна промяна от Vladislav на пет окт 29, 2010 2:13 am, променено общо 1 път.
Асен
Потребител

Re: Vladislav

Мнениеот Асен » вт окт 26, 2010 10:36 pm

Съжалявам Vladislav, че оставаш с подобни впечатления, но наистина, като се замислиш ще се съгласиш с мен, че Бог има план за всеки един от нас. Както казах по-рано, още от Битие. И това съвсем не означава, че трябва да сме "кукли на конци" или "актьори с определена роля". Със свободната си воля можем да изберем дали да се покорим на Божията воля, или да не го направим. Но понеже това е друга тема и аз спирам тук.
А за отношението на протестантите към героите на вярата (или светците) впечатлението ти е погрешно насадено от ...не зная от кого. Вярвам, че ще се убедиш сам в това с течение на времето :angel:
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » ср окт 27, 2010 11:21 am

Ха, малко що годе синтезиран опит на разни умни хорица например от института по приложна психология в Лос Анджелес

ТЕСТ

Ако даденото твърдение (от теста) по отношение на белезите на любовта е определяло вашето поведение
в минали или настоящи връзки:

a) мн често 0 - точки
b) често 4 - точки
c) от време на време 8 - точки
d) рядко или никога 10 - точки

1. Ако аз и моят партньор се обичаме достатъчно силно, нито един от нашите проблеми или от разликите в характерите ни не може да бъде заплаха за успеха на връзката ни.

2. Ако най - накрая намеря човека, когото търся, аз никога повече няма да се увлека по друг човек, защото ще бъда толкова влюбен/а.

3. Ако става дума за истинска любов, ще я усетя още в момента, в които видя човека за първи път

4. В здравата и добра връзка всичко трябва да е интересно и вълнуващо

5. Ако любовта по между ни е действително истинска, аз няма да се чувствам пълноценен и цялостен когато не съм с пратньора си

6. Сексът в една връзка не може да бъде фантастичен, ако не съществува истинска любов.

7. Моят идеален партньор трябва да ми дава всичко, от което имам нужда, и да запълва всяка празнота в живота ми - аз просто няма да се нуждая от никoй друг освен от него.

8. Ако съм истински влюбен, ще усещам вълнуващо напрежение при всяка среща със своя партньор - мисълта, че ще бъда с него, ще ме кара да настръхвам от удоволствие.

9. Ако съм с подходящия партньор, между нас двамата ще има толкова голяма хармония, че всеки винаги ще усеща и ще знае какво става в душата на другия.

10. Ако си подхождаме, всичко ще се развива естествено и хармонично и няма да ни се налага да полагаме мн усилия за успеха на нашата връзка

80 - 100 точки: заслужавате поздравления! имате вискок лки (любовен коефициент на интелигентност). Вие сте реалисти
в преставата си за любовните връзки и осъзнавата, че само любовта не е достатъчна, за да може една връзка да има успех
- необходими са умения за взаимно общуване, съвместимост и мн усилия. За да избегнете евентуални проблеми в бъдеще, поработете
върху разбирането на онези твърдения, които са ви донесли по - малко точки

60 - 79 точки: Вашият лки не е нисък, но би могъл да стане и по висок. Все още позволявате на своите романтични идеали и фантазии (в повечето случаи иградени от филми, любовни романи и прочие) да оказват
да оказват влияние върху отношението ви към лубоните връзки. Обърнете повече внимание на това - как действително чувстате нещата,
а не как бихте искали да изглежда една любовна връзка. Не се страхувайте чак толкова мн от противоречията.
Напомняите си че истинската любов не означава всичко да бъде \"идеално\" през цялото време.

40 - 59 точки: Внимание! Вашият лки е опасно нисък, но вие вече навярно осъзнавате това, защото сигурно сте
изпитвали мн болка в своите любовни взаимоотношения. Причината, поради която любовта продължава да ви носи разочарования е, че
вие не сте достатъчно внимателни при избора си на партньор. Издигате партньорите си на пиедестал и сте повече
\"влюбени в самта любов\", отколкото в тях. Ако искате да сложите край на страданията си и да бъдете по-щестливи,
ще тряя да направите някои основни промени в начините, по които си избирате партньорите, както и в самото си поведение спрямо тях.

0- 39 точки: Беда!Вашият лки е толкова нисък, че вие несъмнено сте обречени да изживявате сърдечни кръшениявув всяка своя връзка.
Трябва незабавно да отделите повече внимание на своя живот. Време и да пораснете и да надживеете света на красивите фантазии.
Вашите връзки могат да бъдат успешни, но само ако упорито се се заемете да проумеете какви са били досегашните
ви грешки и да се научите да правите по-добър избор на партньори в живота си. Престанете да обвинявате партньорите,
които са ви изоставили, и внимателно и добре се вгледайте в начините, по които сами сте предопределяли неуспеха на връзката
още от самото начало

Отдоло ще сложа и 5-те фатални мита за любовта
1. Истинската любов е вепобеждаваща
2. Истинската любов се предусеща още в мига, когато срещнеш другия
3. На този свят за всекиго има само по една истинска любов
4. Идеалният партньор трябва да знае и да се грижи за всички ваши потребности и желания в живота.
5. Когато сексът мжеду двама души е прекрасен като магия, значи между тях със сигурност съществува любов.

Върни се в “жени и мъже”