Как да се справя с този брак?

за отношенията между половете
Дон Кихот
Потребител

Re: Как да се справя с този брак?

Мнениеот Дон Кихот » пет апр 15, 2011 12:11 am

О целомудрии и внебрачном сожительстве
Священник Павел Гумеров,
[web 100%,600]http://www.pravoslavie.ru/jurnal/45883.htm[/web]
Роза
Потребител

Мнениеот Роза » пет апр 15, 2011 9:43 am

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » пет апр 15, 2011 10:56 am

Здравей Роза,

Цитат от много добра книга на Старецът Паисий Светогорец "За семейния живот", надявам се че ще бъде полезна и за теб.

Донеси ми картичката и аз да допълня своите: “Нека Христос и Света Богородица бъдат с вас. Димитри, давам ти благословията си да се караш с целия свят, освен с Мария! Същото важи и за Мария!” Я да видя ще разберат ли какво имам предвид? Веднъж някой ме попита: “Отче, какво най-силно съединява мъжа с жената?” “Чувството за благодарност”, казвам му. Единият обича другия заради това, което онзи му дава. Жената дава на мъжа доверието си, отдадеността си, послушанието си. Мъжът дава на жената сигурността, че може да я закриля. Жената е стопанката в дома, но и голямата прислужница. Мъжът е управителят на дома, но и хамалинът.....

Плътската любов съединява външно светските хора и то само доколкото са налице светските качества [9] , а когато тези качества престанат да съществуват, тя ги разделя, тъй че и те се погубват. Докато, когато има духовна, чиста любов, ако случайно единият от съпрузите изгуби светските си качества, това не само не ги разделя, но ги съединява още повече. Когато има само плътска любов, тогава, ако например жената научи, че мъжът ѝ е погледнал към някоя друга, ще хвърли в лицето му сярна киселина, за да го ослепи. Докато, когато е налице чиста любов, тогава повече ще я боли за него и деликатно ще търси начин да го върне отново в правия път. Тогава и Божията благодат идва на помощ.

Веднъж в колибата дойде един лекар от Америка с гръцки произход. Видях, че лицето му беше просветлено, затова деликатно го попитах за живота му. Каза ми: “Отче, православен съм, но доскоро нито спазвах пости, нито ходех често на църква. Една вечер бях коленичил в стаята си, за да помоля Бога за нещо, което ме тревожеше, при което стаята се изпълни с мека и сладостна светлина. Продължително време не виждах нищо друго освен светлина и чувствах неизразим мир в себе си”. Изумих се, понеже разбрах, че този човек се беше удостоил да види нетварната светлина и поисках да ми разкаже какво се е случило. Каза ми: “Отче, аз съм женен и имам три деца. В началото семейството ни вървеше добре. След това обаче жена ми нямаше търпение да се занимава вкъщи с децата и искаше да излизаме навън с приятелките ѝ. Постъпих според желанието ѝ. След известно време ми каза, че иска да излиза сама с приятелките си. Приех и това, а аз гледах децата. След това не желаеше да прекарваме заедно отпуските, а ми искаше пари да ходи сама. Впоследствие поиска да ѝ дам един апартамент, за да живее самостоятелно. Направих и това, но тя водеше там своите приятели. През всичкото това време се опитвах да ѝ помогна по различни начини, със съвети и т.н., само и само да се смили над децата ни, но тя не даваше и дума да се каже. Накрая взе от мен огромна парична сума и изчезна. Търсех, питах навсякъде, но напразно. Изгубих напълно следите ѝ. Един ден ми съобщиха, че била дошла тук, в Гърция и живеела в един дом с лоша слава. Мъката ми за състоянието ѝ не може да се опише. В скръбта си коленичих да се помоля. Казах: “Боже мой, помогни ми да я намеря и да направя каквото мога, за да не погуби душата си. Не мога да понеса настоящото ѝ състояние”. Тогава ме обля онази светлина и сърцето ми се изпълни с мир”. Казах му: “Братко, Бог е видял твоето търпение, великодушие и обич и те е утешил по този начин”.

Можеш да прочетеш книгата от тук
http://sveta-gora-zograph.com/books/Za_ ... /book.html
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » пет апр 15, 2011 12:47 pm

Книгите са едно, а животът - друго. Предлагам две възможности за разчупване на леда в това семейство. Първо, през уикенда двамата да отидат заедно в далечен ресторант с хубава обща вечеря и танцуване. Второ, разделяне за известно време и отново събиране на двамата. Мнозина, които са развеждат, едва след това разбират, че не могат един без друг и отново се женят.
Лъчо
Потребител

Мнениеот Лъчо » пет апр 15, 2011 2:08 pm

Здрасти Роза! Тъй като съм млад и женен реших и аз да постна едно мнение!
Ожених се на 22 за момичето, с което бях от почти 4 години! Няма какво да крия, консумирахме връзката си почти веднага! Когато се запознахме аз бях на 18, а тя на 19 и двамата все още невъцърковени. Все още носех у себе си много стари трески (някои още ги дялкам), но с времето нещата се промениха и повярвахме! След това аз влязох войник, а тя ме чакаше! Разделянето ни тогава всъщност беше един от многото тестове за нашата любов, устояхме на всичко! След казармата станах студент и работех, а тя завършваше своето висше образование! След като се оженихме в началото всичко беше по старому, много бурна любов, много секс, разбирахме се и т.н.! В един момент обаче, нещата някак си почнаха да стават твърде рутинни, тогава започнаха да ми минават мисли, че не я обичам или поне не достатъчно, но всичко това беше от дявола, защото той не иска хората да бъдат щастливи и постоянно им внушава разни неща! После се появи нашият син, на 24 станах татко! Това промени много нещата! От една страна бяхме щастливи, а от друга все по-малко имахме време един за друг, аз започнах да се изнервям, защото бях свикнал на много секс и някак си не ми стигаше! Чувствах се неудовлетворен и започнаха да ми минават разни лоши мисли през главата, но винаги се стараех да ги пресичам и отхвърлям, съвестта ми беше и все още е най-големия помощник! След това започнахме да се караме, за щяло и нещяло, имаше моменти в които просто не се понасяхме и не можехме да останем в една стая без да се скараме! После нещата се нормализираха. Трябва да си призная, че характера ми е много труден, но когато тя е добра и послушна просто ме разоръжава напълно! И сега понякога пак имаме разногласия и различия, но именно в това е и нашето щастие, защото скуката и монотонността убиват ако човек им се остави! Що се отнася до ходенето по заведения, честно казано лично съм се убедил, че от това човек не може да бъде щастлив, особено от съвременните дискотеки, които са ужас и безумие! Мисля, че при вас липсата на работа също ви кара да си мислите, че не го обичате! Идеални хора няма! Дявола ви мами, не се връзвайте на капаните му! Казвате, че сте алергична към секса... Честно казано не вярвам, че има такива жени, просто имате проблем, който споделете със съпруга си как искате, защото подозирам, че еднообразието просто ви е писнало! Слушайте съвестта си, щом ви изобличава значи сте на прав път! Вие не сте осъзнала, че не го обичате, а просто СЕ СЪМНЯВАТЕ! Така се съмнява всеки семеен човек в някой период от своя брак, но и това ще отмине! При мен каквито и съмнения да е имало аз не им се поддадох. Любовта не е приказка! Дявола пуска у хората съмнението и ни гледа сеира! Ако вие не го обичахте, нямаше да пишете и да се терзаете! Проблемите ви са в ума, а не в сърцето! Като съвет, колкото и да ми е трудно, защото все пак не ви познавам, бих ви дал да разнообразите малко живота си! Излизайте по-честичко, отидете някъде заедно, по-честичко гледайте ваши стари снимки, особено сватбени! Не позволявайте на съмненията да ви разсипят! ОСТАВЕТЕ СЪМНЕНИЕТО, А СЛУШАЙТЕ СЪВЕСТТА СИ И СЪРЦЕТО СИ! ВИЕ ОБИЧАТЕ МЪЖА СИ, НО САМОВНУШЕНИЯТА, ЧЕ СТЕ ПРОПУСНАЛИ "ДА СИ ПОЖИВЕЕТЕ" ВИ ТРОВЯТ И СЪСИПВАТ! Тук ви давам линк за историята на един свещеник на 90 години. На третата минута и 10 секунда той започва да разказва една притча! Сякаш за вас я разказва!

Роза
Потребител

Мнениеот Роза » пет апр 15, 2011 6:00 pm

За пореден път се убеждавам колко е просто всичко. И това, което пише в книгата, и това, което казва о. Атанас.
Казваш книгите - едно, животът - друго. Да, така е, само че ние си го правим така. Не че не съм чела стареца Паисий, не че не съм чела и куп други неща - където прочетено, там е останало, не е имало кой да го прехвърли на дело. И от там идват проблемите, които сами си създаваме, а нещата могат да бъдат много по-прости. Не сме пожелали, не сме последвали написаното. И най-вече аз.
Не може ли все пак някой да ми разкаже какво е в дискотеката и изобщо този живот... аз не съм го водила никога, на мен ми изглежда розов, без грижи и ограничения, въпреки че съвестта ми пак казва, че не е така. Защо не е така, какво е лошото, как вреди това?
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пет апр 15, 2011 6:35 pm

Ще попитам сина си и ще ти предам неговия разказ. Само мир и любов да има!
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » пет апр 15, 2011 8:24 pm

Роза, здравейте.

Ще Ви цитирам Библията, а Вие ще си решите дали да я послушате

ОТ МАРКА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ. ГЛАВА 10.

1. Като стана оттам, дохожда в пределите Иудейски през отвъдната страна Иорданска. И народът пак се стичаше при Него; и по обичая Си Той пак ги поучаваше.
2. Приближиха се фарисеите и Го попитаха, изкушавайки Го: позволено ли е на мъж да напусне жена си?
3. Той им отговори и рече: какво ви е заповядал Моисей?
4. А те казаха: Моисей е позволил да напише мъжът разводно писмо, и да я напусне.
5. Иисус им отговори и рече: поради вашето жестокосърдие ви е написал тая заповед.
6. Но в начало на създанието Бог ги сътвори мъж и жена.
7. Затова ще остави човек баща си и майка си
8. и ще се прилепи до жена си, и ще бъдат двамата една плът; тъй че те вече не са двама, а една плът.
9. И тъй, което Бог е съчетал, човек да не разлъчва.
10. Вкъщи учениците Му пак Го попитаха за същото.
11. Той им отговори: който напусне жена си, и се ожени за друга, той прелюбодействува спрямо нея;
12. и ако жена напусне мъжа си, и се омъжи за друг, прелюбодействува.
http://www.pravoslavieto.com/bible/nz/mark.htm#10

ПОСЛАНИЕ НА СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛА ДО РИМЛЯНИ. ГЛАВА 7.

1. Или не знаете, братя (понеже говоря на такива, които познават закона), че законът има власт над човека, докле е той жив?
2. Омъжената жена е свързана чрез закона с мъжа, докле е той жив; умре ли мъжът, тя се освобождава от закона, който я свързва с мъжа.
3. Затова, ако при жив мъж тя се омъжи за другиго, ще бъде прелюбодейка; ако пък умре мъжът, тя е свободна от закона, и няма да бъде прелюбодейка, кога се омъжи за другиго.
http://www.pravoslavieto.com/bible/nz/rim.htm#7

ПЪРВО ПОСЛАНИЕ НА СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛА ДО КОРИНТЯНИ. ГЛАВА 7.

1. А за което ми бяхте писали - добре е за човека да се не допира до жена.
2. Но, за да се избягва блудството, нека всеки си има своя жена, и всяка жена да си има свой мъж.
3. Мъжът да отдава на жена си дължимата любов; също и жената - на мъжа.
4. Жената не е господарка на тялото си, а мъжът; също и мъжът не е господар на тялото си, а жената.
5. Недейте се лишава един от други - освен по съгласие за някое време, за да пребъдвате в пост и молитва; след това бъдете си пак заедно, за да ви не изкушава сатаната, поради вашето невъздържане.
6. Това обаче казвам като съвет, а не като заповед.
7. Защото желая, всички човеци да са като мене; ала всеки си има своя дарба от Бога, един - тъй, други - инак.
8. А на неженените и вдовиците казвам: добре им е, ако си останат като мене.
9. Но, ако не се въздържат, нека се женят; защото по-добре е да се женят, отколкото да се разпалват.
10. А на женените заповядвам - не аз, а Господ - жена да се не раздели от мъж, -
11. ако пък се и раздели, да остане неомъжена, или да се примири с мъжа си, - и мъж да не оставя жена си.
12. А на останалите аз говоря, а не Господ: ако някой брат има жена неповярвала, и тя е съгласна да живее с него, да я не оставя;
13. и ако някоя жена има мъж неповярвал, и той е съгласен да живее с нея, да го не оставя.
14. Защото неповярвал мъж бива осветен чрез вярващата жена, и неповярвала жена бива осветена чрез вярващия мъж; инак, децата ви биха били нечисти, а сега те са свети.
15. Ако някой неповярвал иска да се разведе, нека се разведе; в такива случаи брат или сестра не са заробени; за мир ни е повикал Бог.
16. Защото, отде знаеш, жено, не ще ли спасиш ти мъжа? Или, отде знаеш, о мъжо, не ще ли спасиш ти жената?
http://www.pravoslavieto.com/bible/nz/1kor.htm#7
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » пет апр 15, 2011 8:50 pm

Слава Богу, че на времето не знаех всичките тия цитати. Да съм умряла твърде отдавна. А така се отървах навреме. Дете си изгледах, внуче дочаках. Борих се сама, но на чисто. Като не става – какво да правиш. Да се инатиш до смърт ли?
Никой не можеш да спасиш, на никой не можеш да помогнеш. Ако някой има морал на предател и злодей. И това се разбере по-късно, какво? С Юда ли да живееш? За някой хора подлостта е начин на живот. Иначе все едно не съществуват!
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб апр 16, 2011 7:33 am

Всъщност и синът ми не е ходил на дискотека. И той е с приятелката си от училище. Каза да видиш във вибокса, какво е дискотека.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » съб апр 16, 2011 8:34 am

Една позната ми разказваше как се почувствала, когато се оказала в едно шиптарско село високо в планината над Тетово.
/На път за там видяла и Шар планина – известна с Крали Марко./ Били група хора и продавали разни неща. Та тя разказваше с огромна изненада впечатленията си от живота там. Високи дувари и никакви жени. Никакви! Нито една! Всички били зад дуварите затворени. Мъжете им купували всичко. Даже и сутиени!
Било ужасно. Все едно, че е дошъл краят на света. Така се почувствала тя в онова село без жени. А мъжете там и изглеждали като скотове.
Не вярвам госпожицата да е от такова място, че да няма никаква представа от дискотека. А моите лични впечатления от местата за забавления от такъв характер са като тези на Рефаб. В последните години там е така. Преди време нито музиката беше така зловещо шумна нито пък посетителите така изперкали.
Vital
Потребител

Мнениеот Vital » съб апр 16, 2011 11:05 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб апр 16, 2011 1:27 pm

Роза, накарай мъжа си да те заведе на дискотека, а ако не се съласи, пиши тук и ще те заведем (или поне аз), за да се разочароваш и да започнеш да мислиш за Христос, а не за неизживения според теб живот - насочвай мислите си на първо място към Господ, на второ към мъжа си, защото, дето е съкровището ви, там ще бъде и сърцето ви (Мат. 6:21).
Vital
Потребител

Мнениеот Vital » съб апр 16, 2011 2:37 pm

Вероятно обаче ще й тряба време да се поразочарова.
Все пак всичко си иска времето и каквото и да й приказваме тук, факт е, че човек сам докато не си преживее някои неща, няма научаване.
Все едно на мен някой да беше тръгнал да ми говори преди години. :oops:
Роза
Потребител

Мнениеот Роза » пон апр 18, 2011 2:29 pm

Това имах нужда да чуя - опитът на някой, който е минал през това и вижда нещата в дълбочина. Чак на дискотека не знам дали ще отида, най-малкото - нямам какво да облека за там :oops: , но си спомням миналата година, след Великите пости, поради разни причини не можах да взема причастие и изпаднах в страшно униние. Реших да зарежа всякакви християнски мисли за Господа, пости, молитви, спрях да ходя на църква и да чета духовна литература, не съм сигурна дали не си и свалих кръстчето от шията. Просто се отчаях. Известно време съвестта ме бореше, но за кратко. Бях усъзнаха, че не мога да слугувам на двама господари и трябва да избирам или само едното, или само другото. Поживях нехристиянската (не че съм правила някакви изцепки де) няколко месеца, в които се опитвах да се убедя, че всичко е наред, но накрая признах пред себе си, че животът ми без Бога не е баш живот. И тогава взех решението Той да е на първо място във всичко и за всичко... Добре, ама нужно ли е всеки път да се отричам от Него, за да разбера, че не мога без Него! Вие виждали ли сте някога плода на трудовете си? Защото аз не съм и това ме отчайва, това ме кара да се замислям за другия живот.

Върни се в “жени и мъже”