Забранил ли е Иисус многоженството?

за отношенията между половете
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Re: Забранил ли е Иисус многоженството?

Мнениеот m.muladzhikova » вт сеп 03, 2013 4:44 pm

Аз бих дала за пример църковното тайнство: Венчание / брак /.

На венчаващите се православни християни се полагат корони - символизиращи венците, които ги очакват на небето за претърпените страдания през съвместният им живот приживе. Така, както всички знаем, двамата се спасяват взаимно един-друг.

Тайнството Венчание / Брак / се извършва само веднъж през живота на християнина, венчава ги сам Бог. / ...а това, което Бог е съчетал - човек да не разлъчва"... /

Така е сега - и винаги е било. Дори в Старозаветно време - мъжа е имал само една законна съпруга. Първата му съпруга. Останалите са били със статут на подчинени на първата / старшата, законната съпруга /. Т.е. са били малко над робините и слугините - по всяко време са можели да бъдат изгонени, продадени и пр. Затова всяка от тях е правила всичко възможно да роди син, та поне малко да подобри положението си.

За твърдящите, че никъде в Библията не го пишело: Ами прочетете пак. Ама този път не по диагонал през пет реда.

Каква беше Агар? Законна съпруга ли? Какво стана с нея?

Това е само малък пример.

Поздрави.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт сеп 03, 2013 9:31 pm

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » вт сеп 03, 2013 10:21 pm

Де тоз късмет! :lol: / Да ме прощава Господ /

Приемам критиката :) Бог извършва тайнството, свещеника е свидетел.

Май не съм успяла да обясня какво томно имам в предвид...

Извинения :)
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт сеп 03, 2013 10:34 pm

Е, няма проблем :) Хубаво е да Ви видя отново във форума!
Да, Бог извършва тайнството, а мислите ли, че е възможно Бог да не го извърши в отделни случаи? Например при престъпен мотив за брак от едната или от двете страни? Ако е възможно тайнството Евхаристия да бъде приемано недостойно, тогава е възможно и всички останали тайнства да бъдат приемани недостойно и съответно - неблагославяни от Бог, независимо от църковната церемония.
----
Православието, допускайки втори брак, има много по-реалистична визия за човека от римокатолицизма. Папа Йоан Павел ІІ в книгата си "Любов и отговорност" много ясно излага римокатолическото разбиране за брака като абсолютно неразтрогваем и единствен. От книгата става ясно, че те изхождат в това си разбиране от едно твърде идеалистично, нереално възвишено разбиране за човека, което колкото и да е хубаво, за съжаление ако се приложи в практиката води единствено до разочарования.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » ср сеп 04, 2013 10:06 am

Елеонор
Потребител

Мнениеот Елеонор » ср фев 19, 2014 9:03 pm

Аз не съм прочел все още цялата Библия, но не зная Бог да е забранил някъде човек да има повече от една жена, но пък от друга страна Бог сътвори мъж и жена не сътвори мъж и жени и според мен семейството е образ на първото семейство с родители Адам и Ева.Говорих с един свещеник, че в Стария Завет жената не е била на такава почит, както в Новия Завет, а е била причислявана към имота на мъжа, докато в Новия Завет мястото на жената е равно с това на мъжа и вече жената не е имот, а равноправен член на семейството като глава е мъжа, а глава на мъжа е Христос.За това един мъж за една жена.(всичко, което написах е мое мнение и не ангажирам с него и не претендирам да мнение на Църквата)
От Матея свето Евангелие
ГЛАВА 19
4. Той им отговори и рече: не сте ли чели, че Оня, Който отначало ги сътвори, мъж и жена ги сътвори и каза:
5. "затова ще остави човек баща и майка и ще се прилепи до жена си, и ще бъдат двамата една плът"?
6. Тъй че те вече не са двама, а една плът. Прочее, което Бог е съчетал, човек да не разлъчва.
ПЪРВА КНИГА МОИСЕЕВА
БИТИЕ
ГЛАВА 1.
27. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори.
timotei
Потребител

Мнениеот timotei » чет фев 20, 2014 7:05 am

Аврелия, попа /свещеникът/ е само свидетел, а Бог е този, Който венчава и човек не бива да ръзлъчва. Това е Свето Тайнство.

Върни се в “жени и мъже”