при мен няма промяна

за отношенията между половете
Зограф
Модератор

Re: при мен няма промяна

Мнениеот Зограф » пет ное 08, 2013 6:11 pm

Не мисля, че трябва да се прави поне от човеците разлика между мъжкото и женското целомъдрие и въздържание, както казва и ап. Павел, че няма разлика не само между роба и свободния, но и между женския и мъжкия пол, когато сме Христови. Имам въпрос, дали е естествено състоянието на девство, като знаем, че Адам е сътворен от девствената земя, а и Ева е от реброто на единствения човек Адам. Ако бяха още в Рая и жената не беше наказана да ражда с болки и да станем смъртни, св. Йоан Златоуст пише, че благословението "плодете се и множете се" нямаше да предполага плътска похот.
Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » пет ное 08, 2013 7:27 pm

Последна промяна от Anselm на пет ное 08, 2013 8:10 pm, променено общо 4 пъти.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет ное 08, 2013 7:59 pm

Бог каза на Адам и Ева да се плодят и множат, когато ги благослови при сътворението им. Тоест, плоденето и множенето са благословия от Господ.
Какво разбирате под "похот"?

Малко встрани от темата, един поздрав за Зографа, който е именик днес :)

Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » пет ное 08, 2013 8:05 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет ное 08, 2013 8:11 pm

Благодаря Аурелия приемам поздрава ти в аванс! В нашия случай "похот" е "доброто прасе, което с удоволствие всичко яде".
Ще си позволя да задълбочавам последователно темата за девството. Трябва ли да се различава величината на нравственото достойнство на девството и според критерия - възраст, като се има пред вид, че нито за децата, нито за старците се изисква особено усилие за опазване на девството, докато за 30 годишните това вече е подвиг. И още за съвременните хора девството е така да се каже едно свръх естествено състояние изискващо особено големи усилия, понеже не сме свикнали да се ограничаваме от нищо "естествено". И в този ред на мисли какво е искал да каже Господ Иисус Христос в Мат. 19, 12 ? Св. Методий Патарски коментира това място казвайки, че "макар, че девствениците ходят по земята, струва ми се че те едновременно с това се докосват до небесата."
Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » пет ное 08, 2013 8:12 pm

Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » пет ное 08, 2013 8:18 pm

Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » пет ное 08, 2013 8:30 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб ное 09, 2013 1:17 pm

Блаж. Августин в съчинението си "De sancta virginitas" пише, че истинското девство е когато не само плътта, но и душата се е опазила чиста и целомъдрена. И в Евангелието е казано, че пожеланието в сърцата ни е също грях и изхождайки от тук може ли да кажем, че е девственик нашия брат, който си търси под дърво и камък съпруга? А евнухът може ли да се нарече и той девственик?
Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » съб ное 09, 2013 2:16 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб ное 09, 2013 3:24 pm

Св. Йоан Кассиян Римлянин пише, че независимо от греховете на своята младост към чина на девствениците може да бъде причислена и света Мария Египетска, която с покаянието си и прекараните десетилетия в аскетични подвизи в пустинята е придобила онова изключително състояние на духовна чистота и непорочност на тялото и душата, които се придобиват след пълната победа на вроденото в нас сластолюбие. Интересно, но не си спомням някъде в Мойсеевото законодателство да се пише за девството, като начин на живот. Толкова много в подробности е писано за брака, назорейството /Числа 6, 1-8/ и другите обети и обещания /Числа 3, 3-16/, но за девството нито дума няма написано, даже за левитите и първосвещенника! Така ли е, или греша и ако е така, защо единствено за безплодието се говори?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб ное 09, 2013 3:43 pm

Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » съб ное 09, 2013 4:51 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб ное 09, 2013 7:55 pm

Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » съб ное 09, 2013 8:17 pm

Само да уточня, защото се побоях, че това, което написах по-горе може да предизвика някакви непремерени реакции. Сублимирането или трансформирането на нагонната енергия (т.нар. либидо) не е нещо, което са открили психоаналитиците. То е било познато от дълбока древност в различни култури. Както и при много други неща и тук от основно значение е обекта, към който се пренасочва този импулс. Който има представа от военна служба знае, че там този психо-физиологичен механизъм се използва, за пораждането на определена перцепция, която да служи на целите на армията. Дадох и примера с хората на изкуството и науката. Разликата, според мен, е ясна. В изброените случаи това се прави за постигане на някакви мирски цели, а в случая, който обсъждаме това се прави "заради Божието царство", както каза Смол. Бих добавил, че това е по силата на малцина и не е постижимо без Божията благословия.
Споделям някакви мои размишления, които може да са напълно погрешни, тъй че ако бъдете снизходителни. :?

Върни се в “жени и мъже”