девствен ли сте?

за отношенията между половете

12
34%
23
66%

Общо гласове: 35
Ортодокс
Потребител

Re: Re:

Мнениеот Ортодокс » пет яну 16, 2009 4:47 pm

Последна промяна от Ортодокс на съб яну 17, 2009 7:53 am, променено общо 7 пъти.
Ортодокс
Потребител

Мнениеот Ортодокс » пет яну 16, 2009 5:19 pm

whoami
Потребител

Re: девствен ли сте?

Мнениеот whoami » нед яну 18, 2009 3:35 pm

Споренето по темата софия-провинция, столичани-селяни и т.н. е толкова абсурдно и нехристиянско и говори за наличие на комплекси или гордост у всеки, който поддържа този спор

Иначе за неправилното развитие на София може много да се говори, но ще получи голям оффтопик. Ще направя малко сравнение между България и Швейцария, не за друго, а защото по брой на населението са съизмерими. И така защо днес в България имаме един град, който е 1/4 от населението на цялата страна - заради комунизма. Комунистите искаха всичко да бъде централизирано и да се управлява от едно място, всичко най-важно беше съсредоточено в този град и естествено притокът на хора към него постоянно се увеличаваше и краят не му се вижда. Комунистите създадода това разграничение на софиянци и провинциалисти. Това е техният мироглед за всичко. Или си комунист или си враг, или си от партията и успяваш или си вън от нея и аут от мижавия просперитет, който би получил в социалистическата държава. Затова днес имаме почти 2-милионен град, несравним с всички останали градове в страната. Как са нещата в Швейцария? Там имаме няколко средноголеми града от ранга на нашите Стара Загора, Бургас, но рязко разграничение между градовете няма и съответно такъв нехристиянски спор отсъства. А и значими институции и центрове има във всеки по-голям град в Швейцария.

Фактите сами говорят - преди около 100 години София е била не повече от 10000, днес е близо 2 милиона. Нека всеки, който тръгне да се репчи да се запита от къде са родителите му, бабите и дядовците му и да се замисли дали е правилно да се отнася с пренебрежение спрямо някого относно рожденото му място. Всъщност може би и аз имам комплекси(надали е точно това, ама айде - нека да съм комплексарче), защото съм леко предубеден към всеки "софиянец", включително имам доста такива роднини, които ядат пиуе със зеуе и пият уимонада в моуа, ама едно уважение да ти направят - не могат и не знаят как, защото го раздават тежко. Моята слабост пък в това отношение е, че деля българите на македонци и немакедонци, и софиянците като немакедонци попадат доста често в моето пренебрежение. Но не желая да споря по въпроса, защото каузата им е изгубена!

Сетих се да добавя още нещо. Корените на противопоставянето София-провинция са много по-дълбоки - османското робство. По време на това робство българинът е бил потискан и тъпкан, той е бил рая, втора ръка човек и неслучайно в един период от нашата история част от българите са започнали да се гърчеят, защото се срамували, че са българи, така, както днес много хора се срамуват, че имат извънстолични корени и се присмиват на някого за това, че е от провинцията. И именно тогава Паисий написа "поради что се срамиш да се наречеш българин?". Аналогичен въпрос днес може да се зададе на голям процент от софийското население - поради какво се срамите от корените си, от произхода на вашите родители, баби и дядовци? И именно поради това тъпкане на българите по време на робството в последствие е било необходимо създаването на (изкуствен) център на "елита" и който е в този център несъмнено е част от "елита". Просто комунистите са реализирали тази необходимост изграждайки единен държавен център за всичко, за което се сетите.

Нека бъдем християни и българи, така предлагам, защото разделенията и осъжданията не са от Господ, а и да не забравяме притчата за добрия самарянин - на пръв поглед враг, а всъщност приятел и спасител в нужда.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон яну 19, 2009 4:01 am

Последна промяна от Мария на пон яну 19, 2009 1:41 pm, променено общо 1 път.
Причина: излишна ирония
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Re: македонската раса

Мнениеот plamen » пон яну 19, 2009 7:19 am

ааа, не се бъзикай с македонската раса, че я виж: http://dnes.dir.bg/2009/01/16/news3862101.html

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пон яну 19, 2009 11:34 am

Отново не сте ме разбрали. Молекуле, мерси, че ми се присмиваш. То от тебе друго не се и очаква. Това, което искам да кажа е, че няма нужда от спорове относно произхода. Не виждам нищо християнско в това. Опитах се да обясня причините, така както аз ги виждам, за наличието в обществото на спорове софия-провинция и за състоянието на софия, каквато е днес. На края предложих да бъдем християни и българи и да не спорим по тоя въпрос, първо, защото ако възникне такъв спор ще ми бъде трудно да не се включа, както и на други ще им бъде трудно, и второ - не смяташ ли, че не е важно кой от къде е в този форум, а е по-важно кой какво пише? Например някой, който само се присмива на хората, ако ще от луната да е :roll: не му е мястото тук. Относно софиянците - половината ми рода е в софия и с някои от тях имаме добри отношения, с други не контактувам, имам и някои други приятели, част, от които са от този форум :) и затова ми се струва крайно глупаво да спорим по тая тема и аз да се противопоставям на тях, а те на мен? Защото, реално погледнато, месторождението и мястото на живеене гарантират ли ми спасение, а на теб? Не е ли спасението целта на един човешки живот? Това дали съм софиянец, пловдивчанин, македонец и т.н. няма никакво значение пред Господ.

Хрумна ми да добавя и нещо от архим.Лазар Абашидзе. Ето какво казва той относно грехa на празнословието, може би е малко строг и все пак :) : Грехът на празнословието е много разпространен. Това е грехът на празното, бездуховно ползване на божествения дар на словото. Към него се отнасят и сплетните, преразказването на слухове. Често хората прекарват времето в празни, безполезни разговори, съдържанието на които веднага се забравя. А Господ е казал: « За всяка празна дума, която кажат човеците, ще отговарят в съдния ден: защото по думите си ще бъдеш оправдан, и по думите си ще бъдеш осъден» (Мат. 12:36-37).
Грехът на празнословието никога не завършва само със загуба на време, но оставя душата на човека осквернена, тъй като всяко многословие носи в себе си или осъждане, или насмешка, или удовлетворява тщеславието, или оживява страстните спомени и т. н. Достатъчно е невнимателно да отвориш устата си за празен разговор и вече изскача някаква вредна дума, след нея друга. Затова са необходими внимание, краткост в разговорите, немногословие. Защото понякога и една необмислена дума може да лиши човека от Божията благодат, придобита с дълги трудове.

:wave:
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пон яну 19, 2009 3:27 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пон яну 19, 2009 3:35 pm

Пламене, ти не беши ли от Сливен? Щото и аз от доста години си имам вземане-даване със София, но това не ме прави софиянец

Молекуле, нещо май си цензуриран мойто момче, пууу не ги е срам тия модератори, как можаха.

Та така, искам предварително да се извиня на всички, които уважавам, отговарям на двамата младежи преди мене за великата македонска "раса" и не с желание да ги засегна, а да им покажа, че трябва да изпитват респект към македонския регион по ред причини.

Всички знаем за хан Аспарух, а колко знаят за хан Кубер, който години преди хан Аспарух е дошъл по днешните български земи и по-конкретно в македонския край? В последствие куберовите българи стават част от аспарухова България.
св.св.Кирил и Методий - не че нещо, ма тия двамата са от Солун, а какво са ни направили - азбукаааа, и са наречени равноапостоли
св.Климент Охридски - не че нещо, но този не е ли направил кирилицата, на която днес пишем не само ние, но и няколко други държави, например като Монголия, като Русия, дето ни врътна кранчето и цяла София остана без газ и пропищя?
оооо, ма чакайте, как се казва най-голямото вузче в София, че и в цяла България - казва се св.Климент Охридски
я чакай, а до него какво имаме - една библиотечка, между другото тя е най-голямата в София и в цяла България, затова е наречена Народна, но е кръстена на солунските двама свети братя
св.Николай Софийски - софийски светец, роден в Янина, Тесалия. Тесалия къде се намира - близо е до Егейска Македония, ама решили са да му викат софийски светец
св.Георги Нови Софийски - я, ама този светец е родом от Кратово, ц, ц...не го е срам
отец Паисий Хилендарски - абе не беше ли този, заради когото започна процесът на Възраждането в България, написвайки "История славянобългарская"....хм, ама той иначе е роден в Банско ;)

По време на османското робство е факт, че нощно време в Банско турчин не е оставал, защото е знаел, че няма да осъмне. Освен това в този регион, не съм сигурен дали беше точно Банско или Разлог пак по време на робството е построена голяма църква, макар турците да са разрешавали строенето само на ниски храмове. Не знам как, но там са успяли да изградят голям храм - факт.

Така - да разгледаме какво имаме в София - улици, булеварди, квартали....абе защо имате квартали с имена Гоце Делчев, Илинден и Гевгелийски...Не можете ли нещо свое да си измислите,ц, ц, ц,.... :clap: Я, ма то имало и булевардче Тодор Александров,
Така, като гледам картата виждам руски, западни и български-нестолични наименования на кварталите ;) софийските наименования са кв.Витоша, кв.Сердика :thumbup: , Разсадника :lol: , Триъгълника :lol: , Хладилника :lol: ,Бакърена фабрика, Захарна фабрика, Орландовци, Филиповци, Факултето, Банишора...Стрелбище, имате и квартал с името на един сопотчанин, на един карловец, имате един Враждебен квартал

абе очите си извадих в гледане на картата, но улица или квартал с някой прославен софиянец не можах да открия :roll: Гео Милев е бил от Раднево :( Бъкстон дали е софиянец, сериозно питам, че не го познавам човека....ааа, това са били двама братя британци, пфуу, как съм се объркал. Ами Яворов...аааа, не, не -тоя пич е от Чирпан и се е тепал за свободата на Македония :silent: Ами Хаджи Димитър...ей, Пламене, тоя е от твоя край :)

Ооо, ма в София имало некви булеварди - Пейо Яворов и Никола Вапцаров. Първия го уточнихме какъв е, а втория е съгражданин на отец Паисий и във Варна пък са си кръстили висшето военно училище на него.

Между другото на св.Климент Охридски(тоя дето ни е измислил буквичките, на които пишем в този форум), та на негово име има и едно булевардче в Дървеница, на Гоце Делчев - също, но минава покрай Красно село :lol: , Мотописта :lol: и стига до едноименния квартал.

И така, казах ви, че ми е трудно да не се възгордея щото в София има имена на руснаци, западняци, на македонци и някои други българи, но на кореняци софиянци не забелязвам...може би има някоя малка квартална уличка все пак, няма да се излагате. Забравих да ви обърна внимание на училищата - 100% има такива, кръстени на наши хора.

И на края се извинявам за иронията, но при чуването на думaтa Македония не виждам нищо нормално да ви избива на присмех, защото това, което трябва да изпитвате е респект и нищо друго.

П.С. Крали Марко е историческа фигура и е от Прилеп.

П.С.2. Дали трябва да ме е срам, че македонската музика се слуша в цялата страна? А песента, която пеят в "Сите българи заедно" - в нея се пее:"каде и да одиш, каде и да шеташ, не се срами, не се плаши, българин да си", а в оригиналния си вариант в тази песен се пее "...не се плаши македонец да си". Не е ли излагация да променяме текста по този начин?

Няма причина да се срамувам от каквото и да е! Само дано Бог ми прости празнословието.

.....

И да добавя нещо друго. Относно държавата Македония може да имаме причини за присмех или по-скоро за съжаление, но има едно, в което ни превъзхождат. Тука си разтягаме локуми за вероучението в училищата, пишем, говорим, а там вече повече от година православното вероучение е въведено и се изучава :)

Желая ви приятен ден с чаша червено мелнишко вино
Последна промяна от Мария на пон яну 19, 2009 3:44 pm, променено общо 1 път.
Причина: променени са обръщенията
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » вт яну 20, 2009 3:52 am

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » вт яну 20, 2009 4:22 am

Тогава си пиши с хората, които имат разум и ти се възхищават, защото аз "не мога повече".

Молекула, искам само да ти благодаря, че ми помогна да видя глупостта в себе си, защото наистина пиша безсмислени неща, от които няма полза. Моля те, корегирай ме там, където смяташ, че е нужно ;)

Поздрави :)
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » вт яну 20, 2009 7:00 pm

Абе как ви се пише посред нощите, за вас няма ли сън бе :wtf: :biggrin:
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » вт яну 20, 2009 7:12 pm

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Мнениеот MacIlian » пон авг 23, 2010 12:22 am

Темата е затворена поради изчерпване на съдържанието й.

Върни се в “жени и мъже”