Абортите

за отношенията между половете
Ф.Николов
Потребител

Re: Абортите

Мнениеот Ф.Николов » чет яну 29, 2009 2:03 pm

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » чет яну 29, 2009 2:23 pm

аз твърдо заставам зад думите:
17 Не убивай.
от Вт.5
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Re: Re:

Мнениеот Мария » чет яну 29, 2009 2:48 pm

dshakin
Потребител

Абортите 1

Мнениеот dshakin » съб яну 31, 2009 10:11 pm

Искам да взема отношение (макар и с известно закъснение) към момента, в който „ttt” стига до извод, че Църквата „няма ясна позиция по съдбата на душите на неродените деца”.

Наистина информация колкото искаш, само да ти се чете (може и да ни се стори противоречива) - според мен по-важното е, че съдбата на некръстените младенци ни е обяснена още от светите отци в първите векове на Православието та до съвременни духоносни наставници – изповедници. Много добре (поне според мен) е разгледан въпроса в третия линк на “ttt”(http://www.pravoslavie.bg/content/view/7877/177/) и ако прочетете внимателно статията, мисля, че въпросите ще ви се изяснят.

Освен това в православния молитвеник (на изд.”Витезда”) на стр.192 има няколко молитви за починали некръстени деца при различни случаи, заедно с изричен текст, поясняващ отношението на Църквата към проблема. Ако и да нямат някои от вас привидно отношение към въпроса, все пак - прочетете текстовете за да добиете представа за какво става дума, проблемът хич не е маловажен.

(текстът, който се намираше тук, съм преместил в нова тема) - dshakin
Последна промяна от dshakin на пон фев 02, 2009 10:23 pm, променено общо 2 пъти.
ttt
Потребител

Мнениеот ttt » съб яну 31, 2009 11:28 pm

Здравей,
Благодаря за отговора!
Единствената причина поради, която зададох въпроса е категоричното становище в единия от моите линкове, което противоречи на останалите линкове, които далеч не са толкова категорични (в смисъл че авторите изразявата по-скоро лична увереност или посочват липсата на основания за противната теза). Принципно преди да прочета въпросния текст (категоричния) у мен не е имало колебания, още повече, че св. Григорий Богослов поддържа тази теза. Но имено крайното становще във въпросния линк ме провокира. То трябва да има основания (най-вероятно -Иоан 3:5-). Доколкото знам (а то не е много), Светата Православна Църква не смята светците за непогрешими във всеки един аспект от живота им (включително и техните богословски мнения). Единственото категорично становище може да се вземе на Вселенски събор, а за такова (имайки само бегли познания) не зная и в този смисъл нямам основание да отхвърлям положителните тези (още повече, че те не са догма). Но другото становище звучи много "догматично" и основния му аргумент не е засегнат пряко в останалите текстове. Може би някой друг от Светите отци е застъвал някъде такава теза. Иначе не мога да си обясня и това . Освен може би ако родените деца се различават от неродените, защото при тях не е имало дори вазможност за кръщение. В този смисъл текстът, който породи дискусията е плод по-скоро на благородна ревност по предотвратяване на аборта и за това не е погледнато в тази светлина.
А с въпросния молитвеник не съм наясно, така че нямам представа от съответния текст, който разяснява позицията. Иначе не се отрича дори възможността възрастни некръстени да бъдат спасени -
Ф.Николов
Потребител

..

Мнениеот Ф.Николов » нед фев 01, 2009 2:11 pm

dshakin
Потребител

допълнение

Мнениеот dshakin » нед фев 01, 2009 7:52 pm

Здравей, ttt !
Според мен е безсмислено да търсиш категорично определение – едва ли на поместен събор е разглеждан въпроса за съдбата на некръстените младенци. Само ще потвърдя, че в материала, посочен в постинга ми е достатъчно добре обяснена разликата м/у родените и неродените деца – съветвам те да го прочетеш внимателно. За мен това е един от най-добре разработените материали по въпроса.

За молитвеника – ако имаш друго издание, добре, но ако не, недоумявам как си казваш молитвите (аз не ги помня наизуст, а и често се налага да чета допълнителни). Посоченият молитвеник го има във всяка православна книжарница и е не повече от 5 лв.

А по последния параграф от постинга ми имаш ли мнение?
ttt
Потребител

Мнениеот ttt » нед фев 01, 2009 9:57 pm

Категорични отговори не си въобразявам, че ще намеря. Не искам да влизам и в богословски дискусии, защото нямам необходимия познавателен ресурс. Мисля, че ако продължаваме така можем да пускаме последните си постинги едни след друг, защото по логиката на всеки един от нас те взаимно се пораждат като отговор един на друг.
Аз не отричам въпросния текст (напротив), вероятно има нещо, което не ми достига, за да го видя/разбера като теб, колкото и да го чета. Пак казвам, въпроса ми е конкретно върху единия текст, защото е много категоричен и просто се чудех откъде идва тази ултимативност. Но аз общо взето си стигнах до някакъв отговор - предпологам и твоя е такъв, че въпросното мнение не е стъпило върху достатъчно литература. А иначе ако на мен ми се зададе този въпрос, ще кажа "Божа работа ...".

За молитвеника - знам какво е Молитвеникът. Не знаех за въпросната ясна позиця в това конкретно издание. Молитвослов има дори и он лайн.

По последния параграф не се наемам да давам мнение - можеш да го постнеш и в съответната тема ако искаш или да го пуснеш като нова, за да привлече повече внимание и да се получи обсъждане.
Мир!
анонимна

първо

Мнениеот анонимна » нед фев 15, 2009 12:51 pm

Как ще бъде наказана жената за делото си?
Ако съм си задала въпроса не където трябва, съжалявам, не влизам в този сайт по принцип, но мисля, че вие можете да отговорите на въпроса ми, а аз всеки ден мисля за това...
who am i

втора част

Мнениеот who am i » нед фев 15, 2009 10:53 pm

Ако ти кажа, че Бог няма да накаже жената ще бъдеш ли по-спокойна, ще се успокои ли съвестта ти? Дано да греша, но както виждам тебе вече е наказал със страх от наказание....прощавай ако звуча много грубо или ако говоря глупости.

Бог с теб!
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Re: Абортът от друга гледна точка

Мнениеот plamen » пон фев 16, 2009 8:35 am

Точно _как_ ще бъде наказана жената (пък и мъжа), не е наша работа. Но ако наистина си стигнала до там, да мислиш за наказанието, направи следващата крачка и започни да мислиш за прошката. И двете мисли са важни, но втората ще ти даде изход.

п.с.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Re: въпрос

Мнениеот Мария » пон фев 16, 2009 9:24 am

анонимна

Мнениеот анонимна » пон фев 16, 2009 3:21 pm

до who am i - Не, не това искам да ми кажете.
Благодаря за отговорите.
Angeliyana
Потребител

Мнениеот Angeliyana » вт апр 07, 2009 2:06 pm

Анонимна - ще ти кажа, как ще бъде наказана, като убийца!
Знаеш ли, че животът е дар Божий и никой няма право да го отнема?! Дори собственият си живот не можеш да прекъснеш, евтаназията за която все по-често се говори, всъщност си е чиста проба самоубийство и то по най-грозна причина: Бог ти дава изпитанието, чрез тежка болест, но ти казваш : Не, аз съм Господарят на живота и казвам: КРАЙ на мъките ми!" , ето така си казала и ти: Не, не Господ, а аз самата ще реша дали ще живее моето дете! ... ЦЪК и си дала на лекарят да откъсне главицата на малкото ти детенце от телцето му, да изчегърта малкото му все още недоразвито телце от твоята утроба, да те "почисти" и да те пусне да си живееш живота.
Няма дете, няма проблем!
Какво утешение, какво облекчение, какъв лек живот! Лайф ис лайф!
Добре, ще кажете, както винаги се оправдавате: а как щях да го гледам, той ме изостави, аз сама нямаше как да го изхраня.... ИЛИ: Ама аз по здравословни причини или аз щях да умра...
Как можеш да знаеш Божиите намерения, да не си пророчица и как определи, че твоят живот е по-скъп от този на детето ти, не си ли майка, щом си отворила крака, значи отдавна вече си жена и си готова да станеш майка.... извинявам се грозните думи, но не аз съм тази която трябва да се срамува от тях...
Та щом си майка, как можеш да предпочетеш скапания си живот пред този на все още непрогледналото ти детенце?!
Да не би да беше вече умряло в утробата ти, или може би не се развиваше нормално и нямаше глава или сърце ?!

Ще ти кажа само едно изречение, думи на Господа Наш - на На Господа Животворящия, на Христос Спасител:
"Ако не бях дошъл, вина нямаше да имате, но Аз дойдох и ОПРАВДАНИЕ НЯМАТЕ ! "
И с това, ще да свърша . . .
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » вт апр 07, 2009 3:05 pm

Angeliyana, не разбрах от чие име и в какво качество говорите на жената, събрала смелостта да пише в този форум...
Мислите ли, че по този начин някой може да стигне до спасително покаяние?
Съмнявам се.
До отчаяние обаче може да стигне много лесно...
Тогава чия ще бъде отговорността?

Върни се в “жени и мъже”