Църковният брак

за отношенията между половете
gaitan vejdu
Потребител

Re: един подходящ текст по темата

Мнениеот gaitan vejdu » пон май 26, 2008 6:49 pm

Последна промяна от gaitan vejdu на пон май 26, 2008 6:59 pm, променено общо 2 пъти.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пон май 26, 2008 6:51 pm

Гайтан :) съчуствам ти виж при мен как е:

The page cannot be displayed

ева'ла - страОтно
Петрова
Потребител

Мнениеот Петрова » пон май 26, 2008 6:54 pm

много е хубаво - може и по нета да си го поръча човек.
Последна промяна от Петрова на пон май 26, 2008 6:56 pm, променено общо 1 път.
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » пон май 26, 2008 6:54 pm

нема лошо, Актекс,
най-вероятно тече профилактика по сървъра или съдържанието го `фърлят на нов.

БЛАГОДАРЯ ТИ за логистичната подкрепа, момиче!!! :D
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » пон май 26, 2008 7:01 pm

Поклон и на мадам Петрова! Не знаех този линк!

Поклон, госпожа!!!
Петрова
Потребител

Мнениеот Петрова » пон май 26, 2008 7:04 pm

малиййй, нема нужда от такива неща!
и аз има за какво да съм благодарна, че ми припомни за това полезно списание. :oops: :)
Sisi
Потребител

Мнениеот Sisi » пон ное 17, 2008 2:26 pm

Здравейте, новорегистриран съм и си позволявам да пиша по тази тема, защото въпросът е изключително интересен и вече търпи развитие.
Според действащия (все още) Семеен кодекс – чл. 6 алинея 2 изречение първо, църковен брак, или както е записано “религиозен обряд” може да се извърши само след сключването на граждански брак. Този текст беше и си остава основната пречка православните християни да встъпваме в църковен брак, без преди това да са сключили граждански брак. До 2000 г. дори е било предвидено наказание лишаване от свобода до една година и обществено порицание за свещеник, който сключи църковен брак, без преди това да е бил сключен граждански - чл. 176 ал. 3 от Наказателния кодекс, която алинея е отменена през 2000 г.
С отпадането на тази разпоредба мисля, че практически отпада забраната за сключване на църковен брак без граждански такъв. Това е така, защото формалната забрана на чл. 6 ал. 2 от СК на практика не е скрепена с никаква санкция, така че не съществува действителна пречка за сключване на църковни бракове без граждански.
Мисля също, че забраната на чл. 6 ал. 2 от СК е в пълно противоречие с Конституцията на страната. Според чл. 13 ал. 2 от Конституцията, религиозните институции са отделени от държавата. Това означава, че държавата не може да се намесва в работите на БПЦ нито с устройствени правила, нито да въвежда предпоставки за извършване на определен религиозен обряд, които не са предвидени в каноните на самата БПЦ. И тъй като според чл. 5 ал. 2 от Конституцията нейните разпоредби имат непосредствено действие, това е допълнителен довод за липса на пречка за сключване на църковен брак, без преди това да е бил сключен граждански брак.
Тази формална забрана в сегашния Семеен кодекс вероятно ще отпадне, според чл. 6 от проекта за нов Семеен кодекс, който е минал на първо четене в Народното събрание.
Не зная обаче дали вътрешни устройствени разпоредби в Българската Православна Църква не препятстват сключването на църковен брак без граждански такъв.
N_Nick
Потребител

Re: Църковният брак

Мнениеот N_Nick » пон ное 24, 2008 9:51 am

Гражданският брак урежда юридически отношенията в семейството според Семейния кодекс и не виждам нищо лошо той да съществува.За да се сключи гр.брак са необходими съответни документи и двама свидетели.И тази юридическа услуга е безплатна.Това го казвам от собствен опит.Аз и моят съпруг сключихме гр.брак не в деня на Венчанието,а по-рано,в делничен ден,само с кумовете ни.Без разните му там комунистически обреди,които звучат не на място.
Sisi
Потребител

Мнениеот Sisi » пон ное 24, 2008 3:38 pm

Не казвам, че е лошо граждански брак да съществува. Но не е редно гражданският брак да бъде предпоставка за църковен брак. Възможно е мъж и жена, които са православни християни, да не желаят юридическите последици на гражданския брак (съпружеска имуществена общност и свързаните с това усложнения, проблеми на наследяване и т. н.), а да искат да са обвързани единствено пред Бог чрез църковен брак по каноните на БПЦ.
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пон ное 24, 2008 5:48 pm

Sisi
Потребител

Мнениеот Sisi » вт ное 25, 2008 9:14 am

Със семейното и наследственото право съм запознат достатъчно добре. Все пак, благодаря за припомнянето. Дадох горните примери, за да обоснова становището си, че нито е необходимо, нито има някаква логика гражданският брак да предпоставя сключването на църковен брак.
Не виждам никаква опора в становището Ви, че СИО била "естественото състояние на християнския брак". Но дори и да приемем, че е така, то тогава предвиждането на разделност на имуществото и брачен договор в проекта за нов СК води до пълно противоречие с принципите на християнския брак. Още едно основание да се приеме, че граждандският брак не следва да бъде предпоставка за сключването на църковен.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » вт ное 25, 2008 10:46 am

Разбирасе ,че СИО не е "естественото състояние на християнския брак".
Но по стряскащото е ,че всички извъртяхте темата към подялба на имущество което се прави по време на развод. Не смятам ,че човек който стъпва в християнски брак би мислил отначало за развод.
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » вт ное 25, 2008 10:47 am

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » вт ное 25, 2008 10:52 am

Sisi
Потребител

Мнениеот Sisi » вт ное 25, 2008 5:12 pm

За този, който гони "юридическата санкция" на гражданския брак, моля, нека си го сключи. Моята идея е, че това не бива да бъде предпоставка за църковен брак, а той следва да бъде сключен по съгласие на мъжа и жената и без (или преди) те да са свързани в граждански брак.

Върни се в “жени и мъже”