Църковният брак

за отношенията между половете
ТодорК
Модератор

Re: Църковният брак

Мнениеот ТодорК » чет яну 15, 2009 9:41 am

Съветвам ви, преди да продължите, да прочетете статията към която Радо е дал линк - В нея автора дръзва да изнесе малко известни(но поне доколкото аз знам - неоспорими) факти относно историята на така наречения "църковен" брак и считам, herbig, че ако я прочетеш внимателно и помислиш, ще си отговориш сама на въпросите. Аз, поне за момента, предпочитам да не правя публично обобщение на изводите, които се налагат от тези факти.

Бих искал да използвам случая да поздравя автора, който се е осмелил да изнесе тази информация(не особено известна както сред православните, така и сред протестантите) така и ДВЕРИ.бг, които са се осмелили да го публикуват.
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » чет яну 15, 2009 2:20 pm

Едва ли ще бъде легитимен, като се има пред вид, че те нямат опита на Светия Дух/дърво изоставило си корените/. Поздрави
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » чет яну 15, 2009 6:40 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » чет яну 15, 2009 10:21 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пет яну 16, 2009 9:44 am

vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » пет яну 16, 2009 2:47 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пет яну 16, 2009 2:55 pm

Това по принцип го каза Тошко, но така или иначе се съгласявам с него. :wink:
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пет яну 16, 2009 3:13 pm

Радослав, разбра ли сега как може да бъде прочетен всеки един текст, дори твоя коментар?

Тодорек, има голяма разлика между "украшенията", утвърдени в архитектурния проект на НДК, и онези, утвърдени от Църквата Христова. Твоето разбиране страда от липсата на адекватно понятие за Църква. Венчанието не е просто украшение, там е работата.

Църквата (истинската такава) има власт свише, тя е жив организъм и, като всеки такъв, се развива в отговор на обстоятелствата. Важното е, че само Православната Църква е наистина живо тяло с Глава Христос и животворена от Светия Дух, затова единствено нейното развитие не е в разрез с Божествената воля. Има моменти от частен характер, срещу които може да се "протестира", но те не засягат ядрото, а и венчанието не е от тях. Сложно е и няма време да говоря за това сега.
Същественото е, че ние трябва да спазваме утвърдените от Църквата правила, докато самата Тя не счете нужно да ни даде право да постъпваме другояче. Тези правила не са в противоречие с главното, напротив, допълват го целесъобразно. Често очите на смъртните не виждат тази целесъобразност поради своята ограниченост (по същата причина и Писанията не могат да бъдат разбрани без църковното предание). Ако ти имаше достатъчно доверие в Христос (не вяра, а доверие, защото и бесовете вярват, но не са християни) нямаше да подхождаш така лековато към "украшенията", утвърдени в Тялото Христово. Липсата на доверие в Христовите думи, че портите адови няма да надделеят над Църквата, е предизвикала многоразлични модернистки и традиционалистки разколи. Последните винаги се захващат за нещо частно, изпускайки от очи главното. Така те се лишават от шанс за правилно разбиране и на двете.

Наистина, трябва да коригираш вижданията си тип "шифърът на Леонардо", обидно плитки са... Обидни за теб, не за мен.

И не знам защо все мислиш, че ти се сърдя? На актех реагирам остро не защото е неправославна. Можеш да намериш подобни мои реакции и към православни събратя. Не обичам интелектуалната чалга. Трябва да и се дава отпор, защото тя е заразна и лесно се превръща в епидемия.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пет яну 16, 2009 3:20 pm

Е, така или иначе, всичко това не отменя факта, че само в Православната Църква тайнството е истинско- със или без "украшения". :!: :!: :!: :thumbup:
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пет яну 16, 2009 3:42 pm

Здравей Molecule :)

Не съм съгласен с теб, но не смятам да защитавам тезата си - каквото писах, писах. Всъщност нямах намерение да пиша и толкова, но ми се стори че не съм бил разбран. Статията е в наличност, всеки може да я прочете и да прецени изнесените факти относно брака през вековете. Има и други източници в нета, ако човек се интересува. Вярвам, че който обича истината и търси Бога с цялото си сърце няма да бъде оставен от Него, но Бог ще му дава мъдрост според колкото е нужно, за да може един ден да го вземе при Себе си. За останалите ап. Павел казва(това е писано за лъжите на Антихриста, но аз считам че се отнася и за други лъжи):

2 Солунци 2
11. И за това Бог ще им прати действие на заблуда, за да повярват на лъжата,
12. та да бъдат осъдени всички, които не са повярвали в истината, а обикнали неправдата.

А пророк Исая говори:

Исая 6
9. Тогава Той рече: иди и кажи на тоя народ: с уши ще чуете, и не ще разумеете, и с очи ще гледате - и не ще видите.
10. Защото сърцето на тоя народ е закоравяло, и с уши тежко слушат и затворили са очите си, да не би с очи да видят, с уши да чуят и със сърце да разберат, та да се обърнат, за да ги изцеря.

Бог да те благославя :)!
Ортодокс
Потребител

Мнениеот Ортодокс » нед яну 25, 2009 8:29 pm

Според мен е крайно време да се узакони църковният брак. За мен Тайнството Брак, извършено от православен свещеник е истинският действителен брак.
Ф.Николов
Потребител

Мнениеот Ф.Николов » чет яну 29, 2009 1:29 pm

Напоследък стана модно да се сключва църковен брак. Познавам няколко колеги, които са минали през църквата да се оженят, не защото вярват, ами заради самия ритуал; някак си тържествено е попът да върши някакви "сакрални" неща, да се държат свещи и да се обикаля около маса, изобщо казано венчават се заради атмосферата в църквата. Може и да се узакони църковния брак, хората ще могат да избират между два различни начина да се женят; в България все още няма достатъчно хора, които да могат да си позволят по-екстравагантна сватба.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » чет яну 29, 2009 2:12 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » чет яну 29, 2009 2:54 pm

Sisi
Потребител

Мнениеот Sisi » пет фев 06, 2009 1:38 pm

Какво значи "да се узакони" църковният брак ? Той не е "незаконен", а съществува едно (както съм казвал и одеве) напълно излишно изискване преди него да се сключи граждански. С църковния брак мъж и жена се свързват пред Бог, какво значение има дали това ще се счита и за "светски" брак ? По-скоро трябва да отпадне забраната (която и без това е вече напълно формална) да се сключва църковен брак, без да се сключи граждански.
"Узаконяването" на църковния брак, в смисъл на признаването му за юридически валиден, е не само излишно, но и опасно. Тогава всяко друго вероизповедание ще поиска признаването на неговия брачен обряд. А това е вече хаос.

Върни се в “жени и мъже”