Когато родителите не обичат жена ни

за отношенията между половете
Molecule
Потребител

Re: Когато родителите не обичат жена ни

Мнениеот Molecule » пет фев 25, 2011 1:34 pm

Всъщност, какво говорим за Тайнства, тия усуквания дори от човешка гледна точка са пошли. Какво излиза? Вричаш се някому във вярност, а после надаваш ухо за роднински злословия и се сучеш като глист, за да оправдаеш нежеланието си да му бъдеш верен (и дори да го търпиш).

Ще си позволя още малко словесно разхищение заради два примера, които винаги са ме респектирали.
Сестрата на баба ми беше омъжена за един полски граф, който доказа благородството си на дело. Краят на войната ги заварил разделени- тя в Бг, той, мобилизиран, в Лондон. Комунистите не я пускаха дори да го види, и как ли не- дъщеря на капиталист, враждебна на новата власт. Двамата живееха заедно чрез писмата си. Година след година, твърде дълго. Бяха възхитително красиви хора (по начин, почти непознат в наши дни) и положително не са им липсвали обожатели. Тя почина относително млада от рак. Остана му вярна. Той живя много години след това, но, доколкото е известно, също не се ожени повторно.
Четох и един друг случай- комунистите хвърлят бомба пред един един млад “враг на народа”. Остава без крака. Родителите на годеницата му се обявяват против брака, изтъквайки ужасите, които я очакват с такъв инвалид. Тя им отговаря: комунистите го утрепаха веднъж, аз няма да го утрепя втори път.
Сантименталистите тук пак ще припишат всичко на “любовта”. И ще сгрешат. То е нещо много повече- съзнание за светостта на междучовешките, особено съпружеските отношения; за величието на забравеното качество, наречено вярност; интуитивна отговорност пред Бог. Това е съзнанието, което, в крайна сметка, води до истинската любов, а тя е много далеч от душевните трепети, обозначавани днес с тази дума. Такава е поуката, която виждам в горните случки.
Тия нещица са чужди на развилнялата се из постсоца плебейщина, за която всичко е въпрос на комфорт и келепир, па макар и “духовни”. Тя е преляла и в християнската среда под формата на мъглива "ценностна" система, скрито обслужваща безчестието, затрила даже спомена за истински чест и вярност. Всеки личен каприз, клевета или дребно неразположение са способни да разбият дори най-святия съюз. Предателства- спрямо колеги, приятели, спрямо семейството и Църквата- това е климата, който ни трови. И най-страшни са дори не предателствата, а лекотата, с която се извършват и поощряват.
Пред себе си сме отговорни да дадем отпор на тая отрова. Как? Най-малкото, като не я допускаме в себе си.

В заключение: Силвия, не казвам, че разводът е недопустим. Той е компромис, до който се прибягва в най-краен случай. Опитай да поправиш нещата, момиче. Успееш ли, един ден ще се обърнеш назад и ще се убедиш, че си извършила нещо свято. Ако отрежеш роднинските злословия и се дистанцираш от шепотниците, ще дадеш пример на мъжа си. Той ще го оцени и отново ще се отвори за теб.
Най-важното- молете се всеки ден заедно. Свързали сте се в Христос, стойте пред Него. Това не е моя измишльотина, а съвет на един мъдър свещеник, многократно доказал ефективността си.
refab
Потребител

Мнениеот refab » пет фев 25, 2011 1:56 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пет фев 25, 2011 2:10 pm

Рефаб, заболя ме главата от твоя изказ.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пет фев 25, 2011 2:11 pm

Не споменах аргумента за "добрия" брак, защото, според мен, не заслужава внимание. Това е някакъв инцидентен текст, който си намерил случайно. Той е формулиран невярно (спрямо църковното учение) и глупаво (неволно, предполагам). Отчасти, ти сам си разбрал защо.

Е, братче, остава да предложиш и формулата на относителността на Тайнствата и да станеш един истински църковен Айнщайн :angel:
refab
Потребител

Мнениеот refab » пет фев 25, 2011 2:35 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пет фев 25, 2011 4:35 pm

Рефаб, моля те, малко по-простичко, бе, малко по-простичко. Като за текеесари ора.
Всички велики неща са прости.
refab
Потребител

Мнениеот refab » пет фев 25, 2011 8:36 pm

:) Кажи какво точно не разбираш!
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пет фев 25, 2011 11:56 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб фев 26, 2011 8:49 am

Какво означават следните думи:
1.фатален детерминизъм
2.апофатичното начало
3.верова мистична реалност
4.прилози на негодувание
Какво означават изразите:
1.единението, което се осъществява в различна степен при сексуален оргазмичен акт, пак от естествена гледна точка, само по себе си също има някакво отношение към вечността и се "конкурира" с повече социалното тайнство венчание!
2.Това означава, че в тях има някакъв параметър, пространство, което е въпрос на относителност, условност!
3.Ако религиозността ти е достатъчно усъвършенствана и външните обстоятелства благоприятни, наистина може да се окаже, че приемаш тялото и кръвта на Христос
4.Изкривената емоционалност, обвързана с временна или постоянна - "стационирана", лимитираност на интелекта

И да те питам - ти вярваш ли, че със Светото причастие ядеш плътта и кръвта Христови? Аз да. Вярвам го напълно-няма значение какъв е вкусът, за мен е важно, че Христос е казал така.
Да кажем ,че аз съм на 5 години и съм болна. (В сравнение с Бога, всички сме на акъла на 5 годишни деца и сме болни от грях.) Баща ми трябва да ми даде горчиво хапче. За да го изпия, той го смесва със сироп от малини и ми го дава с думите, че това е лекарство. Въпреки, че има вкус на сироп от малини, аз му вярвам, че това е лекарство и ме лекува. Дори и един атом от кръвта и плътта Иисусови в лъжицата с хляб и вино, те пак са достатъчни да унищожат всички бесове и целия пъкъл.
Когато двама души се венчават, това е тайнство. Зашото виждаме само видимото-1/10. А невидимото, като при айсберга е 9/10. Невидимото се извършва на небесата. Затова още не знаем, но един ден всичко ще се изясни, дай Боже да бъдем там.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » съб фев 26, 2011 2:43 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » нед фев 27, 2011 2:26 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон фев 28, 2011 7:29 pm

Нямам намерение да съм адвокат на себе си, но заради истината трябва да кажа, че злонамерено и тенденциозно някои тук ми приписват идеи, които никога, ама никога не съм изразявала. Любовта между мъжа и жената е благословена от Самия Господ и именно тя бива осветена (ако съществува) в тайнството брак (то тогава е и тайнство, ако Господ действително даде благодатта Си). Господ обаче не благославя профанирането на брака, когато мотиви за сключването му са всякакви други, но не и любов.

Не всеки брак е от Бога, и никакви ритуали не могат да Го "принудят" да благослови греха. Нито Той благоволява във всяко семейство (вж. Ахав и Йезавел и др.библейски примери) и Е длъжен да го счита за такова, само защото е налице юридически договор и църковно псевдотайнство, където се венчават Божий "раб" и "рабиня", които в повечето случаи не знаят в кой бог изобщо вярват.

Но естествено, е напълно ненужно да се продължава този спор, и аз лично го приключвам дотук. Защото вече без съмнение вярвам, че 1 Тим.3:2-5 всъщност е писано относно обитателите на планетата Зонта. А пък думите на Господа как бащи ще предават деца и обратно и т.н. абсолютно касаят обитателите на Сатурн.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон фев 28, 2011 8:28 pm

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » пон фев 28, 2011 8:49 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор