Когато родителите не обичат жена ни

за отношенията между половете
refab
Потребител

Re: Когато родителите не обичат жена ни

Мнениеот refab » пон фев 28, 2011 10:13 pm

Какво означават изразите:
1.единението, което се осъществява в различна степен при сексуален оргазмичен акт, пак от естествена гледна точка, само по себе си също има някакво отношение към вечността и се "конкурира" с повече социалното тайнство венчание!
2.Това означава, че в тях има някакъв параметър, пространство, което е въпрос на относителност, условност!
3.Ако религиозността ти е достатъчно усъвършенствана и външните обстоятелства благоприятни, наистина може да се окаже, че приемаш тялото и кръвта на Христос
4.Изкривената емоционалност, обвързана с временна или постоянна - "стационирана", лимитираност на интелекта

И да те питам - ти вярваш ли, че със Светото причастие ядеш плътта и кръвта Христови? Аз да. Вярвам го напълно-няма значение какъв е вкусът, за мен е важно, че Христос е казал така.
............................................[/quote]
За изразите:
По 1.: Относно оргазма: хората се "отварят", така да се каже, в някаква степен, и се приемат метафизично, пак в съответната степен!... След един по-пълноценен и в рамките на любов двустранен сексуален оргазмичен акт се получава вид "спойка" между двамата. Тази спойка има различни характеристики в различните случаи!... Тя се явява естествено-мистичен компонент на тайнството бракосъчетание, когато не е опорочена и особено когато е част от цялостното тайнство, заедно със свръхестествената му мистична част.Може да се говори много по тази тема.

По 2: Относно условността в тайнствата - общо казано, тази условност може да се разбере като си припомним: "Бог дава, но в кошара не вкарва!"... Това е правилото, макар че, вероятно ("Кой е познал Божия ум"), понякога "вкарва и в кошара"!...

По 3.: Ако някой има достатъчно вяра и в достатъчна степен е "навлязъл" в Божествените енергии - по-постоянно или временно (може за кратък миг!?), то наистина може да се окаже, че при евхаристията приема част от тялото и кръвта на Христос. Извън евхаристията също е възможно, според мен, в рамките на благодатното състояние на подчертано Богообщение и осветеност ,да се реализира нещо като, даго наречем, свръхестествено мистично "захранване" с тялото и кръвта на Христос.

По 4.: Някой човек може да има емоционални проблеми от най-различно естество и интензивност. Те могат да са съчетани с по-нисък или по-висок интелект, с различни нива на познание и осъзнатост.Интелектът, познанието и осъзнатостта биха могли да се увеличават, да еволюират, да не се променят или да деградират. Ясно е, че не е добре в някой да има емоционални проблеми и при това интелектът му да не е висок и да си стои такъв ("стациониран"), да не еволюира!

По "И да те питам - ти вярваш ли, че със Светото причастие ядеш плътта и кръвта Христови? Аз да. Вярвам го напълно-няма значение какъв е вкусът, за мен е важно, че Христос е казал така.": вж.3
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон фев 28, 2011 10:22 pm

Последна промяна от refab на пон фев 28, 2011 10:30 pm, променено общо 2 пъти.
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон фев 28, 2011 10:27 pm

@ молекуле: иска ти се, според мен, молекуле да ти е намалена отговорността за някои неща, но не може, драги!... Трябва да си Божий съработник на всички фронтове (дори и на "фронта на развода", ако се наложи!) и по всяко време!
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон фев 28, 2011 11:43 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт мар 01, 2011 5:32 am

Тигър, позицията ти не е правилна и е противна на Писанието.
Нито един от стиховете, които си цитирала не разрешава развода.

Не знам как точно гледате на нещата, но дори и някой да развали един граждански брак, пак ще си има работа с Бога.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » вт мар 01, 2011 7:33 am

Семейството е училище за изчистване на своето его. В него думичката "аз" не трябва да съществува.
Ако нещо в брака закуца- да се молим, да тичаме към свещеника за изповед и съвет. Да си поговорим искрено с половинката.
После-тази мода, жената да бъде равнопоставена в семейството е порочна и опорочава всичко от там. Мъжът трябва да е глава на семейството и като такъв да се уважава. Естествено, че мъжът не трябва да удря по масата и да държи всички в страх. А както е казал апостол Петър. Да се държи благоразумно с нея като с по-немощен съсъд, за да не бъде препятствие на молитвите му.
Както каза някой по-рано, семйството си е своего рода поредица от изпитания и трябва с Божията помощ да преминем всичките.
Забелязала съм, че дори и светски хора, мразят да обсъждат развода си и го крият, като нещо неестествено. И наистина - развода е нещо неестествено, както смърта.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт мар 01, 2011 8:17 am

Рефабе, няма и не може да има нищо метафизично в секса сам по себе си. Това е слабо място в схемата ти и оттам и цялата останала част не може да бъде взета насериозно.
refab
Потребител

Мнениеот refab » вт мар 01, 2011 9:23 am

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » вт мар 01, 2011 9:46 am

Рефаб, ти православен ли си? Май не си. Думата" енергии " го показва.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » вт мар 01, 2011 10:01 am

Последна промяна от Gunev на вт мар 01, 2011 10:53 am, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » вт мар 01, 2011 10:13 am

Братът Рефаб, стана неволен мъченик за вярата си. Е, аз просто си помислих, че вярва в някакво лъжеучение. Но опазил Бог да анатемосвам.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт мар 01, 2011 1:35 pm

Извинявам се на аудиторията, не ми се обсъждаше точно този въпрос, но понеже се включва в тема, за която не намирам той да има особена стойност, се надявам след съответното обсъждане да се изключи от нейния обхват. Според мен поне, Рефаб, в окситоцина няма абсолютно нищо метафизично и въпросът не опира до неговото количество (говориш за различна интензивност и обхват на оргазма), а евентуално дали изобщо е отделен или не. С или без любов, той си действа по еднакъв начин и това дали има спойка между партньорите не зависи от това, дали са правили секс, а дали се обичат на метафизично ниво. Това пък дали се обичат като духовни същности (личности, индивиди, всякакви определения в този смисъл) е свързано с това, дали са готови да поемат отговорност един към друг, т.е. дали въпреки че с всеки друг/друга биха изпитали същото "щастие на тялото" (което е заложено от Твореца с цел да се събират и размножават), те съзнателно са единствено с този човек. Любовта е метафизичното, а сексът - физичното, така ги виждам аз нещата. Цялата ти схема почива на условността - ако има любов, оргазмът е божествено мистичен и ако има вяра, Тайнството е валидно. Ако е извършено правилно обаче, Причастието е достатъчно реално, за да послужи за осъждане на човека, който не може да го оцени. По същия начин Бракът като Тайнство е напълно реален, ако ще и само за здраве да е извършен и ако се пренебрегне това, ще бъде за осъждане на тези, според които участници в него са единствено хората, а не и Божията благодат. Позволеният развод в Православието е нищо по-малко от трагедия, която няма как за дълго да не бъде разрушителна за човека, т.е. ако се предприема, той трябва да е наясно, че "нищо добро не го чака", защото е нарушил Божия закон и че само след покаяние/осъзнаване на всички грешки от миналото може да мисли евентуално за нов партньор, иначе си е чиста подигравка да се венчаваме до безкрайност (ако живеехме безкрайно). Толкова за мистичната спойка - осъществява се не в оргазма, а в брака.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » вт мар 01, 2011 2:15 pm

Много малко мога да добавя след коментарите на ника и венче. Те са казали нещата по-добре и писаното от тях може да е от голяма практическа полза- разбира се, за онзи, който желае да се научи на нещо истинско.

Рефаб, съгласен съм с античната максима, че човекът е мерило за всички неща. Има, обаче, "изключения, които потвърждават правилото". Тайнствата са едно от тези изключения- човек се съизмеравя с Тайнствата, а не Тайнствата с човека. Те няма как да зависят от човека- добър или лош. Той може да профанира себе си, но по никакъв начин Тайнствата. Чрез Тях падаме или се въздигаме, за тях се хващаме като за непоклатима опора. За онзи, който ги знае и търси, те са пристанище; за подценяващия (профаниращия) ги са риф, в който той се разбива; но, така или иначе, те винаги са “там”, ние сме тези, които, като в псалома, “тъй цъфтим - понесе се над нас вятърът, и няма ни, и мястото ни вече ни не познава”.

Бракът е не толкова съюз по любов, колкото съюз, в който се учим да обичаме. Християнинът, който иска да е адекватен спрямо брака, трябва да пази в ума си тази проста истина. Бракът е началото на труден път, а не края му.
refab
Потребител

Мнениеот refab » вт мар 01, 2011 2:57 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » вт мар 01, 2011 3:09 pm

Рефаб, ако развода беше толкова лесен(според Бог) в райската градина, той щеше да създаде Адам, Ева + още няколко резервни Адамовци и Еви. За да угоди на капризите на хората. Обаче, това не е така.

Върни се в “жени и мъже”