КЪМ МЪЖЕТЕ: "Работещи жени", не е ли това ЕМАНЦИПА

за отношенията между половете
Bluesky
Потребител

Re: КЪМ МЪЖЕТЕ: "Работещи жени", не е ли това ЕМАНЦИПА

Мнениеот Bluesky » ср фев 17, 2010 11:37 pm

Разпознава ли? Кой се разпознава, аз не виждам нито едно истинско заслужено обвинение. Не, невиждам някой да напипва проблем в себе си, защото проблем няма. Проблем има тогава когато се говорят клевети.
Най-арогантното беше, че накрая ги прати в Ада! Брей да му се невиди кога взе статистика за жените по света и сметна какви грешки имат, че ги прати и в Ада? Още малко за Господ ще се обяви, за съдник, ти там, тези тук.
Много е лесно да обвиниш слабия защо се бонтувал, а невиждаш, че за този бунт са виновни мъжете и само те. Защото с своята обич към насилието, непокизма и егоизма те предизвикаха някой крайности като жени в армията или нещо подобно.
Ама и мъжете все много им харесва, когато някой започва да сипе гадости срещу жените, а иначе не дават да се каже критика за тях. Ето ти лицемерие, несправедливост и неравенство.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет фев 18, 2010 10:13 am

Против жените в армията ли си? Защо? Армията създава силни характери и подредени хора. Има си, разбира се, и своите лоши страни, но за онези ширини, в които жените ходят войници, е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО подходяща.
гост

Мнениеот гост » съб мар 13, 2010 4:19 pm

Добра тема
Ани Василева
Потребител

Мнениеот Ани Василева » ср мар 17, 2010 8:12 pm

Интересно ми е как повечето вярващи мъже и жени са против еманципацията. Защо мислите, че еманципацията е нещо лошо? Това е мисленето на чекмеджетата. Казано е, че нещо модерно е лошо, еманципацията е по-ново явление - значи е лоша!!! Плитка е тази логика.
А робството, което по апостолско време е било нормално и християните са го приемали без да се борят срещу него в социално-обществен план, също ли е нещо добро - християнско? А това, че сега е отменено греховно нововъведение ли е!

Страшно се зарадвах на изказванията на Bluesky и понеже не следя много форума и помислих, че е мъж си казах: е, евала на тия български мъже, стават все по-готини! А то какво излезе, че е жена. Нищо, пак браво, ама защо ви няма мъже, да говорите истината?
Знаете ли преди време ми попадна една книжка на един свещеник (оказа се впоследствие руснак), който жестоко осъждаше грубостта, деспотството и коварното отношение на мъжете към жените, дори имало такива руски поговорки, които усмивали жената и цялата книга описваше реалното положение на жените в Русия. Аз и тогова помислих, че авторът е българин и бях твърде зарадвана от такава откровеност (най-накрая!) и се чудех как пък се е осмелил тоя български мъж да напише такава книга - такива мнения съм свикнала да чувам само от западняци досега, балканецът е още далеч надзад. Но руснак бил.

Какво да кажа? Аз съм израстнала в Германия и там жената е в светлинно различно положение от българката. Положително във почти всеки смисъл.
Само формулировката ви тук на темата е показателна. Как да не работи жената????
Та дори и да си е вкъщи и да гледа децата(което е много хубаво, ако има желание да се отдаде изцяло на децата), то това не е ли работа?????
Как се гледат деца?!!! Лесно ли?!!!!!!!!
А заплата има ли за този труд?
Изобщо думи нямам!

А да не засягам темата за мъжете (живея на село и виждам неща, косите ви да се изправят!) как работели по цял ден и като се върнат - трябва почивка, трябва някой да сервира салатата и алкахола и почват псувните. На жената не и трябва почивка от гледането на децата - психиката и нали е желязна!!!
Извинявам се ако обобщавам, защото за щастие има и прекрасни мъже, но както и този руски свещеник от книгата ще завърша: "и жените си имат недостатъци, разбира се, но ще замълча от уважение към безкрайно много по-голямото им мъченичество!!!!!"
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » чет мар 18, 2010 8:53 pm

Полемиката по този въпрос може да бъде безкрайна и също толкова безрезултатна. В понятия като „любов”, „послушание”, „заповед”, „личност”, тяло”, „святост”, „Църква” и т.н. всеки може да вложи свое разбиране, свой смисъл, който да няма нищо общо с евангелския. Дори полемизиращите да четат същото Евангелие...

Много мъже и жени, християни и нехристияни, живеят хармонично, щастливо, морално, праведно. Някои имат изключително послушание и себеотрицание. Това обаче още не е малката Църква. Праведност и добродетели има и извън Църквата. Но извън нея няма святост. А именно към святост призовава Бог. И само Църквата Си Утешителят учи на всичко.

На светостта не е възможно да се направи словесна дисекция. Тя е дар. Разкрива се най-пълно чрез среща с живи примери. Чувствата при общуване с такива примери са непредставими и неописуеми. Обикновените думи и ежедневните действия на семейство, при което и мъжът, и жената имат "ум Христов", представляват богослужение, литургия, тайнство. Продължение на храмовата литургия, в която те участват. В съвсем буквалния смисъл на думата. Такива съпрузи са свещеници, принасящи на Бога всичко и всички около себе си, а общуването с тях е своего рода „причастие”...
dante_18
Потребител

Re: КЪМ МЪЖЕТЕ: \"Работещи жени\", не е ли това ЕМАНЦИПА

Мнениеот dante_18 » чет мар 18, 2010 9:21 pm

О, хора, Ние ви сътворихме от един мъж и една жена, и ви сторихме народи и племена, за да се опознавате. Най-достоен измежду вас при Бог е най-богобоязливият.
[49:13]

Стойността на личността не се принизява от това, че е на жена, и не се издига от това, че е на мъж. Достойнствата на личността се коренят в благочестието и послушанието пред Аллах.

Положението на жената е ясно формулирано в едно от знаменията на Корана:

\"И жените имат същите права, каквито и задължения, съгласно обичая, но мъжете са с едно стъпало над тях. Аллах е всемогъщ, премъдър.\" [2:228]

Това предимство не е знак на превъзходство или упълномощаване на мъжа над нея. То отговаря на изключителните отговорности на мъжа и му дава компенсация за неограничените задължения. Гореспоменатото знамение винаги се тълкува във връзка с едно друго:

\"Мъжете стоят над жените с това, което Аллах предпочете едни пред други и защото харчат от имотите си. Целомъдрените жени са послушни, пазят съкровеното си, както Аллах ги е запазил.” [4:34]

Тези изключителни отговорности дават на мъжа предимство над жената в някои икономически аспекти. Това не е по-висша степен на човешка природа или характер, нито е господство на единия над другия, или потискане на единия за сметка на другия. Това е разпределение на Божието изобилие според нуждите на природата, която Аллах е сътворил. И Той най-добре знае какво е добро за жената и какво е добро за мъжа.
-------------

А техният Господ им отвърна: “Не ще погубя деяние на никого от вас, нито на мъж, нито на жена. Вие сте един от друг.[3:195]

Жената има определени привилегии, от които мъжът е лишен. Тя е освободена от някои религиозни задължения, например молитви и говеене(постене) по време на месечните й кръвотечения и по време на раждане. Освободена е и от присъствието на петъчната молитва, а също и от всички финансови отговорности. Като майка и съпруга тя се ползва с повече признание и висока чeст от страна на Аллах:
\"И повелихме на човека да се отнася добре с родителите си. Носи го е майка му в слабост върху слабост и го отбива в две години. Бъди признателен на Мен и на родителите си! Завръщането е при Мен. А ако те принуждават да съдружаваме с Мен онова, за което нямаш знание, не им се покорявай! И бъди добър с тях в земния живот, и следвай пътя на онзи, който се е насочил към Мен! Сетне вашето завръщане е към Мен и ще ви известя какво сте вършили.” [31:14-15]
sandi
Потребител

Re: КЪМ МЪЖЕТЕ: \"Работещи жени\", не е ли това ЕМАНЦИПА

Мнениеот sandi » чет мар 18, 2010 10:07 pm

Ани Василева
Потребител

Мнениеот Ани Василева » чет мар 18, 2010 10:41 pm

"Еманципацията е освобождаване от състояние на зависимост, от предразсъдъци и ограничения, и се използва в различни контексти (исторически, политически, икономически, социални, научни)."

Ох, Амадеус, проблемът тук е, че не ни съвпада дефиницията на думата. Женската еманципация възниква, за да се бори за равни политически и обществени права като например правото да се гласува, което го има жената едва от стотина години.

Това, че в днешно време се влага и смисъл на борба за някакво абсолютно равенство на жената с мъжа е добавено тълкуване, което не съвпада с първоначалните цели на еманципацията. Не са чак толкова много жените, които искат такова равенство!

Едва ли това ни привлича. Но, съгласете се, че положението на жената през вековете много се е променяло, еволюирало е и то предимно за добро. Ами как живееха нашите прабаби? В много общества и до днес (особено мосюлманските, някои африкански и т.н.) жената е третирана като животно. Хайде да не давам примери, знаем го, знаем как кастрират жени в Африка!!!!! И това не е като обрязването на мъжа!

Идеята ми изобщо не е да влизам в голям спор, защото с мъже той не води до резултат, чувствате се обидени от нещо! Мислите, че като повтаряме Христовите думи, че сме равни с вас, че за Бог няма мъж или жена, а всички са равни, нещо не ви уважаваме подобаващо. Та това не е вярно!! При християнския брак при който има любов е най естествено да се вслушваме един в друг. И ти сам го каза , Амадеус, когато мъжът обича жената, тя няма да седне на пук да му се противи.

Това се наистина най-естествените неща!

Проблемът тук е, че мнооого мъже в България не я разбират тази двупосочност. Особено съм и забелязала, че в православните страни се наблюдава това грубо и насилнически-изискващо от жената подчинение поведение, защото не се разбира и тълкува правилно това изречение от Библията. Хващаме се по фарисейски за точката и запетайката и губим смисъла.

Ами наскоро ми каза една вярваща, че е много важно жената освен да се подчинява, и да я е страх от мъжа и. И то този буквален страх!

Та питах специално моя свещеник и той ми каза, че Апостол Павел има предвид в Библията положителния страх, като този от /за Господ.
Да се страхува жената да не обиди или нарани мъжа си, да се страхува занего!

Та това са огромни и съществени разлики. Как се живее съвместно, ако те е наистина страх от мъжа ти?????

Прав си, че много жени спим като си правим избора на партньор и си прав, че от нас зависи как възпитавами нашите синове!

Но, ако една жена по погрешно-смирено търпи боя от своя мъж, то добро ли прави за възпитанието на детето си ? Ето затова трябва да се влага разум в тълкуването на християнството.

Трябва ли и тук да му се подчини и да стане свята?

Говориш за хуманизма, който е само сянка на християнството. Добре, съгласна съм.

Говориш за обърканото ни съвремие и живот. Далеч сме наистина от християнското разбиране на живото и живеенето му. И мъже и жени.
Но последно и пак не мислете, че не ви уважаваме като говарим за Христовото равенство: истинското преклонение, а не само подчинение на жената пред мъжа идва когато дълбоко му се възхищава. Ние сме способни не само да се подчиняваме, а да ви обожествяваме, защото Бог се е сравнил също с жениха, а Църквата е невястата. Не наша глава, а наш Бог ставате тогава!

Една жена може толкова много да обича един мъж (предполагам както Ева е обичала Адам) и да прави всичко за него (та чак е премного) предимно когато му се възхищава. И то не на тялото му, а на душата му, на тези качества, коита Бог му е дал, за да радва и нея. Насила не иде това подчинение. Не може да дойде. Може да дойде подчинение насила само от срах, и тогава сладко ли ще му е на един истински мъж?

Това подчинение го даваме само доброволно и то е по-хубаво от всичко за вас!

На едно мнение ли сме?
dante_18
Потребител

Re: КЪМ МЪЖЕТЕ: \\\"Работещи жени\\\", не е ли това ЕМАНЦИПА

Мнениеот dante_18 » чет мар 18, 2010 11:31 pm

В ИСЛЯМ женското обрязване е ЗАБРАНЕНО!!!

Аз, който съм мюсюлманин мисля, че е лудост да се обрязват жени! В Корана пише, че жената е цвете, което трябва да се пази и обича. Бъдете сигурни в това, че Ислямът категорично забранява такива обрязвания. Ако го правят в някои арабски или африкански страни те не го правят, защото са мюсюлмани, а защото това е стар езически обичаи.
Това се прави от много малко хора, живеещи в пустинята и откъснати от цивилизацията, които съответно изпълняват този ритуал.

30. Толкова са достигнали те от знанието. Твоят Господ най-добре знае кой се е отклонил от Неговия път и знае кой се е насочил.
(СУРА АН-НАДЖМ)

Ще им бъде търсена отговорност за това, в Съдния ден!
Amadeus

Мнениеот Amadeus » пет мар 19, 2010 12:16 am

Ани, мисля си, че гледната ти точка би трябвало да ми е ясна, но все пак виждам, че има с какво да ме изненадаш :wink: Нека доизясня мислите си в тази част, в която не се съгласуват (съвсем) с твоите.

Първо съвсем дебело искам да подчертая, че мъжът и жената като хора са СЪВСЕМ равнопоставени пред Господа. За мен не е нередно да кажа, че една жена може да ме превъзхожда в нещо, също както не е нередно да кажа, че едно дете ме превъзхожда в нещо. Обаче по същата логика, по която аз, като по-голям (а особено когато става дума за родител), имам задължения и права, които детето няма, и които означават, че по всякакви нравствени закони аз съм отговорен за него, а то е длъжно да ме слуша, по същите тези закони мъжът в семейството има по-голямата отговорност и съответно права отколкото жената.

Нима може да се каже, че щом детето се подчинява на родителите си, то е по-непълноценен човек от тях?! Аз съм дълбоко несъгласен с такъв извод! Детето е също толкова равноправен човек, колкото и възрастният. Само че в семейството ролята му е да се подчинява, защото така то развива пълноценно качествата си на човек. Ако не се подчинява, не е възможно да се развива нравствено, а следователно и като пълноценна личност - християнин.

Някой може да каже - жената не е дете! Но всъщност нима така не се унижават децата? Защото ако жената, като човек, не може да бъде сравнявана с децата (поради възрастта), то излиза, че те са нещо "втора ръка" хора (пак поради възрастта, което е нелепо). Ако ли пък става дума за ролята в семейството, то веднага може да се каже, че жената също не е и мъж и следователно не бива да бъде сравнявана и с него.

Всеки в семейството си има отговорности и права, които Бог ни е дал с цел именно да се развиваме като човешки личности и християни. Наистина не аз или някой друг мъж е измислил този образец на отношения, който се опитваме да спазваме. Аз дори много пъти съм се убеждавал, че ми е далеч по-удобно, ако не аз нося тежестта на отговорността, а само се подчинявам. Вярвай ми, че ако знам, че жена може да носи тези отговорности, които се очаква да нося аз, то веднага бих й ги прехвърлил и ще се постарая наистина да я слушам за всичко! Та нали точно чрез послушанието в рамките на християнския брак тя е защитена. И те уверявам, че на мен ще ми е много по-удобно в такова "онеправдано" положение от гледна точка на живота според Евангелието!!! (тук естествено не става дума за социалния, икономически, политически и т.н. аспекти на живота). Само че Господ съвсем ясно е казал как трябва да бъде и кой какво може да носи. И аз се подчинявам, въпреки че за мен не е по-удобно така, и въпреки че жените активно противодействат. Така че или в семейството мъжът и жената решават да живеят по евангелски и взаимно си помагат за това, или пък решават да живеят по светски и тогава написаното от мен са пълни глупости.

Другото нещо, което мисля, че трябва да напиша - аз съвсем не случайно засегнах хуманизма. Той не е просто сянка на Християнството, той е отрицание, изопачаване. Защо? Защото хуманизмът проповядва за човешки ценности, за права, дори за задължения, проповядва за красотата на душата, за свободата... За всичко друго, което има и в Християнството, САМО НЕ и за Бога! Подобни неща проповядва и еманципацията - ти самата си написала за нея - "освобождаване от състояние на зависимост, от предразсъдъци и ограничения, и се използва в различни контексти (исторически, политически, икономически, социални, научни)". Прощавай, някъде да видя християнски контекст? Евангелски контекст? Светоотечески контекст? Ама това - ще каже някой - звучи несериозно, смешно! И ще е прав, защото за философията на еманципацията тези последните контексти са именно зависимостите, предразсъдъците и ограниченията, от които тя копнее да се освободи!

Ето затова изглежда непосилно за падналото човешко същество да изхвърли еманципацията. Та нали именно за такива паднали като нас същества е присъщо да си представят живота само в този свят? Как да се примирим с отнемането на благата на този свят? Болезнено, непосилно. А съгласи се, че в исторически, политически, икономически, социален и научен контекст могат да съществуват единствено блага и придобивки от ТОЗИ свят. Ако ние придобием тези блага с цената на възможността да живеем духовно, според Евангелието (а точно натам ни води еманципацията), то не сме ли се продали за лещена чорба? Да живеем духовно пък означава да презрем всичко това, за да служим на Господа - "търсете първом царството на Бога и Неговата правда и всичко това ще ви се придаде". А това пък означава да отърсим от себе си всякакъв хуманизъм и еманципация.

Аз също не искам да влизам в спор. Нямам необходимост да доказвам на никого нищо. Просто искам да разбереш гледната ми точка, т.е. защо аз вярвам така, а после си свободна да правиш каквито изводи си пожелаеш и аз не съм в правото да те съдя или да ти се сърдя.

Искам да кажа още, че е много лесно да живееш с и да се подчиняваш на човек, на кого се възхищаваш. Може би също толкова лесно, колкото и да обичаш като себе си човек, който ти се подчинява и във всичко е съгласен с теб :D . Лесно е... Но това не е реалността! Това обаче е нашият стремеж - да се НАУЧИМ да живеем така! А това означава за мъжа, че е длъжен да обича жена си дори, когато тя не го слуша и му се противи. Както и за жената - че тя е длъжна да слуша мъжа си дори, когато й се вижда, че той не заслужава това.

ПП Мисля, че да се обожествява мъжа е другата крайност, с която трябва да се води последователна борба. Може би си имала предвид нещо по-различно, но думата е ужасно неподходяща.
sandi
Потребител

Мнениеот sandi » пет мар 19, 2010 8:17 am

.

Привет Ани !

Прощавай, че се намесвам! Но го правя защото виждам, че в мненията си изпускате един съществен факт. Който факт би дал обяснение за(според мене) просташкото отношение на мнозина от нас, мъжете спрямо жените.
Този факт е, че това се дължи на придобития ни манталитет, унаследен от възприетата(разбирай наложена) "култура", която са ни "завещали" в продължение на пет века турско-ислямските поробители . А тази "култура" няма нищо общо с християнското разбиране за взаимоотношенията между двата пола.
В подкрепа на това си мнение ще предоставя два цитата, единият от Корана, а другият от Библията:

34. Мъжете стоят над жените с това, с което Аллах предпочете едни пред други и защото харчат от имотите си. Целомъдрените жени са послушни, пазят съкровеното си, както Аллах ги е запазил. А онези, от чието непокорство се страхувате, увещавайте, [после] се отдръпнете от тях в постелите, и [ако трябва] ги удряйте!

7. Затова ще остави човек баща си и майка си
8. и ще се прилепи до жена си, и ще бъдат двамата една плът; тъй че те вече не са двама, а една плът.

.
Ани Василева
Потребител

Мнениеот Ани Василева » пет мар 19, 2010 8:46 am

Да, г-н Данте, не казвам, че в Африка са мосюлмани "обрезвачите", езичници са, но коментирайте моля, положението на жените в Афганистан или Иран (за Иран не е съвсем точно), които нямат право и да учат.

Санди, напълно съм съгласна и затова ми се ще да не се изопачава и православието с аксиоми за диктаторски наложено подчинение на жената.
dante_18
Потребител

Re: КЪМ МЪЖЕТЕ: \\\\\\\\\\\\\\\"Работещи жени\\\\\\\\\\\\\\\", н

Мнениеот dante_18 » пет мар 19, 2010 10:56 am

[quote=\\\\\\\\\\\\\\\"sandi\\\\\\\\\\\\\\\"].Привет Ани !

Прощавай, че се намесвам! Но го правя защото виждам, че в мненията си изпускате един съществен факт. Който факт би дал обяснение за(според мене) просташкото отношение на мнозина от нас, мъжете спрямо жените.
Този факт е, че това се дължи на придобития ни манталитет, унаследен от възприетата(разбирай наложена) \\\\\\\\\\\\\\\"култура\\\\\\\\\\\\\\\", която са ни \\\\\\\\\\\\\\\"завещали\\\\\\\\\\\\\\\" в продължение на пет века турско-ислямските поробители . А тази \\\\\\\\\\\\\\\"култура\\\\\\\\\\\\\\\" няма нищо общо с християнското разбиране за взаимоотношенията между двата пола.
В подкрепа на това си мнение ще предоставя два цитата, единият от Корана, а другият от Библията:

34. Мъжете стоят над жените с това, с което Аллах предпочете едни пред други и защото харчат от имотите си. Целомъдрените жени са послушни, пазят съкровеното си, както Аллах ги е запазил. А онези, от чието непокорство се страхувате, увещавайте, [после] се отдръпнете от тях в постелите, и [ако трябва] ги удряйте!

7. Затова ще остави човек баща си и майка си
8. и ще се прилепи до жена си, и ще бъдат двамата една плът; тъй че те вече не са двама, а една плът. .[/quote]
==============================================

Слабо санди, много слабо... Ти, като един истински антиислямист-хейтър трябва да се постараеш повече:)

А онези, от чието непокорство се страхувате, увещавайте, [после] се отдръпнете от тях в постелите, и [ако трябва] ги удряйте! А покорят ли ви се, не търсете средство против тях! Аллах е всевишен, превелик.

Както се вижда от знамението, това(боят) е крайна мярка и Корана съветва да овещаваме жените с добро, или просто да се разделим с тях.
В Библията ими много по жестоки, а някои дори зверски и нелогични постъпки спрямо жените.
В Библията също пише, че жената трябва да се покорява на мъжа.

О, вярващи, не ви се позволява да взимате в наследство жените против волята им. И не ги потискайте, за да отнемете част от онова, което сте им дали, освен ако извършат явно прелюбодеяние. И живейте с тях, както подобава. А ако сте ги възненавидили, то може и да възненавидите нещо, а Аллах да е вложил в него много добро. А ако пожелаете на мястото на една съпруга да вземете друга и сте дали голямо богатство на първата, не взимайте нищо от него! Нима ще го вземете с измама и явен грях? И как ще го вземете, след като се отдадохте един на друг, и те получиха от вас твърд обет?

[4:19-21]

В Св. Коран Аллах наставлява вярващите мъже да живеят със жените \\\"както подобава\\\". В тази връзка Мухаммад (Аллах да го благослови и с мир да го дари) е казал: \\\"Най-съвършен измежду правоверните е онзи, който има най-съвършения характер и се отнася най-нежно към жена си.\\\" и е казал още: \\\"Светът е мимолетно явление, от което се ползваме временно; измежду всички неща на света, нищо не е по-добро от жената, която се труди за благото.\\\" и е казал: \\\"Най-добрия измежду вас е онзи, който е най-добър към жена си.\\\" Веднъж един човек отишъл при Пратеника на Аллах, мир нему, и го попитал: \\\"Пратенико на Аллах, кой човек заслужава най-доброто отношение към него?\\\" Той отговорил: \\\"Майка ти!\\\" Човекът попитал: \\\"А после кой?\\\" Той отговорил: \\\"Майка ти!\\\" И пак попитал: \\\"А после?\\\" Той отново отговорил: \\\"Майка ти!\\\" И едва когато после попитал кой, той отговорил: \\\"Баща ти!\\\"

Разводът е два пъти - [после] или задръжте [жените] с добро, или - пуснете с благо. И не ви е позволено да взимате нищо от онова, което сте им дали, освен ако двамата се опасяват да не престъпят границите на Аллах. Ако се опасявате, че двамата не ще спазят границите на Аллах, не е прегрешение за тях, ако жената даде откуп. Това са границите на Аллах, не ги нарушавайте! А които нарушават границите на Аллах - те са угнетителите.
[2:229]

-------------

Освен това, всеки ден хиляди жени приемат Исляма и жените приемащи Ислям са повече от мъжете.
Този факт казва достатъчно .

Върни се в “жени и мъже”