КЪМ МЪЖЕТЕ: "Работещи жени", не е ли това ЕМАНЦИПА

за отношенията между половете
ахатчо
Потребител

Re: КЪМ МЪЖЕТЕ: \"Работещи жени\", не е ли това ЕМАНЦИПА

Мнениеот ахатчо » нед мар 21, 2010 2:31 pm

dante_18
Потребител

Мнениеот dante_18 » нед мар 21, 2010 4:19 pm

ахатчо, 95% oт мюсюлманите, които познавам говеят(постят) през свещения месец Рамадан.
Дори и тези, които се занимават с тешка физическа работа, защото знаят, че това не може да бъде никакво оправдание пред Бог.
Аз мисля, че почнах да говея някаде от 6-7 клас.

Това е един от Петте стълба на Исляма.

Който е болен или пътува се освобождава от говеенето. Според Корана във всички други случаи човек се задължава да говее. Изключение правят само случаите, когато има опасност за здравето, като например: слабост, старост, диабет, бременност, кърмене.

Говеенето не е позволено на жени в менструален цикъл. Но когато периодът приключи, жената е длъжна да продължи говеенето. Всички пропуснати дни трябва да бъдат наваксани до идването на следващия месец Рамадан.

Други оправдания НЕ СЕ приемат.
ахатчо
Потребител

Мнениеот ахатчо » пон мар 22, 2010 8:32 am

gaitan vejdu
Потребител

Re: КЪМ МЪЖЕТЕ: "Работещи жени", не е ли това ЕМАНЦИПА

Мнениеот gaitan vejdu » пон мар 22, 2010 6:55 pm

Ахатчо, плс, докладвай на Гайтана, откъде ти е афинитета към ахата, баце?

Да не би да знаеш отец Божидар Главев?
Ани Василева
Потребител

Мнениеот Ани Василева » пон мар 22, 2010 9:21 pm

Данте, много хубаво парче! За съм за всичко хубаво в исляма, но ти пак не ми отговори на въпроса за равенството на жените в Афганистан? Христос го приемате, амо само до някъде. Най-важното липсва.

Санди, мерси за хубавите текстове от линка, особено ми хареса тази част за мъжкото самолюбие, което не приема критиките на жената (която е семейната съвест!) и затова много семейства не се развиват. :D Иначе с повечето съм съгласна, хубаво са написани.

Амадеус, ти май си много свестен мъж! :D Само те съветвам: не наблягай толкова много на това подчинение, то само ще си дойде, ако другото е наред. Или трябва да си намериш много вярваща жена, с която няма да имаш проблеми. Само внимавай, вглеждай се дали наистина е щастлива.

Аз вече нямам сили, а и съм много алергична към тези наблягания на подчинението, защото достатъчно съм патила. Истински щастливите семейства, които аз познавам не говорят за подчинение, те просто живеят с компромиси и любов. На мен ми се повръща от патриархална православност, дето се смята за непогрешима и в същото време може да те унищожи психически и емоционално.

Мисля още, че апостол Павел е казвал и други неща в новия завет, които не са императиви днес: жена да не говори в църква, да не остава с чужд мъж насаме, робите да се подчиняват на господарите си и др.

Разбирам те и теб, мисля, че си доста религиозно повлиян, само внимавай, че и в религията стават грешки, и в крайна сметка се слуша сърцето.

Такъв предварителен минимализиращ риска договор (че ще те слуша) от една жена не знам дали ще ти свърши работа. Тя може и да иска искрено, но мачкаш ли я достотъчно дълго, какво ще стане не знам.

Поздрави
Amadeus

Мнениеот Amadeus » вт мар 23, 2010 12:12 pm

Ани, аз също се чувствам силно дискомфортно, когато е нужно да наблягам на подчинението. То е почти същото като да ми се натъртва все на това, че трябва да обичам жена си както Бог обича нас и да съм готов дори живота си да дам заради нея...

Понякога изглежда лесно да си дадеш живота. Какво толкова - веднъж се мре, щом е за благородна кауза - "нека ми вземат живота". Да, но тук, ми се струва, се има предвид по-друго нещо. Да си готов да загърбиш всички неща, които са ти приятни, да загърбиш не просто страстите си, но и всички лични предпочитания, които може и да не са непременно порочни, но просто на нея й влияят зле, пречат й най-често поради най-нормална човешка слабост. Т.е. заради нейните слабости трябва да си наложиш ограничения, да си готов да си дадеш досегашния живот. Да си дадеш живота не еднократно, а постоянно... И това е заради любовта към нея.

Ако някоя жена започне да проявява такива претенции към мен, ЗА ДА (осъзнато или не) ПРОДЪЛЖИ да живее според своите желания, за да направи живота си удобен, то естествено това ще ме отблъсне. По същия начин - ако мъж иска от жена си подчинение, за да се възползва, това е меко казано отвратително. Поради тази причина (а и не само) аз не искам да предявявам такива претенции към жена си. Считам, че тъкмо това е показателно дали това е ЖЕНАТА, - ако тя самата желае да хармонизираме отношенията си в рамките на разбирането за християнски брак.

Ако ти обяснявам на теб, то е, защото първо - ти попита; и второ (съвсем не маловажно) не се гласиш да ми ставаш на мен жена.

Бих искал да подчертая и на това - аз съм наясно, че съм грешен човек. Правя грешки непрекъснато, понякога и твърде големи. Но това не бива да ме спира в опитите да подчиня живота си на Евангелието и наставленията на Църквата. Последното е много важно, защото аз не се опитвам сам да търся как да живея според моите си виждания върху Евангелието и трудовете на свв.Отци (по протестантски), а се стремя да бъда послушно чедо на Православната Църква. В този смисъл не искам да налагам мнението си на никого, просто споделям това, което съм научил, с надеждата, че може да бъде полезно на четящите тук, както е полезно и на самия мен.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт мар 23, 2010 1:19 pm

преди сключване на евентуален брак е желателно бъдещият съпруг да провери дали избраницата му не е:
- полицай,
- прокурор,
- съдия
тези три професии твърдо трябва да бъдат избЕгвани, иначе подчинението отиде на кино.
също така тя не бива да е
- физически по-яка,
- или тренирала някакво бойно изкуство
- или да има близък роднина, мъж, тренирал бойно изкуство

щото пак подчинението отиде на кино.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт мар 23, 2010 1:25 pm

:clap:
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт мар 23, 2010 2:53 pm

gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » вт мар 23, 2010 4:38 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » вт мар 23, 2010 5:20 pm

Стига бе, гайтане, "ахат" бяха някаква комсомолска имитация, нищо общо с духа на истинските неформални движения. Предателска работа.
А за материалите на Б. Главев- по-добре никога да не се бе хващал за перото; или поне да си бе останал музикант. Беше поп-музикант, стана поп-богослов. Това е една от най-вредните личности в момента, и е жалко, че сайта се превърна в трибуна на долнопробната и пропаганда.
Последна промяна от Molecule на вт мар 23, 2010 5:55 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » вт мар 23, 2010 5:47 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » вт мар 23, 2010 5:54 pm

Главев плюе против съвсем обективната БПЦ, и то по един евтин, надут и агресивен начин. Не виждам за каква субективност става дума в случая. Но, както и да е...
Фалшивецът си остана фалшивец, просто смени сцените.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » вт мар 23, 2010 6:07 pm

Обективна, но пасивна. На такава почва съвсем закономерно никнат такива реакции. За "евтин, надут и агресивен" може и да е така в твоите очи (но ще вметна - каквото повикало, такова се обадило). За фалша - не съм съгласен. Това че не звучи красиво не означава че е фалшиво. Пак да си кажа - никак не ми допадат разколническите нотки, но не е като да няма какво да ги испирира.

Върни се в “жени и мъже”