Суеверията

въпроси за възпитанието и отглеждането на децата
sawmv
Потребител

Суеверията

Мнениеот sawmv » чет фев 19, 2009 10:56 am

Понеже не видях да има тема за суеверия, искам да пусна такава. Слагам я в тази секция, защото още от малък бабите и родителите говореха: не изхвърляй боклука вечер, че ще си изхвърлиш късмета; не си режи ноктите вечер, как на тази или онази дата им вървяло или не. Нека се включат повече хора, за да разберем кои са суеверията и да предпазим децата си от тези неща.

Другото, което искам да попитам всички, е свързано с Бъдни вечер. Всяка година чуваме как трябвало да са точен брой ястията на масата, как не трябвало да се става преди да се нахраниш, как не трябвало да се разтребва трапезата цяла нощ и какво ли още не. Говорих със свещеник по този въпрос и той ми обясни, че това пак е от многото суеверия, които са напълнили главата на българина. Все пак искам да чуя и вашето мнение. Благодаря на всички и нека Бог е с вас.
kassie
Потребител

Re: Суеверията

Мнениеот kassie » чет фев 19, 2009 12:24 pm

Суеверията са толкова много... че едва ли ще можем да ги изчерпим тук. Лошото в богатството на нашия фолклор, според мен, е именно обилната му наситеност с магични ритуали за здраве, плодородие, против различни беди. Това се отразява и на празниците ни - на всеки църковен празник пресата публикува гротескни ритуални измислици какво и как да/не се прави, кога и как да/не се извършва определена обществена или битова дейност или действие, какво да/не се яде, пие, облича, докосва, гледа...

В храмовете също витаят суеверия, подклаждани от усърдието на добросамаряните. Разпространяват се апокалиптични изрезки от вестници, говори се за това кога и по какъв начин потрепнало или угаснало пламъчето на свещта, как забила камбаната или клепалото, какво означавал определен сън...

Това задушава смисъла на празниците като Христови празници и отблъсква хората от тях. Което е много тъжно и жалко... :oops:
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет фев 19, 2009 12:47 pm

Конкретно за неставането от масата обяснението е следното: за да не стават кокошките от полозите и да се излюпят много пиленца. Както виждаш, нищо общо с християнството :) Езически обичаи има много и е добре да се съберат в 1 тема, защото суеверието е грях.
sawmv
Потребител

Мнениеот sawmv » чет фев 19, 2009 4:26 pm

Това за сънищата също е голямо суеверие :). Но има и едно друго: сърби ме лявата ръка, значи ще взимам пари. Или пък: "изгасна ти свещта, много си грешен".
Лошото, както каза и kassie, че и в самите храмове ги има тези неща. Какво остава извън тях :shock:.

Като бях малък си спомням как на Великден обикаляхме църквата 3 пъти. Сега се обикаля в петък и то само един път. Това също не е много ясно. Ако някой знае защо е така, да сподели :).
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » чет фев 19, 2009 4:56 pm

Вярващи хора говорят за суеверия, изключително интересно. Някой цитираше в друга тема как свободният разум накрая отрекъл сам себе си.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет фев 19, 2009 5:12 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет фев 19, 2009 7:23 pm

Оооооо, ще дърпам уши!

Няма никави суеверия. В стаята се е събирала семейната църква, затова и хората са вярвали, че главата на Църквата-Господ и душите на мъртвите - невидимата църква, присъстват на трапезата. Затова се говори тихо, спазва се благоприличие, никой не става, освен най-въздрастният и той излиза от стаята с гръб, за да не се отвърне от Господ, който е в стаята. По време на гоненията християните се събирали и чествали скромно, както и останалите празници. Не знам защо се яде постно, никога не съм се интересувал, дали защото са живяли скромно, дали за да се отличават от езичниците, които празнували в този ден други празници или по старозаветна традиция, най-добре да се пита някой дето са се занимавали с това.
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » чет фев 19, 2009 8:35 pm

hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » чет фев 19, 2009 11:00 pm

Искам само да вметна - понеже езикът някак мъдро пази посланията си, да отбележим и етимологията на думата "суеверие": "всуе-верие", "напразно вярване".
sawmv
Потребител

Мнениеот sawmv » пет фев 20, 2009 9:19 am

sawmv
Потребител

Мнениеот sawmv » пет фев 20, 2009 11:32 am

Забравихме най-голямата заблуда - ЗОДИИТЕ.
Най-обичам заглавие "Хороскопът ви за 2009" sad:. Колко мои заблудени познати още вярват в тях, не мога да ги преброя :crazy:. А като някой ми каже ти си водна зодия и си пасваш с еди коя си, не знам какво ми се ще да направя :thumbdown:.

Бог с вас!
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » пет фев 20, 2009 4:32 pm

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » съб фев 21, 2009 12:46 am

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб фев 21, 2009 12:18 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб фев 21, 2009 4:31 pm

Хехе, може и да е бил ненадежден източникът ми, но според мен е по-важно на масата да се мисли за великото събитие, което предстои да се отпразнува - Рождество Христово, а не за това да не би случайно да станем от местата си. А относно постенето мисля, че е ясно, че причастяващите се на следващия ден трябва вечерта да пазят строг пост, като завършек на 40-те дни рождественски пости.
Соу, такава тема си отворил, тип "подигравчийска", демек вижте в какви глупости вярват хората, така че колкото може да се обсъди едно суеверие, толкова и друго, суеверието не може да се степенува, защото е категория, а не качество.

Върни се в “родители и деца”