пост по време на бременност

въпроси за възпитанието и отглеждането на децата
tzvety
Потребител

пост по време на бременност

Мнениеот tzvety » пон фев 23, 2009 4:05 pm

Здравейте,
бременна съм в 3 месец и бих искала да ви попитам мога ли да постя,има ли някаква забрана да не се пости в такова положение,защото много противоречиви мнения има и незнам какво да правя? Благодаря ви предварително! :))
sawmv
Потребител

Re: пост по време на бременност

Мнениеот sawmv » пон фев 23, 2009 4:46 pm

Според мен можеш да си постиш без да се притесняваш. Много хора мислят, че трябва да се яде повече, заради детето, но то си взима нужното. Другото се трупа - затова повечето майки дебелеят здраво, че не знаят как да се хранят. Хайде успех и Бог с теб :)
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон фев 23, 2009 5:03 pm

По принцип при подобни обстоятелства би трябвало да се консултираш със свещеника си и той евентуално да ти определи по-лек пост. Ако, разбира се, ходиш при свещеник на когото можеш да имаш доверие за такива неща :) :) :)

Иначе ако питаш за някакво общоцърковно правило как да се пости в такива случаи, аз поне не знам да има такова. Мисля че е индивидуално.

Ако питаш за личното ми мнение, то е да си умерена в поста (или дори да не постиш този път) и да балансираш добре храненето си. Поста е само средство и това че не ядеш съвсем не те прави автоматично угодна на Бога. Необходима е мъдрост и правилна употреба според мен, за да се извлече духовна полза.
Гост

Мнениеот Гост » пон фев 23, 2009 5:52 pm

hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » пон фев 23, 2009 7:18 pm

tzvety, така или иначе постът е предимно духовен акт, неяденето на определени продукти е само видимата страна. Тъй че, смятам, едва ли ще е кой знае какво отклонение ако продължиш да си се храниш по този начин, по който и в непостните дни. Разбира се, при спазване на духовния аскетизъм, който във всеки случай е по-скъп на нашия Господ...
Разбира се, това е личното ми мнение. Не съм бил до сега бременен и не съм изпадал в подобна ситуация. :D
Последна промяна от hameleon4o на пон фев 23, 2009 11:17 pm, променено общо 1 път.
milena.
Потребител

Мнениеот milena. » пон фев 23, 2009 8:46 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пон фев 23, 2009 10:02 pm

Бременните жени трябва много да внимават с постите. По принцип поста (като неядене на храна) е средство, а не самоцел или диета. Постът трябва да води до някакво въздържание, което не се изразява непременно с неядене. Особено в твоя случай, Цвети! Моят съвет е да се консултираш с духовник, за предпочитане е да е такъв, който познаваш, а не случаен и той да ти благослови по-лек или почти никакъв телесен пост. Без духовен, обаче, няма да се мине. :wink:
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » вт фев 24, 2009 11:09 pm

Ето и една интересна статия, която макар не изцяло по темата, дава отговор на въпроса ти:
Искра
Потребител

Мнениеот Искра » ср фев 25, 2009 12:48 pm

Цвети, тъй като си отскоро във форума, не знаем каква е твоята нагласа и мотивите ти? Постиш ли редовно? И сега ти тежи, че заради бременността трябва да се откажеш от хранителните ограничения? В този случай говори с твоя изповедник, за да изберете заедно подходящ хранителен режим. Както те беше посъветвал и някой пред това, е важно и мнението на гинеколога за общото ти състояние. Понякога по време на бременност възниква анемия и трябва да се съобразите с това.
Кристина86
Потребител

Мнениеот Кристина86 » чет авг 19, 2010 5:48 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » чет авг 19, 2010 6:33 pm

Както пише Радослав духовната същност на поста е въздържание във всички сфери на нашия живот и единствено изкривения религиозен български битовизъм е изопачил и довел смисъла на поста до неядене на определени храни и толкова. По добре е да се вгледате в недостатъците на характера си и да обещаете пред Бога например : Господи Ти виждаш, че търся и моля за Твоята помощ, за да родя живо и здраво детенце, което искам да стане добър християнин. Ето в името на тази моя молба ще се старая да преодолея /например моето злопаметство, или моята заядливост/и ще чета през целия период на моята бременност всеки ден по една глава от Евангелието и от Посланията като ще прекарвам деня си в размисъл над прочетеното, а не в расеян и светски живот. Моля те помогни на рабинята си, за да славя Твоето име, заедно с даруваното ми от Теб здраво детенце през всички дни на живота си!
Това или нещо подобно предполагам, ще е по важното, а от храните сега не е най-подходящият момент от живота Ви да се въздържате, особено се вслушайте в съветите на Кристина, които явно са компетентни за този период от живота Ви.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пет авг 20, 2010 9:33 am

Да се назначи хранителен пост на бременна жена или многодетна майка - е зверство!
Бременната жена и многодетната майка носят тежък кръст. Да се товарят и с кръста на хранителният пост - е безумие! Духовният аспект на поста е по-важен. И бременната, и многодетната майка биха могли да направят опит да се придържат към него. Съвета на Зограф е добър.

Поздрави
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет авг 20, 2010 11:20 am

Тя жената вече даже си има бебе и му се радва. Ама нищо, де, може някой друг да реши да пита за същото.

Върни се в “родители и деца”