въпрос

въпроси за възпитанието и отглеждането на децата
ivailo_wasilev
Потребител

въпрос

Мнениеот ivailo_wasilev » съб дек 05, 2009 8:50 pm

Не мога да разбера къде и как и да си задам въпроса и дали има компетентно лице което да ми отговори, попадам на форумите, но мога да се включа в тях. Трябва ми гледната точка на църквата относно кръщаването на дете на името на починал роднина. Благодаря педварително за евентуалния отговор и ще помоля ако не във форума, то да ми пишете на e-mail адреса.
Asenov
Потребител

Re: въпрос

Мнениеот Asenov » нед дек 06, 2009 12:48 am

Абсолютно никакъв проблем няма.
Вас какво точно ви смущава? Смъртта на починалия роднина, или името на починалия роднина?
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт дек 08, 2009 9:26 pm

И аз не мисля, че има проблем, но това е личното ми мнение.
abc
Потребител

Мнениеот abc » ср дек 09, 2009 12:56 am

Според мен, няма никакъв проблем .
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » чет дек 10, 2009 8:04 am

Според мен има проблем. НЕ Е ХУБАВО, съм чула. Освен това майка ми е кръстена на починалата си баба (която даже не е виждала!) и хората като идвали на гости, и почвали да реват, само като видели майка ми или при обръщането си към нея; също при споменаването на името на починалата и баба. Това е травма все пак за детето. А пък да не ви говоря за трудностите, които е срещнала майка ми в този живот; така че - ПО-ДОБРЕ ДА НЕ СЕ КРЪЩАВА ДЕТЕТО НА ПОЧИНАЛ РОДНИНА!!!
Последна промяна от zmianatz на пет дек 11, 2009 11:35 am, променено общо 3 пъти.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет дек 10, 2009 8:23 am

Ако следвате суеверията или учението "така казват бабите", то проблем има. Пролема обаче не е в името, а в учението, което следвате.

Ако следвате учението на църквата - проблеми няма. Кръстете го като искате. Няма ограничение като това, за което питате.
Zahira
Потребител

Мнениеот Zahira » вт дек 15, 2009 3:54 pm

Не е хубаво да се кръщава на починал човек.Изберете си някое друго име.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт дек 15, 2009 4:46 pm

Защо да не е хубаво? Какъв му е проблема. Познавам хора, кръстени на покоен дядо - ми нищо им няма, добре са си.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт дек 15, 2009 4:50 pm

Не е хубаво и суеверието. Аз съм кръстена на починала светица, както и повечето българи носят християнски имена на отдавна починали светци и светици. Не бива да забравяме, че в Бога всички са живи и затова всякакви суеверия да не се кръщава дете на умрял нямат нищо общо с християнството. И още нещо: човекът си прави името, а не обратно.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт дек 15, 2009 4:56 pm

:clap: :clap: Тигърче! Много точно казано. :thumbup:
Славян
Потребител

Мнениеот Славян » вт дек 15, 2009 6:02 pm

Не отхвърляйте с лека ръка преданията, поне не всяко едно, тях народа ги е изработил, за векове, изпитал ги е за да ги утвърди, и всяко едно има някакъв смисъл.

Ще ви кажа смисъла на преданието да не се кръщава дете на покоен дядо или баба:
Не го кръщавай на умрелия, защото няма да може да му се радва. Кръсти го на живия, за да може да му се радва и да вижда в него продължител на името си, и на себе си.

Обобщение: Не е фатално да го кръстиш на починал, но кръсти го на жив, живия да му се радва и да се занимава с него, а и детето да му/и се радва.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » чет дек 17, 2009 2:13 am

Трима братовчеди сме кръстени на името на дядо ни и макар никой от нас да не е получил името му приживе, ние живеем със добрия спомен за него, а и нашите родственици виждат в нас достойни продължители на името му. Така, че да продължиш добрия спомен, за починал родственик и най-вече на съответния светец - небесен покровител, - от това по-хубаво няма!

Върни се в “родители и деца”