Златният идол - дядо Коледа

въпроси за възпитанието и отглеждането на децата
NIKHTA
Потребител

Мнениеот NIKHTA » съб фев 02, 2008 12:01 am

sandi
Потребител

Мнениеот sandi » ср фев 13, 2008 9:13 am

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пет фев 29, 2008 1:05 pm

ПОнеже не ми се отваря нова тема, а може би трябва, но тука нали си говорим за "идолите" в съвременния живот, та искамд а поставя въпроса с мартениците. Какво ще кажете за тях? Според мен си е езически ритуал, останал като традиция в България и евентуално Румъния, който един православен християнин не би трябвало да прави. Въпросът ми е какво да правим с мартениците? Аз едно време като дете с радост ги носех, но тогава какво ли съм и разбирал. От няколко години просто с възрастта намалих носенето на мартеници, даже веднъж се опитах изобщо да не слагам(преди 1-2 години), обаче все се намира някой близък човек, който да ми подари мартеница и ако не я сложа или кажа "аз не нося такива неща" съответният човек ще ми се разсърди и ще си помисли, че се правя на важен и аз я слагам на ръката, нося я няколко дни и я оставям. Тази година пак същата история и просто не знам кво да правя, въпреки, че не влагам нищо в мартениците, но все пак? Дайте съвети и споделете мнения :D
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пет фев 29, 2008 1:35 pm

whoami този въпрос със мартениците сме го разисквали - темата не е никак къса. Както дядо "Коледа " е езически празник - така и подаряването на Мартеници също е езически обичай :)
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пет фев 29, 2008 2:20 pm

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пет фев 29, 2008 2:31 pm

sandi
Потребител

Мнениеот sandi » пет фев 29, 2008 3:21 pm

.

"Приспаха "Санта клаус" ... и елените му ! :twisted:

.
Потребителски аватар
paladium
Потребител

Re: Златният идол - дядо Коледа

Мнениеот paladium » вт май 05, 2009 2:39 pm

Какво лошо виждате в мартениците и дядо коледа. Те не са навредили на никого. А и в другите държави има езически обичаи които са в съчетание с християнството.
А относно комерсиализацията на празниците тя е вредно нещо.
sandi яка картинка си намерил. :biggrin:
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » вт май 05, 2009 3:31 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт май 05, 2009 4:14 pm

Аз историята с мартениците нещо не я разбирам. Също и с дядо Мраз, преименуван русофобски в нечуваната глупост Дядо Коледа. Евреите сгазили лука, защото се кланяли на Златният Телец като на бог. Аз не съм видял някой да си е заблъскал тенджурето в земята обожествявайки някоя мартеница или бутилка Кола с образа на Санта Клаус. Ние, даже в комичното название Дядо Коледа, не влагаме нищо, защото Коледа не е и човек, а определени дни в календара, които едва ли могат да се определят по роднинска линия. Говорим за обичай при мартениците, както чукането на яйца при евреите на Пасха в древноста, който не вреди на вярата. Това, че някой си го свързва с баба Марта си е негова работа, той да й бере гайлето. Не можем да изгорим Писанията, защото евангелистите ги тълкуват грешно. Санта Клаус си е търговски трик, който също няма нищо общо със вярата, освен ако не набедим търговците, че са поклонници на Златният Телец. Затова споко, православните и да ги празнуват лошо няма, другите и да не ги празнуват, все тая.
Потребителски аватар
paladium
Потребител

Мнениеот paladium » вт май 05, 2009 4:27 pm

към aksen
Това за евреите е друго те са се кланяли на златния телец. Евреите са си евреи. Те открай време се молят на дявола.
А само изключително надрусан или с тежко психическо заболяване човек би се кланял на мартеници. :biggrin: :biggrin:
Все пак това е само обичай. Както и да се раздават подаръци на коледа. Аз отдавна не вярвам в дядо коледа даже не обичам да ми се правят подаръци. Това че изключително се комерсиализира не е редно. При това е създаден за задоволяване на консумативното общество. Да се вземат парите на хората. Това го прави златен идол, ако не падаха пари от дядо коледа търговците щяха да се ориентират към нещо друго.
Все пак има и други златни идоли. Много по-опасни.
Последна промяна от paladium на съб яну 02, 2010 5:55 pm, променено общо 1 път.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт май 05, 2009 4:51 pm

Аз не съм сигурен за мартениците и затова и не нося - така е по-сигурно :) Не искам да вземам страна в спора ви, но ако приемем че мартениците са един вид амулети/идоли, то паралела не би трябвало да е със златното теле, а по-скоро с това:
Второзаконие 7
25. Кумирите на боговете им с огън изгорете; да ти се не поревне да си вземеш сребро или злато, които са на тях, за да не бъде това за тебе примка, понеже това е гнусота за Господа, твоя Бог;
26. и не внасяй гнусотата в дома си, за да не подпаднеш под клетва, както тя; отвръщай се от това и се гнуси от него, понеже то е заклето.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » вт май 05, 2009 6:37 pm

Потребителски аватар
paladium
Потребител

Мнениеот paladium » вт май 05, 2009 7:20 pm

Осъзнах се но късно. Моите извинения.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт май 05, 2009 8:02 pm

Лазарките не обикалят за здраве. Или ако е за здраве е защото е вид физическо натоварване. Лазарките обикалят, защото Иисус е дал две заповеди, едната от които е да възлюбим ближният. Тоест да не му вредим по всякакъв начин, а в частност чрез блудство. Когато момичетата станели на определена възраст започвали да лазаруват. Самият празник включвал обикаляне на всички къщи в селото. Смисълът на това обикаляне бил, че родителите на момичетата определяли, че те вече не са деца, а навлизат в моминството, което се декларирало по този начин публично. От този момент девойката влизала в друга група обществени и личностни отношения и това било явно за всички. Българското село в последните векове, особено през турското робство, живеело по принципа на истинска християнска община, където всичко било подчинено на църквата, включително и правораздаването. Почти всички "обичаи" имат ясно изразен християнски характер. След Освобождението болшинството правителства водят борба срещу Светата Църква с всички средства. Дивата омраза на политическата класа към клира вероятно може да се разбере от думите на Иречек, цитирам по памет: "Повечето депутати, обикновенни селяни, не слушаха никоя от партиите, а гласуваха както църквата кажеше". Една от формите на тази борба е окарикатуряването на Църквата и най-вече на публичните й изяви и празници. Няма наш писател или общественик/каквото и да означава тази дума/, който да не е дивял по темата и да не търсил начин да свърже който и да християнски празник с всякакви най-невероятни хипотези, като се започне от Книгата на Мъртвите, през Зароостризма до войните между галактиките. То народа и без това работа не е захващал без да изрецитира две-три древноегипетски заклинания преди да обсъди с комшията вътрешните терзания на Ариман. Една от формите на борба с Църквата по времето на комунизма беше насаждането на всякакви антихристиянски идеи, които да обяснят църковните празници. Злото сполетяло България и Русия и наречено интелигенция, се развихри на това благодатно поле и роди какви ли не чудеса, които за съжаление продължават да се пробутват като "народни". Единственото в България, което никога не е било "народно" и няма и да бъде, е интелигенцията и политиците, затова да се отнасяме внимателно с техните лакърдии.

Върни се в “родители и деца”