Детска логика

въпроси за възпитанието и отглеждането на децата
gangelov
Потребител

Детска логика

Мнениеот gangelov » вт фев 08, 2011 9:27 pm

Наскоро обсъждахме с моя 6 годишен внук кой отива в рая, кой в ада, но когато му обяснявах че душите първо минават през чистилището и от там се определя коя къде ще отиде, той ми зададе следния въпрос:
"Какво става с душата на човек, който е БИЛ ЕДНАКВО ДОБЪР И ЕДНАКВО ЛОШ?"
Вариант с теглене на жребий веднага се отхвърли като НЕЧЕСТЕН. Той предложи идеята душата да се върне за един месец на земята и тогава да се види кое ще надделее, обясних му че и това няма как да стане, защото починалият трябва да възкръсне.
Ха сега ми помогнете в решаването на такъв проблем!!!
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Re: Детска логика

Мнениеот Ника » ср фев 09, 2011 6:28 am

Можете важно да кажете, че това е Божа работа и нам не е дадено всичко да знаем. :wave:
Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » ср фев 09, 2011 7:17 am

Много интелигентен внук имате за 6 годишно дете. Браво на него. Малко деца задават толкова смислени въпроси. Това показва, че има умни родители. Според мен, ако човек е бил еднакво добър и еднакво лош, това означава, че добрите му дела са изкупили греховете, а това означава, че е директно за рая, тъй като няма грехове за изкупление. Ще кажете: да, ама не е честно спрямо тези, които имат много повече добри дела, отколкото грехове. Дали раят е разделен на "етажи", според степен на безгрешност на обитателите? Например, ако си по-безгрешен, ще ти сервират уиски 2 пъти седмично, вместо веднъж :biggrin: :biggrin: :biggrin:
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » ср фев 09, 2011 7:52 am

gangelov,

Няма чистилище в Библията. Не заблуждавайте детето.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср фев 09, 2011 11:55 am

Напълно съгласна с Дон Кихот. Чистилището е католическа измислица.
Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » ср фев 09, 2011 5:33 pm

Айде сега, щом е католическо, значи е измишльотина. По същата логика и аз мога да кажа, че е православна измишльотина това, че няма чистилище. Ако има хора, които са извършили някакви дребни грехове и не са успели да ги изкупят, къде поради самите грехове, къде, задето не им е бил даден шанс, заради преждевременна смърт, то за тях е логично да има чистилище, за да могат да се поправят. Трябва на човеците да бъде даден шанс за да се поправят. Представете си деца, неуспели да направят каквото и да е с живота си, умрели преждевременно. Не можеш да ги пратиш в ада, защото е нечестно. Не можеш да ги пратиш и в рая, защото не знаеш, дали биха го заслужили, ако имаха шанс. Затова, логично е да има чистилище.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » ср фев 09, 2011 6:04 pm

Добре, щом сами ще си оправяме греховете, Христос тогава за какво ни е ?
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет фев 10, 2011 12:32 am

Странно! Много странно!!! ...
Толкова хора реагираха на католическото учение за митарствата, а никой не реагира на мюсюлманското учение за спасението. Учението за това, че ако добрите ти дела са повече от лошите ще отидеш в рая и ако са по-малко - отиваш в ада е дошло в България чрез турското робство, а не чрез Христовото благовестие.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » чет фев 10, 2011 12:52 pm

Гунев и Жоро са прави, gangelov. Не се обиждай, но и на мен ми се струва, че не познаваш Христовото евангелие.

Конкретно за въпроса ти - не се спасява този, който има повече добри дела от лошите, а този чийто грехове Бог е простил. Добрите дела не покриват лошите. Ако например вчера си откраднал и днес си изправен пред съда дали ще те оправдаят защото миналата седмица да речем си дал 2 пъти милостиня на просяци (т.е. резултата е 2:1 в полза на добрите дела)? Струва ми се, че подобна защита би предизвикала единствено смях в съдебната зала. Закона си е закон и престъпиш ли го дори веднъж няма мърдане - отиваш в затвора. Не добрите ти дела, а единствено амнистията на Президента може да те избави. Затова побързай да идеш при Него дорде още офиса Му е отворен и бланките не са свършили...
gangelov
Потребител

Мнениеот gangelov » пон фев 14, 2011 11:32 pm

Благодаря на всички, които показаха отношението си към въпроса на внука ми за евентуалната задгробна съдба на човек, починал еднакво добър и еднакво лош.Благодаря и от мое име за информацията за чистилището, НО може би защото съм расъл в град с преобладаващо гръцко население, когато в началните отделения ни учеха на вероучение, в уроците чистилището ГО ИМАШЕ.Както и да е, но в "религиозните" си разсъждения внукът ми стигна и до следното:
Какво правят дяволите в ада - наказват грешниците, ЛОШИТЕ хора! Значи ДЯВОЛИТЕ СА ДОБРИ!!! Учителката, която наказва дете, направило беля, ЛОША ЛИ Е? Катаджията, който глобява пиян шофьор ЛОЩ ЛИ Е? Господ, който наказва грешниците да отидат в ада, ЛОШ ЛИ Е? (Дано някоий не обвини малкия в богохулство!).Тогава - продължава разсъждението - трябва и дяволите да ги пускат в рая!
Независимо от затрудненията, които създават такива въпроси, мисля че е хубаво да имаме такива деца.
Благодаря предварително за всяко мнение и помощ за излизане от такова положение!
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » вт фев 15, 2011 10:34 am

Естеството на дявола е зло, както и на змията- да трови. Ако ги допуснеха в рая и там биха мъчили праведниците. Само, че между рая и ада има огромна бездна, която никой не може да прекрачи.
Знае се, че който пострада в този живот от дявола, е свободен от него във вечния живот. А, който е ял и пил със дявола, трупал е пари със дявола и се е наслаждавал на дяволски удоволствия, в оня свят, ще бъде жертва на дявола.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » вт фев 15, 2011 5:57 pm

Децата не трябва да бъдат поощрявани в мъдрувания от подобен характер. Вие възпитавайте внука си в християнски морал и етика. Най-важното е, да стои настрана от сатаната и да не изследва неговите пътища. Да не следва неговият морал и да избягва лукавството. Думата му да бъде "да, да и не, не".
Позицията, както и последствията от отношението ни към злия са две. Или го избягваш максимално и "не желаеш нито меда, нито жилото му" – като последствието от това е че ще те смачка от бой, но няма да засегне и погуби душата ти. Другият вариант е да се заиграваш, да флиртуваш с него, да си служиш с похвати и прийоми от арсенала му, да си мислиш, че можеш да го впрегнеш да работи за тебе и да оре нивата ти. Тогава последствията магат да бъдат пагубни. Спасението е ПОКАЯНИЕ, като думата идва от гръцката "метаноя" и означава ПРОМЯНА.
Но не трябва да сме сковани и от парализиращ страх. Бог няма да допусне той да ни унищожи физически, ако сме чисти пред Него, дори и да сме грешни. Казано е " падаш и ставаш".
Освен това, прозорливи старци са казали, че тези от нас, които устоят и запазят вярата си в последните времена, ще са равни със светците от миналото, които са могли да съживяват мъртви. Като някои може да се чувстват далеч от последните времена, на други чувстват, че ги живеят именно сега!
Пак казвам, че Бог знае какво ни е и няма да ни остави.
Внука Ви да си играе повече навън на чист въздух и на слънце.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пет фев 18, 2011 11:01 am

Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » пет фев 18, 2011 12:00 pm

Жоро
Потребител