Принцип на психологията

въпроси за възпитанието и отглеждането на децата
hiphopsusel
Потребител

Принцип на психологията

Мнениеот hiphopsusel » пон сеп 19, 2011 11:41 pm

Един от принципите на психологията е, човекът като личност се формира най-много от семейната среда и личността е почти изцяло резултат от семейната среда. Съгласни ли сте с това?
Дон Кихот
Потребител

Re: Принцип на психологията

Мнениеот Дон Кихот » вт сеп 20, 2011 10:39 am

Не. Генетиката, наследствеността също е много важна. Неслучайно християнството говори за първороден грях. Той се прощава в кръщението, но не изчезва като генетична и характерологична предразположеност.
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » вт сеп 20, 2011 2:00 pm

Семейното възпитание има значение, но няма гаранция, че човек, възпитан по един начин, ще живее по него.
Личният избор има немалко значение.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт сеп 20, 2011 2:43 pm

Напълно съм съгласен. Бог не случайно е създал семейството с отговорност на родителите да възпитават.
За нас, като християни, е важно да се възпитаваме от семейството, където майка, брат, сестра са ни тези, които обичат Божието слово и го пазят.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср сеп 21, 2011 8:52 am

Съсел, семейството е нещо изключително важно, не само защото (в общия случай) това са хората, с които имаш в най-голяма степен еднакви гени, а и защото факторът на средата е основен при развитието на личността. Материалните условия, поведенческите модели, взаимоотношенията и атмосферата в дома, особено за детето, представляват целият му свят, а за възрастния индивид - нещо, което винаги ще му служи за мерило какво самият той е постигнал в живота, доколко или е продължил или е прекъснал нишката на добрите или неприемливите семейни качества и цели (най-общо казано обстоятелства), в които е бил поставен от Бог при раждането си. Заповедта да почитаме родителите (Изх. 20:12) е потвърдена и от Христос (Мат. 15:10-12, Марк 7:4-6), затова за нас е от изключително значение да спазваме християнските заповеди за прощаване и неосъждане и най-вече любов, преди всичко в дома. Ап. Павел казва, че ако някой се не грижи за своите, а особено за домашните си, той се е отрекъл от вярата и е по-лош от неверник (1Тим. 5:8), виждаш колко е страшно да пренебрегваме семейството си, когато то има нужда от нас. И това при положение, че врагове на човека са неговите домашни (Мат. 10:36)! Но Библията много ясно ни показва кога тези най-ближни и скъпи за нас същества се превръщат във врагове - тогава, когато заради тях пренебрегваме някоя Божия заповед (очевидно не петата от Декалога, а някоя друга), затова Христос казва, че който обича баща или майка… син или дъщеря повече от Мене, не е достоен за Мене (Мат. 10:37) и ако някой дохожда при Мене и не намрази баща си и майка си, жена си и децата си, братята и сестрите си…, той не може да бъде Мой ученик (Лука 14:26). Не знам дали успях да ти отговоря точно на въпроса, опитах се просто да покажа, че в семейството може би повече от всяка друга ситуация трябва да изпълняваме най-главната Божия заповед: Възлюби Господа, Бога твоего, с всичкото си сърце, и с всичката си душа, и с всичкия си разум: тази е първа и най-голяма заповед; а втора, подобна ней, е: възлюби ближния си като себе си; на тия две заповеди се крепи целият закон и пророците (Мат.22:37-40).
hiphopsusel
Потребител

Мнениеот hiphopsusel » ср сеп 21, 2011 5:25 pm

Венче, впечатляваш ме колко много знаеш от писанието.

Искам да те питам: защо Бог казва "който не намрази баща си и майка си, не е достоен за мене", излиза, че омразата към майка и баща трябва да я имаме, излиза че не трябва да обичаме майка си и баща си, а да ги намразим, защо казва "врагове на човека ще бъдат домашните му" а пък в същото време да трябва да обичаме хората, които са ни родители? Нали "домашните" може да се разбира като родители (в общия случай, когато не са приемни родители или пък човек не живее с братя, сестри или гаджето си)? Много са ми приятни дискусиите с теб, Венче. Сигурно от отговора ти ще науча нещо ново.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » ср сеп 21, 2011 6:21 pm

Няма никакво съмнение, че е имало проблем в голямото семейство, в което са влизали Иисус, Дева Мария и всичките им близки роднини в Назарет. В Евангелията не се споменава изрично, но обвинението, че тя е родила като мома незаконно Дете е тегнело през целия ѝ живот. Имало е моменти, когато е искала от Сина си да се прибере в дърводелската работилница, да печели и да я гледа на старини, но Неговото призвание е било от съвсем друг порядък.

Много от словата на Христос могат да бъдат разбрани само преносно или символично. Изпълнени буквално, те са абсурдни и нелогични. Никой не прилага буквално заповедта Му да си избоде очите или отсече ръката при съблазън. Нито пък трябва да се намразят близките, за да се спасим. Става въпрос за това, че когато роднините станат пречка за нашето спасение, редно е да се разделим с тях, а не да ги мразим и убиваме. Мнозина християни биха искали да следват Христос, но постоянният натиск на близките ги кара да правят компромиси с вярата си и даже да се отказват от нея. Трябва да предпочитаме вечното пред тленното.

:angel:
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср сеп 21, 2011 9:17 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » ср сеп 21, 2011 10:36 pm

:eh: Как можеш да пишеш така, Аурелия!... Първо, какво те смущава в коментара на Дон Кихот, и второ - що за твой изказ!?

Този коментар на Дон Кихот, за разлика от онзи - неговия, по повод моцарелата, е много добре и точно написан!

Хайде, кажи какво те смущава в коментара? :o
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет сеп 22, 2011 11:53 am

Здравей, Съсел. Тъй като Дон Кихот добре ти е разтълкувал стиха от Писанието, аз ще се опитам да ти представя същия процес от психологична гледна точка. Наскоро четох книга от един професор, в която се описваха взаимоотношенията родител-дете и по-конкретно, как любовта и емоционалността в едно семейство не са синоним на сливане (fusion), а напротив, когато обичат детето си, родителите трябва да му помогнат да се отдели от тях, защото само по този начин ще му позволят да осъществи себе си и да се утвърди като самостоятелен човек в своите действия и мисли. Самостоятелността и диференцираността от родителите не е просто лукс, тя е фундаментална за всеки човек, защото всяка личност трябва да има правото на свобода и себеизява в този кратък и единствен живот. Авторът оприличава ранното детство на замък, в който сме защитени и това ни дава сила, но любовта на родителите се проявява истински едва тогава, когато те се превърнат в подвижни мостове, за да може детето да излезе от убежището си и да навлезе във външния свят. Любовта на родителите е в това те да осъзнаят, че детето не приндлежи на тях, а че те са само опора, ракетна площадка, която му помага да излети. Когато липсва това осъзнаване, когато връзката родител-дете стане прекалено обсебваща, има опасност тя да задуши човек и настъпва истинска драма за него. Тогава той трябва да се противопостави и да разруши тази зависимост, но не изцяло, а да я разхлаби дотолкова, колкото да намери вярното разстояние между себе си и тях.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » чет сеп 22, 2011 12:58 pm

До Аврелия с откраднатата от филмов постер снимка:

Не пия ракия и дори избягвам вино и бира напоследък. За да изпреваря следващото обвинение, ще кажа, че не съм станал богомил или мюсюлманин, а по други причини.

Венче пише, че животът е "кратък и единствен". Първото е вярно, но второто не. Животът е безкраен - както на тялото, така и на душата. Угасете телевизора, седнете в тъмната стая, помислете и ще осъзнаете това.

:thumbup:
refab
Потребител

Мнениеот refab » чет сеп 22, 2011 1:10 pm

hiphopsusel
Потребител

Мнениеот hiphopsusel » чет сеп 22, 2011 3:52 pm

Здравей, Венче. Значи много хубаво ми представи психологическата книга, много интересно.Искрен съм.Аз съм на мнение, че човек ако е здрав психически, трябва да се отдели донякъде от родителите си и да бъде самостоятелен.Но това само в случай, че човека е психически и физически здрав.Ако е болен, той има нужда от родителите си, те трябва да го подкрепят както морално, така и материално (примерно да съберат пари за операция в чужбина).

Аз съм бил тормозен от баща ми психически, така и физически.

Венче, ако твоя баща те е тормозил психически, включително физически, ти би ли намерила сили да му простиш?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет сеп 22, 2011 3:56 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » чет сеп 22, 2011 5:44 pm

Че тя да не е била някаква "суперуомънка", която да е напълно индиферентна към мнения за "незаконнородеността" на Христос, а и защо да няма надежди, че синът и ще има грижата за нея на старини?...Да не би да отричаш, че тя Му е майка, и че Той и е син?... Ти да не живееш в някакъв фантазен свят?...

Върни се в “родители и деца”