Новото поколение - отпаден продукт

въпроси за възпитанието и отглеждането на децата
Кабрал
Модератор

Re: Новото поколение - отпаден продукт

Мнениеот Кабрал » нед яну 12, 2014 8:21 pm

За да не изпадаме в порочния кръг за бабата, знанието и баенето ще уточня някой неща за чалгата. Наименованието на този тип музика идва от турското "чалга" - инструмент. Чалгари са наричали предимно сватбарски оркестри, които обикаляли и свирели по мегдани и кръчми, но най-вече по сватби. Този тип музика е много стар, вероятно се е появил в края на 19 и началото на 20-век. По времето на соца е отречен от музикалните корифеи и под тяхно давление не е допускан от властта до обществения живот. За да пееш и свириш тогава трябваше да минеш на изпит пред нарочна комисия за да докажеш, че можеш, като се защитаваше и репертоар. По тази причина чалга никога не се е свирила официално, но съществуваше сравнително масово в старото си русло - основно на сватбарска музика, а във връзка с новото време и като музика на войнишки изпращания и други народни веселби.
Липсата на таза музика обаче доведе до масово навлизане на сръбска и в по-малка степен на гръцка "чалгарска" музика. Това доведе някъде през 70-те години до връщане към старата "градска музика", но поради своя по-елитарен характер тя не успя да се наложи. Все пак не може да се очаква на войнишко изпращане с две бъчви вино и една ракия да се танцуват танга и фокстроти, а на съседната сватба да се дзупа румба.
През 80-те години вече се появиха и първите "чалга звезди", които издаваха касети в нелегалност. Популярността им беше много голяма и оттам премина в 90-те. Тогава се сблъскаха се две тенденции, упадъкът на естрадната музика и възходът на чалгата. Отделно настана и масовото опростачаване на обществото, характерно за неелитарните прослойки при капитализма и битката беше предрешена.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед яну 12, 2014 10:04 pm

Dmitrij
Потребител

Мнениеот Dmitrij » вт яну 14, 2014 12:45 pm

Dmitrij
Потребител

Мнениеот Dmitrij » вт яну 14, 2014 1:03 pm

От някогашния пуританизъм някои преминаха към истински оргиастичен живот. Така, по един бурен начин, те в крайна сметка отреагирват подтиснатите комплекси на своята младост. Със закъснение те се възнаграждават за годините на въздържание и революционно отшелничество. Понякога това добива трагикомични и карикатурни черти, тъй като новоизпечените хедонисти всъщност са достигнали възраст, изискваща малко по-мъдър начин на живот. Тяхната похотливост, желанието им, наред с революционната „другарка" в живота, да се снабдят и с метреса, представлява публична тайна, secrets de Polichinelle в социалистическите страни. Едно парти на модерни функционери сигурно би учудило много привикналите към стари представи свидетели. Подобно парти вече е немислимо без уиски, американски цигари, разиграна самоувереност и небрежно поведение, т.е. без всички предполагаеми атрибути на западния „артист в живота". Къснокомунистическият свят открива едва сега приятната страна на живота и то с трескавото нетърпение на „късната зрелост". Хедонистичната вълна обхваща все повече къснокомунистическото общество. Всяка година, дори всеки месец носи по нещо ново. Най-напред (в средата на 50-те години) в страните с народна демокрация бяха открити първите нощни барове. Следващата крачка бяха модните ревюта, конкурсите за красота, елегантните ресторани. Сетне дойдоха, макар и в ограничени количества, западните луксозни стоки и — като истински символ на успех в живота! — западните коли. Един интересен, пораждащ размисли контраст: докато свободното купуване на западни книги, вестници и списания продължава да бъде невъзможно както и преди, то на пазара понякога бързо се появяват най-последните продукти на западната козметика и „индустрия за красотата". Всичко тоза създава в социалистическите срани, а също с обичайното закъснение — и в Съветския съюз, един психологически климат, несъвместим с мрачната революционна патетика. Сега Източният блок живее под знака на „буржоазните" изкушения. Удивително е колко бързо и лесно, колко безследно изчезват революционните добродетели. Победата на хедонизма доказва още веднъж нашата теза, че предишният ригоризъм бе амбивалентен и че той бе само една компенсация за потискания тогава нагон към удоволствия.
Dmitrij
Потребител

Мнениеот Dmitrij » вт яну 14, 2014 4:47 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » ср яну 15, 2014 4:48 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пет апр 22, 2016 6:12 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » вт апр 26, 2016 7:06 pm

Че възпитанието на съвременната младеж е проблемно, струва ми се, че всички можем да сме убедени в това. Колкото до чалгата, която е спомената в началото на темата, струва ми се, че тя е свидетелство за културна деградация на нацията ни.

Имам чувството, че чалгата увлича по-скоро средното поколение и към нея дори духовници не са безразлични. С др. думи казано, не съм убеден, че тя е "музикално" удоволствие единствено на младите.

Откровено казано, заглавието ме безпокои и при всичката ми критичност спрямо "новото поколение" = младежта, аз не мога да кажа, че тя е отпадъчен продукт.

Болшинството сме склонни да идеализираме старите поколения. Ставам алергичен към честото и нестихващо преповтаряне, че заради комунистите българският народ бил недуховен.

Интересно ми е да узная мнението на форумните участници за поколението, учило вероучение в царска България.,

Точно това поколение преви глава пред комунистите, изостави вярата си, не положи грижа да възпитава децата си в християнството и точно това поколение превърна християнските празници в ядене и пиене. Защо да не приложим определението "отпадъчно" и за него?

В крайна сметка, точно това поколение осакати духовно нацията ни. Всички мечтаха децата им да направят кариера. Единични семейства се опитваха да възпитават деца християни. През този период т.н. "сектанти" бяза несравнимо по-християни от православните мислещи се за такива.

Случи ми се тези дни да видя млади хора, черкуващи се в храм-паметника "Св. Александър Невски" и в руската църква "Св. Николай".

При все че патриаршеската катедрала е променила коренно облика си, забелязах неколцина богомолци от въпросното "ново поколение", които свидетелстваха с държането си ГРАМОТНОСТ.

Струва ми се, че духовната ГРАМОТНОСТ и култура са били всякога оскъдица в България.

В руската църква имаше няколко дългополести и пребрадени като Снегурочка (Снежанка на български) дами, чието благочестие беше единствено в дългите поли, които непрекъснато размотаваха по време на светата Литургия. Имаше неколцина младежи, които се простояха богослужението без да мръднат и кръстното им осенение беше на полженото място и както подобава.

Тази малка светлинка във всеобщия ни национален мрак е обнадеждаваща. В други форуми съм общувал с млади хора, които са далечни на християнството, но имат обща култура, владеят българския език (нещо рядко дори за журналистите) и не бих могъл да ги нарека "отпадъчен продукт"

==========
П.П.

Ползва се от случая да споделя шока си от две уродливости и в двата храма.

До тези дни изпитвах някакво съжаление към архимандрит Дионисий и все си мислех, че донякъде ще да е жертва на човешката злоба. Преди две недели не исках да повярвам на очите си. Дионисий повери на един от двамата дякони да причастява, докато двамата други попове си чешеха ... (най-меко казано - носовете) в олтара.

Вярно е, че имаше много причастници и това отнемаше много време, но от богословска гледна точка, не е оправдано да се дава причастие от две и повече чаши (потири). Фактът с дякона не ми се побира в главата. Вярно е: че дълбока древност и дяконисите като че ли са носели причастие на болните по домовете, но при наличието на два "резервни" попа в олтара, оправдано ли е Дионисиевото нововъведение дякон да причастява наравно с архимандрита, наречен за епископ?

В руската църква пък безделниците в криптата, които смисълът на християнския им живот беше да пишат писма на Архиепископ Серафим, бяха по-многобройни от молещите се и разхождащите се широко и дългополи снегурочки в храма по време на литургията.

Няма ли поне един орман папаз в тази София да обясни на тези православно кръстени езичници, че Бог е свят в Своите светии, но човек не отива в храма за да пише писма на умрели, а да се моли на живия Бог?! В крайна сметка за Бога няма мъртви, но вярваме, че и самият Светител Серафим не сам по себе си прави чудеса, а измолва от Бога да чуе прошението ни.

При всичката неприятност към израза "отпадъчно поколение", бих нарекъл тези от криптата на руската църква същинско отпадъчно християнство.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пон май 23, 2016 11:27 am

Аз също съм против да се наричат така гнусно млади хора.

Знам, че могат да се намерят примери в потвърждение на разпада, но слава Богу - има и обратните примери.

Някога ми попадна едно оплакване от днешните младежи ... и под него стоеше името на древен мъдрец. :)
Има и друго - децата са като глина - и от родителите зависи каква форма заема тази "глина". И от всички нас всъщност ...

В такива случаи, когато се обсъждат стари-млади винаги се сещам за онази реч, дето не знам точно дали е на Кърт Вонегът или на някой друг, но е впечатлителна така или иначе. :)
Та там се казва следното:

"Приемете някои вечни истини: Цените ще се повишават. Политиците ще флиртуват с вас. И вие ще остареете. И когато това се случи, ще си въобразявате, чи когато сте били млади, цените са били поносими, политиците благородни, а децата са уважавали възрастните хора."

http://www.manager.bg/%D0%BB%D1%8E%D0%B ... 1%82%D0%B0

Прокимен, какво е "орман папаз"?
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пон май 23, 2016 9:46 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт май 24, 2016 11:53 pm

Георги Господинов, Писател
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср май 25, 2016 1:02 am

орман = гора (турски)
папаз = поп (пак турски)
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср май 25, 2016 11:29 am

"Всички, които са размишлявали за изкуството да се управляват хора, са убедени, че съдбите на империите зависят от възпитанието на младежите."

Аристотел
kipiberbatov
Потребител

Мнениеот kipiberbatov » ср май 25, 2016 11:36 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет май 26, 2016 4:50 pm

Точно за това говоря. Както е отбелязал Некст по-горе - точно такива трябват на глобалистите.
Но държа да подчертая, че под "отпаден продукт" далеч нямам предвид всички младежи. Сред новите поколения има много умни, добре възпитани деца, с истински ценности и патриоти. Те блестят особено силно на фона на плявата.
Бог да ги благослови!

Върни се в “родители и деца”