За личния пример.

въпроси за възпитанието и отглеждането на децата
Красимира_ру
Потребител

За личния пример.

Мнениеот Красимира_ру » съб апр 26, 2008 7:40 pm

Давате ли на децата си личен пример?Какъв?
Аз после ще се включа.. :)
abc
Потребител

Re: За личния пример.

Мнениеот abc » нед апр 27, 2008 10:41 pm

Красимира_ру
Потребител

Мнениеот Красимира_ру » нед апр 27, 2008 11:36 pm

Потребителски аватар
elena..eli
Потребител

Мнениеот elena..eli » нед апр 27, 2008 11:41 pm

abc
Потребител

Мнениеот abc » нед апр 27, 2008 11:49 pm

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » нед май 04, 2008 10:41 am

Аз лично нямам деца.
Но имам доста приятелки, които имат. От време на време (когато са заети) им гледам децата. Тук трябва да отбележа за бъдещите майки (като мен) че не е чак толкова трудно отглеждането и възпитаването на дете по християнски начин,стига да знаеш как,стига да стоиш в Словото. Та давам пример на всичките деца. Преди няколко дена ми се наложи да гледам 12 годишно момиче и то имаше неща които трябваше да научи. Тъй като се хоумскулват децата на приятелките ми, за мен е по лесно да предам "материала" за днес. Програмата определена от приятелката ми (майката на момичето) включваше география, ботаника, математика, български и западен език.
Отидохме до Билла , пазарихме и след това отидохме на пикник.
Докато бяхме в Билла , събирахме и изваждахме , деляхме и умножавахме. Отидохме на пикник и докато пътувахме тя научи някои неща от географията, когато стигнахме на полянката научи неща и за разстенията. Тичахме, играхме, ядохме, смеехме се и опражнявахме българския език, а от време на време опражнявахме и западния език , които учи.
Разбира се, когато момичето е с майка си, повечето време по математика и български и другия език прекарва над тетрадките, но не е никак зле и да вкараш забавление в ученето.
Освен уроците четем и Библията,последно разсъждавахме на това, защо Мойсей се е спасил от смърт, когато фараон заповядва да се избие всяко мъжко дете?!
Петрова
Потребител

Мнениеот Петрова » нед юли 27, 2008 7:09 pm

Интересна програма. Има ли някаква сериозна причина детето да се учи в къщи а не в училище?
Знам, че в щатите се среща тази практика, но у нас е предимно при дълги заболявания или драматични семейни проблеми.
между другото, пише се упражнение.

Темата е много интересна. Имаме деца (благодаря на Бога!) и мисля, че в най-голяма степен се учат именно от личния ни пример.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пон юли 28, 2008 12:40 am

Здравей , Петрова :)

Питаш дали има сериозна причина ... Не бих се сетила за по голяма и сериозна причина от Бог.

Не искам да таксуваш следващите ми думи за заяждане!!!

Не само в щатите е практика, но в много страни от запада, а и вече от 8 години в мого страни и от изток.
Тъй нареченото Хоум Скуул - го приемаме за християнско.
хоум - дом , скуул - училище , то ест домашно училище.
Защо го приемаме за християнско? - защото точно по този начин в Словото е описано да учим и възпитаме децата си.
Има много невярващи родители , които хоум скуулват децата си.
Но тук по скоро говорим за правилната теология.
А правилната теология е ,че трябва да си възпиташ и учиш детето в къщи, а не защото имаш финансовата възможност и можеш да си го позволиш.

Едно от семействата на което гледах децата заминаха за Финландия.
Не е единствената причина , но е една от причините: Хоум Скуула.

Все още в България , държавата казва на родителя по каква система, по какъв начин и по какъв критерии да се учи детето му.
Тва беше споделяне със всички вас - защо млади християнски семейства се "изнасят" от тук.

Та, ако имаш още въпроси за ученето във вкъщи - бих се радвала да отговоря. Не всичко знам по тази тема, но бих ти казала това което знам и съм приложила на практика.

Поздрави :)
sandi
Потребител

Мнениеот sandi » пон юли 28, 2008 8:01 am

Потребителски аватар
plamen
Администратор

home schooling

Мнениеот plamen » пон юли 28, 2008 9:25 am

Петрова
Потребител

Re: home schooling

Мнениеот Петрова » пон юли 28, 2008 3:10 pm

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » пон юли 28, 2008 9:16 pm

Защо не избрахме този вариант... Мисля, най-вече заради необходимостта да се поеме някакъв риск; не бяхме готови за това. Наречи го "липса на дръзновение", ако искаш :-) Предпочетохме утъпканите пътеки.

Как приятелстваме с тези наши приятели... Ами, трудно. Разликите във вярата ни караха в началото непрекъснато да спорим и да стигаме дори до някакви разриви. Мисля, с годините улегнахме - разбрахме, че нито техните усилия да ни откажат от Православието ще успеят, нито обратното. Мисля, вътре в себе си всеки си е казал "аз бях дотук, Боже" - и май оттогава тръгна по-хубавия период на приятелството. Никой не е направил компромис с това, в което вярва и е бил достатъчно честен, за да го заяви пред другия. Разликите между нас остават и отново можем да говорим за тях, но без характерната за по-младата ни възраст безчувственост и желание на всяка цена да натриеш носа на опонента.

поздрави
п.с.
Петрова
Потребител

Мнениеот Петрова » пон юли 28, 2008 11:08 pm

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » вт юли 29, 2008 12:20 am

Петрова
Потребител

Мнениеот Петрова » вт юли 29, 2008 1:35 am