Моля ви за съвет

въпроси за възпитанието и отглеждането на децата
sanata
Потребител

Моля ви за съвет

Мнениеот sanata » съб ное 22, 2008 10:21 pm

Синът ми е на 1,8 год., кръстен е и като беше по - малък веднъж е взимал причастие. От известно време когато се опитвам да го причастя той започва да се дърпа, да се върти и пищи. Ясно на всички е, че това е работа на лукавия. Въпросът ми е трябва ли насила да се причастява или трябва да се дочака момента, когато той сам ще осъзнае нуждата от това и ще поиска да се причасти? Благодаря ви!
sandi
Потребител

Re: Моля ви за съвет

Мнениеот sandi » съб ное 22, 2008 10:33 pm

sanata
Потребител

Мнениеот sanata » нед ное 23, 2008 1:22 pm

Може и да си прав Sandi, но може ли да кажеш ти на свещеника какво да прави с миряните и с децата. Ето днес например в църквата с детето казвам на отчето " Отче благослови" и се навеждам с детето за благословия, а той ни обърна гръб, тръгна нанякъде и каза "Бог да благослови". Не искам и не трябва да съдя, но е тъжно и пагубно и как искаме хората, коита не са толкова навътре във вярата да се приобщят към църквата с такива "примерни свещеници".
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » пон ное 24, 2008 11:24 am

Ще помоля sanata да не пуска едни и същи съобщения в различни теми. Благодаря предварително.
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пон ное 24, 2008 7:10 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » чет ное 27, 2008 7:36 pm

Лично мнение:
Саната, вероятно детето нещо се е уплашило и видът на свещеника с лъжичката му навява този неприятен спомен. Може би затова сега прави циркове. Не го насилвай, но и не изоставяй опитите и увещанията. С много деца се случва така, но накрая нещата се оправят. Гледай детето по принцип да не се чувства стресирано, и тогава то няма да приема всички случки в живота си като заплаха и няма да подхожда с ужас и недоверие (има време да се научи на тия последните, като порасне :lol: ). Особено не трябва да му се навяват мрачнотии- не го плаши с лукавия, а му говори за благостта на Бог, за добрината и светлината на Създателя, радвай го с красотата, създадена от Твореца.

Май е добре и да се ходи в църкви, дето не се мръщят на децата и не ги гледат като досадници. Това е голяма рядкост, да ти кажа.

Абе виждал съм дори един абсурден случай- увиват с дебела черна кърпа бебе, ама съвсем бебе, момиченце, щото жените в църква трябвало да са със забрадки!!! :( :( :( Перверзии всякакви! Бебето се дърпаше в истерия, но борбата със строгите ръце на "благочестивците" беше неравна. С времето горкото свикна, ама това не е възпитание, а дресировка. Отвратителна работа просто. Това детенце не съм го видял да се усмихне, но пък черна забрадка носи винаги в храма. "Малката вдовица" му вика един приятел. Голяма полза, няма що!
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пет ное 28, 2008 11:20 am

Искра
Потребител

Мнениеот Искра » вт дек 09, 2008 1:15 am

Отиди с детенцето в храм, където се причастяват повече деца. Пусни няколко да минат преди вас, така че да се убеди, че няма нищо страшно. Дете от дете по-лесно се учи, отколкото от възрастните. :) Успех ви желая! И ни дръж в течение как вървят нещата.
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » пет яну 02, 2009 11:26 am

Нашият син беше на 6-7 месеца когато отидох да го причастят, събуди се точно преди причастието и отидохме, първо се дръпна, но след малко прие причастието, че като му дръпна един рев, както и да е успокои се и дойде при мен една жена и каза че е хубаво , като се причасти малко дете да му се даде да пие вода или чай, да се успокои. След като стана на една година отидохме с жена ми, тогава вече нямаше никакъв проблем и без вода или чайове. Слава Богу, но ще видим как ще е следващият път, но насила нестава, най-важното е детето да чувства спокойствие, както от нас така и от свещениците, колкото и да е малко то все пак разбира че се случва нещо различно и много ми харесва, когато им стане практика как бягат буквално за да вземат причастие. Поздрави
sawmv
Потребител

Мнениеот sawmv » пет яну 23, 2009 3:44 pm

ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » съб яну 24, 2009 1:41 pm

Много ти благодаря за статията, не я бвх чел ще ми е от полза, както и на жена ми и да се надяваме да възпитаваме детето си по правилния начин.
Имам една позната, гъркиня, която има три деца и като идва в БГ води най-малкия беше на 5г. е това дете не се спираше, но не се отдалечаваше на повече от един поглед разстояние от майка си и тя нито веднъж не му направи забележка, даже веднъж ми каза да го оставя и да не се притеснявам, бях й казал че е еди къде си.
Тази жена има за духовен старец един наистина благодатен монах, който е израснал покрай тези старци Порфирий, Паисий, Ефрем, Софроний и явно от там черпи, от благодатния опит. Поздрави
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » съб яну 24, 2009 7:23 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » ср яну 28, 2009 2:20 am

sawmv
Потребител