Призив

два пътя; колко истини?
bbh
Потребител

Призив

Мнениеот bbh » пет май 14, 2010 3:17 am

Регистрирах се едва днес и успях да прочета няколко теми в различни категории от сайта. Не мога да кажа, че споделям вижданията на по-голямата част от потребителите. Прочетох оплаквания за омразата на атеистите, но в същото време виждам еквивалентна враждебност към науката. Намирам го за странно след като на науката дължите възможността въобще да се провежда тази или каквато и да било дискусия(и не само, разбира се) в интернет.

Смятам, че обяснения като "Бог го направи", не допринасят за разбирането на каквито и да било тема. Още по-лошо, обезкуражават образованието и всякакво любопитство, което човек може да има, дори когато обяснението е много просто. Смятам, че всички трябва да се уповаваме единствено на факти, а не анекдоти. Ако открием, че определена теория обяснява света по-добре от друга, то бихме се намерили принудени да отхвърлим последната.

Мисля, че е важно да приемем света такъв какъвто е, без да решаваме какъв трябва да бъде преди да открием повече за него. Важно е да подхождаме безпристрастно към оценката на каквито и да било доказателства и да сме отворени за критика. Това е начинът, по който работи науката. Единствено трябва да погледнем към средното очакване за живот преди 100 години - около 37 - до днешните 75+ години, за да видим огромния прогрес.

Не смятам, че науката не може да ни предостави отговори за живота на хората. Изучавайки начина и пътя, по който сме еволюирали, можем да ни каже изключително много за поведението ни и чувствата ни. Откриваме и еквиваленти на чувства, които до скоро смятахме за уникални в човека (). За мен това единствено показва колко невероятно разнообразен и интересен е животът. Изучаването му може да доведе до още по-невероятни открития, които поставят много сериозни въпроси за това какво всъщност е животът ()

Всякакви претенции за специално място на човека намирам за несъществени. Единственото нужно тук е да погледнем малко по-далеч от единственото място, което познаваме. Само в нашата галактика има от 100 до 400 милиарда(400 000 000 000) звезди. Тази снимка от телескопа Хъбъл , смятам, илюстрира колко жалки са претенциите ни(всички тези цветни петна са други галактики с потенциално същия или по-голям брой звезди).

Можем да се обърнем и към самите себе си по пътя към разбирането на света около нас. Трябва да приемем, че е възможно да грешим и че света не е изцяло както си го представяме (иначе нямаше да има такова нещо като наука). Психологията ни дава прекрасни примери за това колко далеч е интуитивната ни представа за такива неща като щастие и колко лесно е да се заблудим, ако не си задаваме въпроси (вторият е нобелов лауреат)-

Казвайки всичко това, единствено бих искал да окуража задаването на въпроси и взискателността откъм отговорите, които ни се предоставят. Надявам се да се заформи полезна за всички дискусия.
Ivan_77
Потребител

Re: Призив

Мнениеот Ivan_77 » пет май 14, 2010 6:57 am

bbh
Потребител

Мнениеот bbh » пет май 14, 2010 3:06 pm

Не съм много сигурен какво очакваш от книга, която се казва Еволюционната измама. Разбира се, че може да ти нахвърлят факти извън контекст. Конкретният линк, който ми даваш, не ми позволява да изтегля книгата, за да мога да адресирам твърденията там. Затова ще те попитам теб защо смяташ, че еволюцията е измама. Защо някой би лъгал за това нещо? Всъщност изглежда дори папата не е съгласен с теб(). Сегашният папа все още не е там, но той просто смята, че еволюцията се диктува от Бог(). Бих предложил да се запознаеш и с другата страна и да ми кажеш какво точно доказателство търсиш. Нека започнем от очевидният пример, какви са тези динозаври и изчезнали видове, които намират във земята?
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пет май 14, 2010 3:27 pm

bbh, гледай това клипче.
http://www.youtube.com/watch?v=7gEjeSOuIGg
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » пет май 14, 2010 4:19 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет май 14, 2010 4:28 pm

Ivan_77
Потребител

Мнениеот Ivan_77 » пет май 14, 2010 4:36 pm

bbh
Потребител

Мнениеот bbh » пет май 14, 2010 5:10 pm

П.Влахов
Потребител

Мнениеот П.Влахов » пет май 14, 2010 6:28 pm

Аз лично не съм враждебен към науката, освен когато убива и лъже, не науката де, понеже самата тя е безжизнена, но тези, които се занимават с нея. Ако съм против някои неща в науката, то е например това:

Що се отнася до еволюционната теория, не виждам, какво ми дава тя полезно и добро. Затова ми се струва неразумно да размишлявам върху предположенията и и да ги приемам.

Аз не съм учен и на учените и на науката гледам както, да речем, на обущарите и техния занаят, т.е. това е нещо, с което някои хора си изкарват хляба, но защо трябва към тяхното занимание да имам някакво по-особено отношение?

Както ти самият казваш, галактиките са цветни петна, и аз нямам никакви претенции към тях. Разликата е, че, колкото и огромни да са размерите им, не те те познават, а ти - тях. Не шимпанзето, свинята, делфинът, мравката, дървото, а човекът познава. Не че животните не са прекрасни, но все-още по научните конференции не ходят шимпанзета. А това, до което се докосва съвременната психология, отдавна е известно на отшелниците в пустините.

Така че нещо не го разбирам този конфликт. Но има нещо много иронично в това, да вярваш в науката. От друга страна, така си създаден, че да вярваш, и това е чудесно. Но е ненаучно.

Самият ти в ежедневието си не прилагаш "научно мислене", и слава Богу. Научното мислене е частно, приложимо е в своята си област, но хората не взимат решенията в живота си въз основа на логически умозаключения и експерименти, даже и учените.

Понеже има ново мнение, ще добавя, че не виждам, какво пречи мозъчната активност на съществуването на душата. Що се отнася до висящите твърдения, ако ти нямаш душа, значи ние общуваме с някакви самопроизволни активности на твоя мозък, а, съгласи се с мен, това е леко безинтересно. Привлекателно е общуването с личности.
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » пет май 14, 2010 6:40 pm

Ivan_77
Потребител

Мнениеот Ivan_77 » пет май 14, 2010 6:43 pm

ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » пет май 14, 2010 6:56 pm