Създаването на живота на земята според християнството

два пътя; колко истини?
Жоро
Потребител

Re: Създаването на живота на земята според християнството

Мнениеот Жоро » нед авг 07, 2011 1:48 pm

small axe, всъщност добре си си свършил домашното. Aз не съм направил моето както трябва.

Има много християни, които не вярват в млада земя. Други вярват, че Бог е творил чрез еволюция. Причината за това е, че не приемат описаното в Битие 1:1. Но има и такива - предимно евангелисти, които смятат, че ако не си креацонист, значи не вярваш в Битие и се съмняваш в Божието слово.

Според православието и католицизма християните имат свобода да изберат кое е вярно. Сам аз съм креационист.
BGSpace
Потребител

Мнениеот BGSpace » пон авг 08, 2011 9:59 pm

Аз съм бакалавър и магистър биолог. Привърженик съм на еволюционната теория, каквито са привържениците и болшинството от биолозите... Креационисти са повече от хората, които нищо не разбират от биология или на които образованието по биология съответства само на училище.

Аз не мога да приема креационизма, защото това би означавало да отрека:

1. Установените от биологията научни факти

2. Установените от геологията научни факти

3. Установените от физиката и астрономията научни факти...

заедно с асоциираните хиляди статии, публикувани в списания с импакт фактор.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт авг 09, 2011 8:57 am

Няма проблем да си еволюционист, стига да не си епикуреец.

Науката е добро нещо и всеки трябва да се стреми да остане верен на истината. На едни фактите говорят за еволюция, на други - за директно сътворение. Аз лично съм креационист заради фактите с които съм запознат. До сега само съм виждал как креационистите разбиват еволюционистите в диспути. Така и не чух свестен аргумент от еволюционистите. Но ти щом смяташ еволюцията за верния път, следвай я, изследвай я, разучавай я. Само не я заквасвай с епикурейския материализъм и вярата в случайността.

Креационистът на този клип е водил много дебати, които са достъпни онлайн.

И отново, няма проблем да си християнин и да си еволюционист, стига да вярваш ,че Бог е Твореца, не случайността или всемогъщата материя.
BGSpace
Потребител

Мнениеот BGSpace » вт авг 09, 2011 3:37 pm

Здравей,

За съжаление нещата не са чак толкова еднозначни, колкото ти се струват... Истинските учени подхождат по следния начин спрямо псевдонаучните теории (креационизъм, антивакс, Лунна конспирация и т.н...) : Те считат, че псевдонаучните теории (като креационизма) трябва да се оборват под формата на ефекта на доминото. Обориш ли най-основното, което креационистите казват, всички останали стълбове на креационизма рухват като домино.

Креационистите обаче разчитат на една друга тактика: те са много добри оратори, умеят да си служат с кръгова логика - логическа грешка, но и удобен похват за затапване на отстрещната страна, а на всичкото отгоре задълбават твърде много в дребните детайли (като избягват да обсъждат основните си фундаментални виждания) - съвсем целенасочено, за да изкарат учения незапознат и глупав.

Затова на пръв поглед изглежда, че креационистите затапват еволюционистите, но това съвсем не значи това...

Ето кои са основните проблеми на креационизма:

1. Базира се основно на буквално възприемане на Библейския текст, а не на емпирични данни.... Креационистите първо четат буквално това, което пише в Библията, и чак тогава евентуално се опитват тълкуват емпиричните наблюдения по начин, по който им отърва.

Науката работи по обратен начин - първо се обръща основно внимание на емпиричните данни, от които се вадят доказателства, пишат се теории и т.н.

2. Голяма част от усилията на креационистите са насочени върху критикуване на еволюционната теория. Голяма логическа грешка. Отричането на една теория не прави автоматично другата вярна! Креационистите по-добре да обърнат внимание на самия креационизъм и да разгледат слабостите му. А те са много.

3. Един голям процент от креационистите нямат биологическо образование. Сред образованите болшинството от тях са инженери или работещи в областта на приложните науки - така че не бива да ни учудва, че виждат навсякъде дизайн. Все още ми предстои да видя човек, който е магистър или доктор по еволюционна биология, и станал креационист...

Други като този, който ми го показа - Кент Ховинд, са завършили неакредитирани и непризнати университети.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт авг 09, 2011 8:33 pm

Няма проблеми. Има много християни еволюционисти. Аз самия не приемам, че всяка дума от Стария Завет е и научно изявление - това е приом на друга богословска школа. Явно еволюционистите до сега не са били толкова красноречиви за да могат да обяснят защо теорията им е вярна, както това правят креционистите.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср авг 10, 2011 6:35 pm

От пусто в празно!
Какво общо има Бит.1:1 с креационизма или еволюцията? Или какво общо имат креоционизма и еволюцията? Те разглеждат различни неща, едното е появата на живота, за което Дарвин никога не е писал, нито е предмет на еволюционната теория, а на напълно отделен клон от науката, занимаващ се с произхода на живота, а не на неговото развитие. Не, че някой ме пита, но лично не бих препоръчал Църквата да застава на страната на пустословието наречено "креационизъм", измислено от пастори-богоборци и активно поддържано от езичници мюсюлмани.
BGSpace
Потребител

Мнениеот BGSpace » ср авг 10, 2011 7:02 pm

kanoli
Потребител

Мнениеот kanoli » ср авг 10, 2011 8:01 pm

Просто казвам, че фактите противоречат на писаното в библията... Поне така излиза... Ако животът на земята е създаден преди 7000-9000 години според библията, то всички скелети на праисторически животни го оборват.... Това имах предвид, когато започнах темата.
refab
Потребител

Мнениеот refab » ср авг 10, 2011 8:06 pm

BGSpace
Потребител

Мнениеот BGSpace » ср авг 10, 2011 8:25 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср авг 10, 2011 8:45 pm

В Писанията често пъти се използва символен език, който обърква буквалистите. Така например, когато се казва "ръката Господна", не бива да смятаме че Бог има физическа ръка, или "Приклони Господи ухото си, и чуй..." - не значи, че Бог има физическо ухо. Или когато пише: "И си спомни Господ за...." - не значи, че Бог има способността да забравя... Но ако човек възприема буквалистично Писанията, нищо чудно да си въобрази, че Бог има ръце, уши, очи, може да забравя и т.н.
В Апокалипсиса Господ Иисус е сравнен и с лъв, и с агне. Но никой не е толкова луд, че да повярва, че Господ Иисус действително е агне или лъв.
Особено в Псалмите езикът е символен и поетичен.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет авг 11, 2011 12:36 am

Доводът срещу Геоцентризма е бил, че по време на битка на Иисус Навин Бог спрял Слънцето, а не Земята, т.е. движещото се било Слънцето. От друга страна много преди празноглавите латини да расъждават по въпроса Йоан Дамаскин разглеждайки текстовете от Библията, където "крепепето" на Земята е описано по различен начин, казва (да внимаваме):
"Нас не ни интересува на какво се крепи Земята, а да живеем благочестиво"!
kanoli
Потребител

Мнениеот kanoli » чет авг 11, 2011 4:17 pm

Т.е. не може да се каже горе-долу кога е създаден живота на земята... Но в библията ви има някаква датировка - примерно... Адам е живял от еди кога си до еди кога си и т.н. доколското си спомням са живели по около 600-800 години, което ми се вижда много. Тогавашната година според библията дали е била равна на сегашната? Знаем че календарите през годините са се меняли.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пет авг 12, 2011 2:27 am

Потребителски аватар
Търсач
Потребител

Мнениеот Търсач » пет авг 12, 2011 8:30 am

Върни се в “наука и религия”