Еволюцията отрича ли Бог

два пътя; колко истини?
Free_writer
Потребител

Еволюцията отрича ли Бог

Мнениеот Free_writer » нед май 13, 2012 3:43 pm

Здравейте, желая да ви попитам дали според православието еволюционната теория изключва Бог? Общувам с православни, които твърдят, че повечето от тях приемат еволюцията. Дори те споменават, че смърта е била заложена в организмите веднага след тяхната появя, но се е отключила вече след грехопаданието. Някои твърдят, че дори е имало смърт на животинските видове и преди грехопаданието.
Православието приема ли буквалното сътворение за шест дни?
Преспанец
Потребител

Re: Еволюцията отрича ли Бог

Мнениеот Преспанец » нед май 13, 2012 3:48 pm

Някои православни я приемат, други я отричат. Мога да ти намеря материали и за двата възгледа - на руски, на английски и на български. Мога да ти ги пратя на лично съобщение. Искаш ли?
Free_writer
Потребител

Мнениеот Free_writer » нед май 13, 2012 5:50 pm

Скъпи братя и сестри, ако тук има вярващи, които твърдо Не смятат, че който отхвърли креационизма си е вече взел билета за Ада, моля да се свържат с мен.
Всеки теистичен еволюционист и всеки агностик по отношение на твоческия период на Бог има право на приемане и уважение!

А на колебаещите се и търсещите, бих могла да им осигуря периодично запознаване с откритията и чудежа на науката.
Последна промяна от MacIlian на нед май 13, 2012 7:50 pm, променено общо 1 път.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон май 14, 2012 7:32 pm

беба
Потребител

Мнениеот беба » вт май 15, 2012 11:27 am

Мога да изкажа само моето си мнение и то е, че еволюцията не отрича Бог. Дори при еволюция, някой все пак трябва да е дал началния тласък, да е задвижил всички процеси и този някой, е и може да бъде само Бог. Той сътвори света, без значение дали е създал човека в готов вид или е създал една клетка, от която да произлезе човека, все той и само той е създателя.

Всъщност, не съм запозната, какво точно е становището на Дарвин по този въпрос, дали той е виждал нещата по този начин :think:
беба
Потребител

Мнениеот беба » вт май 15, 2012 11:55 am

Free_writer
Потребител

Мнениеот Free_writer » вт май 15, 2012 3:44 pm

Да, доста учени оборват Дарвиновата теория и това е факт. Но последното мнение на учените е т. нар симбиоза, тоест взаимното влияние и съжителстване на организмите е довело до усложняване на генетичната им информация, а с това и повята на нови видове.
Впрочем аз не твърдя, че Бог е творил чрез еволюция на 100 процента, а съм кажи речи агностик в това отношение. Но разбира се по-вероятна е еволюцията от Негова страна, като акт на непринуденост и любов, на творчески унес.

Запитвам се защо Бог е бавел толкова много изпращането на Христос, а от друга страна е сътворил цялата Вселена за толкова кратко време- 6 дни? Нима ако приемем това кратокрайно време за сътворението не твърдим, че Бог повече се е наслаждавал в собсвеното си творчество, но не и в спасението на хората Си-Неговите творения?
Ето това ме кара да смятам, че по-вероятно е творческият Му процес да е бил доста по-продължителен.

Поздрави!
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт май 15, 2012 5:02 pm

gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » вт май 15, 2012 7:18 pm

Няма истинна теория, отричаща Бога. 8)

Какво повече да говорим, какви да ги дъвчем ...

Май някои хора имате повече излишно време; завиждам Ви и Ви пожелалавам да го ползвате по-ползотворно. :D
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт май 15, 2012 7:26 pm

Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Мнениеот Р. Марков » ср май 16, 2012 10:25 am

беба
Потребител

Мнениеот беба » ср май 16, 2012 11:37 am

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср май 16, 2012 1:37 pm

Горкият Марков..!

към другите:
Хора, няма как Бог да е творил чрез Теорията на Дарвин. Той е казал ясно как е творил.
Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Мнениеот Р. Марков » ср май 16, 2012 2:17 pm

И твоята не е за завиждане, приятелю! Защото мога да те сравня с моето ниво на невежество, ама каквото е било преди мнооого години. Старият портал church.bg (сега гледам, че други са заели домейна) все още беше активен тогава и аз бях един хлапак, чел-недочел Библията, но все пак правещ се на големия всезнайко и философстващ критик. Разликата е, че ти сега си зрял мъж, пък аз тогава съм бил непълнолетен. Не че днес съм много научен и помъдрял, но поне гледам да не налагам обобщаващи заключения по теми, без да си сверявам фактите.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср май 16, 2012 9:24 pm

Бих казал, че съм за завиждане, колкото и нескромно да звучи.
За завиждане съм, не за друго, а защото имам непоклатима надежда.
Ти какво имаш? Затова и писах "горкият", не за да те обидя..
Какво ти дава Дарвин? Какъв е смисълът на всичко? Няма такъв, нищо че можеш да изнамериш някакви временни смисли.

А относно фактите, ти си в отчайващо незавидна позиция. Просто нямаш факти, а някакви предположения и уж "научни" доказателства/ за мен нелепи фантазии без покритие/.

Това е човек, вземай се в ръце и се замисли реално над нещата и дано видиш, че еволюцията като теория и като обяснения е нещо невъзможно. Ако мислиш че не съм чел, лъжеш се, чел съм като ненормален, като луд, всичко което докопам и разбрах че еволюцията е лъжа, скроена да успокои съвестите на хората и да ги измами.

Върни се в “наука и религия”