Еволюцията отрича ли Бог

два пътя; колко истини?
Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Re: Еволюцията отрича ли Бог

Мнениеот Р. Марков » чет дек 03, 2015 2:46 pm

Удобно ми е, да! Нямаш представа колко ми е удобно, особено след четири пейста, съдържащи фрапантни математически, теоретически и фактически грешки, или са написани по типичен журналистически стил, търсещ единствено сензация, да предположа че петото писание, съдържащо линк към клипче, което изпада в грешка още със заглавието си, също е пълно с небивалици.

Чудно ми е обаче, как на теб не ти става поне мъничко НЕудобно да предявяваш каквито и да е било претенции към мен, особено предвид горното.

Нейсе. Клипчето го отворих и изгледах... а след като чух какво имаха да кажат докъм 90-тата секунда, го затворих. Просто не издържах. Съжалявам.
Защото не, не са открили Homo sapiens в Дманиси, Грузия. Открили са пет черепа на човекоподобни обаче, чиито характеристики са били безкрайно интересни - малка мозъчна кухина, много подобна като размер на Homo habilis; дълго лице, присъщо за Homo erectus; и големи зъби, наподобяващи тези на Homo rudolfensis.
С други думи, става въпрос за черепи, които ужасно много приличат на междинна форма между H. habilis и H. erectus.

А за учените, тези черепи създават следните спорове:
- Въпрос за правилна класификация на тези човекоподобни. Дали трите гореизброени вида не са всъщност един вид, който просто е притежавал голяма вариация - в случая, Homo erectus. Забележи, че тази идея е издигната от ОТКРИВАТЕЛИТЕ на черепите!
- Кога прадедите на човека са започнали да мигрират извън Африка. Защото точно тези останки са с най-примитивните характеристики, откривани някога извън Африка.

Не знам откъде им е щукнало на креационистите да смятат, че тези черепи в Дманиси са на Homo sapiens. И дали въобще са ги виждали, дори и на картинка? Резултати бол в гугъл, от едното написване на "dmanisi skulls".

Такова покритие на видеото достатъчно ли ти е, Некст?

* * *

За играчките съм писал вече тук: viewtopic.php?f=12&t=2909&start=231
Мога да добавя още мисли и въпроси за тях, но най-важното е, че в крайна сметка наистина мога да си мисля каквото си искам за тия играчки.
Може спокойно да са изработени от селяните в региона, например, които после да са излъгали, че са ги "изровили". Абсолютно нищо не им пречи да го сторят, особено при положение, че им е било плащано не за обем изкопана земя, а брой намерени фигурки. Пък и е странно, че само на това място са изровили десетки хиляди фигурки на динозаври, точно където е бил единственият археолог, който специфично е търсил фигурки на динозаври, пък на други места в Америките са открили точно нула такива. Странна работа.
С други думи, има предостатъчно място за съмнение, и именно поради тази причина питам точно за останки. Защото видиш ли, науки като геология и стратиграфия са се обособили и утвърдили доста преди Дарвин, и доста преди откриването на методи за датиране. Можеш да оспорваш датировката колкото си искаш, но трудничко би могъл да обориш твърдението, че два различни слоя са от различни времена. Та в тази връзка, е достатъчно да намерим една-единствена останка на един от няколко хилядите вида бозайници, живеещи на планетата днес, в който и да е от многото слоеве, смятани от науката за по-стари от 65 милиона години. Сещаш ли се какъв огромен прозорец ти предоставям тук? И за какво говоря по принцип?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет дек 03, 2015 5:21 pm

Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Мнениеот Р. Марков » чет дек 03, 2015 6:39 pm

Ок, няма такъв земен метод, нито ни е известен нито един извънземен такъв. Я ми обясни обаче, каква е разликата между пласт на възраст "поне 1 милион години", и пласт на възраст "точно един милион, сто и тринадесет хиляди и двеста години", например?

* * *

Нещо не разбрах от обяснението ти за въпросния знак. Всички с "изродена външност" са потомци на Каин, така ли? Това включва ли новородени, родени с аненцефалия (т.е. с мехур вместо мозък)? Щото външността на такива нещастно родени по принцип подсказва достатъчно ясно, с какъв генетичен дефект са родени. В поста си пише едва ли не, че майката е виновна, защото се пристягала, но в крайна сметка се оказва май съвсем друго - просто станало така, че заченала извънбрачно от младеж, потомък на Каин.

А ако ще я караме на Библейски цитати, що не продължим малко по-нататъка:

16. И отдалечи се Каин от лицето Господне и се засели в земята Нод, на изток от Едем.
17. И позна Каин жена си, и тя зачена и роди Еноха. И съгради той град, и нарече града по името на сина си Енох.

От край време съм се чудел, първо откъде дошла тая жена, при все че тогава са били точно 3 човека на планетата (Адам, Ева и Каин) - сестра ли му се е падала? Библията защо не я е споменала преди това... да не би да смята новородените женски за недостойни дори да се описват? И второ, тоя знак жената (каквато и да му се пада) явно не е разпознала, щом толкова лесно се решила да се омъжи за братоубиец...
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет дек 03, 2015 7:08 pm

Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Мнениеот Р. Марков » съб дек 19, 2015 1:02 pm

1. Което си е така, така си е. Има и много магарета, които не се наричат Марко, обаче.

2 и 5. Ок, съгласен. Все още ми се вижда странна работата, особено с оглед на Бит. 4:14, което според мен едва ли не намеква, че Адам и Ева ще да са произвели толкова много неспоменати, но отмъстителни дъщери, че Каин да се притесни за здравето си. Говорим за един огромен процент от населението на човечеството тогава. Все едно да ти изнасям лекция по география, като кажа, че "Хората живеят в Европа! Мани ги останалите континенти, не са важни!"
Как да е, де, осъзнавам че ми е много дребнаво заяждането - благодаря за разяснението!

3. Ако приемем, че такива хора има и до ден днешен, то тогава от Библейска гледна точка са се омешали достатъчно често с "нормалните", че да има представители и от двете племена в семейството на Ной. Ако Бог им е позволил да се спасят от потопа, значи няма значение към кое племе принадлежиш - пак може да си добър човек.
Та в тази връзка ми се струва изключително жестоко да жигосаш всички наследници на Каин, просто защото са наследници на Каин. Това надминава дори най-жестокото севернокорейско наказание - доживотен гулаг, но не само за теб, а за 3 поколения, демек децата и внуците ти ще се родят и ще умрат в гулага. Докато Каиновия знак ще остане вовеки веков.

Съжалявам, но такова нещо просто не мога да приема за справедливо. Затова и не мога да бъда християнин, пък ако ще и да се случи невъзможното - да се обори еволюцията. Затова и написах по-рано, че не разчитам на теорията, за да си обоснова атеизма!

4. Да започнем отначало - както написах по-рано, науки като стратиграфия и геология са утвърдени много преди Дарвин и модерните методи за датиране. Логично е да се приеме, че пластовете отдолу са по-стари от пластовете отгоре. Тези пластове са изучавани в достатъчно дълбок детайл, за да се различават достатъчно ясно, както и да се направят паралели между пластове в различни континенти.
Между тези пластове, както и в тях, се намират и вулканични пластове. В тези вулканични пластове се намират кристали - като кварц и циркон, които са се кристализирали, когато вулканичният пласт е изстинал и се е втвърдил. Именно тези кристали се датират. Тяхната датировка определя кога се е формирал вулканичния пласт.
Така например, намираш вулканичен пласт, който е на възраст 5 милиона години, който се намира между пластове Х и У. Логично е да се приеме тогава, че пласт Х е на поне 5 милиона години, докато У - на най-много 5 милиона години. Чрез намирането и датирането на други вулканични пластове, се очертава все по-точен прозорец за точните възрасти на самите пластове - примерно Х е на възраст не по-малка от 5 милиона години, но не повече от 6. Намираш останки на някакво животно в пласт Х - следователно животното е бродило по земята преди 5 до 6 милиона години.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб дек 19, 2015 8:47 pm

"Ако Бог им е позволил да се спасят от потопа...."
Не им е позволил. Остана ли са само 4 семейства нормални хора. Апропо науката има доста инфо за потопа :)

"Та в тази връзка ми се струва изключително жестоко да жигосаш всички наследници на Каин, просто защото са наследници на Каин."
Няма такъв филм. Кайн става урод. Децата му по наследство - тоже. Никой не е "белязвал" децата му (вашите неандерталци и пр.).
Духовната наследственост е по-силна от биологическата. Така казва св. Църква някъде из писанията, за момента не се сещам обаче къде съм го чел.

Радиоактивния разпад се основава на геометрична регресия. Когато обаче спадът започне да клони към нула, т.е. говорим за десетки хиляди години, грешката в измерването може да "избие скалата на уреда". Т.е. свъхмалка грешка може да даде колосано отклонение в измерването....
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон яну 04, 2016 11:59 am

Разправям, че науката не е в час с датирането, ама кой да слуша:

Европейски археолози са открили при разкопки в Залцбург обект, който на външен вид напомня на мобилен телефон.
Подобният на мобилен телефон предмет е направен от глина и според археолозите е на 800 години, съобщава БТА.

То има същата форма, както и образците на дигиталната техника: на него са изобразени екран и клавиши.

Историята е поразила немалко блогъри, като мнозина предполагат, че това е поредното доказателство за съществуване на извънземна цивилизация или на технология за пътуване във времето.

Има и такива, които се отнасят по-скептично към находката, като не е изключено артефактът да е фалшифициран и всъщност въобще да не е на 800 години.

Какви обаче са фактите?

На "бутоните" на телефона са разположени знаци, които всъщност са клиновидно писмо - една от най-ранните познати форми на писмено изразяване, създадена от шумерите.

Всъщност наименованието "стилус" води началото си именно от клиновидното писмо, тъй като древните пишели на този език с тънка пръчка от тръстика.

Доста вероятно е приликите със съвременните технологии свършват до тук, тъй като подобни глинени таблици или сметала са били доста популярни в древността.

Фактът, че артефактът с надписи на шумерски е намерен в Австрия е доста странен и подозрителен, тъй като тази азбука е характерна за района на Месопотамия.

Новината за древният мобилен телефон бързо е преминала през редица медии, като Independent, Mirror, Daily Mail и други, но единственият за сега източник е YouTube канал посветен на паранормалното, където е била оповестена новината за древният мобилен телефон.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон фев 15, 2016 1:39 pm

"... три пъти съм корабокрушение претърпял, нощ и ден съм прекарал в дълбинето морско;" (ВТОРО ПОСЛАНИЕ НА СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛА ДО КОРИНТЯНИ)

Какво означава и тая "случайност", че концентрацията на сол в кръвта е същата, като на тази в морето (принципно)?
Ами, ако не е така, горната фраза няма как да се случи. Поради осмозата. В Мъртво море по никой начин не може да се стои за повече време.
Дори и в по-разредено море "ден и нощ" няма как да се случи. А се е случвало и за много повече...
Въобще в природата всичко е само "случайности".
Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Мнениеот Р. Марков » пет фев 26, 2016 12:14 pm

За Каин и потомството му има такъв филм, и още как.
"Бог тури на Каина знак" и този знак представлява да бъде превърнат в урод/неандерталец. В резултат се получава цяла раса от неандерталци (племето).
Следователно, Бог е турил на Каина знак, чрез коренна промяна на ДНК-то му, която води до съвсем различен външен вид, физика и т.н.
Знакът се съдържа в ДНК-то му, а това ДНК се предава. Следователно потомците му също са "жигосани" (в преносния смисъл на думата).

Такава интерпретация обяснява защо има неандертали, но не издържа на критики от морален характер. Бог е можел да промени ДНК-то на Каин чрез изцяло соматични промени на ДНК, за да не са и децата му изроди. Има безкрайни начини да се тури на Каин знак, които засягат единствено и само Каин. Защо Бог не е избрал някой от тях?
А това за духовната наследственост - ако я има, не противоречи ли на свободната воля? А и освен това на твърдения из Светото писание, според които синовете не носят греховете на бащите си?

* * *
За радиоактивния разпад си в грешка. Зависи от кой елемент се гледа. Полуразпадът на някои от тях достига милиони години, на други - стотици милиони, а на трети - милиарди. Методите на датиране не са един или два, а доста повече, предвидени за различни периоди от време, като винаги има поне два метода, които могат да се използват за всяка една дата.

* * *
За телефона, обърни внимание на източника - не е "науката", а някакво клипче в Тубата.
Там съм гледал клипче и на един ислямист, дет защитава многоженството в модерно време поради "факта", че се раждали 8-16 момичета на всяко момче. Бре! Ми да ходя да си правя харем, а? Щом някой казва нещо в тубата, значи е вярно. Хайде стига.

* * *
Абе принципно, концентрацията на сол в едното е 0.9%, а в другото - 3.5%. Така пише в гугъл, поне. От една страна, разликата е само 2.6%, което се равнява на една супена лъжичка и една трета на всеки литър, ама от друга - едното е три пъти по-малко от другото.
А концентрацията на сол в Мъртво море е 35%. Дори там можеш да се топнеш за 24 часа без проблем. Това е защото кожата е непромокаема, т.е., няма как да се случи осмоза. Би се случила само с клетките в тялото ти, ако погълнеш солена вода. Ако е солена вода от Мъртво море, дори няколко глътки може да са фатални.
Иначе, принципно, донякъде, има ако не случайност, то тогава прилика. За някои тази прилика е допълнителен аргумент в полза на твърдението, че животът на Земята е произлязъл от морето и океаните. :)
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет фев 26, 2016 12:44 pm

1. Отиди до Мъртво море и поискай пред хора да се топнеш там. И виж какво ще ти кажат за 1 ден стоене...
2. Не съм адвокат, съветник или говорител на Бога. Още по-малко да давам оценки като как е трябвало да постъпи след първото убийство. Легенда гласи, че след него, на Луната се е отечатало самото то. Тя изглежда като женско лице, но яко си наклониш главата и с малко въображение: вижда се как един по-голям човек убива по-малък. А най в началото е била без някакво "изображение" по нея.
3. Навремето само на напредналите монаси са разрешавали да четат Стария Завет. Защото като теб е можело да изпаднат в сценарй: това може, онова не може, това бива, онова - не... Дори и да отчитат, че хората от ония времена са били по-груби от сегашните.
Даже най-сегашните са станали прекалено префинени и крехки.
Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Мнениеот Р. Марков » пет фев 26, 2016 2:41 pm

1. Напиши "плажове в мъртво море" в гугъл и гледай картинките... Как мислиш, дали някой е пречи на топналите се там? Я виж колко спа хотели и курорти има около Мъртво море...
Но не ми трябва да ходя до там. Можем просто да напълним един басейн с вода, и да излеем колкото морска сол искаш. Бъркаме здраво, после се топвам там за един ден. Въпросът обаче е колко седмици след това си навит да ме черпиш с бира, цаца и пържени картофи за това, че си ми профукал цяло денонощие за глупаво доказване на очевидни работи.

2. С други думи, отговорът ти е "Не знам и не ме интересува." Ясно! Не ми е позволено да питам "Защо?", значи.

3. Това дето ми го пишеш, мога да го напиша и аз: Глей древните елини к'ви са били гейове. Такива гейове били, че превъзнасяли отношенията между мъж и друг мъж повече от мъж и жена. Па после дошли "префинените" и "крехки" християни, изпаднали в сценарий и викнали - това не може и не бива! Без да се сещат колко по-груби били онези времена, видиш ли.
Мога да ти извадя аргументи защо гърците нямали нищо против гейовете.
Мога да ти извадя аргументи и защо християните имали много против гейовете, извънбрачните връзки, даже защо обществото ни е било патриархално толкова много време.
Както и аргументи защо днес меритокрацията превъзхожда патриархалното общество, защо не трябва на никой да му пука какво правят гейовете у дома си, какви знания притежаваме днес, за които древните не са и подозирали, та като резултат са разклатени основите на брачните взаимоотношения.
За всичко това, смятам, си има логични и донякъде обективни причини. Едно общество си има една подредба и нужди, друго - други. От тази гледна точка, парчетата от пъзела си пасват по местата. От гледна точка на универсален и съвършен морал, обаче, идващ от Бога и следователно вечен и непроменлив - не.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет фев 26, 2016 2:58 pm

Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Мнениеот Р. Марков » чет мар 31, 2016 3:01 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет мар 31, 2016 4:23 pm

Основната ми теза е:
1. Поради близкото съотношение на солта в кръвта и в морето, там може да се престои няколко дена. Доволно много корабокрушенци са престоявали в морето толкова време и са оцелявали. Факт!
2. Факт - в Мъртво море не можеш изкара и 1 ден.

Другото са тези и антитези, с които ме ми се занимава... Умния и от половин дума разбира.
Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Мнениеот Р. Марков » чет мар 31, 2016 8:57 pm

Оцелявали са, защото човешката кожа е непромокаема. Тук осмоза НЯМА. Факт.
Ако пиеш морска вода обаче (а не само кесиш в нея), ТОГАВА умираш - заради ОСМОЗАТА. ФАКТ.

Прав си, умният и от половин дума разбира. Затова няма да се повтарям повече. Който разбрал - разбрал.
Ако не ми вярваш, питай някой дерматолог.

Върни се в “наука и религия”