Еволюцията отрича ли Бог

два пътя; колко истини?
Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Re: Еволюцията отрича ли Бог

Мнениеот Р. Марков » ср май 30, 2012 2:25 pm

Предложението ми за дебат се основаваше върху предположението, че "чел съм като ненормален, като луд, всичко което докопам" означава подробно запознаване по темата... а не една-единствена книга, написана преди повече от 150 години, па дори и да е основополагащ труд за теорията. Все едно да тръгна да оспорвам приноса на компютрите за човечеството, като дам за пример ENIAC - първият компютър - който се е побирал в огромна стая и е работил с крушки.

Егати и наивника, дето съм бил, да очаквам нещо повече!

И аз се смея на примера с двуглавата козичка... ама на хората, сметнали такъв пример за адекватен. Полезен съвет ми даде да гледам предишни теми, обаче. С два клика на мишката се натъкнах на мое мнение, написано преди повече от 2 години:

Там съм дал 3 примера за мутации с положителен ефект сред хората. И какво сега, способността да пиеш мляко като възрастен (или съответно, неспособността), да имаш особено здрави кости поради повишена плътност и поради това да не си толкова податлив към остеопороза, както и да притежаваш естествен имунитет срещу повечето форми на СПИН те правят изрод ли бе, приятелю? Благодарение точно на генетиката, която по-горе беше описана като "доказателство против еволюцията", учените стават все по-способни да свързват определени гени с определени функции, като директно следствие на това е да локализират характеристики като гореописаните и да посочат къде точно в гените на който и да е вид се е случила определена мутация.

Тук не се съмнявам, че ще се цвъкне някой капитан Очевид да се изцепи с: "Ама тези хора не са се превърнали в друг вид". Така е, но въпросът е друг - съществува ли естествен механизъм, който да предотвратява натрупването на ПОЛЕЗНИ мутации? Защото ако няма такъв, нищо не пречи на следващите поколения да започнат да се различават от първоизточника с постепенни и незабележими стъпки. След 2 милиона години няма да са изведнъж с две-три глави или подобни малоумия, пак ще принадлежат към класификацията Homo, но най-вероятно ще са с драстични разлики от това, което сме днес.

Ето една интересна статия за еволюцията на китовете: . Там са описани изследванията на учен, занимаващ се точно с еволюцията на китовете - и са дадени примери за видове, живяли някога, за които е установено, че са били предшественици на китовете по различни критерии, присъщи единствено на китовете. Като прочетеш статията и видовете, ще можеш да потърсиш с Гугъл за снимки на споменатите видове - на техни вкаменелости и реконструкции на изкопаните скелети. Ей ти ги междинните форми, пък и макар да не са на китове, постепенно превръщащи се в крави - главно защото последното никога не е станало, и никой не го твърди, освен ти, с твоето четене "като ненормален"...
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет май 31, 2012 9:06 pm

Писах че съм чел какво докопам, е твоите примери там с някви чичета, не съм ги докопал затова и не съм ги чел..
Смешно е че биеш отбой от Дарвиновата теория, тя е основата на това безумие с еволюцията, тя е самата теория.
Нито за видовете ми отговаряш адекватно, но се криеш зад милионите години, безсмислена работа е това Марков, няма преминаване на един вид в друг. С това цялата ти теза рухва.

Забележките ти че не съм чел, са смешни на фона на отговорите ти. Основното твърдение на еволюционистите че животът зародил се в океаните и сетне преминал на сушата е абсурдно, организмите са тотално различни и отново няма преходни форми, има ги само в твоята глава и то понеже някакви типове са те излъгъли в интернет.
Основоположници и защитници на теорията ти, те самите са озадачени от липсата на преходни форми, но това теб не те притеснява, за мен това е непонятно.
Преминаването от вид във вид и нуждата от наличие на милиони преходни форми е крещящо важно за еволюционистите, но нито едно то тези неща нито го има, нито може да се наблюдава опитно.
Отричането ти на Дарвин, като еволюционист е все едно комунист да отрече Маркс. Срам и позор :)
Разбирам, че еволюционната теория е започнала по необходимост да се опитва сама да "еволюира", понеже вече я е срам от невежата Дарвин..

Хората толкоз мразят Бога, че ще си наизмислят кви ли не глупотии, Марков, само и само да го изкарат несъществуващ, не им вярвай приятелю, земи зарежи тия глупости и започни да четеш Новият завет. Христос е пътят, истината и животът, не еволюцията!
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » чет май 31, 2012 10:30 pm

Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Мнениеот Р. Марков » съб юни 02, 2012 2:46 pm

small axe,

Дай списък на научната литература, която си чел и си разбрал.

В твърдението ми, че си чел "книга, написана преди повече от 150 години, па дори и да е основополагащ труд за теорията" аз констатирам следното:
- че е написан преди повече от 150 години.
- че е основополагащ труд.

Къде бия отбой? В първата част на твърдението си ли? Е... разбирането му предполага да си чел малко повече и да си запознат с напредъка на науката през тези 150 години. Като например:
-Функцията на ДНК като носител на информация, предаван на следващите поколения, е била окончателно потвърдена през средата на 20-ти век. 90 години СЛЕД Дарвин.
-Рафиниране и откритие на методи за датиране на скали. Калиевият-аргонов метод например - пак през средата на 20-ти век, пак СЛЕД Дарвин.
-Направени множествено нови разкопки на вкаменелости.
-Разшифроването на геноми на различни видове се е случило 110 години СЛЕД Дарвин.

Иначе казано, четенето на "Произход"-а дава добра идея, но не е достатъчно, ако искаш да имаш компетентно мнение по въпроса за теорията в текущия й вид, защото за век и половина е изникнала генетиката, а палеонтологията се е усъвършенствала многократно. Чаткаш ли сега?

Липсата на милиони преходни форми не е от крещяща важност. Въпросите от критично значение са два:
1. Дали има механизъм, който да предотвратява натрупването на полезни мутации? Написах го в предишния пост, но ти го пренебрегна.
2. Дали има едни и същи животни във всички геоложки слоеве. Бихме били свидетели точно на такъв феномен, ако животът на Земята беше статичен, ако никога не се променяше, и ако е бил създаден накуп от Бог още в началото на света.

Дали сме наблюдавали което и да е от двете, надявам се ти да ми покажеш, чрез литературата която твърдиш че си чел. Засега се натъкваме тъкмо на обратното. Находките в различните геоложки слоеве дават силни доказателства, че животът на Земята не е статичен, нито че е бил създаден накуп в началото. Ако можеш да измислиш логично обяснение за това как така не откриваме модерни организми в древни слоеве - дори и един-единствен пример на вкаменелост на модерен човек, заек, лъв, жираф и т.н. в ерата на динозаврите, или какъвто и да е динозавър в Камбрийските слоеве, моля да споделиш. Как става така? Нали всичко е било създадено накуп още в началото? Щяхме да намерим ПОНЕ ЕДИН пример на човек, живеещ по времето на динозаврите, или да е ловял трилобити от океана.

Останки от хора в древни геоложки слоеве не сме намерили досега. Не намираме и милиони преходни форми... но няколкото, които намираме, ми се струват достатъчно. Намираме останки от грамадни морски зверове, които са били подобни на китовете в много отношения, но в същото време, НЕ НАМИРАМЕ и една вкаменелост на модерен кит в същите тези слоеве. Ако копаем по-надълбоко, намираме други грамадни морски зверове, подобни на тези от по-горния слой, но не намираме от по-скорошните зверове, камо ли на модерните китове. И това е само един пример, за един вид. Пак питам, има ли по-логично обяснение на такава тенденция на вкаменелостите, че животът на Земята се променя? И по какъв начин се "крия" зад милионите години, когато по всичко личи, че този процес е наистина бавен? Големият каньон в Америка също се е формирал в продължения на много хилядолетия.

Ако тръгнем да сравняваме идеята за Сътворение с еволюцията, нещата стават плачевни. Представи си как жираф се опитва да пасе от дърво, редом до динозавър-сауропод (много по-грамаден и висок), или какъвто и да е модерен бозайник да се конкурира със съответстващия динозавър. Трудно ще могат първите не само да се конкурират, но и да надделеят над вторите, ако са живеели заедно. В контекста на световния потоп пък, нещата стават двойно по-абсурдни. Мога да изпиша цяло есе по въпроса за Ной.

П.С. Новият Завет е едно много хубаво четиво, нямам нищо против него. Примерът, който Иисус дава, е достоен за възхищение и подражание. Обаче не можеш да си християнин без да приемаш и Новия, и Стария - както казва Иисус, всяка дума от Стария е вечновалидна и истинна. А четенето на Стария Завет повдига прекалено много въпросителни, както от научна, така и от морална гледна точка.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » съб юни 02, 2012 7:25 pm

mon
Потребител

Мнениеот mon » съб юни 02, 2012 7:43 pm

Р. Марков, не разбирам защо се палиш толкова по въпроса. Все още еволюцията не е доказана и приемането и е въпрос на вяра(иначе нямаше да е теория, а закон). Лично аз не вярвам в нея, но ми е чудно как толкова много хора са убедени в нея и даже говорят за доказателства, и спорят, и се гневят и т. н.
Ето и един виц да разведрим обстановката:
Две деца спорят за еволюцията и едното казва:
- Ние сме произлезли от маймуната.
Другото отговаря:
- Ти може да си произлязъл от маймуната, ама мене мама ме е родила :))
Ортодокс
Потребител

Мнениеот Ортодокс » нед юни 03, 2012 10:12 pm

Бог е сътворил всичко видимо и невидимо. Живот може да произлезе само от живот. Няма как само от някакви си химични процеси, без никакъв духовен елемент, да произлезе живот -това е безумие и човешката логика и природните закони не могат да допуснат такава мащабна лъжа. А без дух няма живот. Еволюцията е една измишльотина, която няма никакви научни доказателства, а само лични интерпретации и предположения, които не получават никакво потвърждение от науката. Сътворението е дело Божие, чрез което Бог е сътворил живота и му е дал дух.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон юни 04, 2012 2:00 pm

Има вариации в рамките на вида. Това е. Писали сме го многократно и преди. Само в рамките на даден вид. Няма преход на един вид в друг. Това е достатъчен отговор на въпросите ти относно статичността и развитието. Има развитие, но то е генетично обусловено и има генетични бариери между отделните видове. Системата е отворена и върху нея оказват влияние множество фактори, което е нормално, но това не води до усъвършенстване на видовете, но до тяхната постепенна деградация.
Видовете се приспособяват към средата, но никога не стават по добри генетично от прародителите си.

Относно това дали има механизъм предотвратяващ натрупването на тн. "полезни мутации". Първо тези мутации не водят до нови видове, както и ти писах. Второ има механизъм за предотвратяването на натрупване на вредни мутации. Организмите с подобни мутации са аутсайдери най - често в окръжаващата ги среда, слаби, болнави, умират или не се възпроизвеждат. Ето ти механизми.

А това което ти наричаш "полезни мутации" всъщност са съвсем нормални механизми съществуващи и заложени генетично от съдателят на тези гени, за да се осигури отцеляването на вида във променяща се среда, това не са неща които ги видоизменят. Видът си остава един и същ. Може да варира в цвят, размер и разни външни характеристики, но не става нов вид. Това са предварително заложени генетични бариери. Тези "мутации", според мен, не се нуждаят от механизъм който да предотвратява натрупването им, понеже те са именно съществуващи за да осигурят отцеляването и приспособяването на даденият вид. Ключовото тук е видът!

Не ти давам литература, понеже това ти го пиша от спомени от четени неща и неща които ми идват наум, но така или иначе си остава въпросът с преходните форми които ги няма, а трабва да са милиони и милиарди..

още имам да пиша , но спирам, че трябва да се позанимая с ягодите в градината че от тия киселинни дъждове ще мутират и измрат..
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср юни 13, 2012 2:19 pm

Еволюцията отрича ли Бог? Не отрича, защото такова нещо като еволюция НЯМА и никога НЕ Е имало :!:
В Интернет има достатъчно документални филми (руски, турски и т.н.), които прявят дарвинизма на пух и прах (и малко стърготини) :idea:
Дарвинизма не е теория, а хипотеза. Теориите се доказват с доказателства, а тук има само фалшификати и предположения. Другото е акъл и знания + труд да разбере човек истината.

Който търси - намира :idea: Жокерче: http://www.budiveren.com/index.php?opti ... &Itemid=84
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » ср юни 13, 2012 5:11 pm

Отговорът на този въпрос е малко неправилно поставен и поради тази причина има тлокова спорни мнения. Правилно поставен въпросът би гласял по следния начин: Дали Бог е благословил света да се развива по еволюционен път или е определил друг начин на развитие? Моля за мнението ви уважаеми съфорумци.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб юни 16, 2012 8:54 am

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » съб юни 16, 2012 2:35 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб юни 16, 2012 8:22 pm

Това горното е гностическо богохулство.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб юни 16, 2012 9:48 pm

Изрично и многократно е написано в Битие, че Господ е сътворил всичко твърде добро. Тоест богохулство е да се твърди, че творенията се нуждаят от еволюция и усъвършенстване, /като че ли Бог не ги е създал добре/ и тогава остава, че ако има някакви промени то те са мутации и израждане на доброто, под влияние на "княза на този свят" и "поднебесните духове на злобата".
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед юни 17, 2012 12:11 pm

Върни се в “наука и религия”