Иконография

два пътя; колко истини?
Иван Калев
Потребител

Иконография

Мнениеот Иван Калев » пет апр 05, 2013 11:38 am

За Тодоровден подарих икона на свети Теодор Тирон и свети Теодор Стратилат на кон. Не мога да я намеря в нета и не мога да обясня защо двамата са на един кон. Моля за помощ!
sanata
Потребител

Re: иконография

Мнениеот sanata » пон апр 08, 2013 2:04 pm

Не е имало място за втория .... wink:
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: иконография

Мнениеот Aurelia Felix » пон апр 08, 2013 8:33 pm

sanata
Потребител

Re: Иконография

Мнениеот sanata » вт апр 09, 2013 9:38 am

Не е важно какво е казал човек, а как го е разбрал отсрещния ....
Както е в случая - ти си го разбрала като подигравка, а аз го написах с добри чувства ... мисля, че на въпросът на Иван, не можем да дадем отговор, просто авторът е имал такова виждане. И двамата светии са били воини и наистина не виждам смисъл да се рисуват два коня на една икона.
Поздрави!
Потребителски аватар
MMM
Потребител

Мнениеот MMM » вт апр 09, 2013 10:59 am

Иван Калев
Потребител

Мнениеот Иван Калев » вт апр 09, 2013 8:54 pm

ust`a`monk: Почитта към св. Теодор Тирон и в църковната, и в народната практика се преплита с почитта към неговия съименник св. Теодор Стратилат. Двамата светци-воини се почитат като двойка и дори има предположения, че в основата на двата култа стои един светец. Всеки от тях има по две дати на отбелязване на паметта. Но докато и двете дати на св. Теодор Тирон са в края на зимата (едната по минейния, другата – по триодния календар), то св. Теодор Стратилат има зимна и лятна памет, на 8 (или 7) февруари и на 8 юни. Често текстове за единия воин се поместват на датата на паметта на другия. Службата за св. Теодор Тирон в ранните славянски минеи се използва и за съименника му, а житието на св. Теодор Стратилат понякога се помества на Православна събота, така е напр. в Ягичевия Златоуст, среднобългарски паметник от ХІІІ в. На двамата светци са посветени и редица общи текстове, както риторични, така и химнографски. В иконописта също най-често те са изобразявани заедно.
Иван Калев
Потребител

Мнениеот Иван Калев » вт апр 09, 2013 9:03 pm

Този отговор го получих във Форума на Двери.бг и ако нарушавам някакви етични норми, като го помествам, Бог да ми прости! За съжаление не успях да сканирам, нито нито да фотографирам тази икона, преди да я подаря на дамата, по която бях хлътнал явно не по Божие благословение! Но при първа възможност ще се опитам да си набавя нова и да я направя публично достояние със съгласието на тези, които са я пуснали в продажба. Дадено ми е послушание да се заема сериозно с тълкуванието на иконите! Благодаря на тези, които ми се подиграват и на тези, които ме подкрепят! Това не е за мен, а за тези, които ще купуват през това лято в монастира!
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср апр 10, 2013 8:30 pm

Потребителски аватар
MMM
Потребител

Мнениеот MMM » ср апр 10, 2013 9:20 pm

За това да са на един кон по-скоро е повлияло някое изображение на рицари-темплиери - те така са рисувани (и скулптурирани) векове, на един кон.

Иначе според народни поверия и св. Димитър и св. Георги са братя, за родни братя обявяват и четиримата отшелници - св. Иван Рилски, св. Иоаким Осоговски, св. Прохор Пшински и св. Гаврил Лесновски, даже разказват как се разделили от вкъщи и тръгнали в 4 посоки... Виждал съм да обявяват и св. Сава, Варвара и Николай за брат и сестри (да, за някои Сава е женско име) и какви ли не други глупости. Но не рисуват св. Георги и св. Димитър на един кон все пак... :)
Всъщност конете влизат в иконопистта доста късно...
sanata
Потребител

Мнениеот sanata » чет апр 11, 2013 11:28 am

Брате Иване,
прости ми, ако си се почувствал засегнат от моя отговор. Ако не е тайна, в кой манастир ще продаваш иконите?
Иван Калев
Потребител

Мнениеот Иван Калев » чет апр 11, 2013 8:50 pm

Простено и прости! От 18 май 2011 г. до сега съм в монастир "Свети Георги" в Поморие. Същата година, на 26 април, на третия ден след Възкресение Христово в квартирата паднах от една малка стълба от 1.5 метра и си счупих лявата пета и дясната подбедрица. На 5 май ми направиха операция и ми поставиха импланти. След като ме докараха тук, ме внесоха на ръце. Донесоха ми инвалидна количка и тоалетен стол. Бях в голяма тежест на братството. На 24.06. на празника рождение на свети Йоан Кръстител, моя небесен покровител за първи път проходих на патерици. На 15 август, на празника Успение на Пресвета Богородица вече ходех с помощта на два канадски бастуна и с благословение помазвах поклонниците пред светите мощи! Всички казват, че това е чудо! Затова се старая да бъда в помощ на братството поне като певец!
Говорих с г-н Дранчовски и той обеща любезно за ми предостави тази икона и с негово съгласие ще я сканирам или фотографирам. Всичко е за слава Божия!
sanata
Потребител

Мнениеот sanata » вт апр 16, 2013 3:55 pm

Наистина, всичко е за слава Божия! Всичко което се е случило с теб е полезно и за теб и за братята около теб! Нужно е само търпение ....
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср апр 17, 2013 9:08 pm

Иван Калев
Потребител

Мнениеот Иван Калев » чет апр 18, 2013 8:34 pm

prokimen, на много места и в много храмове иподяконите помазват с благословението на митрополити, епископи и свещеници! Защото има голям недостиг на свещеници! Много съжалявам, че се отклонихме от темата по моя вина! На патерици, на бастуни или на стол пея с братята на клира за слава Божия! Вече втора година съм пенсиониран по болест Втора група със 78% трайна загуба на трудоспособност! И благодаря на Бога, че ми дава сили да изпълнявам дадените ми най-леки послушания! Моля за прошка, ако съм нарушил свещените догмати и канони!
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет апр 19, 2013 4:16 pm

Благодаря Ви за любезния отговор. Молитвено Ви желая крепост душевни и телесни сили в ангелогласното Ви служение. Моето прескромно мнение е, че 99 процента от молитвеността на едно богослужение зависи от пението и чтението. Това което пишете, че клисарите (няма иерархична степен "иподякон"!) помазват, е нещо ново и напълно неоправдано.

Прося светите Ви молитви поради факта, че сте в Поморийския манастир, който е скъп на сърцето ми. Преди видях отвратителни снимки на пошло псевдо кръщение и мислех да пиша да дядо Йоаникий да стори нужния архипастирски труд за да се прекратят фалшивите кръщения поне в богохранимата му епархия.

Имате ли информация къде се подвизава един от поморийските постриженици - отец Сергий?

Върни се в “наука и религия”