BBC казват че учени са извършили "непорочно зачатие"

два пътя; колко истини?
Потребителски аватар
iliana
Администратор

BBC казват че учени са извършили "непорочно зачатие"

Мнениеот iliana » пет окт 21, 2005 12:11 pm

материалът се появи в аktualno.com преди доста време; после видях, че са го качили и в "зеления демокрит"; та може би информацията е сериозна. нищо не разбирам от този тип научна дейност, но експериментът може да е интересен за хора, които търсят "научни" доказателства по темата. не знам колко е научно и колко е доказателство, но реших да го постна за всеки случай:).

"Учени извършиха “непорочно зачатие”
Британски учени от института Рослин в Единбург за първи път на практика извършиха “непорочно зачатие” на човек, съобщи ВВС News.

Стимулирайки неоплодена яйцеклетка, изследователите успели да постигнат нейното деление подобно на пълноценен човешки ембрион.

Специалистите са получи 6 ембриона. Следващата крачка е отделянето на стволови клетки от такива ембриони.

Именно такива яйцеклетки и получени по “непорочния” метод ембриони в бъдеще могат да станат източник за материал за терапевтични и изследователски цели, смята д-р Пол де Соуза, който представляваше института на конференция в Дъблин.

Институтът Рослин е известен с факта, че именно там беше клонирана овцата Доли. “Непорочното размножение”, наричано партогенеза, се среща в природата – например при пчелите и мравките, за възпроизвеждане на екземпляри за работа, които обаче нямат способности за продължаване на рода.

Изследователите подчертават, че “непорочните” ембриони никога няма да бъдат поставяни в матката на жена за по-нататъшно износване, тъй като това не само е недопустимо от етична гледна точка, но е и директно забранено."
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » пет окт 21, 2005 1:37 pm

непростим пропуск за мен би било, да оставя неотговорена темата на уважавана дама.
краят на седмицата ми напомня предстоящи уикендски радости и те ме карат да говоря повече.
а който повече изрича, повече греши с уста, уви.

илиана, прости на гайтана, че ще флъди повече от допустимото.
всяко начало на форумно общуване е белязано от подобно поведение.
нека то не те спича.
нарича се опознаване.

лек пример.
на така зададената от теб изключително вълнуваща ме тема, бих изцитирал най-прокобните зловещи текстове на пророците.

но мисля, че има предодстатъчно време за това в бъдеще.
ако пък няма - здраве да е.
имам чувство, че всичко сме си казали, при все че се знаем едва от седмица-две.

нека сега използвам възможността да кажа, че от медиите - Британската разпръсквателна станция, във всичките и форми и формати, е изключитено силно заслужила личната ми симпатия и доверие.

новината обаче ме потриса, дори само изречена като шега.
напомня ми нарушение на онова знаменито - "не изпитвай това, що е по-високо от твоите възможности. вам човеците е открито твърде много от човешкото знание. него гледайте и не повдигайте товар по-тежък от плещите си" (по спомен).

илиана, дано съм разбрал новината правилно. ако прекалявам, прости.
Гост

правец 8Ц

Мнениеот Гост » пет окт 21, 2005 3:10 pm

gaitan vejdu
Потребител

Re: правец 8Ц

Мнениеот gaitan vejdu » пет окт 21, 2005 3:52 pm

[quote
преди 3 века компютрите са били извън нашето познание. някой тогава би ги заклеймил като нещо непосилно нам, сатанинско даже. ама сега си флъдваме на воля именно благодарение на това "сатанинско" и "непосилно" познание и продукта от него. :)
[/quote]

Много ми харесваш, мила, и прости фамилиарността ми, ДЛЪЖНА СИ, предвид влюбеността ми към теб, моля.

където ти отиваш, аз оттам се връщам.

мога да те срина с купища доводи, така обичани от всеки анализиращ ум.

но.

ти си ми симпатична и няма да си позволя това охолство да блестя като евтин динар всред куп диаманти.

чувай.

бъркаш посоката.

да онодиш /изчукаш/ жена, не е като да сътвориш "същия" плод от съвокуплениуе с материите в лаборатория.

най-общо казано.

както споменах така и ще повторя - болезнено раним съм на тази тема, защото скверно ще изрека, извън всеки канон, че според мен от там ще произлезе една от хидрите на сатана-антихриста.

дай Боже време и спокойствие да обясня разумно идеята си.
далеч съм от гнусните магове и чародеи.
обичам Църквата повече от всеки друг.

ще изтърва много тъпота, но и много вярно ще изрека.

Благодаря ти, че ми отзова на приказката, любезна!
Гост

Мнениеот Гост » съб окт 22, 2005 9:26 pm

gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » нед окт 23, 2005 2:26 pm

Гост

Мнениеот Гост » нед окт 23, 2005 8:41 pm

Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » нед окт 23, 2005 11:22 pm

Гост

Мнениеот Гост » пон окт 24, 2005 2:09 pm

илияна, въобще не смятам, че съм постнал откровение или уникат. постнах разсъждение, предизвикано от точно едно изречение на гайтана, цитирано по памет: "не изпитвай това, що е по-високо от твоите възможности. вам човеците е открито твърде много от човешкото знание. него гледайте и не повдигайте товар по-тежък от плещите си".

идеята ми е, че не можем да положим тия граници (да го кажем усукано) a priori - границите идват с опита, който имаме и ако можем да ги преодоляваме в течение на този опит, значи тях не ги е имало преди. в невежеството, за което говори твоя доктор, изпадаме тогава, когато кажем горното изречение - демек, да се пазим от познание, щото не знаем дали ни е по силите или дали бог е благоволил да знаем точно това. именно тази позиция ми е крива. нито противопоставям докторската с попската гилдии, нито смятам, че ходенето на църква е вредно за тялото и разума. първото е безумно - все едно да кажа че повече вярвам на адвокат и по-малко - на счетоводител. второто също е безумно - ходенето на църква си е въпрос на избор: аз може да съм избрал да не ходя, друг - да ходи (като дискотеката - едни харесват да ходят там, други не).

проблемът възниква, когато тия, дето ходят на църква, почват да смесват вярата с познанието и да си мислят, че знаят отговорите на въпросите "защо съм тук", "какво ще стане после с мен" и т.н. да, те вярват в отговорите. обаче не знаят отговора. дупката става още по-голяма, когато същите тези хора поставят вярата над познанието, когато става въпрос за земна наука, и решават вярата да дава канони на науката. ето това е още едно невежество, за което мога да пиша на доктора, който цитираш. :)

въобще вяра и разум е много ясно че не се бият. бият ги хора, които се опитват да "канонизират" науката, съобразно вярата или да доказват с научни (логичеки) методи съществуването на бог. когато се смешат тия две полета - тогава се получава невежество и безплодност.[/i]
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » пон окт 24, 2005 2:19 pm

Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » пон окт 24, 2005 3:49 pm

milen
Потребител

Мнениеот milen » вт окт 25, 2005 10:42 am

"...и да ти кажа този доктор..."
Ааа, повече уважение моля към Р. Миликан!
Робърт Андрюс Миликан (22.03.1868 - 19.12.1953), американски физик. Баща му е проповедник, майка му декан на женския факултет на колежа в Оливет, Мичиган. Специализира в Йена, Берлин, Гьотинген, Париж. Асистент на Майкелсън. Разработва оригинален метод, с който определя, че зарядът на използваните в експеримента маслени капчици е винаги кратен на една стойност е, която Миликан приема за заряд на електрона.
От 1921 г. е директор на лаборатория по физика "Норман Бридж". Тук Миликан започва изследване на космичното лъчение. Много бележити физици приемат, че повишената радиация се дължи на атмосферни явления или облаци прах, издигнати от Земята. Миликан доказва извънземния произход на лъчите и ги нарича космични. През 1923 г. получава Нобелова награда за "работата му върху елементарния електрически заряд и фотоелектричния ефект". Написва няколко книги за връзката между науката и регилията.
Миликан е член на много чуждестранни Академии на Науките, Американското философско дружество, президент е на Американската асоциация за развитие на науката и на Американстото физическо дружество. Кавалер на почетния легион.
Гост

Мнениеот Гост » вт окт 25, 2005 2:06 pm

dracula
Потребител

Мнениеот dracula » вт фев 07, 2006 3:32 pm

nadia
Потребител

Мнениеот nadia » ср мар 08, 2006 1:05 am

Върни се в “наука и религия”