Наистина има отвъдно, наистина нищо не е слуайно, има Бог!!!

два пътя; колко истини?
Eleazar_Levi
Потребител

Re: Наистина има отвъдно, наистина нищо не е слуайно, има Бо

Мнениеот Eleazar_Levi » пон юни 18, 2012 2:09 pm

mon
Потребител

Мнениеот mon » пон юни 18, 2012 7:28 pm

В денят преди причастие не се пости(ако не е постен ден), но от полунощ до причастяване не се яде и пие нищо. Така знам аз. А на Велика събота отецът ми е казал да се въздържам след 16-17 часа за да мога да се причастя на литургията
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт юни 19, 2012 3:22 am

mon, позицията му е полуправилна, правилно е че не се пости, погрешна е за времето за неядене.
В правилата се казва че преди Евхаристия е добре да не си сит, но няма забрана за течностите, нито пък се определя колко време да не се яде.
véra
Потребител

Мнениеот véra » вт юни 19, 2012 4:42 am

Иииии опасни сте бе ей!

http://zadrugata.com/2012/01/06/подготовката-за-причастие-каноничес/
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт юни 19, 2012 2:14 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет юни 21, 2012 3:57 pm

Хъъъ....
ВЕЛИКА събота е постна, за справка апостолско 64, гангърски 16 и трулски 55.
Сряда и петък са постни за всички - апостолско 69.

За участие в Евхаристията е задължителна изповедта и покаянието, не постът. Не се приема храна и вода от 24 часа на вечерта преди Причастието, а то може да е на всяка Света Литургия, не само в неделната. А който не се причастява най-малкото на всяка 4-та неделя, то той не е в общение и е отпаднал.
Свещеникът да не служи, ако е ял - трулски 29, картагенски 41 и 47.

А за месото - св. Василий Велики 86, да не осъждаме тези, които го ядат - гангърски 2.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » чет юни 21, 2012 5:22 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет юни 21, 2012 6:19 pm

Има едно правило, което гласи, че който се готви за причастие и СЛУЧАЙНО погълне вода, може да се причасти. Това подчертаване на "случайно" не означава ли, че нарочно не може?
А знаеш ли, че намерих за водата, но е заради това, че се добавя към виното. Друго не намерих за нея.
Хм, защо имам спомен, че имаше още нещо...
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » чет юни 21, 2012 7:27 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет юни 22, 2012 9:02 am

А защо никой не дава внимание на Този, Който установи Евхаристията и как точно направи това? Пише го в евангелието, няма да цитирам. Той на гладно ли причасти апостолите?

В правото има един принцип, че конституцията стои над всички закони и ако един закон противоречи на конституцията, той бива отменян. Това е, защото по презумпция конституцията отразява най-висши принципи като справедливост и т.н. Така че, като християни трябва да имаме за наша "конституция" Свещеното Писание и всички други "закони" или трябва да бъдат съобразени с него, или ако не са съобразени и му противоречат, не трябва да се спазват.

Къде е логиката на изискването за задължително покаяние преди причастие? Значи трябва съзнателно да съгреша, за да мога да се причастя, така ли? Ако е така, не се ли обезсмисля цялата ни вяра - значи, за да се причастя, трябва да се покая, за да се покая, трябва съзнателно да съгреша, защото в противен случай няма от какво да се покайвам или с други думи всичко се превръща в цирк.

Ще възразите, че никой не е безгрешен и това е вярно, но покаянието нали е осъзнаване на конкретен грях и отричане от него? Ако човек не съзнава грях, как да се покае от него? Значи не може да се причасти по тази средновековна схоластична логика. Казвам средновековна, тъй като в римокатолическите църкви съм лично свидетел, че всички миряни се причастяват на всяка литургия.

Може да възразите, че човекът е мръсен по презумпция и трябва задължително да се кае, преди всяко причастие. Но Христос не каза ли на апостолите преди да ги причасти "...вие сте чисти" /Йоан 13:10/. Сигурно ще възразите, че ние не сме апостолите, на което ще отговоря, че който мисли така е в много лоша заблуда, защото изкарва апостолите супермени.

И накрая, понеже като бивша протестантка към свикнала да слушам думите в църквата, а не мистично да блея, много добре знам, че молитвата след покаяние е Бог да съедини каещия се отново с църквата, което означава, че грехът /съзнателен, а не въображаем/ е направил каещия се да отпадне от църквата и го е омърсил. Това означава, че покаяние може да има само следствие на осъзнат грях, а съпътстващата го изповед е за отричане от греха. Грешникът е отпаднал от Христа, и с покаяние отново се съединява с Него чрез св.Евхаристия /1 Йоан 1:9/.

Но който от неделя до неделя не е извършил съзнателен грях, защо да не може да се причасти без изповед и покаяние? 1 Йоан 1:6: "Всеки, който пребъдва в Него, не съгрешава..."
Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » пет юни 22, 2012 9:31 am

Аз бях свидетелка как миналото лято на Петровден една баба,която се нареди за причастяване, обяснявайки на свещеника, че е постила, но заради проблеми със сърцето сутринта се наложило да вземе някакви хапчета-причастие и беше отказано.Жената не можа да се причасти заради болното си сърце.
В църквата,в която се черкувам аз, свещеника изисква пост и изповед преди причастие, а когато някой се причасти, винаги някой от редовните на литургия миряни го поздравява с "честито причастие".
Petence
Потребител

Мнениеот Petence » пет юни 22, 2012 4:10 pm

И аз говорих със свещеник за изповед и причастие, а той ми даде лист с Десетте божи заповеди и с често допусканите според тях грехове и каза да се подготвя по него. Единия ден, когато реша аз, да отида за изповед, а на следващия да се причастя. :think: Но интересна ми е дискусията, че по този начин ще ми е по-лесно да се подготвя, но оставам с впечатление, че всеки свещеник спазва различен ред.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пет юни 22, 2012 4:19 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед юни 24, 2012 11:32 am

Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » нед юни 24, 2012 12:30 pm

Права си Aurelia,невежеството е мрака, в който истината се подменя и свободата се отнема.Но пък не овцете трябва да учат пастирите си къде е тучното пасбище и коя вода е добра и кога и къде трябва да си утолят жаждата.Ако на мястото на въпросната баба беше някой грамотен християнин,той как би трябвало да постъпи ?Става дума за градче,в което има една малка църквичка, в която се служи през неделя.Нещата са наистина много сложни.Ясно е, че живеем във времето на отстъплението,но как трябва да постъпват тия,които разбират и знаят?

Върни се в “наука и религия”