Днес е Разпети Петък

предложете нови секции към този форум
Zara_83
Потребител

Днес е Разпети Петък

Мнениеот Zara_83 » пет апр 17, 2009 11:29 am

Всички ние поради лошите си постъпки заслужаваме да сме наказани,но на този ден Исус Христос пое върху себе си нашето наказание. Той го направи защото ни обича и всеки,който повярва в Него да не бъде наказан,но да бъде спасен. Това е малка част от страданието, което Той понесе заради нас:

http://www.vbox7.com/play:99fd9bb8
Радослав
Модератор

Re: Днес е Разпети Петък

Мнениеот Радослав » пет апр 17, 2009 12:37 pm

Зара ме подсети да питам нещо - протестантите празнуват Възкресение Христово на същата дата с нас, православните. Това само тази година ли е или по принцип датите съвпадат винаги? Защото католическият беше предната седмица.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пет апр 17, 2009 1:16 pm

Света беше дотолкова затънал в насилие и беззаконие,че беше на ръба на унищожение от Бог, ... но Бог не ни е създал за да ни избие, затова някой трябваше да понесе наказанието вместо нас.

Никой не е достойна жертва, освен Божият Единороден Син. Затова Той се смири и слезе на зземята, за да умре за нас....

Исая 53
Той наистинапонесе печалта ни, и със скърбите ни се натовари;
А ние Го счетохме за ударен, Поразен от Бога, и наскърбен.
Но Той биде наранен поради нашите престъпления, Бит биде поради нашите беззакония;
На Него дойде наказанието докарващо нашия мир, И с Неговите рани ние се изцелихме.
Всички ние се заблудихме както овце,Отбихме се всеки в своя път; И Господ възложи на Него беззаконието на всички ни.
Той беше угнетяван, но смири Себе Си, Всички ние се заблудихме както овце, Отбихме се всеки в своя път; И Господ възложи на Него беззаконието на всички ни.
Той беше угнетяван, но смири Себе Си, И не отвори устата Си; Както агне водено на клане, И както овца, която пред стригачите си не издава глас, Така Той не отвори устата Си.

Но Господ благоволи той да бъде бит, предаде Го на печал;

... заради теб и мен умра ....
... понеже Той понесе нашето наказание, сега аз и ти сме живи...
...Той умря по най-унизителния начин, за да има спасение за твоята душа

Той Исус Христос ... се отказа от цялата си слава в небето, за да слезе на тази земя ... и умря...

Йоан 3:16
Защото Бог толкова възлюби света, че даде Своя Единороден Син, за да не погине ни един, който вярва в Него, но да има вечен живот:

Йоан 3:3
3 Исус в отговор му рече: Истина, истина ти казвам, ако се не роди някой отгоре, не може да види Божието царство.

Римляни 10:9
9 Защото, ако изповядаш с устата си, че Исус е Господ, и повярваш със сърцето си, че Бог Го е възкресил от мъртвите ще се спасиш.

Господи Исусе, благодаря ти ,че слезе на земята в човешко тяло и умря за мен. Моля те да ми простиш всеки мой грях, всяко мое беззаконие и грешка. Исусе, аз вярвам в Теб! Аз вярвам ,че Ти умря за нашите грехове и на третия ден възкръсна и сега стоиш отдясно на Отца и ходатайстваш за мен! Благодаря ти за жертвата, моля те, приемиме такъв какъвто съм и те моля, направиме такъв какъвто Ти ме искаш! Направи ме нов и по-добър човек! Освободи ме от моите пороци и ме направи Твое дете! Благодаря ти Господи - АМИН!

Радослав
Всяка година чества с вас :). Може би заради календара, а може би защото за сега православната е водеца в държавата. Знам ,че в много протестантски държави миналата неделя беше Възкресение. Както и в католическите държави (като Италия), най-вероятно разминаването идва от календара :)
миналата седмица аз лично празнувах възкресение и цветница (в един ден), след това рождения си ден през седмицата и сега възкресение в неделя :). Не отказвам да празнувам празници :) стига те да са християнски. Дали ще се празнува миналата седмица или тази седмица за мен няма никакво значение. Значението е в това,че честваме възкресението на Стасителя :)
angel4o
Потребител

Мнениеот angel4o » пет апр 17, 2009 1:38 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пет апр 17, 2009 1:46 pm

Блгодаря за отговорите. Ако съм разбрал правилно, протестантите в ЗЕвропа празнуват с католиците, а протестантите в ИЕвропа - с православните (в общия случай). Или зависи от деноминацията?
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пет апр 17, 2009 2:14 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пет апр 17, 2009 4:46 pm

ОК, благодаря. Изясних си въпроса.

П.П. Как я карате днес? Държите ли фронта? :mrgreen:
Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » пет апр 17, 2009 5:16 pm

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » съб апр 18, 2009 12:22 am

Еми аз поне го държа.
Закусих с чаша мляко със захар, после хапнах.... курабийка, после кашу, после "снежинки", после пих малко кола, после една пилешка паржола.....
Вечерта от новините разбрах ,че не се ядяло в този ден понеже "канона на православната църква повелява, на разпети петък да не се яде нищо, дори да не се пие вода" . Набързо прелистих Писанието, но не намерих доказателства за съществуването на този канон.
Така,че не е грях да яде човек, както и не е ако гладува :)
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб апр 18, 2009 12:29 am

Ако и за този канон не си намерила доказателство, бадева четеш Писанието.
Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » съб апр 18, 2009 1:40 am

Кабрал, тя едва ли ще намери нещо по темата за постния разпети петък в Писанието. Виж, в Преданието по-може да намери нещо. Ти нали разбираше от Предания, такива и такива били. Упъти я сега къде да търси. :)
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб апр 18, 2009 11:48 am

Единственият начин определени хора да блеснат със знания е като мълчат.

Всеизвестен факт, който даже Акте знае, защото съм я поучавал е, че със жертвата си Иисус примири човечеството с Бог. Когата се е правила жертва, особено примирителна, хората са постили:

Тогава всичките израилтяни и всичките люде влязоха та дойдоха във Ветил и плакаха, и седнаха там пред Господа, и постиха в оня ден до вечерта; и принесоха всеизгаряния и примирителни жертви пред Господа. Съдии 20:26

Пости се и когато си съгрешил, а още повече, когато цялото човечество е съгрешило:

И тъй събраха се в Масфа, и наляха вода, която изляха пред Господа, и постиха през оня ден, и рекоха там: Съгрешихме на Господа. И Самуил съдеше израилтяните в Масфа.1 Царе 7:6

Постело се е не само при жертва пред Господа, а и при смърт:

И жалиха и плакаха и постиха до вечерта за Саула и за сина му Ионатана Царе 1:12

Както и при служение:

Когато те служеха на Господа и постеха, Деян. 13:2

Най-лошото е, че подобни изказвания показват пълната липса на духовен пост, защото ако физическият все пак не е абсолютно задължителен, напр. за болни, бременни и деца, спазването на духовния пост, който църквата приема, е задължително.

Акто, бегом да се изповядаш!
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » съб апр 18, 2009 2:37 pm

Ех, Кабрал, Кабрал еретик оставаш до края.
Ние човеците не можем да обръщаме сърца, само Господа може.
Странното е как едни неща отпадат от стария завет и как едни остават. На базата на какво? - е, то разбирасе на базата на някой твой съмишленик.
поста оства пък десятъка не!
ядене на идоложертвено остава пък, полагане на ръце с цел изцерение не!

:lol: , едвинствено ти не разбра колко силен и мощен е Бог. Чак ХипХопа го разбра, и Атила го разбра (малко в движение, но го разбра). Тази вечер ще си моля за теб.

Още по странното е че даваш цитат от Деяния...
ти как мислиш поста там преди разпването или след него е?
да видим духовния ти опит със запитвачите на духове колко е голям!

Събота: По малко от един ден ни дели от деня в който нашия Господ победи смъртта и взе ключовете, като възкръсна.
Утре нека празнуваме деня в който нашия Годпос надви всеки грях, деня в който сатана беше поразен и разбра,че Господ е Господ на Силите, да празнуваме деня, в който Исус Възкръсна :)
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » съб апр 18, 2009 2:56 pm

Акте, ти си живото доказателство, как буквата може да те убие. :roll:
Иначе за Разпети Петък - ами то е до вътрешно усещане. Някой съпреживяваме (отново и отново) събитията, защото за нас нещата не са изчезнали безъзвратно с отминалите времена. Други си кльопат и пийват, понеже за тях това е безвъзвратно загубено във времето събитие и им е все тая. Канон и Писание не са ти необходими да го проумееш това.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб апр 18, 2009 3:24 pm

Акте,
Стар завет моето момиче, не е книжното тяло в което са събрани т.н. старозаветни книги. Те се наричат така, защото са писани по времето, когато действа Старият завет между Бог и хората, т.н Свето Писание. Освен самият стар завет, там са описани и много други неща, които не са променяни. Постът е Божа заповед и то първата. Нямаме сведение тя да е отменена. В Деяния, а и другаде е казано многократно, че поста се спазва, спазвал го е и Христос. По твоята логика също трябва да се пости, и то всеки ден, защото след като в Деяния не е казано, кога се пости, а е казано, че се пости, следва да се пости постоянно. Не постим постоянно, защото от старозаветните книги знаем кога се е постило. Естествено ти може да постиш, може и да не постиш, все тая, защото постът е за тези, които са в Светата Църква.

Върни се в “нови категории и форуми”