Православието и Васил Левски

предложете нови секции към този форум
Ортодокс
Потребител

Православието и Васил Левски

Мнениеот Ортодокс » съб юли 25, 2009 9:00 pm

Васил Левски е нашият национален герой. В близкото минало някои лъжеисторици изписаха тонове мастило за да "докажат" невярната теза, че Левски едва ли не демонстративно "хвърлил расото". Но никой не може да скрие истината, че до края на живота си Васил Левски е бил силно религиозен православен християнин.
Бъдещият Апостол става послушник на вуйчо си, който през това време го учи на черковна служба и на черковно пеене. Левски е взимал уроци по черковно пеене при Райко Попович. В свещеническия курс Левски е пръв между другарите си, бъдещи духовници. На 7 декември 1858 г. в Сопотския манастир "Св. Спас" младият послушник Васил Иванов става монах Игнатий.
През декември 1872 г., малко преди предателството и залавянето на Апостола, троянският йеродякон Максим и председателят на революционния комитет в Сопот отец Енчо Николов отслужили литургия в Сопот. Ето какво разказва йеродякон Максим: "На края на службата отидохме в килията на болната монахиня баба Христина уж да я причастим. Слязохме по секретна стълбичка, прикрита с черга, в зимника, дето намерихме Дякона, че си чете причастни молитви пред иконата при запаленото кандило и две вощеници. Аз дякон, снех от рамото си орара и го предадох на Левски, който облечен в расото на леля Христина, го постави на рамото си и се причасти като дякон - от Светия потир."
Преди години учебниците пишеше, че на Великден Левски уж "демонстративно" отрязал косите си на йеродякон, "хвърлил" расото и т.н. Защото прозрял, че "Свободата не ще Екзарх, а иска Караджата". Има обаче една съществена подробност - и Екзархът, и Караджата се появяват няколко години по-късно.
В началото на революционната си дейност Апостолът казва на майка си: "Мамо, вземи косата ми, та я скрий в сандъка си, защото аз се отделям от тебе, и кога чуеш, че съм загинал, да я извадиш, за да се опее и погребе, защото може би ще остана неопят и непогребан." Дякон Игнатий - Левски не е хвърлил расото и никога не се е отказал от Господ и от Православната вяра. Неговото любимо песнопение е "Достойно есть". В Наредата и в Устава на БРЦК Апостолът е записал изрично, че в ръководството на всеки революционен комитет трябва да има свещеник. Клетвата на новооглашените, която е написана от Левски започва така: "Заклевам се в Евангелието, в честта си и в Отечеството, пред Бога..." Лично Дякона отбелязва, че "новооглашеният ще се изправи пред една маса, на която има сложено Евангелие и кръст, нож и револвер".
Преди обесването на Дякона поп Тодор Митов отишъл да го изповяда и причасти. Свещеникът казал: "Дяконе, ще те пратят на далечен път. По-добре е да вземеш светото причастие, защото по пътя може някое нещастие да те стигне". Левски отговорил, без да изпада в униние: "Знам, знам какво нещастие ще ме постигне". След това се изповядал и приел светото причастие. Тома Васильов съобщава, че поп Тодор разказвал, че "изповедта била много кратка: Отче, помоли се за грешния дякон Игнатий." И добавил: "Отче, не забравяй да ме поменуваш в молитвите си като Дякон Игнатий."
Васил Левси винаги е бил силно религиозен православен християнин. Това е истината. И никакви лъжци, фалшификатори и родоотстъпници не могат да ският тая истина.
Последна промяна от Ортодокс на ср яну 20, 2010 9:10 am, променено общо 2 пъти.
Asenov
Потребител

Re: Православието и Васил Левски

Мнениеот Asenov » съб юли 25, 2009 9:20 pm

Ортодокс
Потребител

Мнениеот Ортодокс » съб юли 25, 2009 9:56 pm

Православието и Дякон Игнатий изобщо не се разминават, а са дълбоко свързани. Но едва ли можеш да стигнеш до това сложно за теб умозаключение. И вместо да плещиш небивалици по добре не се изказвай неподготвен.
Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » нед юли 26, 2009 12:10 pm

sandi
Потребител

Мнениеот sandi » пон юли 27, 2009 7:17 pm

.

Asenov(или който и да си), ако смяташ, че ще ''заковеш'' някого и то с извадки от книга на ''ревностния'' икуменист Стефан Цанков да знаеш, че мнооого се лъжеш .
Впрочем не е за учудване, че този който ти тъй ''авторитетно'' ни представяш като ''светая светих'' на ''голата'' истина, чак до смърта си е необезпокояван от ''народната'' ви власт . wink:

И вземи та послушай съвета на Ортодокс ! Поспри се ! Щото освен ти самия, май че никой друг не те взима насериозно . :mrgreen:

П.п. Поучи се(безплатно е ) :wave: :

.
Ортодокс
Потребител

Мнениеот Ортодокс » пон юли 27, 2009 9:33 pm

"Другарят" Асенов е "симпатяга". Досущ като някое пионерче, което рецитира стихове за чичко Димитров под умиления поглед на мама и тати. Представям си как навремето с пионерска връзка на врата е декламирал пред класната комунистически тъпизми. То е видно, че в реалността му е трудно, ами дай затова да ръси глупости с повод и без повод в интернет, колкото да си намира занимание и утешение. Дерзай, Асенов. Дано задоволиш неизживяното си детство. Но не съсипвай темите с глупостите си. :angel:
chingis

Мнениеот chingis » пет юли 31, 2009 9:17 am

Васил Левски се е отказал демонстративно от християнството и ритула, по който е заклевал комитетската мрежа не е християнски, а масонски. Левски беше налаган като кумир на нацията поради нискограмотността и безкултурието на българите през началото на миналия век, а през комунизма се издигна в историко- религиозен култ защото неговото слово, дело и наставления дават легитимност на комунистите да вършат безобразията си в многострадална България. Днес същите комунисти, на които Партията и Москва са им поръчали да станат православни опитват да свържат Левски с християнството, за да запазят идеята на комунизма, заложена в идеите и делата на Левски и Ботев, двама нехристиянски дейци-революционери, които могат да впечатлят неграмотниците, но не и хората с култура и образование. Наистина в България има насаден религиозен култ към Левски и към Ботев, поддържан с много пари, връзки и влияние от разни комитети и фондации. Но истината е, че те нито са християни, нито са националисти, каквито в България на практика няма след геноцида на комунистите, които са атеисти, интернационалисти и латиноговорящи сектанти на култа към материята. Затова Левски може да бъде обявяван за всякакъв, както и Ботев, които не са проблем на истината и християнството, но се сериозен проблем на една нация, която страда от мания за величие, а "националните й герои" са неграмотници сравнено с образците на европейската култура. :biggrin:
Ортодокс
Потребител

Мнениеот Ортодокс » съб авг 01, 2009 10:17 pm

Горенаписаната глупост е на някакъв болен мозък и нагла гавра с безсмъртния Дякон Игнатий - Васил Левски. Някои хора са сбъркали интернет с лудницата.
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » съб авг 01, 2009 10:41 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » нед авг 02, 2009 2:28 am

Ортодокс
Потребител

Мнениеот Ортодокс » нед авг 02, 2009 8:14 pm

Аз не знам дали се изказвам "остро", но съм православен християнин и патриот. Мисля, че тези, които се гаврят или обиждат Православието са богохулници, които носят страшен грях. Освен това какво да кажа за екземпляр, който хули безсмъртния Апостол на българската свобода Дякон Игнатий - Васил Левски? Що за тип може да бъде човек, чийто скверни уста си позволяват да обиждат Левски? Що за безобразие е това? Смятам, че в този Православен форум има няколко откровени богохулници - сектанти, които хулят Православието. И тук дори един си позволи да обижда българския национален герой, символа на България Васил Левски! Е, такова безобразие не разбирам как може да се търпи!
Ф.Николов
Потребител

Мнениеот Ф.Николов » пон авг 03, 2009 4:45 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон авг 03, 2009 4:54 pm

Пуснал съм тема "Раздумка" в Протестантство. Личните заяждания да се насочат натам!
Ф.Николов
Потребител

Мнениеот Ф.Николов » пон авг 03, 2009 4:57 pm

sandi
Потребител

Мнениеот sandi » пон авг 03, 2009 5:45 pm

.

Яааа, ''летеца'' пак ''го хапе кучето'' !!! :mrgreen:

.

Върни се в “нови категории и форуми”