Да се въведе Православно вероучение в училищата

предложете нови секции към този форум
Ортодокс
Потребител

Да се въведе Православно вероучение в училищата

Мнениеот Ортодокс » пон авг 03, 2009 10:58 pm

Напоследък доста се дискутира дали да се изучава религия в училищата. Едни казват, че религията трябва да се изучава в исторически план - т.е. историческа справка на по-известните религии. Според други децата не трябва да изучават религия. Според трети трябва да се изучава православно вероучение, а тези, които искат могат да учат ислям, ако се определят като мюсюлмани.
Личното ми мнение е, че трябва да се изучава православно вероучение. Не само защото според Конституцията на България източно-православното вероизповедание е традиционната религия в България. Всички знаем, че Православието възпитава на големи духовни, нравствени и морални ценности. Светата Православна Църква ни е запазила като народ през пет века турско робство. Да не забравяме, че най-великият българин, Апостолът на българската свобода дякон Игнатий - Васил Левски е бил първоначално монах и до края на живота си е останал силно религиозен православен християнин. И при основаването на революционните комитети е настоявал бунтовниците да бъдат заклети от свещеник пред кръста, евангелието, пистолета и камата. И пред бесилото Левски се е изповядал пред свещеник.
Свидетели сме на това, как отричането на Господ и на Православната Църква доведоха до духовно осакатяване на хиляди българи. Разбира се, вярата в Бога е личен избор - всеки избира дали да вярва или да не вярва, както и в какво да вярва. Това е право на всеки човек.
Но според мен огромна част от негативните явления в обществото - престъпления, липса на ценности, секти и т.н. се дължат на факта, че не се изучава православно вероучение в училищата. Защото децата от малки трябва да се възпитават в моралните ценности на християнството. Според мен никой, който се е обърнал към Православието не е сбъркал. Точно обратното - Православната Църква и нейните непреходни ценности са спасили много хора и са им показали правилния път.
Затова аз съм за въвеждането на православно вероучение в училищата, дори като свободно избираем предмет.
Смятам че след толкова години на безверие младите поколения трябва да се възпитават както повелява хилядолетната трациция на Православната Църква.
Последна промяна от Ортодокс на пон авг 03, 2009 11:04 pm, променено общо 1 път.
Ортодокс
Потребител

Re: Да се въведе вероучение в училищата

Мнениеот Ортодокс » пон авг 03, 2009 11:02 pm

Православното вероучение е този морален стълб във възпитанието на младите поколения, който ще предпази децата от секти, престъпления, пиянство, наркомания, кражби... Православното вероучение възпитава хората в непреходните Православни Християнски ценности, които са ни завещани от Господ Иисус Христос. Затова Православното вероучение задължително трябва да намери място в учебната програма на учениците. В противен случай рискуваме да обречем на безверие и бездуховност младите хора. Но за това грехът пада върху тези, които отказват да въведат вероучението в училище. Дано Господ ги вразуми.
refab
Потребител

Re: Да се въведе Православно вероучение в училищата

Мнениеот refab » вт авг 04, 2009 8:35 am

Ти, драги, не прочете ли досега мнения по този въпрос?...Никакво вероучение под формата на индоктрианция не е възможно и допустимо да се въвежда в държавни училища!...Това трябва да си го набият в главите разни "ортодокси" и всякакви други, които би трябвало да ангажират оптимално интелектуалните си ресурси и да подхождат нормално и правилно по този въпрос!
Ф.Николов
Потребител

Мнениеот Ф.Николов » вт авг 04, 2009 2:09 pm

Потребителски аватар
paladium
Потребител

Мнениеот paladium » вт авг 04, 2009 3:07 pm

Не сте съвсем прав г-н Ф.Николов за зомбиране, промиване на мозъци има далеч по-ефикасни средства и учения от християнството. :)
Ф.Николов
Потребител

Мнениеот Ф.Николов » вт авг 04, 2009 3:23 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт авг 04, 2009 8:20 pm

Може да съм те питала вече, но забравям - съвсем сериозно, интересно ми е, Николов, на теб защо ти е любопитно да влизаш в "изостанал" форум? Чудно ми е просто. :roll:
Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Мнениеот MacIlian » вт авг 04, 2009 9:12 pm

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Мнениеот MacIlian » вт авг 04, 2009 10:10 pm

Върни се в “нови категории и форуми”