Za razkola v BPC (1992-2004).

предложете нови секции към този форум
milen
Потребител

Мнениеот milen » вт сеп 12, 2006 6:36 pm

"Никой не може да ме убеди, че на 80-90, повече години, той е с ясна мисъл и е в състояние да управлява!"
Леле, ако те чуе Иван Костов....
dbachev
Потребител

Мнениеот dbachev » чет сеп 14, 2006 11:19 am

Милене, тук става дума за Църква, а не за политика. В Църквата може да си ръководител до края на живота си. В политиката е по-различно. Пак може да си до края на живота си ръководител, но когато си Тодор Живков или Брежнев. Ти едва ли си ги чувал тези хора, а не ти и трябва да ги знаеш. Я виж Кастро - беше болен, на 80 години е и се връща начело на Куба като ръководител.
dbachev
Потребител

Мнениеот dbachev » пет сеп 15, 2006 2:43 pm

Драги forerunner!

Изчаках от 6 септември до днес - 15 септември за някакъв твой отговор, но няма. Няма и да има, защото предполагам, че Разколников, от другия форум, е прав. Аз много не му вярвах каквото ме съветваше, но може би ще се окаже прав.

Все пак - дай някакво конструктивно предложение; например има един митрополит, който ходи на мачове на Левски. В Правилата на св. Православна Църква има едно такова правило, че епископ, който посещава зрелище, да се низвергне. Е, защо не дадеш предложение до Св. Синод да накаже този епископ? Защото той за да стане митрополит, първо трябва да е епископ. Тук под "зрелище" вероятно авторите на това правило са имали нещо друго предвид, но ходенето на мачове - не е ли вид зрелище?
Потребителски аватар
plamen
Администратор

чудя се кое е зрелище

Мнениеот plamen » пет сеп 15, 2006 3:17 pm

milen
Потребител

Мнениеот milen » пет сеп 15, 2006 7:08 pm

Пътуването в градския транспорт определено е вид зрелище. Както и театъра, операта, филхармонията...
Или да караме перифразирайки чичко Йосиф Висарионович. Няма зрелище, няма проблем.

И да знаете - Само Левски!
Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » пет сеп 15, 2006 8:15 pm

Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » пет сеп 15, 2006 8:18 pm

dbachev
Потребител

Мнениеот dbachev » съб сеп 16, 2006 3:39 pm

Драга Илиана!

Сърдечно ти благодаря, че ме информира за това, че този човек се нарича Стоян и е отец. Наистина има право да влиза във форума с измислено име. Ще чакам да ми отговори, още повече, че щом е свещенослужител, би трябвало да има отношение по поставения въпрос.

По принцип един митрополит - това е висш духовник - е получил кредит на доверие да управлява цяла епархия, състояща се от миряни, свещеници и монаси. Обикновено в една епархия епископи са само митрополитът и негов заместник, ако той пожелае да има такъв. Митрополитът е образец за всичко в епархията. Всички вярващи се учат от него: на морал, възпитание, обноски и мн. други. Митрополитът е наследник на светите апостоли; той от тяхно име свещенодейства в епархията и възпроизвежда Църквата, като ръкополага достойни мъже за дякони и свещеници. Изобщо митрополитът е човек, по когото трябва всички да сверяват часовника си и спасението на душите на хората за по-нататъшния живот - този зад гроба - зависи от личното ходайство на свещеника, но най-вече на митрополита. Митрополитът трябва да е чист като Ангел небесен; трябва право да изповядва вярата и да има целомъдрен живот. Отделно от това същият трябва да не е слуга на богатството и славата и да дава пример на всички с безупречното си поведение.Митрополитът е наставник, учител, тайноизвършител и носи пред Вечността голяма отговорност за всеки един епархиот от епархията си. В първите векове след Христа много често митрополити са полагали душата си за епархиотите си - жертвали са се при гоненията, правени от императорите, но не са ставали предатели на вярата.

Църквата е създала правила, по които трябва да живеят духовниците, в това число и най-висшите сред тях - епископите. Питам те теб, да вземеш отношение: редно ли е епископ да ходи по мачове и да вика за някой отбор. Това не става инкогнито, но се вижда от други хора, някои от които са журналисти и снимат въпросния епископ, който е и митрополит. Вярно е, че древните автори на въпросното правило (виж за него при о. Стоян) може би са имали предвид друг тип зрелище (циркове, арени - например това много добре е дадено във филмите "Калигула" и "Аз, Клавдий"; също, посещение на публични домове, защото и там има зрелища); днес обаче, макар да сме друго време, има друг тип зрелища. И още нещо - правилата, макар и създадени преди 1600 години, не са отречени; те се признават от цялата Вселенска Църква до днес. Така че би трябвало да се мисли, а именно: футболните мачове зрелище ли са, или не?

Как ти се струва? И още нещо: в съседна Гърция, когато обикновен свещеник се яви на мегдана на селото (да не говорим за по-голям град) и тръгне по някоя уличка, ако има хора, насядали пред къщите си, стават и му се покланят. Представяш ли си на каква почит са духовниците там? А тук Слави ги подиграва в шоуто си. Ще ги подиграва, когато техен началник се кипри на стадион и гледа мачове. Та още веднъж те питам по този въпрос и би трябвало да вземеш отношение.
Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » пон сеп 18, 2006 1:05 pm

dbachev
Потребител

Мнениеот dbachev » пон сеп 18, 2006 11:04 pm

gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » вт сеп 19, 2006 1:00 pm

Бачев, моля те, не така ехидно, бре човек.
Ти на лице ли гледаш, или на сърце?

Остави небето да отсъди - кой, как, какво и защо. Нам не подхожда на всеослушание да тръбим вкуса си. Обърни се към човека лично, напиши му мейл, ако нямаш директен достъп.
Изобличение в очи и по-добро от празно ласкателство. Но на 4 очи, а не - гръмогласно тръбене по мегдани и кръстопътища на "справедливия ни гняв".

Илиана, да поздравиш г-н Сивов.
Гостувал е в "Благовестие" и е изрекъл прекрасни думи. Чух го на запис, както и теб от преди известно време.
Много ме радвате, чу ли!

(Нямаше да те нахвалвам, ако бях сам в радостта си. Но доставяте прекрасно инфо с този сайт, по готин начин, и радвате още неколцина мои приближени, чиито поздрави приеми, ако обичаш.)
dbachev
Потребител

Мнениеот dbachev » вт сеп 19, 2006 1:59 pm

Драги gaitan vejdu,

Знаеш ли, че общуването ми с теб от известно време ми действа благотворно - наистина се стремя да не осъждам ближните си, или по-скоро - градивно да ги критикувам. И може би ще вървя в тази насока. Трудно ми е, но ще опитвам. Колкото до този човек, срам ме е, че той, който е застъпник за мен, за теб и други, пред Бога, в същото време с това си поведение подрива авторитета на БПЦ. Какво ти БПЦ - авторитета на цялото св. Православие. Вероятно винаги си е бил такъв. Но по време на Живкова България може би не е смеел така да се показва. Сега е друго време.
milen
Потребител

Мнениеот milen » ср сеп 20, 2006 10:30 am

dbachev, аре стига си се опитвал да произвеждаш новини! ето линка към снимката, дето е предизвикала праведното ти възмущение:
http://www.7sport.net/archive7ds/2006/09/14/
Обърни внимание на текста:
"Отец Галактион пожела късмет и здраве на Левски. Това стана на аерогара София, след като Галактион се засече с левскарите при завръщането им от Барсeлона. На снимката: Отец Галактион слиза от автобуса на Левски, след като се е ръкувал с футболистите и е пожелал успех на Даниел Боримиров и съотборниците му."
Човекът е заминавал някъде, а отборът на Левски се е връщал от Барселона и са се засекли на аерогарата. Сега какво - да наведе глава и на бегом през летището ли? Плюс това предпочитам свещеник да пожелае успех на Левски, а не ходжа.

Айде и Само Левски! Титлата и купата са сини!
dbachev
Потребител

Мнениеот dbachev » ср сеп 20, 2006 11:30 pm

todorka
Потребител

Мнениеот todorka » чет сеп 21, 2006 1:26 pm

[quotе

...все едно виждам магазинер: във всеки джоб химикалка, предоволна ухилена физиономия; енголпието - това е доказателство, че е епископ - стои някакси като чуждо на гърдите му. Наистина е кич.../quote]

да ви кажа и аз на пръв поглед се фрапирах от този вид. обаче и това не е много здраво.така сме свикнали с тая театрална показност, ефектност и "благолепие" на епископската външност в бг, че ако ги няма тези белези, работата ни изглежда менте. а това е проблем.

честно казано, като видя духовниците да минават оперени, като големи кораби (или поне тежки гемии), през храма и ми се свива сърцето. никак не мога даже да притичам и приклекна, та " да се благословя" както се казва. може проблемът да си е мой вътрешен.

веднъж в чужбина видях едно малко детенце на около две години, сгушено в краката на епископа, докато той седеше на "трона" по време на богослужението. "където е епископът..."

Върни се в “нови категории и форуми”